Skocz do zawartości

Sterowanie rolet


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam jakiegoś prostego rozwiązania sterowaniem rolet 230V.

Najważniejszy wymóg to programowalny sterownik, tak by dało się zaprogramować czas otwarcia przekaźnika na czas zamknięcia/otwarcia. Sterowane to byłoby przyciskami dzwonkowymi/roletowymi. Sterownik musi wejść w głęboką puszkę. Główny cel to wysterowanie przekaźnika aby nie trzeba było trzymać przycisku przy zamykaniu/otwieraniu rolet.

 

Czy sterowniki SoNoFF dadzą radę ?

Nie chodzi o to, żeby sterować aplikacją, ale żeby mieć możliwość zaprogromowanie pod przyciski manualne. W domu nie ma na stałe netu/wifi, ale można odpalić aby zaprogramować. Szukałem trochę w necie i wszyscy oczywiści opisują funkcje smart, ale nikt nie wspomina o możliwości sterowaniu manualnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja próbowałem zmieścić sterownik w puszce, bez powodzenia, szczególnie że w większości puszek mam zasilanie do następnej przez co miedzianych kabli jest w każdej sztuk 9. Ostatecznie kupiłem przyciski na Zigbee. O takie: https://allegro.pl/oferta/wlacznik-rolet-dotykowy-szklany-tuya-zigbee-bialy-11855077548

 

Mogę im po Zigbee podać up / down / stop jak i poziom procentowy otwarcia, więc u mnie sprawdzają się super. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam jakiegoś prostego rozwiązania sterowaniem rolet 230V.
Najważniejszy wymóg to programowalny sterownik, tak by dało się zaprogramować czas otwarcia przekaźnika na czas zamknięcia/otwarcia. Sterowane to byłoby przyciskami dzwonkowymi/roletowymi. Sterownik musi wejść w głęboką puszkę. Główny cel to wysterowanie przekaźnika aby nie trzeba było trzymać przycisku przy zamykaniu/otwieraniu rolet.
 
Czy sterowniki SoNoFF dadzą radę ?
Nie chodzi o to, żeby sterować aplikacją, ale żeby mieć możliwość zaprogromowanie pod przyciski manualne. W domu nie ma na stałe netu/wifi, ale można odpalić aby zaprogramować. Szukałem trochę w necie i wszyscy oczywiści opisują funkcje smart, ale nikt nie wspomina o możliwości sterowaniu manualnym.
Ja miałem rolety sterowane pilotem, udało mi się tanim kosztem (broadlink na 433 MHz) i mam zarządzanie z telefonu.
Zresztą to rozwiązanie ktoś wrzucił właśnie na AK.
Działa już kilka lat. Ma swoje wady, ale za 100 wydane zł, jestem w stanie zaakceptować je wszystkie.



Wysłane z mojego CPH2145 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, format napisał(a):

Ja próbowałem zmieścić sterownik w puszce, bez powodzenia, szczególnie że w większości puszek mam zasilanie do następnej przez co miedzianych kabli jest w każdej sztuk 9. Ostatecznie kupiłem przyciski na Zigbee. O takie: https://allegro.pl/oferta/wlacznik-rolet-dotykowy-szklany-tuya-zigbee-bialy-11855077548

 

Mogę im po Zigbee podać up / down / stop jak i poziom procentowy otwarcia, więc u mnie sprawdzają się super. 

Ze zmieszczeniem nie powinno być problemów, bo dom szkieletowy i za puszką miejsca mnogo. Przyciski już są (pasujące do reszty) i muszą zostać. Chodzi jedynie o sterownik.

4 godziny temu, Bullitt napisał(a):

Dzięki, o coś takiego chodziło. Dodatkowo w cenie SonOff.

 

4 godziny temu, Raku napisał(a):

Ja miałem rolety sterowane pilotem, udało mi się tanim kosztem (broadlink na 433 MHz) i mam zarządzanie z telefonu.

Musi być na przycisk, bez pilota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Szukam jakiegoś . Główny cel to wysterowanie przekaźnika aby nie trzeba było trzymać przycisku przy zamykaniu/otwieraniu rolet.
 
.


czekaj bo nie kumam

jestem swiezo po zamontowaniu rolet

do przycisku na scianie ida 3 przewody od silnika/ zasilania.

przycisk ma 3 polozenia: gora/ 0/ dol

jak chce na max opuscic albo podniesc roleta to kkik gora lub dol i sobie ide w cholere- wylacznik krancowy pilnuje zeby odciac zasilanie silnikowi jak osiagnie polozenie skrajne...nie musze trzymac zeby jechalo, do polozenia 0 moge wrocic i za 3 godziny.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, format napisał(a):

Ja próbowałem zmieścić sterownik w puszce, bez powodzenia, szczególnie że w większości puszek mam zasilanie do następnej przez co miedzianych kabli jest w każdej sztuk 9. Ostatecznie kupiłem przyciski na Zigbee. O takie: https://allegro.pl/oferta/wlacznik-rolet-dotykowy-szklany-tuya-zigbee-bialy-11855077548

 

Mogę im po Zigbee podać up / down / stop jak i poziom procentowy otwarcia, więc u mnie sprawdzają się super. 

ooo, to pewnie taki moduł zadziała analogicznie: https://led-hurt.pl/pl/p/Sterownik-Rolet-TUYA-ZigBee-TUYA-DOPUSZKOWY/4524?gclid=CjwKCAiAmuKbBhA2EiwAxQnt7-d2ZiH5l_jKv6XNQawQmzf2-aA28m-TZd2Aq-puwXhomi3GmpUN9xoCEKEQAvD_BwE

 

ale ja pewnie też w takim razie nie upchnę w puszce :( Ciekawe czy udało by się włożyć do skrzynki z roletą gdzieś przy silniku :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, bergerac napisał(a):

ale ja pewnie też w takim razie nie upchnę w puszce :( Ciekawe czy udało by się włożyć do skrzynki z roletą gdzieś przy silniku :hmm:

 

Dać się da. Ale prócz 3 kabli do sterowania roletami musisz mieć jeszcze 230V, neutrala (bo przecież jakoś ten sterownik trzeba zasilić) oraz najlepiej uziom. Także z 3 żył robi się 5 lub 6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, format napisał(a):

 

Dać się da. Ale prócz 3 kabli do sterowania roletami musisz mieć jeszcze 230V, neutrala (bo przecież jakoś ten sterownik trzeba zasilić) oraz najlepiej uziom. Także z 3 żył robi się 5 lub 6.

neutral jest do silnika, 230V trzeba by zorganizować, PE też jest.

 

wkurza mnie obecne sterowanie przez RF433 i muszę to jakoś ogarnąć, ale się zabieram jak pies do jeża. Najprościej by było wymienić po prostu wyłączniki w obecne panele, ale przy 9 sztukach robi się droga zabawa. https://allegro.pl/oferta/livolo-wklad-wlacznika-dotykowy-rolety-zigbee-wifi-12721697944

 

a z działania Tuya jesteś zadowolony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Fili_P napisał(a):


 

 


czekaj bo nie kumam

jestem swiezo po zamontowaniu rolet

do przycisku na scianie ida 3 przewody od silnika/ zasilania.

przycisk ma 3 polozenia: gora/ 0/ dol

jak chce na max opuscic albo podniesc roleta to kkik gora lub dol i sobie ide w cholere- wylacznik krancowy pilnuje zeby odciac zasilanie silnikowi jak osiagnie polozenie skrajne...nie musze trzymac zeby jechalo, do polozenia 0 moge wrocic i za 3 godziny.....

Są dwa przyciski monostabilne góra/dół, więc trzeba trzymać, żeby roleta jechała. IMHO nie powinno być zasilania rolety non stop, odciętej przez krańcówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bergerac napisał(a):

ooo, to pewnie taki moduł zadziała analogicznie: https://led-hurt.pl/pl/p/Sterownik-Rolet-TUYA-ZigBee-TUYA-DOPUSZKOWY/4524?gclid=CjwKCAiAmuKbBhA2EiwAxQnt7-d2ZiH5l_jKv6XNQawQmzf2-aA28m-TZd2Aq-puwXhomi3GmpUN9xoCEKEQAvD_BwE

 

ale ja pewnie też w takim razie nie upchnę w puszce :( Ciekawe czy udało by się włożyć do skrzynki z roletą gdzieś przy silniku :hmm:

Zależy od puszek i ilości przewodów. Niektórym wchodzi w puszkę, innym nie.

W moich roletach (Aluprof) brak miejsca w puszce rolety. Był problem z kostką elektryczną gdzie ją wcisnąć, żeby roleta nie obcierała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sherif napisał(a):

Są dwa przyciski monostabilne góra/dół, więc trzeba trzymać, żeby roleta jechała. IMHO nie powinno być zasilania rolety non stop, odciętej przez krańcówkę.

nie wiem jak machery to zrealizowali ale rozmawialiśmy o tym, że nie ma przeciążniówki, ale są krańcówki

nie musze trzymać przycisku, wygląda na to też że nie ma podawanego prądu po dojechaniu do położeń skrajnych

 

przełaczniki scienne zamontowane to Simon 54 DZW1K.01/11   O TAKIE   https://simone.pl/dzw1k-01-11,lacznik-zaluzjowy-trojpozycyjny-1-0-2-bialy-simon-54-kontakt-simon

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, bergerac napisał(a):

neutral jest do silnika, 230V trzeba by zorganizować, PE też jest.

 

wkurza mnie obecne sterowanie przez RF433 i muszę to jakoś ogarnąć, ale się zabieram jak pies do jeża. Najprościej by było wymienić po prostu wyłączniki w obecne panele, ale przy 9 sztukach robi się droga zabawa. https://allegro.pl/oferta/livolo-wklad-wlacznika-dotykowy-rolety-zigbee-wifi-12721697944

 

a z działania Tuya jesteś zadowolony?

AA coś jak koledzy wcześniej sugerowali (nie łaczy się przez bramkę niestety - ale wydaje mi się, żę widziałem i taka funkcją

Widziałem też że są też  dopuszkowe przełączniki z Wifi i Zigbee (pokazywałeś je wyżej) - pytanie czy dasz rade to wcisnąc pod aktualne przełącnziki?

(podłaczenie nie wygląda na jakoś psecjalnie skomplikowane)

aaaaaaaaaaaa.jpg

Edytowane przez Fili_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Jet-Set napisał(a):

Te moduły a szczególnie moduł sprzedawany pod nazwą OXT są tak małe że wystarczy średnia puszka

https://shopee.pl/product/780345326/20106009094?smtt=0.728966453-1668953258.9

właśnie obawiam się, że nie wcisnę, wydaje mi się, że tam mam te płytkie puszki :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Fili_P napisał(a):

nie wiem jak machery to zrealizowali ale rozmawialiśmy o tym, że nie ma przeciążniówki, ale są krańcówki

nie musze trzymać przycisku, wygląda na to też że nie ma podawanego prądu po dojechaniu do położeń skrajnych

 

przełaczniki scienne zamontowane to Simon 54 DZW1K.01/11   O TAKIE   https://simone.pl/dzw1k-01-11,lacznik-zaluzjowy-trojpozycyjny-1-0-2-bialy-simon-54-kontakt-simon

 

Pisałem o krańcówkach. Jeżeli masz przełącznik bi-stabilny, czy jak w przypadku jednego przycisku 3-stabilny to oznacza, że zasilasz roletę cały czas jak jest przycisk przełączony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o krańcówkach. Jeżeli masz przełącznik bi-stabilny, czy jak w przypadku jednego przycisku 3-stabilny to oznacza, że zasilasz roletę cały czas jak jest przycisk przełączony.
sprawdze z ciekawosci jak rozbebesze jak przyjda te fopuszkowe smarty...

mysle ze oboje mowimy o tym samym i de facto kazdy ma racje

ty piszac ze zadilasz rolete masz na mysli ze wykryjesz napiecie za przelacznikiem

ja ze jednak na tym kawalku: przelacznik-> motor/ silnik napedu jest jednak rozlaczony obwod ( bo robi to krancowka) i silnik rolety nie jest zasilany
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, bergerac napisał(a):

właśnie obawiam się, że nie wcisnę, wydaje mi się, że tam mam te płytkie puszki :( 

No to jedyne wyjście to zamontowanie sterowalnych przełączników

https://allegro.pl/oferta/dotykowy-wlacznik-przelacznik-rolet-wifi-alexa-12093802247

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.11.2022 o 17:47, sherif napisał(a):

Szukam jakiegoś prostego rozwiązania sterowaniem rolet 230V.

Najważniejszy wymóg to programowalny sterownik, tak by dało się zaprogramować czas otwarcia przekaźnika na czas zamknięcia/otwarcia. Sterowane to byłoby przyciskami dzwonkowymi/roletowymi. Sterownik musi wejść w głęboką puszkę. Główny cel to wysterowanie przekaźnika aby nie trzeba było trzymać przycisku przy zamykaniu/otwieraniu rolet.

 

Czy sterowniki SoNoFF dadzą radę ?

Nie chodzi o to, żeby sterować aplikacją, ale żeby mieć możliwość zaprogromowanie pod przyciski manualne. W domu nie ma na stałe netu/wifi, ale można odpalić aby zaprogramować. Szukałem trochę w necie i wszyscy oczywiści opisują funkcje smart, ale nikt nie wspomina o możliwości sterowaniu manualnym.

 

Mam zrobione sterowanie Sonoffem za pomocą przełączników Sonoffa 2-przyciskowych. Mogę manualnie, przez apkę lub harmonogramami sterować roletami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, spad napisał(a):

 

Mam zrobione sterowanie Sonoffem za pomocą przełączników Sonoffa 2-przyciskowych. Mogę manualnie, przez apkę lub harmonogramami sterować roletami.

To jakieś specjalne przełaczniki czy zwykłe dzwonkowe/monostabilne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, spad napisał(a):

 

No to Sonofy podtynkowe za przyciskami, ale musisz otwornicą pogłębić puszkę. 

Puszka to nie problem. Nie jestem natomiast pewny czy da się zaprogramować tak, że jedne wciśniecie przycisku powoduje wyzwolenie obwody na zaprogramowany czas, żeby zamknąć roletę ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, sherif napisał(a):

Puszka to nie problem. Nie jestem natomiast pewny czy da się zaprogramować tak, że jedne wciśniecie przycisku powoduje wyzwolenie obwody na zaprogramowany czas, żeby zamknąć roletę ..

 

Powinno się udać, dajesz sygnał na puszkę, a czas pracy ustawiasz w Ewelink. Ja tak mam w tych włącznikach Sonofa. Sygnał na działanie, czas pracy w Ewelink. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puszka to nie problem. Nie jestem natomiast pewny czy da się zaprogramować tak, że jedne wciśniecie przycisku powoduje wyzwolenie obwody na zaprogramowany czas, żeby zamknąć roletę ..
paczaj tu - chyba Twój przypadek...


u mnie juz wszystko bangla...tylko ktos sobie sterowanie czesciowe a w zasadzie kalibracje tego zrobil tak ze masakra....aha i chyba rzeczywiscie znika prad na silnik po max otw/ zamk za włącznikiem ( nie wiem jak oni to zrealizowali:-Odaf5c597331616532c9e22178733b3a6.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.11.2022 o 17:47, sherif napisał(a):

Szukam jakiegoś prostego rozwiązania sterowaniem rolet 230V.

Najważniejszy wymóg to programowalny sterownik, tak by dało się zaprogramować czas otwarcia przekaźnika na czas zamknięcia/otwarcia. Sterowane to byłoby przyciskami dzwonkowymi/roletowymi. Sterownik musi wejść w głęboką puszkę. Główny cel to wysterowanie przekaźnika aby nie trzeba było trzymać przycisku przy zamykaniu/otwieraniu rolet.

 

Czy sterowniki SoNoFF dadzą radę ?

Nie chodzi o to, żeby sterować aplikacją, ale żeby mieć możliwość zaprogromowanie pod przyciski manualne. W domu nie ma na stałe netu/wifi, ale można odpalić aby zaprogramować. Szukałem trochę w necie i wszyscy oczywiści opisują funkcje smart, ale nikt nie wspomina o możliwości sterowaniu manualnym.

Widziałem jakiś czas temu zrobioną "przeróbkę" klasycznego łącznika żaluzjowego pojedynczego w taki sposób, że są wyjęte sprężynki które powodują odbijanie łącznika. Na taki pomysł rzekomo wpadł jakiś szpec od rolet i przekaźników który rzekomo twierdzi, że każda roleta ma krańcówkę i gdy pancerz osiągnie wartości skrajne to jest odłączane napięcie. Bawiłem się tym chwilę i faktycznie roleta elegancko się zatrzymywała góra lub dół, jedynie te klawisze dziwnie wyglądały bo nie były równo i wtedy była konieczność manualnego wyrównania po fazie podnoszenia/opuszczania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Fryzuryn napisał(a):

Widziałem jakiś czas temu zrobioną "przeróbkę" klasycznego łącznika żaluzjowego pojedynczego w taki sposób, że są wyjęte sprężynki które powodują odbijanie łącznika. Na taki pomysł rzekomo wpadł jakiś szpec od rolet i przekaźników który rzekomo twierdzi, że każda roleta ma krańcówkę i gdy pancerz osiągnie wartości skrajne to jest odłączane napięcie. Bawiłem się tym chwilę i faktycznie roleta elegancko się zatrzymywała góra lub dół, jedynie te klawisze dziwnie wyglądały bo nie były równo i wtedy była konieczność manualnego wyrównania po fazie podnoszenia/opuszczania.

Tylko po co przerabiać jak można kupić zwykły świetlny wyłącznik 2-obwodowy ?

IMHO to średnio to wygląda jak zostawia się przycisk w danej pozycji, poza tym uważam, że lepiej nie zasilać cały czas rolety.

 

Póki co temat ogarnięty. Kupiony sterownik Zamela, zmieścił się w puszkę, działa zgodnie z oczekiwaniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.