Skocz do zawartości

budowanie przy/ na granicy dzialki


Fili_P

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, Fili_P napisał(a):

 

Koledzy bodowlancy Co aktualnie mowia przepisy ogolne o budowaniu przy / na granicy dzialki?

 

-odleglosciach?

-Oknach w scianach?

- zacienieniu

 

Trzeba o cos pytac wlascicieli sasiednich dzialek? zgody/ protesty....etc...

 

 

Jedno to ogólne przepisy. Drugie MPZP. Trzeba skoczyć do gminy i się dowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bielaPL napisał(a):

 

Jedno to ogólne przepisy. Drugie MPZP. Trzeba skoczyć do gminy i się dowiedzieć.

A potem do powiatu do wydziału architektury :ok:

takie rzeczy też ogarnie architekt uprawniony, który będzie przygotowywał/dostosowywał projekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja od strony wlasciciela dzialki i sasiada ktory sie pobudowal wydaje mi sie niekoniecznie " w prawie".

lokalnie mam ogarniete
chodzilo mi o aktualne przepisy ogolne

dzialka typowo inwestycyjna ( raczej tam nic robic nie bede, moze ktorys syn dostanie w swoim czasie)...ale nie widze powodu zeby dobrowolnie dac sobie obnizyc jej wartosc bo sasiad cos zakombinowal....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Fili_P napisał(a):

ja od strony wlasciciela dzialki i sasiada ktory sie pobudowal wydaje mi sie niekoniecznie " w prawie".

lokalnie mam ogarniete
chodzilo mi o aktualne przepisy ogolne

dzialka typowo inwestycyjna ( raczej tam nic robic nie bede, moze ktorys syn dostanie w swoim czasie)...ale nie widze powodu zeby dobrowolnie dac sobie obnizyc jej wartosc bo sasiad cos zakombinowal....

Takie z życia wzięte. Kuzynka ma działkę. Była to działka pod koniec 80 lat jako budowlana-jednorodzinna zabudowa i z możliwością prowadzenia nieuciążliwej działalności gospodarczej i o dziwo: domy stoją OK, 4m z oknem od granicy, 3 bez okna, od ulicy w planie zagospodarowania nie pamiętam ile mieli, ale z 4m (ja mam 6m), ale

garaże, hale "produkcyjne" mogły stać i stoją w "płocie" jakby wkomponowane w obrys działki, na większości działek stykają się ścianami - taki myk :) 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Fili_P napisał(a):

ja od strony wlasciciela dzialki i sasiada ktory sie pobudowal wydaje mi sie niekoniecznie " w prawie".

lokalnie mam ogarniete
chodzilo mi o aktualne przepisy ogolne

dzialka typowo inwestycyjna ( raczej tam nic robic nie bede, moze ktorys syn dostanie w swoim czasie)...ale nie widze powodu zeby dobrowolnie dac sobie obnizyc jej wartosc bo sasiad cos zakombinowal....

A jak blisko sąsiad coś stawia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Fili_P napisał(a):

ja od strony wlasciciela dzialki i sasiada ktory sie pobudowal wydaje mi sie niekoniecznie " w prawie".

lokalnie mam ogarniete
chodzilo mi o aktualne przepisy ogolne

dzialka typowo inwestycyjna ( raczej tam nic robic nie bede, moze ktorys syn dostanie w swoim czasie)...ale nie widze powodu zeby dobrowolnie dac sobie obnizyc jej wartosc bo sasiad cos zakombinowal....

 

Na jakim etapie jesteś? Buduje już ?

 

U mnie są na etapie WZki i właśnie miesiąc temu ja oprotestowałem zobaczymy czy skutecznie :phi:

Niestety WZka pod sprzedaż i obawiam się że kupi ktoś nieświadomie

Działka ma 11-12m i ciężko będzie tam coś postawić sensownego, dlatego pewnie wymyślili sobie że w granicy

Na etapie PnB dalszą walka 😕

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Na jakim etapie jesteś? Buduje już ?
 
U mnie są na etapie WZki i właśnie miesiąc temu ja oprotestowałem zobaczymy czy skutecznie default_grinser006.gif
Niestety WZka pod sprzedaż i obawiam się że kupi ktoś nieświadomie
Działka ma 11-12m i ciężko będzie tam coś postawić sensownego, dlatego pewnie wymyślili sobie że w granicy
Na etapie PnB dalszą walka
tak pokrycie dachowe leci
a co to dokladnie znaczy ze "oprotestowales"?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.11.2022 o 12:30, Fili_P napisał(a):

ja od strony wlasciciela dzialki i sasiada ktory sie pobudowal wydaje mi sie niekoniecznie " w prawie".

lokalnie mam ogarniete
chodzilo mi o aktualne przepisy ogolne

dzialka typowo inwestycyjna ( raczej tam nic robic nie bede, moze ktorys syn dostanie w swoim czasie)...ale nie widze powodu zeby dobrowolnie dac sobie obnizyc jej wartosc bo sasiad cos zakombinowal....

Konkretnie co Cię boli?

Buduje to na pozwolenie i nie zainteresowałeś się w czas na jego etapie czy na zgłoszenie i nie byłeś powiadamiany (w takim wypadku przepisy ogólne musiał spełnić)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Fili_P napisał(a):

tak pokrycie dachowe leci

To na etapie pozwolenia nikt cię nie informował ?

W takim wypadku jesteś strona i musisz dostawać dokumenty

Jeśli tak nie było to można oprotestować pozwolenie

 

22 godziny temu, Fili_P napisał(a):


a co to dokladnie znaczy ze "oprotestowales"?

 

Napisałem do urzędu że się pomylił wydając WZke i powinien się jeszcze raz pochylić

Niestety tylko tyle można teraz zrobić czyt opóźniać wydanie decyzji

Dopiero na etapie PnB będzie prawdziwa walka

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, ZUBERTO napisał(a):

Konkretnie co Cię boli?

Buduje to na pozwolenie i nie zainteresowałeś się w czas na jego etapie czy na zgłoszenie i nie byłeś powiadamiany (w takim wypadku przepisy ogólne musiał spełnić)?

 

A ciebie by nie "bolało" ?

Bo mnie :ogien: mocno jak ktoś moim kosztem robi sobie dobrze

Dlatego nie popuszczę i jak będzie trzeba to prawnika się weźmie

Jak ktoś ma koślawą działkę to się ją sprzedaje, scala, zamienia, a nie buduje sąsiadowi w ogródku

Przecież to proszenie się o problemy na każdym etapie, nawet jak będzie chciał rynnę wyczyścić to musi wleźć do mnie na podwórko 🙄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Koonrad napisał(a):

 

A ciebie by nie "bolało" ?

Bo mnie :ogien: mocno jak ktoś moim kosztem robi sobie dobrze

Dlatego nie popuszczę i jak będzie trzeba to prawnika się weźmie

Jak ktoś ma koślawą działkę to się ją sprzedaje, scala, zamienia, a nie buduje sąsiadowi w ogródku

Przecież to proszenie się o problemy na każdym etapie, nawet jak będzie chciał rynnę wyczyścić to musi wleźć do mnie na podwórko 🙄

Skad wiesz, że będzie musiał?

Może postawi 1,5m od granicy?

Nawet gdyby stawiał na granicy to będzie musiał rozwiązać ścianę oddzielenia przeciwpożarowego i odprowadzenie wody na swoją działkę.

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Koonrad napisał(a):

Napisałem do urzędu że się pomylił wydając WZke i powinien się jeszcze raz pochylić

Niestety tylko tyle można teraz zrobić czyt opóźniać wydanie decyzji

Dopiero na etapie PnB będzie prawdziwa walka

 

Bez konkretnych argumentów nic to nie da.

Napiszą, że sąsiad wniósł sprzeciw nieuzasadniony i tyle (siedzisz w drogach, to wiesz jak to działa).

 

Nie denerwuj się, że ja na chłodno podchodzę do takich spraw, ale na mnie nasyłali już prawników, a nawet posła (ich pech, że nie mających pojęcia o prawie budowlanym i całym procesie).

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, ZUBERTO napisał(a):

Bez konkretnych argumentów nic to nie da.

Argumenty jak się poszuka, to się znajdzie, zobaczymy czy celne 

Nawet bzdurne odwołanie może wydłużyć procedury

 

Swoją drogą przy WZce analizuje się coś takiego jak zasadę dobrego sąsiedztwa, a stawianie sąsiadowi budynku w granicy nie wróży nic dobrego ;)

 

20 minut temu, ZUBERTO napisał(a):

Napiszą, że sąsiad wniósł sprzeciw nieuzasadniony i tyle (siedzisz w drogach, to wiesz jak to działa).

 

To się okaże

A jeśli nawet odrzucą to raz że opóźnimy a dwa że potencjalny kupiec zobaczy że w sąsiedztwie będzie miał pieniacza ;)

U mnie na 90% chodzi o sprzedanie działki z WZka

 

20 minut temu, ZUBERTO napisał(a):

Nie denerwuj się, że ja na chłodno podchodzę do takich spraw, ale na mnie nasyłali już prawników, a nawet posła (ich pech, że nie mających pojęcia o prawie budowlanym i całym procesie).

Ja się nie denerwuje, tylko słabe te nasze przepisy

Niby prawo budowlane mówi o odległości, ale można to naginać

Z drugiej strony jeszcze nie miałem budowy bez odstępstwa od przepisów 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkretnie co Cię boli?
Buduje to na pozwolenie i nie zainteresowałeś się w czas na jego etapie czy na zgłoszenie i nie byłeś powiadamiany (w takim wypadku przepisy ogólne musiał spełnić)?
jeszcze wtedy nie bylem sasiadem prawdopodobnie ;-)))

co boli... no to zalezy na ile mozna wierzyc GPSowi....b169cb98d76d2e5f604b25ddf5e645a6.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Fili_P napisał(a):

jeszcze wtedy nie bylem sasiadem prawdopodobnie ;-)))

co boli... no to zalezy na ile mozna wierzyc GPSowi....

Ślepy jestem i nic nie widzę na tym smarku w smarku.

Gadamy poważnie, albo bawimy się w zgaduj zgadulę.

Jeżeli smarkiem wyznaczyłeś se granicę i ci centymetrów brakuje to gratuluję pomysłu.

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ślepy jestem i nic nie widzę na tym smarku w smarku.
Gadamy poważnie, albo bawimy się w zgaduj zgadulę.
Jeżeli smarkiem wyznaczyłeś se granicę i ci centymetrów brakuje to gratuluję pomysłu.
nie wiem nie znam sie pytam

oba geoportale na mojej dzialce na ktorej mieszkam pokazują raczej z dokladnoscia do " obrotu ciala= z metr)

patrzac na smarka na tej dzialce to raczej metrow tu brakuje ( widoczna w tle sciana praktycznie pokrywa sie z granica dzialki i do tego ma okno)

fachury w trakcie budowy rozjechaly słupki ( sasiad z drugiej strony jakos potrafil pomino prac budowlanych zadbac o ich odpowiednie zabezpieczenie)

tak mam swiadomosc ze pewnie bez geodety sie nie obejdzie :-//. ( czyli chlop pobudowal sie jak mu wyszlo/ pasowalo+ w dupie mial wyznaczone znaki...a teraz to ja bede mial rzezbe zeby nie dac zrobic sie w kakao. dobrze kombinuje?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Fili_P napisał(a):

tak mam swiadomosc ze pewnie bez geodety sie nie obejdzie :-//. ( czyli chlop pobudowal sie jak mu wyszlo/ pasowalo+ w dupie mial wyznaczone znaki...a teraz to ja bede mial rzezbe zeby nie dac zrobic sie w kakao. dobrze kombinuje?

Nienajgorzej, ale skoro masz z 2 strony słupki i zapewne znasz szerokość działki, jesteś ją w stanie wyciągnąć z jakiś map lub nawet tego nieszczęsnego geoportalu to zrób pomiar analogowy jak ludź pierwotny.

4m to nie w kij dmuchał i bardziej wierzę, że taśma miernicza mniej oszuka niż smark w ręce.

 

Upewnij się, a potem zgłoś sąsiadowi jak temat wygląda wg Ciebie, zobaczysz co powie i podejmiesz dalsze kroki.

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nienajgorzej, ale skoro masz z 2 strony słupki i zapewne znasz szerokość działki, jesteś ją w stanie wyciągnąć z jakiś map lub nawet tego nieszczęsnego geoportalu to zrób pomiar analogowy jak ludź pierwotny.
4m to nie w kij dmuchał i bardziej wierzę, że taśma miernicza mniej oszuka niż smark w ręce.
 
Upewnij się, a potem zgłoś sąsiadowi jak temat wygląda wg Ciebie, zobaczysz co powie i podejmiesz dalsze kroki.
na to samo juz wpadłem... bede tam za jakies 2 tyg w okolicy to zmierze

gorzej bo po dokopaniu sie do zdjec i decyzji/PnB to nie widze nigdzie tablicy budowy i wychodzi nam ze bkizniaka stawia jakis psedudomorosly dev co to bedzie to na handel puszczal niczego nieswiadomym nowym nabywcom....
do tego tak jak mowilem wyglada na to ze decyzje zgode dostal tuz przed nabyciem przez nas dzialki sasiedniej....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Fili_P napisał(a):

na to samo juz wpadłem... bede tam za jakies 2 tyg w okolicy to zmierze

gorzej bo po dokopaniu sie do zdjec i decyzji/PnB to nie widze nigdzie tablicy budowy i wychodzi nam ze bkizniaka stawia jakis psedudomorosly dev co to bedzie to na handel puszczal niczego nieswiadomym nowym nabywcom....
do tego tak jak mowilem wyglada na to ze decyzje zgode dostal tuz przed nabyciem przez nas dzialki sasiedniej....

Pogrzeb w necie po wydanych decyzjach o PNB i zgłoszeniach. Będziesz wiedział kto i co buduje.

Dev, nawet jeżeli pseudo, i nie ma tablicy, ogrodzenia i WC? ;]

Edytowane przez ZUBERTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogrzeb w necie po wydanych decyzjach o PNB i zgłoszeniach. Będziesz wiedział kto i co buduje.
Dev, nawet jeżeli pseudo, i nie ma tablicy, ogrodzenia i WC? ;]
only toitoi jest

Decyzje już odkopalem...ale tam projektanta nazwisko tylko jest z danych :-(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.