Skocz do zawartości

Smarthome włączniki swiatla


PawelWaw

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, PawelWaw napisał(a):

Polecicie coś sprawdzonego i bardzo małego żeby się w puszkach pomieściło ?

Na zigbee, bo bramkę już mam.

A jak ogarniasz zasilanie? Da się bez doprowadzenia N do puszki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, PawelWaw napisał(a):

Polecicie coś sprawdzonego i bardzo małego żeby się w puszkach pomieściło ?

Na zigbee, bo bramkę już mam.

a nie chcesz zintegrowanych od razu z włącznikiem? 

 

https://wylaczniki-dotykowe.pl

 

https://www.livolopolska.com/sklep,online/wklady-dotykowe/seria-zigbee-livolo/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, bergerac napisał(a):

 

To powoduje że trzeba wszystkie na raz wymienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, PawelWaw napisał(a):

 

To powoduje że trzeba wszystkie na raz wymienić.

no tak, najlepiej. Ja mam ten problem, że sobie zasunąłem wszystkie livolo sterowane 433MHz i teraz mi szkoda kasy, żeby to wymieniać na Zigbee. A moduły mi się nie pomieszczą do puszek, za dużo kabli mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, bergerac napisał(a):

Ja mam ten problem, że sobie zasunąłem wszystkie livolo sterowane 433MHz i teraz mi szkoda kasy, żeby to wymieniać na Zigbee.

Dlatego z większą inwestycją poczekam na matter, zmienię raz na długo.

Tymczasem przetestuję to, nie wymaga N i powinno się zmieścić w puszce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DarekB napisał(a):

Dlatego z większą inwestycją poczekam na matter, zmienię raz na długo.

Tymczasem przetestuję to, nie wymaga N i powinno się zmieścić w puszce.

 

Wyglada spoko.

Ale mam pytanie laika jak sprawdzić czy w puszce jest N ? Tylko po kolorze czy jakoś inaczej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bergerac napisał(a):

no tak, najlepiej. Ja mam ten problem, że sobie zasunąłem wszystkie livolo sterowane 433MHz i teraz mi szkoda kasy, żeby to wymieniać na Zigbee. A moduły mi się nie pomieszczą do puszek, za dużo kabli mam.

 

Też miałem kiedyś te livolo ale w sumie jak działa to nie ma chyba sensu zmieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, PawelWaw napisał(a):

kupilem kilka, bede testowal :)

 

image.png.60332a5ba303be786d271d175be24378.png

 

Poszalałeś ;] Ja do testów wziąłem jeden ;]

 

Godzinę temu, PawelWaw napisał(a):

Ale mam pytanie laika jak sprawdzić czy w puszce jest N ? Tylko po kolorze czy jakoś inaczej ?

Nie mam pojęcia. Może jakiś elektryk się wypowie.

U mnie nie mam wątpliwości, bo jest o jeden kabelek więcej niż obwodów żarówek i tam jest faza, czyli N nie ma. Jak N nie ma w jednym to nie ma w żadnym, bo elektryk wszystko robił tak samo.

Gdybym 14 lat temu miał chociaż cień pojęcia że N we włączniku światła może się do czegoś przydać to bym kazał zrobić ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, DarekB napisał(a):

Poszalałeś ;] Ja do testów wziąłem jeden ;]

 

Nie mam pojęcia. Może jakiś elektryk się wypowie.

U mnie nie mam wątpliwości, bo jest o jeden kabelek więcej niż obwodów żarówek i tam jest faza, czyli N nie ma. Jak N nie ma w jednym to nie ma w żadnym, bo elektryk wszystko robił tak samo.

Gdybym 14 lat temu miał chociaż cień pojęcia że N we włączniku światła może się do czegoś przydać to bym kazał zrobić ;]

 

Zwroty na allegro są proste. Jak nie będzie śmigać to zwrot :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.01.2023 o 13:42, PawelWaw napisał(a):

Polecicie coś sprawdzonego i bardzo małego żeby się w puszkach pomieściło ?

Na zigbee, bo bramkę już mam.

 

Zobacz wlaczniki OXT sa chyba najmniejsze z dostepnych , sa wersje bez N i sa nawet w wersji na 4 obwody tez w takiej malej obudowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, eryko napisał(a):

 

Zobacz wlaczniki OXT sa chyba najmniejsze z dostepnych , sa wersje bez N i sa nawet w wersji na 4 obwody tez w takiej malej obudowie

 

dzieki wezme na test.

 

 

BTW w nowym budownictwie bedzie N w przelacznikach czy raczej nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomecki napisał(a):

 

są mniejsze od Sonoff Mini R2. Wg mnie zmieści, może nie na 100%, ale powinno się udać ;]

 

Mam trzy takie w domu i uważam że w polskich, dużych, puszkach nie ma szans tego zmieścić, u mnie działają wszędzie tam gdzie mogłem dno puszki wybebeszyć i przenieść część instalacji "do ściany". Niestety instalacje na drucie 1.5mm2 bardzo utrudniają, bo patrz.

Zazwyczaj do puszki dochodzą 3 żyły jako input, 3 żyły lecą dalej, do następnej puszki. N i uziom z tego pchasz do lampy, do zasilenia takiego przekaźnika potrzebujesz kolejne N+L, L1 (wyjście) podłączasz do lampy, no i jeszcze dwie żyły musisz zużyć na podłączenie samego przełącznika. To 12 kabli, które, gdyby były linką ciężko byłoby pomieścić, z drutem to niewykonalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, format napisał(a):

 

Mam trzy takie w domu i uważam że w polskich, dużych, puszkach nie ma szans tego zmieścić, u mnie działają wszędzie tam gdzie mogłem dno puszki wybebeszyć i przenieść część instalacji "do ściany". Niestety instalacje na drucie 1.5mm2 bardzo utrudniają, bo patrz.

Zazwyczaj do puszki dochodzą 3 żyły jako input, 3 żyły lecą dalej, do następnej puszki. N i uziom z tego pchasz w do lampy, do zasilenia takiego przekaźnika potrzebujesz kolejne N+L, L1 (wyjście) podłączasz do lampy, no i jeszcze dwie żyły musisz zużyć na podłączenie samego przełącznika. To 12 kabli, które, gdyby były linką ciężko byłoby pomieścić, z drutem to niewykonalne.

 

obraz.png.0168913d11a8ccbc3b7ad96dd768d5d1.png

 

obraz.png.2450893153094c93f087faf55e1d0600.png

 

Jak dobrze liczę to chyba 11 przewodów widzę ;] Przewody skróciłem, przerobiłem łączenia na wago i Sonoffa zmieściłem. ALE...... zniechęciło mnie to i gdzie indziej już nie robiłem ;l

 

  • Haha 1
  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, format napisał(a):

z drutem to niewykonalne

mi się też nigdy nie udało nic upchnąć pod wyłącznikiem, a wszystkie puszki głębokie. Same kable jak jest kilka doprowadzonych i połączonych stanowią wyzwanie, żeby je zmieścić i żeby nie "wypychały" wyłącznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wifi pewnie też masz to może cos takiego:

https://www.aliexpress.com/item/4000511376973.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.9.21ef1802Wb7jv6

Są wersje z i bez N. Mam, używam, działa bez zarzutu.

Są też wersje bez Wifi jeśli gdzieś zdalna kontrola nie jest potrzebna a chcemy wszędzie mieć takie same wizualnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, DarekB napisał(a):

@PawelWaw Żyjesz? ;]

Nikt tego nie napisał wprost, ale widząc jak się do tego zabierasz uważam że trzeba: po zidentyfikowaniu przewodu fazowego zanim zaczniesz przy tym dłubać wyłącz bezpiecznik i sprawdź czy na pewno faza zniknęła ;]

 

Ręką boli i okopocona ale zyje ;]

 

A serio czekam jeszcze na dostawę złączek wago, oczywiście odłączę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, DarekB napisał(a):

@PawelWaw Żyjesz? ;]

Nikt tego nie napisał wprost, ale widząc jak się do tego zabierasz uważam że trzeba: po zidentyfikowaniu przewodu fazowego zanim zaczniesz przy tym dłubać wyłącz bezpiecznik i sprawdź czy na pewno faza zniknęła ;]

 

Mając na uwadze pytanie z jednej strony a z drugiej niesamowite potrzeby kupowania nowych urządzeń do sugerowałbym nabycie próbnika napięcia.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś przetestuje kompletne przełączniki:

 

https://pl.aliexpress.com/i/1005001278010906.html?gatewayAdapt=glo2pol

 

obraz.png.36759ddd69239a7513483f0dd6e4248f.png

 

Od razu jedyny słuszny soft opensource, a nie jakieś badziewne zamknięte rozwiązania, które trzeba flashować na dzień dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, maras77 napisał(a):

A może ktoś przetestuje

Kiedyś założyłem takiego dotykowego sonoffa u córki w pokoju.

Nie wyobrażam sobie takiego kilkupozycyjnego.

Trafianie w te panele by założyć właściwą żarówkę to musi być masakra.

Mówię z perspektywy osoby, która lubi po prostu "klepnąć" przełącznik. Czasem zanim go zobaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomkowski napisał(a):

Trafianie w te panele by założyć właściwą żarówkę to musi być masakra.

Mówię z perspektywy osoby, która lubi po prostu "klepnąć" przełącznik. Czasem zanim go zobaczy.

 

Kwestia gustu, ja na początku miałem do testów dwa włączniki sonoffa, spodobało się więc całą chałupę przerobiłem na Tuyę (sonoff miał tylko białe a ja chciałem kolorowe) i nic innego nie chcę. Działa bez problemów, punkty włączania mają podświetlenie więc po ciemku nie ma problemu z trafieniem. Dla mnie bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.01.2023 o 08:43, tomecki napisał(a):

 

obraz.png.0168913d11a8ccbc3b7ad96dd768d5d1.png

 

obraz.png.2450893153094c93f087faf55e1d0600.png

 

Jak dobrze liczę to chyba 11 przewodów widzę ;] Przewody skróciłem, przerobiłem łączenia na wago i Sonoffa zmieściłem. ALE...... zniechęciło mnie to i gdzie indziej już nie robiłem ;l

 

 

BTW ile to ma grubosci ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.01.2023 o 08:43, tomecki napisał(a):

 

obraz.png.0168913d11a8ccbc3b7ad96dd768d5d1.png

 

obraz.png.2450893153094c93f087faf55e1d0600.png

 

Jak dobrze liczę to chyba 11 przewodów widzę ;] Przewody skróciłem, przerobiłem łączenia na wago i Sonoffa zmieściłem. ALE...... zniechęciło mnie to i gdzie indziej już nie robiłem ;l

 

O PANIE

kto panu tak to spierdolił 😄

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, PawelWaw napisał(a):

ok 2 kanalowy wszedl ale do jednej puszki, druga taka plytka ze lipa

bedzie trzeba kuc i wieksza puszke

znalazłem takie dość ładnie wygladające  włączniki są 1,2,3 obwodowe ale to chyba jest Wi-Fi nie Zigbee co prawda Tuya to obsłuży .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.