Skocz do zawartości

Laweta i kategoria B


bengamin

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem że przepisy się ostatnio coś zmieniły w sprawie ciągnięcia przyczep. Jednocześnie nie do końca mogę znaleść jednoznaczne odpowiedzi na temat "legalności" pociągnięcia lawety z samochodem. Żeby porozmawiać o konkretach to tak:

Powiedzmy mamy samochód ciągnący A jak poniżej

Samochód B który chcemy umieścić na lawecie.

Laweta jest dla mnie niewiadomą (ile tak średnio to w dokumentach waży?)

 

Czy jest możliwe "legalne" pociągnięcie Samochodem A lawety z załadowanym samochodem B, na czystej kategorii prawa jazdy "B" (bez E i bez kodu 96) ?

Czy coś zmienia fakt że w innym scenariuszu byłby na lawecie microcar o masie poniżej 350kg?

 

 

 

a1.jpg

a2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, bengamin napisał(a):

Wiem że przepisy się ostatnio coś zmieniły w sprawie ciągnięcia przyczep. Jednocześnie nie do końca mogę znaleść jednoznaczne odpowiedzi na temat "legalności" pociągnięcia lawety z samochodem. Żeby porozmawiać o konkretach to tak:

Powiedzmy mamy samochód ciągnący A jak poniżej

Samochód B który chcemy umieścić na lawecie.

Laweta jest dla mnie niewiadomą (ile tak średnio to w dokumentach waży?)

 

Czy jest możliwe "legalne" pociągnięcie Samochodem A lawety z załadowanym samochodem B, na czystej kategorii prawa jazdy "B" (bez E i bez kodu 96) ?

Czy coś zmienia fakt że w innym scenariuszu byłby na lawecie microcar o masie poniżej 350kg?

 

 

 

a1.jpg

a2.jpg

 

 

nie wiem czy aktualne, al znalazłem: 

 

Posiadacz prawa jazdy kategorii B może prowadzić auto o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony wraz z przyczepką lekką (dmc do 750 kg). Dopuszczalna masa całkowita zestawu to 4250 kg, Jeśli jednak do auta podepniemy przyczepę o dmc wyższym niż 750 kg, to masa całego zestawu nie może przekroczyć 3,5 tony!29 lip 2021

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Raku napisał(a):

 

 

nie wiem czy aktualne, al znalazłem: 

 

Posiadacz prawa jazdy kategorii B może prowadzić auto o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony wraz z przyczepką lekką (dmc do 750 kg). Dopuszczalna masa całkowita zestawu to 4250 kg, Jeśli jednak do auta podepniemy przyczepę o dmc wyższym niż 750 kg, to masa całego zestawu nie może przekroczyć 3,5 tony!29 lip 2021

 

 

no właśnie mam całą masę wątpliwości do tego dlatego szukam sprawdzonej informacji w świetle aktualnie obowiązującego prawa.
Nurtujące mnie kwestie to:
-tylko lekka do 750 czy również cięższa ale przykladowo nie przekraczając 3500
-jeżeli powyżej 750 z hamulcem to czy już potrzeba 96?
-jeżeli 96 pozwoli przekroczyć magiczne 3500kg do 4250 to jak te masy zsumować?
-które masy brać pod uwagę (masa własna, masa całkowita) zarówno w kontekście samochodu ciągnącego jak i tego na lawecie
 

Edytowane przez bengamin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bengamin napisał(a):

Wiem że przepisy się ostatnio coś zmieniły w sprawie ciągnięcia przyczep. Jednocześnie nie do końca mogę znaleść jednoznaczne odpowiedzi na temat "legalności" pociągnięcia lawety z samochodem. Żeby porozmawiać o konkretach to tak:

Powiedzmy mamy samochód ciągnący A jak poniżej

Samochód B który chcemy umieścić na lawecie.

Laweta jest dla mnie niewiadomą (ile tak średnio to w dokumentach waży?)

 

Czy jest możliwe "legalne" pociągnięcie Samochodem A lawety z załadowanym samochodem B, na czystej kategorii prawa jazdy "B" (bez E i bez kodu 96) ?

Czy coś zmienia fakt że w innym scenariuszu byłby na lawecie microcar o masie poniżej 350kg?

 

 

 

a1.jpg

a2.jpg

 

Jak znajdziesz lawetę, co ma MW rzędu 40kg i DMC 1025kg, to się idealnie zmieścisz w 3500kg...

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, K3 napisał(a):

 

Jak znajdziesz lawetę, co ma MW rzędu 40kg i DMC 1025kg, to się idealnie zmieścisz w 3500kg...

Widzisz ale o które cyferki dokładnie chodzi, bo byłby też holownik o masie własnej o 250kg mniejszej, masie całkowitej o 150kg mniejszej a na haku ma w papierach 2200kg. Dlatego dałem konkretne dane pojazdów.

Jest to dość ciekawe że na haku ma więcej niż sam dopuszczalnie może ważyć, chyba że jest błąd w papierach

Edytowane przez bengamin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, bengamin napisał(a):

Widzisz ale o które cyferki dokładnie chodzi, bo byłby też holownik o masie własnej o 250kg mniejszej, masie całkowitej o 150kg mniejszej a na haku ma w papierach 2200kg. Dlatego dałem konkretne dane pojazdów.

Jest to dość ciekawe że na haku ma więcej niż sam dopuszczalnie może ważyć, chyba że jest błąd w papierach

 

Nawet jak będziesz miał lżejszy holownik, to nie znajdziesz lawety co waży 200-300kg. Więc i tak przekroczysz zestawem 3,5T.

Jest co prawda tolerancja, ale nie aż tak duża, by łącznie jechać na 3,7-3,8T...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bengamin napisał(a):

Wiem że przepisy się ostatnio coś zmieniły w sprawie ciągnięcia przyczep. Jednocześnie nie do końca mogę znaleść jednoznaczne odpowiedzi na temat "legalności" pociągnięcia lawety z samochodem. Żeby porozmawiać o konkretach to tak:

Powiedzmy mamy samochód ciągnący A jak poniżej

Samochód B który chcemy umieścić na lawecie.

Laweta jest dla mnie niewiadomą (ile tak średnio to w dokumentach waży?)

 

Czy jest możliwe "legalne" pociągnięcie Samochodem A lawety z załadowanym samochodem B, na czystej kategorii prawa jazdy "B" (bez E i bez kodu 96) ?

 

 

 

 

 

Sumujesz jak w ustawie DMC i przy lawecie musisz zmieścić się w 3.5t przy B. Dodatkowo laweta musi mieć odpowiednią ładowność, więc raczej nie znajdziesz takiej.

Co innego autolaweta, wtedy bez problemu na B da radę.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. No to słabo.

Dodam coś jako ciekawostkę. Prawo jazdy B robione w Polsce w 1996 roku.

 

Jak wymieniałem w 2004 z Polskiego na Brytyjskie to wbili mi z automatu przyczepy.

Jak wymieniałem ponownie z Brytyjskiego na Polskie w 2015 roku to znowu mi usunęli przyczepy. Dogrzebałem się do tego - dla prawa jazdy przed 97 i po:

b1.jpg

b2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bengamin napisał(a):

Dziękuję za odpowiedzi. No to słabo.

Dodam coś jako ciekawostkę. Prawo jazdy B robione w Polsce w 1996 roku.

 

Jak wymieniałem w 2004 z Polskiego na Brytyjskie to wbili mi z automatu przyczepy.

Jak wymieniałem ponownie z Brytyjskiego na Polskie w 2015 roku to znowu mi usunęli przyczepy. Dogrzebałem się do tego - dla prawa jazdy przed 97 i po:

 

 

 

Duńczycy mieli podobnie, część bardzo starych PJ miała dodatkowe uprawnienia.

A to że ci zabrali będzie wynikało pewnie z faktu, że w innym kraju trzeba było zdać egzamin aby je nabyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, K3 napisał(a):

 

Jak znajdziesz lawetę, co ma MW rzędu 40kg i DMC 1025kg, to się idealnie zmieścisz w 3500kg...

Patrz teoretycznie jest to wykonalne. Zależy jak długi jest ten microcar.

https://www.kam-przyczepki.pl/wypozyczalnia/przyczepy-pod-motory-quady-kosiarki/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bengamin napisał(a):

Dziękuję za odpowiedzi. No to słabo.

Dodam coś jako ciekawostkę. Prawo jazdy B robione w Polsce w 1996 roku.

 

Jak wymieniałem w 2004 z Polskiego na Brytyjskie to wbili mi z automatu przyczepy.

A nie masz tego brytyjskiego ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Tre-Bor napisał(a):

Patrz teoretycznie jest to wykonalne. Zależy jak długi jest ten microcar.

https://www.kam-przyczepki.pl/wypozyczalnia/przyczepy-pod-motory-quady-kosiarki/

 

jeszcze nie wiem jakie to ma rozmiary bo syn dopiero szuka samochodu na B1 i trzeba będzie to przywieść jakoś do domu. Jakoś będę się czuł lepiej jak to przywieziemy, zrobi się przegląd tego u naszego mechanika i dopiero wtedy wyjedzie na ulicę.

Edytowane przez bengamin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Tre-Bor napisał(a):

Wykonalne przewieźć tego microcara o wadze 350kg przyczepą o DMC 750kg na prawo jazdy kat.B.

 

 

W czasie kiedy napisałem odpowiedź nie było żadnego microcara, więc z łaski swojej odnoś się do tego co zawiera odpowiedź na pierwotny post, a nie dodatki.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, K3 napisał(a):

 

W czasie kiedy napisałem odpowiedź nie było żadnego microcara, więc z łaski swojej odnoś się do tego co zawiera odpowiedź na pierwotny post, a nie dodatki.. 

Wyluzuj gumkę w majtkach, bo nie ma co robić gówno burzy.

Microcar w pierwszym poście  autora, który zacytowałeś już był wspominany. Trza czytać ze zrozumieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, bengamin napisał(a):

musiałem wymienić bo Wielka Brytania wychodziła wtedy z EU i potem miałbym tylko 2 lata na wymianę lub utraciłbym uprawnienia w Polsce.

To jest tak że zabierają PJ ?

Koledzy spoza EU mieli dwa, więc w pl jeździli na zagranicznym :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Raku napisał(a):

 

 

nie wiem czy aktualne, al znalazłem: 

 

Posiadacz prawa jazdy kategorii B może prowadzić auto o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony wraz z przyczepką lekką (dmc do 750 kg). Dopuszczalna masa całkowita zestawu to 4250 kg, Jeśli jednak do auta podepniemy przyczepę o dmc wyższym niż 750 kg, to masa całego zestawu nie może przekroczyć 3,5 tony!29 lip 2021

 

 

Dokładnie tak. 

Czyli mając auto do 3.5 tony DMC (nieważne ile waży realnie, ważna jest DMC), możesz ciągnąć lekką przyczepkę do 750kg DMC.

Natomiast laweta to nie jest przyczepka lekka, więc wszystko co nie jest przyczepką lekką to już wpadasz w to że auto + przyczepa = 3500kg DMC łącznie. 

 

Ja problem rozwiązałem nie angażując własnych zasobów - wysłałem starą na B+E ;]

  • zszokowany 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sherif napisał(a):

To jest tak że zabierają PJ ?

Koledzy spoza EU mieli dwa, więc w pl jeździli na zagranicznym :).

 

Sprawa wygląda tak.

Wyjechałem do UK to miałem zniżki ubezpieczenia w Polsce + Polskie prawo Jazdy.

Kupiłem samochód w UK to na Polskim prawie jazdy miałem wyższą składkę za ubezpieczenie - więc wymieniłem na UK. Sprawę załatwia się listownie, bardzo prosta procedura ale Polskie prawo jazdy jest anulowane (wysyłasz oryginał i on jest urzędowo odsyłany do PL)

Co ciekawe w dokument wbili mi właśnie wszystkie kategorie zgodnie z tamtymi przepisami (motorowery, motocykle do 125, B, B+E

Potem w UK dorobiłem kategorię A

 

Na tym prawie jazdy jeździłem z prawie 2 tonową przyczepą campingową po całej Europie, co ciekawe zgodnie z przepisami na B+E zestaw mógł mieć max 12 metrów długości a sam samochód to było ponad 5 metrów, przyczepa 8 metrów + dyszel od przyczepy około metra. Nigdy nie było problemów. Zgodnie z prawem UK nie było tego głupiego przepisu 1,3 wagi holownika i przyczepy.

 

Po powrocie z UK jeździłem na Brytyjskim prawie jazdy i tym sposobem raz przy przekroczeniu prędkości (limit był 40km/h a mnie złapali jak miałem 55km/h) powiedzieli mi że nie mogą mi dać punktów karnych. Kazali mi natomiast zapłacić mandat w gotówce że nie mogą dać mi kredytowego.

Co ciekawe żona miała kolizję w Polsce w 2018 roku i też policjanci jej nie dali punktów tylko mandat i też powiedzieli że musi być gotówkowy albo sprawę muszą skierować do sądu.

 

Jak UK wychodziło z EU to wprowadzili przepisy że w każdym urzędzie pocztowym w UK, wypełniało się formularz i można było wyrobić sobie uprawnienie ograniczone czasowo do 6 miesięcy na jazdę po Uni Europejskiej. Jak w przypadku kontroli to można by przeciągać w nieskończoność co 6 miesięcy ale w przypadku jakiegoś zdarzenia drogowego by się pojawiły poważne problemy. Z drugiej strony po wyjściu z UK, było głośno że po 24 miesiącach uprawnienia będą traciły ważność (UK-EU) i trzeba będzie zdawać "z drugiej strony" egzaminy od nowa.

Po zmianie lejców z UK na PL usuneli mi kategorię B+E :(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bengamin napisał(a):

Po powrocie z UK jeździłem na Brytyjskim prawie jazdy i tym sposobem raz przy przekroczeniu prędkości (limit był 40km/h a mnie złapali jak miałem 55km/h) powiedzieli mi że nie mogą mi dać punktów karnych. Kazali mi natomiast zapłacić mandat w gotówce że nie mogą dać mi kredytowego.

Co ciekawe żona miała kolizję w Polsce w 2018 roku i też policjanci jej nie dali punktów tylko mandat i też powiedzieli że musi być gotówkowy albo sprawę muszą skierować do sądu.

Właśnie pod tym kątem pytałem. Kolega jeździł tak kilka lat i jak mieli dać mandat to ręką machnęli i puszczali. 

Szkoda uprawnień. U nas musisz B+E robić. Też się za to zabieram już drugi rok. Chciałem 96, ale to bez sensu bo tak trzeba poćwiczyć przed egzamin, więc lepiej za tej jazdy zapłacić I zdać na E.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, sherif napisał(a):

Sumujesz jak w ustawie DMC i przy lawecie musisz zmieścić się w 3.5t przy B. Dodatkowo laweta musi mieć odpowiednią ładowność, więc raczej nie znajdziesz takiej.

Co innego autolaweta, wtedy bez problemu na B da radę.

 

Wypożyczenie autolawety na cały dzień to 250 - 350 zł.  Nie ma co się zastanawiać nad wypożyczaniem lawety, tylko od razu szukać autolawety.

A jazda autolawetą w porównaniu do zestawu samochód + laweta jest dużo wygodniejsze i nie obowiązują limity prędkości związane z ciągnięciem przyczepy.

Kilka razy już przewoziłem sam moje samochody i nawet przez myśl mi nie przeszło wypożyczenie lawety...

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Vadero napisał(a):

 

Dokładnie tak. 

Czyli mając auto do 3.5 tony DMC (nieważne ile waży realnie, ważna jest DMC), możesz ciągnąć lekką przyczepkę do 750kg DMC.

Natomiast laweta to nie jest przyczepka lekka, więc wszystko co nie jest przyczepką lekką to już wpadasz w to że auto + przyczepa = 3500kg DMC łącznie. 

 

Ja problem rozwiązałem nie angażując własnych zasobów - wysłałem starą na B+E ;]

Nie do końca, możesz mieć auto z DMC 2000kg i O1 np 1400kg czy 1500kg-wtedy legalnie jeździsz na B nawet z jakąś małą lawetą:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, JacWeg napisał(a):

 

Wypożyczenie autolawety na cały dzień to 250 - 350 zł.  Nie ma co się zastanawiać nad wypożyczaniem lawety, tylko od razu szukać autolawety.

A jazda autolawetą w porównaniu do zestawu samochód + laweta jest dużo wygodniejsze i nie obowiązują limity prędkości związane z ciągnięciem przyczepy.

Kilka razy już przewoziłem sam moje samochody i nawet przez myśl mi nie przeszło wypożyczenie lawety...

Też wypożyczałem wiele razy i super się jeżdziło. Ostatnie dwa razy dostałem nowego VW, jechało się prawie jak osobówką, przy spalaniu 9.5l na A/S ;).

Problem w tym, że nie zawsze są dostępne a na prowincji nie uświadczysz. Z przeczepką prościej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Raku napisał(a):

 

 

nie wiem czy aktualne, al znalazłem: 

 

Posiadacz prawa jazdy kategorii B może prowadzić auto o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony wraz z przyczepką lekką (dmc do 750 kg). Dopuszczalna masa całkowita zestawu to 4250 kg, Jeśli jednak do auta podepniemy przyczepę o dmc wyższym niż 750 kg, to masa całego zestawu nie może przekroczyć 3,5 tony!29 lip 2021

 

 

Czyli co, jak mam przyczepkę DMC 750, to mogę ją ciągnąć nawet wielkim autem (3500kg), a jak mam trochę większą, dajmy na to DMC 850, to już auto max 2650kg?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, volf6 napisał(a):

Nie do końca, możesz mieć auto z DMC 2000kg i O1 np 1400kg czy 1500kg-wtedy legalnie jeździsz na B nawet z jakąś małą lawetą:)

 

W Ceedzie tak mam. Max masa całkowita 1920kg, przyczepa 1500kg, w polu F3 3420kg.

Taka laweta ma DMC 1500, załadować na nią można max 1156kg, tyle że długość przestrzeni ładunkowej to ciut ponad 3,5 metra. Jakby kołami najechać do końca, to trochę dłuższy pojazd przewiezie. Microcara na pewno, Malucha, Cienkiego, Uno, Pandę czy inne tego typu też spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Majkiel napisał(a):

 

W Ceedzie tak mam. Max masa całkowita 1920kg, przyczepa 1500kg, w polu F3 3420kg.

Taka laweta ma DMC 1500, załadować na nią można max 1156kg, tyle że długość przestrzeni ładunkowej to ciut ponad 3,5 metra. Jakby kołami najechać do końca, to trochę dłuższy pojazd przewiezie. Microcara na pewno, Malucha, Cienkiego, Uno, Pandę czy inne tego typu też spokojnie.

Taa, ja w Subaru miałem DMC 2050kg, laweta 1500kg i dostałem wezwanie za brak Viatolla 8-), bo przejechałem kawałek 7ką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sherif napisał(a):

Taa, ja w Subaru miałem DMC 2050kg, laweta 1500kg i dostałem wezwanie za brak Viatolla 8-), bo przejechałem kawałek 7ką.

 

Paradoksalnie lepiej byś wyszedł, jakbyś miał lawetę 1400kg nawet przeładowaną o te 100kg.

Bo Viatoll liczy po prostu sumę DMC zestawu i nie ma przebacz, a przy przeładowaniu masz kilkuprocentową tolerancję...

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, sherif napisał(a):

Taa, ja w Subaru miałem DMC 2050kg, laweta 1500kg i dostałem wezwanie za brak Viatolla 8-), bo przejechałem kawałek 7ką.

 

3500 to 3500 - automat "wypluł" przekroczenie, nikogo nie interesowało czy 50 czy 500 kilo :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Majkiel napisał(a):

 

Czyli co, jak mam przyczepkę DMC 750, to mogę ją ciągnąć nawet wielkim autem (3500kg), a jak mam trochę większą, dajmy na to DMC 850, to już auto max 2650kg?

 

Tak. Durne nie? ;]

Ja mam multivana z DMC 3080kg, więc zapinając cokolwiek przekroczę DMC sumaryczne auta i przyczepy 3500kg.

Ale jeśli to co zapnę nazywa się "przyczepką lekką" czyli do 750kg - to limit jest 4250kg.

Natomiast jeśli nie jest to przyczepa lekka to limit łącznych DMC jest 3500 i koniec.

 

Jeszcze jedna rzecz - przyczepki lekkie zasilane są z gniazd 7 pinowych. A przyczepy większe z 13 pin. 13 pin zapewnią działanie świateł cofania i daje np stałe 12v przyczepie (przydaje się do zasilania np. lodówki w kempingu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.04.2023 o 08:50, Vadero napisał(a):

Jeszcze jedna rzecz - przyczepki lekkie zasilane są z gniazd 7 pinowych. A przyczepy większe z 13 pin. 13 pin zapewnią działanie świateł cofania i daje np stałe 12v przyczepie (przydaje się do zasilania np. lodówki w kempingu).

 

ZTCP to obecnie wszystkie mają 13pin...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.