Skocz do zawartości

Powiedzcie mi wszystko na temat Seata Ateca i przy okazji Leona.


electrofinger

Rekomendowane odpowiedzi

Leon III czyli od 2012. Silniki które brać a które unikać to samo skrzynie biegów. Celuję w słabsze jednostki. Jakieś bolączki, wady, zalety...

A że Ateca jest podobna to też mi się podoba no i powinna być dużo większa w środku przy prawie identycznej długości i szerokości więc może ją? No i te same pytania jak wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, electrofinger napisał(a):

Leon III czyli od 2012. Silniki które brać a które unikać to samo skrzynie biegów. Celuję w słabsze jednostki. Jakieś bolączki, wady, zalety...

A że Ateca jest podobna to też mi się podoba no i powinna być dużo większa w środku przy prawie identycznej długości i szerokości więc może ją? No i te same pytania jak wyżej.

 

Ateca bedzie sporo drozsza, bo weszla do sprzedazy w 2017 no i to modny SUV. 

Pod wzgledem wnetrza to jest spora roznica, wiec szukaj wyzszych specyfikacji (FR/Xcellence).

Najlepiej to chyba wziac 1,4TSI z manualem. DSG chyba nie sa zbyt udane w tym modelu, za wyjatkiem wersji 2.0TSI.

 

PS. Jezdzilem tez kilka razy 1,2 TSI 110KM w Leonie i spokojnie dawal rade w Hiszpanii, palac ok 6/100.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, electrofinger napisał(a):

Leon III czyli od 2012. Silniki które brać a które unikać to samo skrzynie biegów. Celuję w słabsze jednostki. Jakieś bolączki, wady, zalety...

A że Ateca jest podobna to też mi się podoba no i powinna być dużo większa w środku przy prawie identycznej długości i szerokości więc może ją? No i te same pytania jak wyżej.

 

Ja jeździłem Golfem 7 z 1.0TSI 115KM.

Ta jednostka jest też w Leonie, w różnych wersjach mocy, chyba 85, 110 i 115KM (ale może i więcej wariantów).

Nie słyszałem o bolączkach silnika 1.0

Trochę dziwnie się tym jeździ po przesiadce z czegoś np wolnossącego. Na początku miałem problemy z duszeniem silnika przy ruszaniu, ale po pewnym czasie nawet zapomniałem że taki problem był.

Mało pali 1.0.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 2012 roku VW poprawił silniki i już nie było większych wpadek. Mam do czynienia z benzynowymi 1.4 i 1.0 TSI i te silniki są całkiem dynamiczne i mają mały apetyt na paliwo. Mamy jedną Skodę Rapid 1.0 TSI która ma już 260kkm. Auto dalej dobrze się trzyma, a według „motoryzacyjnych Januszy” po 100kkm miał się silnik rozlecieć. 

Edytowane przez pejus1982
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre silniki 1.2 tsi, oraz 1.4 tsi 122 KM mają wadliwą serię tłoków i powyżej 100 kkm pojawia się duże zużycie oleju, nawet 1,5L/1000 km. Niestety tego się nie remontuje, tylko wywala słupek. Według niektórych źródeł wadliwe serie silników ea211 były robione na Węgrzech, a cała reszta robiona na Słowacji ma innego dostawcę tłoków. Pozostałe wersje mocowe w 1.4, czyli 125, 140 i 150 KM są wolne od wad. 

Skrzynie dsg w połączeniu z tymi silnikami, nie są zbyt trwałe, ale w miarę przewidywalne. Wymiana sprzęgieł daje o sobie znać jakiś czas wcześniej, czasem pada mechatronika.

Pozostałe rzeczy, jak zawias, hamulce, są trwałe i tanie w serwisie.

  • Lubię to 1
  • zszokowany 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, spad napisał(a):

Pewnie dlatego, że spalanie będzie podobne w jeździe mieszanej, wiec diesel traci sens.

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka
 

W Rapidzie 1.6 TDI nie potrafiłem wyjść poza 6.2 l na trasie goniąc czasem nawet 180 jak trzeba było. W mieście nie wiem bo to miałem tylko trasy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, electrofinger napisał(a):

A nikt o Dieslu 1.6 ? Dlaczego?

Miałem Diesla 1.6 z DSG DQ200. Zakres przebiegu od 110kkm do 200 kkm.

 

Przez ten czas awarii unieruchamiającej auto brak. Po zakupie serwis wymienił uszczelniacz wału korbowego przód. Przy okazji rozrząd.

 

Olej w skrzyni i hydraulice sterującej wymieniany był przy 140kkm.

 

Średnie zużycie paliwa ok. 5l/100 km. Jazda mieszana.

 

Pod kątem kosztów utrzymania, użyteczności i odczuć z jazdy jest to bardzo dobre auto. Tak dobre, że po jego niedawnej sprzedaży szukałem kolejnego 😄

 

Z upierdliwych usterek typu TTTM. Skrzypi przednie zawieszenie na progach zwalniających.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, electrofinger napisał(a):

Leon III czyli od 2012. Silniki które brać a które unikać to samo skrzynie biegów. Celuję w słabsze jednostki. Jakieś bolączki, wady, zalety...

A że Ateca jest podobna to też mi się podoba no i powinna być dużo większa w środku przy prawie identycznej długości i szerokości więc może ją? No i te same pytania jak wyżej.

Kilka zdan od uzytkownika Ateci 1.4TSI DSG FWD.

 

Auto mam ponad 5 lat/90kkm. Na ten moment zero problemow, wizyty w ASO tylko przy okazji przegladow i wymian olejowo/filtrowych, ktore robilem co 15kkm, nie jak nakazuje ksiazka co 30kkm.

 

Z auta jestem bardzo zadowolony, sporo miejsca w srodku (imo wiecej niz Leon), za mna jezdzi syn 192cm i nie narzeka. Mam wersje Xcellence i taka polecam, ew. FR. Alcantara na fotelach, calkiem przyjemne materialy w srodku, czarna podsufitka, ogolnie bardzo dobrze wyposazone auto. Wspomagacze kierowcy typu ACC, lane assist, auto hold, automatyczne swiatla itp itd wg dzialaja bardzo sprawnie.

Bagaznik nie za wielki, ale w 4os miescilismy sie czy to latem czy zima.

Spalanie srednie ok 7.5/100 z czego znaczna czesc to jazda Krk i okolice, plus kilka razy do roku dluzsze trasy do AT czy ITA.

 

Mam skrzynie DSQ200, ktora ogolnie nie polecaja, poki co bez problemow ale zbliza sie do maginczej granicy 100kkm :O

 

Z serwisu, poza wspomnianymi wymianami oleju i filtrow, przy 60kkm wymienialem swiece (zgodnie z instr), przy 70kkm komplet humulcow przod/tyl.

 

Jakies pol roku temu zalozylem instalke LPG bo planowalem autem jeszcze kilka lat pojezdzic, ale mozliwe, ze plany ulegna zmianie i pod koniec roku auto bedzie do kupienia. 

 

Podsumowujac polecam, imo bardzo udane auto, i nie tak popularne jak inne z rodziny jak Tiguan, Karoq itp, ja mam dodatokwo w kolorze samoa orange, wiec latwo namierzyc auto na parkingu pod galeria ;)

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.01.2023 o 20:31, electrofinger napisał(a):

A nikt o Dieslu 1.6 ? Dlaczego?

 

Moim zdaniem TDI od VAG dość długo nie były mocno modernizowane a TSI się rozwijały co doprowadziło do sytuacji, że te pierwsze wcale tak mało nie palą a te drugie o wiele lepiej jeżdżą.

Pisałem wiele razy - mając kiedyś na weekend Tarraco TDI 190KM a potem TSI 190KM bez wahania wybrałbym benzynę.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Furvus_Eques napisał(a):

 

Moim zdaniem TDI od VAG dość długo nie były mocno modernizowane a TSI się rozwijały co doprowadziło do sytuacji, że te pierwsze wcale tak mało nie palą a te drugie o wiele lepiej jeżdżą.

Pisałem wiele razy - mając kiedyś na weekend Tarraco TDI 190KM a potem TSI 190KM bez wahania wybrałbym benzynę.

 

 

Diesel doszedł do kresu swojego rozwoju z 20-25 lat temu, po prostu bardziej już zoptymizować się nie da. A benzyna wciąż ma potencjał, zarówno w hybrydach jak i sama w sobie (vide Mazda).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wcześniej napisano 1,4 TSI do chyba 2015 jest spora szansa że trafisz jednostkę która powyżej 100kkm może palic sporo oleju. Wersje 125 już ponoć są wolne od problemu. Także nie takie znowu super są te motory.

Spalanie między 1,5 (150km) a 1,4 (125) u mnie jakies 0.5 litra na korzyść 1,5 ale tylko na trasie. W miesicie to samo, lub ciut mniej w 1,4.

1,5 szło nieporównywalnie lepiej ale za to czas reakcji na gaz to dramat.

Jest też przyjemniejszy dla ucha.

Natomiast nie słyszałem o wadach w 1,0 i jeżdżąc nim w golfie 8, nie odczuwałem jakiejś bardziej zauważalnej  różnicy  między 1,0 a 1,4 125km.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.