Skocz do zawartości

modernizacja elektryki w domu


chris_66

Rekomendowane odpowiedzi

pytań kilka z tym związane

 

robić dwużyłową instalację w gniazdkach w pokojach czy zaszaleć w trzyżyłowej - do tej pory jest dwużyłowa od 20 lat

tak na serio to nie ma gdzie podlączyć ochronnego przewodu

 

i strona wykonawcza

 

jakieś dobre puszki głębokie potrzebuję do polecenia, totalnie nie mój temat , chętnie link do tego

czy multitool z takim ostrzem da radę bruzdy wydłubać w czerwonej cegle i gazobetonie

 

i jaką koronkę pod puszki kupić - praktycznie materiał taki sam j/w

 

 

 

 

Brzeszczot_do_ceramiki_Erbauer_Multi_Tool_89_mm-212852-407727.webp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, chris_66 napisał(a):

robić dwużyłową instalację w gniazdkach w pokojach czy zaszaleć w trzyżyłowej - do tej pory jest dwużyłowa od 20 lat

tak na serio to nie ma gdzie podlączyć ochronnego przewodu

Zawsze warto trzyżyłową. Poczytaj o zerowaniu.

 

27 minut temu, chris_66 napisał(a):

czy multitool z takim ostrzem da radę bruzdy wydłubać w czerwonej cegle i gazobetonie

W cegle na dłuższych odcinkach nie da rady. W gazobetonie pewnie da ale znacznie łatwiej robić w nim bruzdy ręcznym narzędziem do bruzd w gazobetonie. Dwa pociągnięcia i gotowe. Cały dom tak zrobiłem w jeden dzień. Na początku chrzaniłem się z bruzdownicą ale jak wziąłem tą, ręczną to dopiero poszło jak z płatka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, chris_66 napisał(a):

 

robić dwużyłową instalację w gniazdkach w pokojach czy zaszaleć w trzyżyłowej - do tej pory jest dwużyłowa od 20 lat

tak na serio to nie ma gdzie podlączyć ochronnego przewodu

 

Robić normalnie 3 żyłowa instalacje.

Następnie jak jest możliwość wykonać uziom - wbić szpilke i po temacie ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz tam mało cegły, to poradzisz z kątówką i tarczą diamentową lub po prostu młotek i majzel.

Albo bruzdownica elektryczna. Warto sobie wcześniej narysować ścieżki. Potem wypożyczyć narzędzie i w kilka h ogarniesz.

To do multitoola - mooooże jak masz dużo czasu i cierpliwości:-D

Koronka - ile puszek do osadzenia?

Przy cegle wziąłbym raczej taką z napylonym diamentem/spiekiem niż z osadzonymi po obwodzie widiami. Niestety te widiowe zęby lubią się blokować o krawędzie materiału. Jak nie masz wprawy, to można łatwo uszkodzić koronkę, albo też zarobić wiertarką w twarz:-P

Puszki - dowolne, głębokie, spinane (systemowe).

 

Edytowane przez tomkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, chris_66 napisał(a):

pytań kilka z tym związane

 

robić dwużyłową instalację w gniazdkach w pokojach czy zaszaleć w trzyżyłowej - do tej pory jest dwużyłowa od 20 lat

tak na serio to nie ma gdzie podlączyć ochronnego przewodu

Co za pytanie .. oczywiście. Uziom ze szpilek można zawsze dorobić.

 

14 godzin temu, chris_66 napisał(a):

jakieś dobre puszki głębokie potrzebuję do polecenia, totalnie nie mój temat , chętnie link do tego

 

Stosowałem zwykłe z marketu, są ok. Podstawa to prawidłowe i dokładne obsadzenie. 

 

14 godzin temu, chris_66 napisał(a):

i jaką koronkę pod puszki kupić - praktycznie materiał taki sam j/w

 

Mam jakąś z Allegro, taką deko lepszą niż najtańsze. W domu mam dużo żelbetu, reszta cegły i pustaki. Zrobiłem nią dziesiątki punktów, działa dalej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, tomkowski napisał(a):

Jak masz tam mało cegły, to poradzisz z kątówką i tarczą diamentową lub po prostu młotek i majzel.

Albo bruzdownica elektryczna. Warto sobie wcześniej narysować ścieżki. Potem wypożyczyć narzędzie i w kilka h ogarniesz.

To do multitoola - mooooże jak masz dużo czasu i cierpliwości:-D

Koronka - ile puszek do osadzenia?

Przy cegle wziąłbym raczej taką z napylonym diamentem/spiekiem niż z osadzonymi po obwodzie widiami. Niestety te widiowe zęby lubią się blokować o krawędzie materiału. Jak nie masz wprawy, to można łatwo uszkodzić koronkę, albo też zarobić wiertarką w twarz:-P

Puszki - dowolne, głębokie, spinane (systemowe).

 

 

puszki ogarnięte, nie ma za bardzo w czym wybierać bo chyba wszystkie takie same

 

na co obsadzać że by była chwila na korektę , gips budowalny to pamiętam że wiązał w minutę

 

puszek będzie ze 20-25 może, pod puszki fi 80 chyba ?

 

a bruzdy raczej małopyłowo chcę ogarnąć , kątówka czy bruzdownica to raczej sajgon w całym domu

 

myślałem o koronce 15-20 mm wiercić obok siebie i majzlem potem poprawić na równo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, malrapida napisał(a):

Zawsze warto trzyżyłową. Poczytaj o zerowaniu.

 

W cegle na dłuższych odcinkach nie da rady. W gazobetonie pewnie da ale znacznie łatwiej robić w nim bruzdy ręcznym narzędziem do bruzd w gazobetonie. Dwa pociągnięcia i gotowe. Cały dom tak zrobiłem w jeden dzień. Na początku chrzaniłem się z bruzdownicą ale jak wziąłem tą, ręczną to dopiero poszło jak z płatka.

 

zerowanie znam, tylko czy warto inwestiwać w obrody do zasilania lampek i ładowarek i czasem odkurzacza

 

poszukam tego ręcznego wynalazku :panic:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.11.2022 o 20:03, chris_66 napisał(a):

 

puszki ogarnięte, nie ma za bardzo w czym wybierać bo chyba wszystkie takie same

 

na co obsadzać że by była chwila na korektę , gips budowalny to pamiętam że wiązał w minutę

 

puszek będzie ze 20-25 może, pod puszki fi 80 chyba ?

 

a bruzdy raczej małopyłowo chcę ogarnąć , kątówka czy bruzdownica to raczej sajgon w całym domu

 

myślałem o koronce 15-20 mm wiercić obok siebie i majzlem potem poprawić na równo ?

Kup sobie bruzdownik na sds plus.

Mniej więcej 1mb/minutę, w zależności od materiału 👍

Koszt ok. 50zl

Koronka (otwornica) pod puszkę na sds plus 65mm, koszt ok. 80 zł

Możesz dać 2 lub 3 żyłową, obojętnie, bo i tak

 pewnie nie podłączysz uziomu z dworu do tej nowej instalacji 

Aha, gips budowlany dolina nidy - wtedy masz czas na korektę 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.11.2022 o 19:58, chris_66 napisał(a):

...robić dwużyłową instalację w gniazdkach w pokojach czy zaszaleć w trzyżyłowej ...

 

Obowiązkowo trzy żyły:

Dz.U.2022.0.1225 t.j. - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, mikomir napisał(a):

Obowiązkowo trzy żyły:

Dz.U.2022.0.1225 t.j. - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

 

Bo innej nikt nie odbierze. No chyba, że ktoś będzie sobie sam wymieniał, ale to tym bardziej nie ma sensu robić tandety samemu sobie...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, technix napisał(a):

Kup sobie bruzdownik na sds plus.

Mniej więcej 1mb/minutę, w zależności od materiału 👍

Koszt ok. 50zl

Koronka (otwornica) pod puszkę na sds plus 65mm, koszt ok. 80 zł

Możesz dać 2 lub 3 żyłową, obojętnie, bo i tak

 pewnie nie podłączysz uziomu z dworu do tej nowej instalacji 

Aha, gips budowlany dolina nidy - wtedy masz czas na korektę 

 

ten bruzdownik to mi się podoba, nawet nie wiedziałem że jest dłuto ze skrzydełkami

 

13 godzin temu, K3 napisał(a):

 

Bo innej nikt nie odbierze. No chyba, że ktoś będzie sobie sam wymieniał, ale to tym bardziej nie ma sensu robić tandety samemu sobie...

 

i tak tego nie podłączę bo nie ma sensu , nikt tego odbierać nie musi a wsadzać 30% więcej kabla żeby był to jakoś nie przekonuje mnie

Edytowane przez chris_66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, mikomir napisał(a):

Obowiązkowo trzy żyły:

Dz.U.2022.0.1225 t.j. - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

 

ale to do nowych budynków

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, chris_66 napisał(a):

i tak tego nie podłączę bo nie ma sensu , nikt tego odbierać nie musi a wsadzać 30% więcej kabla żeby był to jakoś nie przekonuje mnie

To może poczytaj co to jest wyłącznik różnicowo-pradowy i do czego służy, to może wtedy się przekonasz.

 

P.S. tak bardzo ogólnie dopowiem, że instalację odbierają prokurator z biegłym sadowym gdy dojdzie do pożaru lub wypadku śmiertelnego lub odbiera ubezpieczyciel gdy ma wypłacić ubezpieczenie za spalony dom lub mieszkanie.

Edytowane przez mikomir
  • Lubię to 3
  • maszt 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, mikomir napisał(a):

To może poczytaj co to jest wyłącznik różnicowo-pradowy i do czego służy, to może wtedy się przekonasz.

 

P.S. tak bardzo ogólnie dopowiem, że instalację odbierają prokurator z biegłym sadowym gdy dojdzie do pożaru lub wypadku śmiertelnego lub odbiera ubezpieczyciel gdy ma wypłacić ubezpieczenie za spalony dom lub mieszkanie.

Tak sobie byśmy tego życzyli, niestety w praktyce jest inaczej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, mikomir napisał(a):

To może poczytaj co to jest wyłącznik różnicowo-pradowy i do czego służy, to może wtedy się przekonasz.

 

P.S. tak bardzo ogólnie dopowiem, że instalację odbierają prokurator z biegłym sadowym gdy dojdzie do pożaru lub wypadku śmiertelnego lub odbiera ubezpieczyciel gdy ma wypłacić ubezpieczenie za spalony dom lub mieszkanie.

Jeżeli wykona się taką instalację dwużyłową, to czy ona w obecnych czasach przejdzie pozytywnie te obwarowane przepisami badania/pomiary instalacji elektrycznej które powinno się wykonywać co 5 lat?

Kojarzę że ten papier wymagany był do odbioru technicznego domu, a przy okazji także do zmiany statusu polisy ubezpieczeniowej z domu w budowie na dom oddany do użytku plus jeszcze odbiory "kominiarskie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.11.2022 o 20:03, chris_66 napisał(a):

 

puszki ogarnięte, nie ma za bardzo w czym wybierać bo chyba wszystkie takie same

 

na co obsadzać że by była chwila na korektę , gips budowalny to pamiętam że wiązał w minutę

 

puszek będzie ze 20-25 może, pod puszki fi 80 chyba ?

 

a bruzdy raczej małopyłowo chcę ogarnąć , kątówka czy bruzdownica to raczej sajgon w całym domu

 

myślałem o koronce 15-20 mm wiercić obok siebie i majzlem potem poprawić na równo ?

Puszki to najlepiej chyba Simet a przy okazji mają w sprzedaży 3 długości wkrętów które ratują sprawę jak pazurki nie chwytają stabilnie przy białym montażu

 

https://www.simet.com.pl/pl/produkt/wkret-osprzetowy-do-puszek-elektroinstalacyjnych-dlugosc-16mm-37086160-955 

 

https://www.simet.com.pl/pl/produkt/wkret-osprzetowy-do-puszek-elektroinstalacyjnych-dlugosc-25mm-37086250-956

 

https://www.simet.com.pl/pl/produkt/wkret-osprzetowy-do-puszek-elektroinstalacyjnych-dlugosc-40mm-37086400-957

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, chris_66 napisał(a):

i tak tego nie podłączę bo nie ma sensu , nikt tego odbierać nie musi a wsadzać 30% więcej kabla żeby był to jakoś nie przekonuje mnie

 

Mam gniazdko od lodówki za szafkami na które zdarza się, że sika sobie kot ;]

I tak jakoś fajnie sika, że spływa to sobie po ścianie dokładnie trafiając w gniazdko, w którym - któregoś razu przy okazji szukania, co jest grane - wewnątrz w puszce znaleziono jezioro :phi: 

I teraz dzięki temu, że jest normalna instalacja z przewodem PE, wyrąbało kilka razy różnicówkę i nic się nie stało. Gdyby jej nie było, pewnie doszłoby do zwiększenia upływności, większego poboru prądu, grzania się kabli w ścianie i tego typu innych efektów nie mówiąc już o porażeniu prądem.

Więc nawet jeśli nie planujesz w tej chwili montować zabezpieczeń różnicowo-prądowych, kładzenie dwużyłowego kabla IMVHO nie ma sensu, bo w razie zmiany zdania będziesz miał problem.

Edytowane przez kiziuk
  • maszt 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.11.2022 o 13:13, mikomir napisał(a):

To może poczytaj co to jest wyłącznik różnicowo-pradowy i do czego służy, to może wtedy się przekonasz.

 

P.S. tak bardzo ogólnie dopowiem, że instalację odbierają prokurator z biegłym sadowym gdy dojdzie do pożaru lub wypadku śmiertelnego lub odbiera ubezpieczyciel gdy ma wypłacić ubezpieczenie za spalony dom lub mieszkanie.

 

powiedz mi do czego różnicówka przy lampce nocnej albo ładowarce do telefonu ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.11.2022 o 13:10, mikomir napisał(a):

Tu się Kolega myli do każdych gdzie idzie w ścianę nowy kabel.

 

może mylę się , nie upieram przy mojej racji czy nie

 

ale do czego mam podłączyć tem wspaniały przewód ?

 

idąc tropem poprawności elektrycznej, dorabiając jedno gniazdko w pokoju do istniejącej instalacji powinienem zrobic remont całego domu bo nie jest zgodny z obecnymi normami

 

zaczynamy toczyć dyskusję akademicką trochę, bo jak wiesz życie to jedna sprawa a przepisy i ich stosowanie to zupełnie inna

 

 

Edytowane przez chris_66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, kiziuk napisał(a):

 

Mam gniazdko od lodówki za szafkami na które zdarza się, że sika sobie kot ;]

I tak jakoś fajnie sika, że spływa to sobie po ścianie dokładnie trafiając w gniazdko, w którym - któregoś razu przy okazji szukania, co jest grane - wewnątrz w puszce znaleziono jezioro :phi: 

I teraz dzięki temu, że jest normalna instalacja z przewodem PE, wyrąbało kilka razy różnicówkę i nic się nie stało. Gdyby jej nie było, pewnie doszłoby do zwiększenia upływności, większego poboru prądu, grzania się kabli w ścianie i tego typu innych efektów nie mówiąc już o porażeniu prądem.

Więc nawet jeśli nie planujesz w tej chwili montować zabezpieczeń różnicowo-prądowych, kładzenie dwużyłowego kabla IMVHO nie ma sensu, bo w razie zmiany zdania będziesz miał problem.

 

rozumiem całą ideę trzech przwodów i różnicówki i całej reszty

 

nie rozumiem tego w kontekście wtyczki płaskiej na dwa bolce - sprawdziłem i poza zabawkami kuchennymi i pralką wszystko w domu jest na dwa a nie trzy

 

dam trzy przewody , bo w sumie cena w hurtowni wyszła mi taka sama bez względu na ilość żył i przekrój

 

 

 

 

Edytowane przez chris_66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, chris_66 napisał(a):

zaczynamy toczyć dyskusję akademicką trochę, bo jak wiesz życie to jedna sprawa a przepisy i ich stosowanie to zupełnie inna

Masz całkowitą rację zakończmy tę dyskusję, w ogóle nie powinna się ona odbyć w obszarze gdzie chodzi o życie i zdrowie domowników.

  • Lubię to 1
  • maszt 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, mikomir napisał(a):

Masz całkowitą rację zakończmy tę dyskusję, w ogóle nie powinna się ona odbyć w obszarze gdzie chodzi o życie i zdrowie domowników.

 

dyskusja ma sens

 

wyjaśnij mi w jaki sposób instalacja trzy żyłowa uratuje zdrowie domowników przy korzystanie z lampki nocnej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, sherif napisał(a):

Wszystkie jakie miałem miały uziemienie i wejście do zasilacza na 3-bolce.

Mam jakieś starsze i wtyczka tylko 2 piny ale widzę, ze te nowsze mają 3:ok:

Choć sens tego uziemienia/zerowania chyba żaden, bo przecież obudowa i tak z tworzywa a trafo musi wytrzymać przebicie bodajże 2kV:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, volf6 napisał(a):

Mam jakieś starsze i wtyczka tylko 2 piny ale widzę, ze te nowsze mają 3:ok:

Choć sens tego uziemienia/zerowania chyba żaden, bo przecież obudowa i tak z tworzywa a trafo musi wytrzymać przebicie bodajże 2kV:)

Hmm obudowy moga być z  Alu, przynajmniej w części

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostając przy zasilaczach impulsowych: uziemienie chyba bardziej jest potrzebne do właściwej pracy filtrów wejściowych i do zabezpieczenia przeciwprzepięciowego - nie za bardzo znam temat.. Ale to tylko potwierdza że należy zrobić całą instalację jako trzyżyłową....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam i włos się jeży...

Instalacja trójżyłowa, każdy odbiornik powyżej 2000W powinien mieć własny obwód.

RcD obowiązkowe.

Jeśli to mieszkanie, to wymień też odcinek licznik rozdzielnica.

 

Bruzdy robisz bruzdownicą z odkurzaczem, praktycznie bez pyłu, można wypożyczyć, w jeden dzień ogarniesz wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, mayster_tcz napisał(a):

Czytam i włos się jeży...

Instalacja trójżyłowa, każdy odbiornik powyżej 2000W powinien mieć własny obwód.

RcD obowiązkowe.

Jeśli to mieszkanie, to wymień też odcinek licznik rozdzielnica.

 

Bruzdy robisz bruzdownicą z odkurzaczem, praktycznie bez pyłu, można wypożyczyć, w jeden dzień ogarniesz wszystko.

 

tyle, że tam nie będzie odbiorników powyżej 2kW, odkurzacz to chyba wszystko co mam szansę tam używać - to piętro w domku

 

kiedyś później będzie może modernizacja parteru, chociaż szanse są raczej małe 

 

RdC to temat rzeka 😇

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, chris_66 napisał(a):

 

tyle, że tam nie będzie odbiorników powyżej 2kW, odkurzacz to chyba wszystko co mam szansę tam używać - to piętro w domku

 

kiedyś później będzie może modernizacja parteru, chociaż szanse są raczej małe 

 

RdC to temat rzeka 😇

 

To w takim razie szkoda kasy na taką modernizację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.12.2022 o 20:20, mayster_tcz napisał(a):

Czytam i włos się jeży...

Instalacja trójżyłowa, każdy odbiornik powyżej 2000W powinien mieć własny obwód.

RcD obowiązkowe.

Jeśli to mieszkanie, to wymień też odcinek licznik rozdzielnica.

 

Bruzdy robisz bruzdownicą z odkurzaczem, praktycznie bez pyłu, można wypożyczyć, w jeden dzień ogarniesz wszystko.

Czyli do zmywarki masz oddzielny obwód, do pralki też, broń Bóg jeszcze w to samo gniazdo suszarkę do ubrań włączyć, itp. itd?

Szacunek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak wykonałem instalację w nowym domu syna. Większość gniazd i wszystkie obwody oświetleniowe jako gwiazda.

I jeszcze - o zgrozo - prawie wszystko na RCD, nawet oświetlenie. Falownik hydroforu nie ma RCD - potrzebowałbym klasy F- również  router, serwer i alarm - oczywiście z zasilacza buforowego.

Instalację robi się na 50 lat i robi się raz i dobrze.

rozdzielnica.jpg

Edytowane przez punktak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, technix napisał(a):

Czyli do zmywarki masz oddzielny obwód, do pralki też, broń Bóg jeszcze w to samo gniazdo suszarkę do ubrań włączyć, itp. itd?

Szacunek 

Tak, ja tak mam ;).

17 minut temu, punktak napisał(a):

Instalację robi się na 50 lat i robi się raz i dobrze.

U mnie podobnie, 5 rzędów zajętych w opór ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, punktak napisał(a):

Dokładnie tak wykonałem instalację w nowym domu syna. Większość gniazd i wszystkie obwody oświetleniowe jako gwiazda.

I jeszcze - o zgrozo - prawie wszystko na RCD, nawet oświetlenie. Falownik hydroforu nie ma RCD - potrzebowałbym klasy F- również  router, serwer i alarm - oczywiście z zasilacza buforowego.

Instalację robi się na 50 lat i robi się raz i dobrze.

rozdzielnica.jpg

Ok, w domu syna, ok?

A w swoim? Jak domniemam starszym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sherif napisał(a):

Tak, ja tak mam ;).

U mnie podobnie, 5 rzędów zajętych w opór ;).

Ok, w nowych oczywiście, ale jak autor chce dołożyć do starej, sprawnej instalacji kilka gniazdek to co, ma odrazu wszystko rwać?

I tak, lepiej w ten sposób niż na przedłużaczach jechać 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, technix napisał(a):

Czyli do zmywarki masz oddzielny obwód, do pralki też, broń Bóg jeszcze w to samo gniazdo suszarkę do ubrań włączyć, itp. itd?

Szacunek 

Tak, robiłem remont, robiłem od nowa. Pralka, zmywarka, hydrofor, obwody w garażu plus siłowe są osobno, a pozostałe pomieszczeniami. Dom z 1905.

Autor pisał o modernizacji, ja zrozumiałem to jako  przez wymianę instalacji na piętrze, co moim zdaniem wtedy i tak mija się z celem i lepiej położyć nową, a z rozdzielnicy zejść osobno do licznika, a parter zostawić stary. 

 

Ale to tylko forum, także każdy robi jak chce ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, mayster_tcz napisał(a):

Tak, robiłem remont, robiłem od nowa. Pralka, zmywarka, hydrofor, obwody w garażu plus siłowe są osobno, a pozostałe pomieszczeniami. Dom z 1905.

Autor pisał o modernizacji, ja zrozumiałem to jako  przez wymianę instalacji na piętrze, co moim zdaniem wtedy i tak mija się z celem i lepiej położyć nową, a z rozdzielnicy zejść osobno do licznika, a parter zostawić stary. 

 

Ale to tylko forum, także każdy robi jak chce ;)

A to tak to Ok

Myślę że trzeba autora na dywanik zawołać, bo nie wiemy.

Są tak to +1 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, punktak napisał(a):

Dokładnie tak wykonałem instalację w nowym domu syna. ....

Powiem szczerze, że tak się przypatruję zdjęciu rozdzielnicy i się zastanawiam jak wykonałeś podstawowe zalecenie - najpierw chronimy, później zasilamy, a dokładniej punkt rozdziału PEN. Praktycznie nie widzę za dużo przewodów zóto-zielonych w rozdzielnicy w stosunku do niebieskich. Proszę nie traktować mojego zdania zaraz jako atak tylko jako krótką rzeczową dyskusję (może Kolega robi lepiej niż ja i  mogę coś ciekawego wynieść dla siebie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, mikomir napisał(a):

Powiem szczerze, że tak się przypatruję zdjęciu rozdzielnicy i się zastanawiam jak wykonałeś podstawowe zalecenie - najpierw chronimy, później zasilamy, a dokładniej punkt rozdziału PEN. Praktycznie nie widzę za dużo przewodów zóto-zielonych w rozdzielnicy w stosunku do niebieskich. Proszę nie traktować mojego zdania zaraz jako atak tylko jako krótką rzeczową dyskusję (może Kolega robi lepiej niż ja i  mogę coś ciekawego wynieść dla siebie)

 

Punkt rozdziału jest gdzie indziej. Na tamtym zdjęciu jest główna rozdzielnica, przychodzi do niej już 5 żył.

Punkt rozdziału znajduje się w pierwszej rozdzielnicy w garażu. Jest tam również główny ochronnik, nasz licznik dwukierunkowy oraz układy zabezpieczające przed wzrostem napięcia. To mocno autorskie rozwiązanie jednego gościa z elektrody - latem czasem się włącza.

Ochronnik DehnShield 255 TT jest w osobnej metalowej skrzynce wyłożonej wełną mineralną- w razie wybuchu łuk nie powinien się rozprzestrzenić. Zdecydowałem się na droższy wariant dla sieci TT ze względu na wykonanie w układzie 3+1.

Oczywiście wszystkie rozdzielnice, ochronniki kamer oraz jednostki pompy ciepła, reku oraz karty sieciowe podłączone do uziomu fundamentowego.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.