Skocz do zawartości

Xsara 1.6 8V, TU5JP, Nie działa pompa paliwa ani rozrusznik


zbigou

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, czy pomożecie mi reanimować staruszkę.

 

Xsara 1.6 8V LPG, TU5JP, 2000 r, Wtrysk BOSCH MP7.2.

Nie działa pompa paliwa, ani rozrusznik.

Kluczyk w pozycji ON (powinno być słychać przez chwilę pompę): nie działa pompa paliwa.
Kluczyk w pozycji zapłon: część kontrolek gaśnie, wskazniki OFF (tu raczej OK), ale rozrusznik milczy.

 

Problem pojawił się w grudniu ub. roku. Dzień wcześniej jazda w mokrym śniegu, solidnie wytłukło po zmarznietym śniegu.

Po okresie słonecznej, suchej pogody problem chwilowo ustępował, po deszczu powracał. Całkowity zgon, gdy silnik pracował na Pb i wyciągnąłem bezpiecznik pompy paliwa (F9 lub F25) w komorze silnika.

Pompa paliwa sprawna, podając +12V na bezpiecznik działa. Stacyjka ok, część plastikowa, elektryczna stacyjki wymieniona. Podwójny przekaźnik pompy paliwa wymieniony. Wyłącznik zderzeniowy pompy paliwa sprawdzony. Akumulator jeszcze żyje. Grube i krytyczne bezpieczniki OK. Rozrusznik nie był w najlepszym stanie, ale jeszcze działał. Nie wiem jak go sprawdzić, podaję +12V na niebieski kabel od stacyjki (po niebieskim złaczu kabel żółty), pobiera 9A, ale nic nie słychać.

Połączenia Komputer ECU - przekaźnik pompy paliwa sprawne. Komputer ECU dostaje prawidłowo zasilanie +12v, masę, prawidłowy sygnał włączonego zapłonu. Z komputera nie wychodzi sygnał masy z pinu 15 konieczny do zadziałania pompy paliwa. Podając masę na ten pin 15 - przekaźnik pin 10, pompa działa.

Dziwne, że nie działa ani pompa, ani rozrusznik. 

 

PS.

Czy ktoś mógłby mnie poratować dostępem do forum klubcytrynki.pl, gdzie zadałem to samo pytanie. Zrobiłem aktualizację adresu e-mail i pupa, brak dostępu do tego forum :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Waldek40 napisał(a):

ja swój BSM naprawiłem według tej instrukcji i od 1,5 roku jest dobrze,  naprawa BSM

To jest b. dobry pomysł, ale u mnie dochodzi dodatkowo brak pracy rozrusznika. Jakbym wiedział jak uruchomić rozrusznik 'na sztywno', na który przewód podać napięcie, to mógłbym ominąć BSI w ten sam sposób co dla pompy. Nie wiem jak go zlokalizować. Stacyjka to 4 grube przewody, żaden z nich nie uruchamia rozrusznika.

 

2. Podpiąłem auto do laptopa przez interfejs typu ELM327, połączenie ok, próbowałem kilka programów, ale nie jestem w stanie odczytać żadnych błędów. Jaki program by się nadał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A Jet tam dostęp do rozrusznika? Masz jak zewrzeć styki, śruby śrubokrętem? Dać mi na fotki i straszyć czy się uruchomi.rozumiem,że nie masz prądu na zacisku włącznika elektromagnetycznego na rozruszniku? Jak jest dostęp do rozrusznika to wystarczy jeden przewód żeby mu podać sygnał włączania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, w tym silniku jest słaby dostęp do rozrusznika. Jest schowany pod spodem i z tyłu silnika. Aktualnie mam pomysł, aby zaholować na najbliższy podnośnik i sprawdzić rozrusznik właśnie w ten sposób, co piszesz.

BSI wyciągnąłem, poprawiłem luty gorącym powietrzem, sprawdziłem wszyskie przekaźniki, są ok. Nic to nie dało. W kabinie pod kierownicą nie znalazłem przewodu, który uruchamia rozrusznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak w tym benzyniaku, ale pompa paliwa w zbiorniku przy HDi zasilana była od specjalistycznego przekaźnika z mnóstwem pinów. Taka brązowa puszka miej więcej wielkości paczki papierosów. U siebie wymieniałem dwa razy ten przekaźnik, aż w końcu padła sama pompa. Chyba jakieś zabezpieczenie nadprądowe w tym przekaźniku było i co jakiś czas rozłączał. Może i u ciebie to jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.