Skocz do zawartości

Instalacje fotowoltaiki


kravitz

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, JacWeg napisał(a):

Nie - jeden licznik jeden prosument

 

Ale zawsze możesz sobie podciągnąć kabel z tego domku do mieszkania i wtedy będziesz miał jeden licznik (w mieszkaniu zdemontujesz 😆)

 

yoooooooo :) to tylko kilkanaście km "kabla" 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.11.2022 o 21:37, Camel napisał(a):

a mam takie pytanie:

1. mam dom z foto na dachu

2. mam mieszkanie

Czy można to rozliczać jako 1 "klient" 2 liczniki lub nawet 3 :)

 

Bo jeżeli tak to montuje, bo na bieżąco zeżre :) 

A w jakim systemie rozliczenia ta PV? Jak w nowym od 01.04.2022 to możesz a jak w starym to nie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuję, to powinna być taka możliwość, ale nie zastanawiałeś się po prostu nad telefonem do firmy zajmującej się u ciebie fotowoltaiką? Podejrzewam, że od nich szybciej uzyskałbyś konkretną odpowiedź niż z firmy energetycznej. Mimo wszystko muszą być na bieżąco w tego typu sprawach, a pewnie niejeden ich klient miał już taką sytuację ;) Oczywiście o ile masz już jakąś firmę na oku, bo z tego co widzę jeszcze fotowoltaiki nie położyłeś na dachu (o ile dobrze zrozumiałem). Taki luźny pomysł ;) Ja wyczaiłem taki artykuł dot. opłacalności w 2022, ale zawsze warto "odbić" z lokalną firmą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Fukaria napisał(a):

Z tego co się orientuję, to powinna być taka możliwość, ale nie zastanawiałeś się po prostu nad telefonem do firmy zajmującej się u ciebie fotowoltaiką? Podejrzewam, że od nich szybciej uzyskałbyś konkretną odpowiedź niż z firmy energetycznej. Mimo wszystko muszą być na bieżąco w tego typu sprawach, a pewnie niejeden ich klient miał już taką sytuację ;) Oczywiście o ile masz już jakąś firmę na oku, bo z tego co widzę jeszcze fotowoltaiki nie położyłeś na dachu (o ile dobrze zrozumiałem). Taki luźny pomysł ;) Ja wyczaiłem taki artykuł dot. opłacalności w 2022, ale zawsze warto "odbić" z lokalną firmą.

Ale Energa to jest główny dostawca na Pomorzu - to chyba wie najlepiej jak to rozlicza i będzie 😎

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...
W dniu 10.11.2022 o 20:39, bizz napisał(a):

Koledzy się już wystarczająco wypowiedzieli więc nie będę powielał. 

 

Jedyne co mnie zatrwożyło to panele wystające poza obrys dachu. Robimy ponad setkę umów miesiąc w miesiąc i nigdy nie było zgody na panele wystające poza obrys, odpuszczamy klientów z takimi życzeniami. 

Pomijając wszystkie inne aspekty - panel podwiany wiatrem może po prostu kogoś zabić. Nie idź w tym kierunku.

 

Duże opóźnienie, mnóstwo qrev poleciało na wykonawcę, ale w końcu się zjawili ;)

Pracowali powiedzmy półtorej dnia i powstała konstrukcja na którą będą szły panele na górę (i jakies zadaszenie), a dookoła jakaś blacha.

 

Z tymi wystajacymi panelami, to nie jest dokładnie tak strasznie. Mi się tak wydaje.

To jednak będzie dach, tylko taki wystający za garaż z dwóch stron ;)

 

To co dzisiaj powstało.

 

 

IMG_7029.JPG

IMG_7028.JPG

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, kravitz napisał(a):

 

Duże opóźnienie, mnóstwo qrev poleciało na wykonawcę, ale w końcu się zjawili ;)

Pracowali powiedzmy półtorej dnia i powstała konstrukcja na którą będą szły panele na górę (i jakies zadaszenie), a dookoła jakaś blacha.

 

Z tymi wystajacymi panelami, to nie jest dokładnie tak strasznie. Mi się tak wydaje.

To jednak będzie dach, tylko taki wystający za garaż z dwóch stron ;)

 

To co dzisiaj powstało.

 

 

IMG_7029.JPG

IMG_7028.JPG

napisz mi na prv jak to wyszło, bo mam też taką opcję i czekam na wycenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Camel napisał(a):

napisz mi na prv jak to wyszło, bo mam też taką opcję i czekam na wycenę.


Garaz 5.5x5.5m

Calosc z panelami i podłączeniem wyjdzie coś około 90k

 

Zastanawiam się nad magazynem energii, właściwie za darmo wyjdzie przy dzisiejszych dopłatach.

  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że to głupie pytanie i zawsze wyśmiewane, ale muszę je zadać z ciekawości:

Na ile lat planujesz stopę zwrotu ?

 

(Ja planuję 6.5 KW max - cena na mikroinwerterach to około 36 000 PLN brutto i nie wiem czy w ogóle mi się zwróci przy domku 70m2 z "doskoku" )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Camel napisał(a):

Na ile lat planujesz stopę zwrotu ?

 

Trudno mi to wyliczyć, serio.

Poddałem się ;)

 

U mnie wychodzi drogo, bo jest budowa garażu.

Z drugiej strony, gdyby nie panele, to na pewno bym wziął jakąś dużo tańszą konstrukcję, pewnie gotowca z marketu.

 

Nie wiem jakie będą ceny prądu, to zgadywanka.

 

Dzisiaj przyszła faktura korekta, bo przekroczyłem te 2000 kWh po niższej cenie. Do dopłaty ponad 1000 i kolejne będą już za droższy prąd.

Dwa auta na prąd, płyta indukcyjna (dużo gotujemy), Lidlomix (to też na prąd), eksres do kawy (dużo kawy pijemy), suszarka do prania, dzieciaki więc i pralka chodzi często, zmywarka, a w okresie letnim grzałka chodzi do grzania ciepłej wody, zamiast uruchamiać piec na pellet.

 

Kiedyś liczyłem, to wychodziło mi przy jakiś mocnych zaokrągleniach około 10 lat.

Im droższy będzie prąd, tym to się szybciej zwróci.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, kravitz napisał(a):

 

Trudno mi to wyliczyć, serio.

Poddałem się ;)

 

U mnie wychodzi drogo, bo jest budowa garażu.

Z drugiej strony, gdyby nie panele, to na pewno bym wziął jakąś dużo tańszą konstrukcję, pewnie gotowca z marketu.

 

Nie wiem jakie będą ceny prądu, to zgadywanka.

 

Dzisiaj przyszła faktura korekta, bo przekroczyłem te 2000 kWh po niższej cenie. Do dopłaty ponad 1000 i kolejne będą już za droższy prąd.

Dwa auta na prąd, płyta indukcyjna (dużo gotujemy), Lidlomix (to też na prąd), eksres do kawy (dużo kawy pijemy), suszarka do prania, dzieciaki więc i pralka chodzi często, zmywarka, a w okresie letnim grzałka chodzi do grzania ciepłej wody, zamiast uruchamiać piec na pellet.

 

Kiedyś liczyłem, to wychodziło mi przy jakiś mocnych zaokrągleniach około 10 lat.

Im droższy będzie prąd, tym to się szybciej zwróci.

 

 

 

Też mi tak wychodzi z grubsza na 10 lat i jednego dnia na TAK, a drugiego na NIE jestem. Może zobaczę rok jak to wyjdzie i jakie ceny prądu będą :) 

Guuuuupi jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Camel napisał(a):

 

Też mi tak wychodzi z grubsza na 10 lat i jednego dnia na TAK, a drugiego na NIE jestem. Może zobaczę rok jak to wyjdzie i jakie ceny prądu będą :) 

Guuuuupi jestem.

"Darmowy" prąd zużywa się z łatwiej, więc i inwestycja pewnie szybciej się zwróci. Szwagier ma w domu gaz, ale jak założył panele, to odrazu czajnik elektryczny kupił, założył (przy remoncie) ogrzewanie podłogowe do łazienki i zainstalował klimatyzator (chłodzi nim i dogrzewa). Gdyby nie miał paneli, to na pewno by inaczej "działał". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, u mnie zużycie po uruchomieniu elektrowni wzrosło o 100 %.

Płyta, czajnik, dodatkowa lodówka i inne kuchenne sprzęty, dogrzewanie ,chłodzenie, i brak oszczędzania.

Tylko nie wiem jak liczycie zwrot inwestycji ?

Zapłaciłem 20000 – 5000 zwrot Mój Prąd 3000 zwrot podatku, miesięcznie 250 za prąd czyli po 4 latach wychodzę na prostą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Net-billing, czy net-metering? Bo jak net-billing, to przy obecnych cenach prądu będzie się zwracać w ch... długo. Po przekroczeniu limitu za kWh w G12W kupuje się odpowiednio za 1,4 i 1zł, a sprzedaje po 0,5zł. Ceny z Energi. W maju była duża produkcja z PV i ceny odkupu momentami schodziły do kilku groszy za kWh. No ale spółki będą notować rekordowe zyski (Orlen Bis) :sciana:

Edytowane przez Krisker
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.05.2023 o 10:22, Krisker napisał(a):

Net-billing, czy net-metering? Bo jak net-billing, to przy obecnych cenach prądu będzie się zwracać w ch... długo. Po przekroczeniu limitu za kWh w G12W kupuje się odpowiednio za 1,4 i 1zł, a sprzedaje po 0,5zł. Ceny z Energi. W maju była duża produkcja z PV i ceny odkupu momentami schodziły do kilku groszy za kWh. No ale spółki będą notować rekordowe zyski (Orlen Bis) :sciana:

W maju to chyba jeszcze nie wiadomo po ile się sprzedaje, moze być taniej niż 0,5 zeta:old:

A za rok wchodzi rozliczanie dynamiczne-taryfy godzinowe więc będzie raczej gorzej:phi:

Warto pomyśleć o magazynie-tylko taki 10kWh to chyba sporo za mały by był, by liczyć na jakąś normalną, znaczy w dobrych cenach sprzedaż energii:hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, volf6 napisał(a):

Warto pomyśleć o magazynie-tylko taki 10kWh to chyba sporo za mały by był, by liczyć na jakąś normalną, znaczy w dobrych cenach sprzedaż energii:hmm:

 

To zależy jakie masz własne zużycie i czy możesz/chcesz tym sterować.

 

Przy aucie elektrycznym to jest jakiś tam umiarkowany problem, aby go podpiąć do ładowania jak widzisz że świeci słońce ;)

Wodę w boilerze do grzania, pranie i suszarkę elektryczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kravitz napisał(a):

 

To zależy jakie masz własne zużycie i czy możesz/chcesz tym sterować.

 

Przy aucie elektrycznym to jest jakiś tam umiarkowany problem, aby go podpiąć do ładowania jak widzisz że świeci słońce ;)

Wodę w boilerze do grzania, pranie i suszarkę elektryczną.

No, jak jesteś w domu (i auto też) to faktycznie można dużo skonsumować ale jak np. ktoś pracuje do 16 a do roboty owym autem jeździ to już niewiele zwojuje:phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, volf6 napisał(a):

No, jak jesteś w domu (i auto też) to faktycznie można dużo skonsumować ale jak np. ktoś pracuje do 16 a do roboty owym autem jeździ to już niewiele zwojuje:phi:

 

Dlatego napisałem, że jak możesz tym sterować ;)

 

Ja zakładam niemal nieustanne "home office" ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.05.2023 o 15:09, volf6 napisał(a):

A za rok wchodzi rozliczanie dynamiczne-taryfy godzinowe więc będzie raczej gorzej

 

Ja mam wschód i widzę, że ceny do 9-10 są wyższe niż późniejsze, ale i tak lipa.

image.png.f2b1ba19a3f750d2279ad38b49fb6572.png

Edytowane przez Krisker
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 25.05.2023 o 19:57, kravitz napisał(a):

Zastanawiam się nad magazynem energii, właściwie za

Właśnie dotarło do mnie, że w magazyn energii ma znaczący plus dodatni - w przypadku braku zasilania w sieci działa jak UPS na cały dom doładowywany panelami (jeśli jest produkcja). Kapitalna opcja tam gdzie zdarzają się częste i dłuższe wyłączenia. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, luccass napisał(a):

Właśnie dotarło do mnie, że w magazyn energii ma znaczący plus dodatni - w przypadku braku zasilania w sieci działa jak UPS na cały dom doładowywany panelami (jeśli jest produkcja). Kapitalna opcja tam gdzie zdarzają się częste i dłuższe wyłączenia. 

 

Właśnie dlatego w to idę i wybrałem ten większy z 10kWh.

Wada taka, że tylko jedna faza z tego, więc płyta grzewcza nie działa, a prąd nie we wszystkich gniazdkach.

U mnie awarie prądu są częste.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kravitz napisał(a):

 

Właśnie dlatego w to idę i wybrałem ten większy z 10kWh.

Wada taka, że tylko jedna faza z tego, więc płyta grzewcza nie działa, a prąd nie we wszystkich gniazdkach.

U mnie awarie prądu są częste.

Dlaczego tylko jedna faza? Falownik przecież i tak na wejściu dostaje DC, czy to z paneli, czy z baterii? :hmm: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, luccass napisał(a):

Dlaczego tylko jedna faza? Falownik przecież i tak na wejściu dostaje DC, czy to z paneli, czy z baterii? :hmm: 

 

Nie mam pojęcia. Przyznam że słabo się znam na elektryce.

Może chodzi o to, jaką maks moc odda z siebie bateria. I ta moc jest niska, stąd nie ma sensu podłączać trzech faz, bo płyta indukcyjna i tak by nie ruszyła na tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kravitz napisał(a):

 

Nie mam pojęcia. Przyznam że słabo się znam na elektryce.

Może chodzi o to, jaką maks moc odda z siebie bateria. I ta moc jest niska, stąd nie ma sensu podłączać trzech faz, bo płyta indukcyjna i tak by nie ruszyła na tym.

Możliwe, że to kwestia konfiguracji :ok:  U sąsiada z niewielką bateryjką pracują chyba trzy fazy, ale on nie ma indukcji, ani innych prądożernych urządzeń na dwie, trzy fazy. 

image.png.74119912117f74e6bb1bf3b753b7d5ea.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.