Skocz do zawartości

Jaka pralka ?


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

W obecnym Siemensie chyba siadły łożyska, bo skrzypi bęben a są niewymienne. Dodatkowo jakby osiowość stracił. Pralka zresztą odsłużyła swoje, blisko 10lat.

 

Na szybko muszę coś zamówić. Pralka może być std wymiarów, miejsca mam sporo, ładowana od przodu.

Ważne aby jak najdłużej pochodziła, pralka chodzi niemal codziennie (4os). Idealnie jakby miała gwarancje 5lat.

Nie wiem jaki budżet, ale raczej nie więcej niż 3kzł. 

Warto dopłacać do Miele jakiś tańszych modeli ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rwIcIk napisał(a):

Tylko 10 lat?

Swoją Boscha sprzedałem po 17 - sprawna.

Kupiłem ponownie Boscha. :ok:

Poniżej 2000 zł.

Tylko 10lat, ale lekko nie miała. Nigdy nie było z nią problemów. Poprzednia Amica wytrzymała 5 lat, gdzie po 3 już padły łożyska.

Godzinę temu, misiu napisał(a):

Jak skrzypi to raczej nie łożyska. Może amortyzatory bębna już siadły. One lubią skrzypieć.

Nie, przy ruszaniu na boki jest ok. Przy kręceniu bębna ręką pojawią się opór i głośno skrzypi. Zdjąłem pasek ale to nie to. Praca na silniku powodował dymienie, więc jest silny opór.

Dodatkowo bęben chodzi lewo-prawo ok 5mm względem uszczelki dzwi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewymienne łożyska też dają się wymienić, znaczy rozcina się bęben (właściwie to zbiornik lub wannę-będąc bardziej fachowym) a potem skręca/skleja. 

A jak ma być nowa to kup co się tam podoba i tyle, budżet 3 tys to spory wybór...

Edytowane przez volf6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, volf6 napisał(a):

Niewymienne łożyska też dają się wymienić, znaczy rozcina się bęben a potem skręca/skleja. 

A jak ma być nowa to kup co się tam podoba i tyle, budżet 3 tys to spory wybór...

Generalnie tam jest coś takiego:

 

obraz.png.56cfec0e09b42206afbcf0b776725f0f.png

 

Nawet jak łożyska nie padły to skrzywił się wałek lub bęben względem całości. Nawet jak da się rozkleić to, to może się okazać, że bęben nie nadaje się do użytku a jest niewymienny. Cały moduł to koszt ok 700zł i robi się bez sensu, bo pozostałe graty są stare.

 

Szukam czegoś, żeby było proste i łatwe w serwisowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, sherif napisał(a):

Szukam czegoś, żeby było proste i łatwe w serwisowaniu.

Jeśli masz na myśli rozbieralny zbiornik to może być problem. Kiedyś każda Miele taki miał ale dziś to nie wiem.Teoretycznie można to sprawdzić przewracając/pochylając pralkę ale niektóre mają zabudowane dno a raczej nikt w sklepie nie pozwoli na zdejmowanie blatu czy odkręcanie tylnej ścianki

:phi:

Ewentualnie jak model nie najnowszy to można poszukać w necie, moze ktoś sprawdził/kupił i opisał...

 

 

22 minuty temu, sherif napisał(a):

Cały moduł to koszt ok 700zł i robi się bez sensu, bo pozostałe graty są stare

To zależy jakiej klasy ta pralka i w jakim stanie buda (korozja).

Jak ma silnik inwerterowy i wirowanie 1600 lub wyżej to może i warto zainwestować...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, volf6 napisał(a):

Jeśli masz na myśli rozbieralny zbiornik to może być problem. Kiedyś każda Miele taki miał ale dziś to nie wiem.Teoretycznie można to sprawdzić przewracając/pochylając pralkę ale niektóre mają zabudowane dno a raczej nikt w sklepie nie pozwoli na zdejmowanie blatu czy odkręcanie tylnej ścianki

:phi:

Ewentualnie jak model nie najnowszy to można poszukać w necie, moze ktoś sprawdził/kupił i opisał...

 

Znalazłem stronkę nt:

https://panagd.pl/lista-pralek-z-wymiennymi-lozyskami-2022/

Chyba lepiej poszukać łożysk w sklepach po modelu pralki niż obracać w sklepie ;). Tak z tego co czytałem wszystkie Miele maja wymienialne łożyska.

 

2 godziny temu, volf6 napisał(a):

To zależy jakiej klasy ta pralka i w jakim stanie buda (korozja).

Jak ma silnik inwerterowy i wirowanie 1600 lub wyżej to może i warto zainwestować...

 

Reszta niby ok, korozji brak, ale wiadomo jak to jest z niemal 10letnią używką. Wymienię bęben, padnie grzałka, uszczelka też widzę że już jest w średnim stanie. Obecna ma 1000rpm, zwykły silnik i mały wsad 5.5kg.

Znalazłem nawet firmę która wymienia łożyska w zgrzewanych modułach. Rozmawiałem z gościem, powiedział że przesunięcie bębna i piski to urwany krzyżak przy wale, więc jedynie śmietnik. Naprawiać tego nie ma sensu, mimo moich szczerych chęci.

 

Odnośnie nowej wstępne zdecydowałem na:

Siemens WM14N28XPL

lub

Bosch WAN2829EPL Serie 4

To te same pralki, Siemens ma bardziej rozbudowane programy. Wyczytałem, że sprawdzona konstrukcja, bo od lat tą serie klepią, wymienne łożyska, silnik inwerterowy i wirowanie 1400. Cena odpowiednio 1900 i 1800zł, więc całkiem ok. Chyba nie ma sensu dopłacać blisko x2 do Miele. Wątpie aby dwa razy dłużej wytrzymała.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, sherif napisał(a):

Znalazłem stronkę nt:

https://panagd.pl/lista-pralek-z-wymiennymi-lozyskami-2022/

Chyba lepiej poszukać łożysk w sklepach po modelu pralki niż obracać w sklepie ;). Tak z tego co czytałem wszystkie Miele maja wymienialne łożyska.

 

 

Reszta niby ok, korozji brak, ale wiadomo jak to jest z niemal 10letnią używką. Wymienię bęben, padnie grzałka, uszczelka też widzę że już jest w średnim stanie. Obecna ma 1000rpm, zwykły silnik i mały wsad 5.5kg.

Znalazłem nawet firmę która wymienia łożyska w zgrzewanych modułach. Rozmawiałem z gościem, powiedział że przesunięcie bębna i piski to urwany krzyżak przy wale, więc jedynie śmietnik. Naprawiać tego nie ma sensu, mimo moich szczerych chęci.

 

Odnośnie nowej wstępne zdecydowałem na:

Siemens WM14N28XPL

lub

Bosch WAN2829EPL Serie 4

To te same pralki, Siemens ma bardziej rozbudowane programy. Wyczytałem, że sprawdzona konstrukcja, bo od lat tą serie klepią, wymienne łożyska, silnik inwerterowy i wirowanie 1400. Cena odpowiednio 1900 i 1800zł, więc całkiem ok. Chyba nie ma sensu dopłacać blisko x2 do Miele. Wątpie aby dwa razy dłużej wytrzymała.

Mam w starszej wersji pralkę i suszarkę siemens serii iq500, robią swoje. Mają około 7 lat więc nie za długo, żeby coś więcej powiedzieć. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, janusz napisał(a):

Mam w starszej wersji pralkę i suszarkę siemens serii iq500, robią swoje. Mają około 7 lat więc nie za długo, żeby coś więcej powiedzieć. 

Gdzieś czytałem, że są liczone na 10lat.

Zamówiłem tego Siemensa. Mam nadzieję, że do 10lat dociągnie a potem wymieni się łożyska :phi:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, janusz napisał(a):

Mam w starszej wersji pralkę i suszarkę siemens serii iq500, robią swoje. Mają około 7 lat więc nie za długo, żeby coś więcej powiedzieć. 

U mnie komplet Boscha :ok:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, sherif napisał(a):

BTW przydają się Wam suszarki ?

Moja męczy mnie już jakiś czas.

Miejsce do suszenia mamy, obok pralki, więc nie bardzo chce kupować kolejny grat.

Naprawdę przydatna 👍

Wszystko od razu do szafy.

Mało co trzeba prasować.

Wystarczy jeszcze ciepłe złożyć 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sherif napisał(a):

BTW przydają się Wam suszarki ?

Moja męczy mnie już jakiś czas.

Miejsce do suszenia mamy, obok pralki, więc nie bardzo chce kupować kolejny grat.

Przydają, moja dostała ją w prezencie to najpierw marudziła, ale po chwili nie wyobraża sobie dalszego życia bez niej :oki:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.11.2022 o 18:51, sherif napisał(a):

BTW przydają się Wam suszarki ?

Moja męczy mnie już jakiś czas.

Miejsce do suszenia mamy, obok pralki, więc nie bardzo chce kupować kolejny grat.

 

 

A ja przekornie napiszę, mając suszarkę, że gdybym miał wystarczająco miejsca do suszenia to suszarki bym nie kupił. Niby mam od roku i używam. Jest super, 5 godzin i jakieś spore 3 prania po dluzszym urlopie zrobione i wysuszone.

Ale ..... sporo rzeczy nie wolno suszyć w suszarkach. Większość bielizny, wszystko co zawiera lycre, odzież sportowa. Oczywiście nie patrzę na to, tylko suszę wszystko. W efekcie wywaliłem już że 3 bluzy\koszulki techniczne w których biegam bo lycra tak się porozciagala, trochę skarpet, żona bielizny.

Przez wielu poruszania sprawa - nie trzeba prasować to też bajka. Kwestia jakie masz wymagania do wyglądu ubrań. Ale nie wyobrażam sobie założyć t-shirta bez prasowania po suszeniu. Jak psu z gardła. Jasna sprawa że rzeczy domowe, stare koszulki 'domowe' można, ich nie prasuje, ale tak samo jak po suszeniu na tradycyjnej suszarce nie prasowałem.

Aspekt wysokich cen za energię obecnie też ma wpływ.

Więc mocno bym się zastanawiał obecnie 👍

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Elephant napisał(a):

Ale ..... sporo rzeczy nie wolno suszyć w suszarkach. Większość bielizny, wszystko co zawiera lycre, odzież sportowa. Oczywiście nie patrzę na to, tylko suszę wszystko. W efekcie wywaliłem już że 3 bluzy\koszulki techniczne w których biegam bo lycra tak się porozciagala, trochę skarpet, żona bielizny

Ale to Twoja wina, ubrania "sztuczne" wychodzą prawie suche z pralki i nie potrzebują suszarki. Niszczą się w suszarce bardziej wszystkie materiały, ale takiego efektu jak u Ciebie nie spotkałem. Może zmień program suszenia? 

Godzinę temu, Elephant napisał(a):

Przez wielu poruszania sprawa - nie trzeba prasować to też bajka. Kwestia jakie masz wymagania do wyglądu ubrań

Tutaj też zależy po pierwsze od wymagań użytkownika, a po drugie od programu suszenia. Są specjalne tryby suszenia, gdzie koszulki i bluzy "wychodzą" nie pogniecione, warunek to trzeba odrazu po wyjęciu z suszarki dokładnie poskładać, inaczej się wygniotą, i nie można przetrzymywać w suszarce po zakończeniu suszenia. 

Oczywiście koszule trzeba zawsze prasować, ale bluzy czy T-shirty tego nie wymagają. Dobrze wysuszona i poskładana koszulka, 5 minut po założeniu wygląda tak samo jak ta wyprasowana. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, janusz napisał(a):

Ale to Twoja wina, ubrania "sztuczne" wychodzą prawie suche z pralki i nie potrzebują suszarki. Niszczą się w suszarce bardziej wszystkie materiały, ale takiego efektu jak u Ciebie nie spotkałem. Może zmień program suszenia? 

Tutaj też zależy po pierwsze od wymagań użytkownika, a po drugie od programu suszenia. Są specjalne tryby suszenia, gdzie koszulki i bluzy "wychodzą" nie pogniecione, warunek to trzeba odrazu po wyjęciu z suszarki dokładnie poskładać, inaczej się wygniotą, i nie można przetrzymywać w suszarce po zakończeniu suszenia. 

Oczywiście koszule trzeba zawsze prasować, ale bluzy czy T-shirty tego nie wymagają. Dobrze wysuszona i poskładana koszulka, 5 minut po założeniu wygląda tak samo jak ta wyprasowana. 

 

Ależ oczywiście że to moja wina. Ja tylko zwracam uwagę, bo często - również tu na AK pojawiała się narracja - wrzucić do pralki, przełożyć do suszarki, podkładać i chodzić.

Niewiele w tym prawdy. Jeżeli mam po praniu rozdzielać, co od razu suche, a część mokrą ale i tak trzeba rozłożyć suszarkę aby doschlo a części do suszarki bębnowej to już nie jest tak różowo.

Ubrania wyciągam od razu po suszeniu, testowane różne programy. Żadne z ciuchów, nie licząc kilkuletnich koszulek używanych jako domowe nie nadaje się do założenia bez prasowania. O koszulach, spodniach, bluzach już nie wspomnę.

 

Ja nie neguje przydatności suszarki, to świetne urządzenie które stale używamy. Ale nie jest ono idealne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, GoldFinger napisał(a):

 

Jaką masz tę suszarkę? Z pompą ciepła czy bez? Te drugie suszą w wyższej temperaturze.

Z pompą, Samsunga, jakiś nie najniższy model bo chyba koło 3 tys kosztował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.11.2022 o 13:24, sherif napisał(a):

Znalazłem stronkę nt:

https://panagd.pl/lista-pralek-z-wymiennymi-lozyskami-2022/

Chyba lepiej poszukać łożysk w sklepach po modelu pralki niż obracać w sklepie ;). Tak z tego co czytałem wszystkie Miele maja wymienialne łożyska.

 

 

Reszta niby ok, korozji brak, ale wiadomo jak to jest z niemal 10letnią używką. Wymienię bęben, padnie grzałka, uszczelka też widzę że już jest w średnim stanie. Obecna ma 1000rpm, zwykły silnik i mały wsad 5.5kg.

Znalazłem nawet firmę która wymienia łożyska w zgrzewanych modułach. Rozmawiałem z gościem, powiedział że przesunięcie bębna i piski to urwany krzyżak przy wale, więc jedynie śmietnik. Naprawiać tego nie ma sensu, mimo moich szczerych chęci.

 

Odnośnie nowej wstępne zdecydowałem na:

Siemens WM14N28XPL

lub

Bosch WAN2829EPL Serie 4

To te same pralki, Siemens ma bardziej rozbudowane programy. Wyczytałem, że sprawdzona konstrukcja, bo od lat tą serie klepią, wymienne łożyska, silnik inwerterowy i wirowanie 1400. Cena odpowiednio 1900 i 1800zł, więc całkiem ok. Chyba nie ma sensu dopłacać blisko x2 do Miele. Wątpie aby dwa razy dłużej wytrzymała.

 

Bosch i Siemens to to samo, różnią się programami i detalami stylistycznymi.

 

W pierwszej kolejności: jak największa ładowność, potem jak największa prędkość wirowania. Reszta to kosmetyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.11.2022 o 18:10, rwIcIk napisał(a):

Coś podobnego mam :ok:

Przycik speeed perfekt ładnie skraca czas prania :ok:

 

 

Też mam Boscha. Kupiony na promocji z sześć lat temu za ~2kPLN (nawet chyba ciut mniej.

9kg, 1600 obrotów. Cichy. Serie 8, czyli wyżej już się nie da. 

Ma więcej niż potrzebuję. Najważniejsze, to możliwość ustawienia dowolnej temperatury na każdym z programów (jest tylko ograniczony max).

Spora część tanich ma sztywno przypisane temperatury do programu, i trzeba kombinować...

 

Jedynie co ciut mi brakuje to i-DOS, dolewasz tylko na max, a pralka sama dobiera ilość.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.11.2022 o 18:51, sherif napisał(a):

BTW przydają się Wam suszarki ?

Moja męczy mnie już jakiś czas.

Miejsce do suszenia mamy, obok pralki, więc nie bardzo chce kupować kolejny grat.

 

Jak masz miejsce na suszenie, czas i zapas ciuchów, to nie ma sensu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, K3 napisał(a):

 

Bosch i Siemens to to samo, różnią się programami i detalami stylistycznymi.

 

W pierwszej kolejności: jak największa ładowność, potem jak największa prędkość wirowania. Reszta to kosmetyka.

Tak, wiem. Mam obecnie Siemens i to klon Boscha z innym napisem. Ta co podałem wyżej różni się programami.

Wyczytałem, że Bosch/Siemen stosuje różne bębny, i do 8kg jest bęben skręcany z wymiennymi łożyskami. Te 9kg mają bębny klejone tj w mojej obecnej pralce. Kiedyś specjalnie nie kupowałem z najwyższymi obrotami bo były głośniejsze, przy inwerterowych silnikach to podobno nie jest już problemem.

 

19 godzin temu, K3 napisał(a):

 

Jak masz miejsce na suszenie, czas i zapas ciuchów, to nie ma sensu.

 

Mam, mam też zwiększoną wentylację w pralni, więc szybko to schnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało co wniesie do dyskusji, ale z pralek z którymi miałem do czynienia, to najbardziej zadowolony jestem z Gorenje jaką z 10 lat temu wybrałem rodzicom.

Cicha, duże drzwiczki, nie popsuła się, nie rdzewieje a stoi w domu w nieużywanej kotłowni, proste sterowanie ale ma też możliwość zmiany chyba wszystkich parametrów (ilość wody do prania, ilość płukań lub po czujniku, namaczanie i jego długość), ma funkcję natrysku podczas prania więc wsad jest dobrze moczony mydlinami i nie wydaje się by prała "na sucho". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.11.2022 o 00:10, sherif napisał(a):

W obecnym Siemensie chyba siadły łożyska, bo skrzypi bęben a są niewymienne. Dodatkowo jakby osiowość stracił. Pralka zresztą odsłużyła swoje, blisko 10lat.

 

Na szybko muszę coś zamówić. Pralka może być std wymiarów, miejsca mam sporo, ładowana od przodu.

Ważne aby jak najdłużej pochodziła, pralka chodzi niemal codziennie (4os). Idealnie jakby miała gwarancje 5lat.

Nie wiem jaki budżet, ale raczej nie więcej niż 3kzł. 

Warto dopłacać do Miele jakiś tańszych modeli ?

 

Od pięciu lat mamy candy - wybrałem to, co miało wówczas 5 lat gwarancji i nie kosztowało fortuny.

Łatwo nie ma, też rodzina 4ro osobowa, działa, pierze. Czy kupiłbym ponownie - jeśli dają 5 lat to pewnie tak ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.11.2022 o 00:10, sherif napisał(a):

W obecnym Siemensie chyba siadły łożyska, bo skrzypi bęben a są niewymienne. Dodatkowo jakby osiowość stracił. Pralka zresztą odsłużyła swoje, blisko 10lat.

 

Na szybko muszę coś zamówić. Pralka może być std wymiarów, miejsca mam sporo, ładowana od przodu.

Ważne aby jak najdłużej pochodziła, pralka chodzi niemal codziennie (4os). Idealnie jakby miała gwarancje 5lat.

Nie wiem jaki budżet, ale raczej nie więcej niż 3kzł. 

Warto dopłacać do Miele jakiś tańszych modeli ?

Wszytko zależy od tego, czego oczekujesz od pralki.

Jak chcesz mieć kontrolę nad czasem prania to Electrolux z time managerem.

jak zależy Ci na sterowniku, który z duży m prawdopodobieństwem się popsuje po gwarancji, ale da się za 200 zł naprawić, to Samsung. Przy okazji Samsung ma rozkręcany zbiornik, więc spoko da się łożyska wymienić - jednak nie jest to jakiś decydujący argument, bo za 300 zł da się ogarnąć zbiornik klejony i łożyska w specjalizowanej firmie za pomoca kuriera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, maras77 napisał(a):

jednak nie jest to jakiś decydujący argument, bo za 300 zł da się ogarnąć zbiornik klejony i łożyska w specjalizowanej firmie za pomoca kuriera.

J.w. dowiedziałem się, że niekoniecznie się da. Potrafi się też wysypać mocowanie bębna w klejonym zbiorniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, maras77 napisał(a):

Krzyzak tez się wymienia przy takiej naprawie.

Nie występuje jako część zamienna (w moim modelu) i jego zerwanie powoduje zwichrowanie bębna. Tak mi serwis powiedział, i rzeczywiście mój stracił osiowość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.11.2022 o 18:51, sherif napisał(a):

BTW przydają się Wam suszarki ?

Moja męczy mnie już jakiś czas.

Miejsce do suszenia mamy, obok pralki, więc nie bardzo chce kupować kolejny grat.

Imho suszarka to jak zmywarka. Jak się już ma to ciężko bez.  Jeszcze na początku mówiłem sobie, że latem będę i tak pranie wieszał na dworze żeby pachniało ogrodem. Ale nie chce mi się. To jest tak wygodne urządzenie że bez sensu rozwieszać pranie. A zwłaszcza w domu bo szkoda miejsca i niepotrzebnej wilgoci. 

Co do prasowania - nie zawsze jest tak, że nie trzeba prasować. Ale jeśli już to jest zacznie łatwiej

Co do niszczenia ubrań - możliwe, że niektóre gorszej jakości ciuchy się delikatnie zmniejszyły ale u mnie akurat te bawełniane. Ale czy to od pranie, czy suszenia to się nie dowiem Sportowe akurat u mnie się nie psują. W suszarce suszę wszystko - nawet sportowe czapeczki z daszkiem. 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 4.11.2022 o 18:51, sherif napisał(a):

BTW przydają się Wam suszarki ?

Moja męczy mnie już jakiś czas.

Miejsce do suszenia mamy, obok pralki, więc nie bardzo chce kupować kolejny grat.

Ja kupilem pralko suszarke LG. Susze rzeczy bombelka, reczniki, obrusy i posciel bo to zawsze dlugo schnie i miejsce zajmuje. Pozostalych rzeczy nie susze bo sie niszcza i kurcza. Tak tak jak sie kupi koszule za 500zl to sie nie skurczy ale ja kupuje Wolczanki czy Vistule na promkach to sie kurcza.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wujek napisał(a):

Tak tak jak sie kupi koszule za 500zl to sie nie skurczy ale ja kupuje Wolczanki czy Vistule na promkach to sie kurcza.

Kupuję rozmiar większe ;]

 

  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.