Skocz do zawartości

nero541

użytkownik
  • Liczba zawartości

    31
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

    nigdy

Zawartość dodana przez nero541

  1. nero541

    [H] Pytania po zakupie

    > Takiemu magikowi bałbym się zostawić mu kosiarkę do naprawy . Jak już chcesz dolewać to tylko > jakiś nisko popiołowy olej do silników dwusuwowych (ja używałem półsyntetyczny Orlen Platinum > 2T) w proporcji 1:250 (300) czyli ok. 200 - 250 ml na cały zbiornik paliwa. Były jakieś efekty dolewania tego oleju in plus ?
  2. nero541

    [H] Pytania po zakupie

    > Falowanie stwierdzasz tylko po ruchu obrotomierza? No niestety, nie chodzi tylko o falowanie wskazówki - silnik również "faluje", dokładnie jak ten
  3. Witam Zmieniłem Astrę G na H i mam na świeżo 2 pytania: 1) auto rocznikowo 2009, modelowo 2010 więc DPF-a posiada. Sprawdzałem OP-Comem i DPF zapełniony w 45 %. Jak jest z wypalaniem tego ustrojstwa, czy odbywa się to na bieżąco, jeśli silnik ma właściwe obroty (>2000) czy też proces zaczyna się po osiągnięciu jakiegoś progu zapełnienia filtra ? 2) W trakcie jazdy z miejsca zakupu zatankowałem na trasie i po kilkunastu kilometrach zauważyłem falowanie obrotów na biegu jałowym. Przy oględzinach auta i jeździe próbnej tego nie było. Miałem nadzieję, że objawy znikną po wyjeżdżeniu tego paliwa i zatankowaniu na "swojej" stacji - ale tak się nie stało. Poczytałem trochę i ludzie piszą o zaworze SCV, który ponoć szwankuje. Trochę mi się nie uśmiecha wydać dodatkowo 400 - 800 zł (nie wiem, która wersja zaworu) w ciemno. Miejscowy magik zasugerował dolewkę 0,5-1 l oleju Mixol do paliwa, ale nie wiem czy to ma sens i nie spowoduje dodatkowych problemów ?
  4. Witam Pojawił się drobny problem z elektryczną regulacją lusterek - nie działa przestawianie lustra w dół i dotyczy to obu stron. Pozostałe kierunki są OK. Oglądam schemat i wygląda na to, że połączenia sterowania lusterka kierowcy nie wychodzą z drzwi, tak więc wskazywałoby to na walnięty joystick. Czy któryś z kolegów może potwierdzić tą diagnozę i ze spokojnym sumieniem będę mógł wydać stówkę ?
  5. Witam Kolejny zamek (nie wkładka !) klapy w moim kombi odmówił posłuszeństwa. Mam w związku z tym pytanie, czy zamek od HB / sedana jest taki sam czy muszę szukać koniecznie od kombi ?
  6. > Gorzej mają właściciele silników diesel oraz nowszych silników > benzynowych, w których tempomat jest "zaszyty" w ECM i to on > steruje prędkością pojazdu. Nie ma tutaj żadnego sygnału, który > możnaby wykorzystać jako indykator właczonego tempomatu. Dzięki za szybkie "wyleczenie" z pomysłu uruchomienia kolejnej kontrolki.
  7. > Ja mam z kolei pytanie co do samych piktogramów tempomatu i > poziomowania świateł. Czy są one obecne w każdym aucie? Jezeli > spojrzec na zegary przy wyłączonym silniku oświetlając deskę np. > latakrką to mozna zauważyc chociaż kształt lub zarys każdego > innego piktogramu. U mnie w miejscach tempomatu i poziomowania > jest kompletnie "nieprzezroczysto" (ciemno to widze ) . U mnie też ich nie było widać, tak samo jak tych nad wskaźnikiem paliwa: automatyczna skrzynia biegów i jazda sportowa.
  8. > Piękne dzięki. > A tak apropo.Widzę że Kolega bardziej zorientowany w > elektryko-elektronice.Gdzie można by/ powinna być / podłączyć > kontrolkę od tempomatu.Męczy mnie ten temat od dawna szczególnie > gdy jadąc po trasie nie mogłem zorientować się czy tempomat jest > włączony czy nie.A jeżeli to niemożliwe to po co Opel > przewidział na to miejsce i dał piktogram? Nie mam schematu tempomatu, nie wiem czy ta kontrolka miałaby sygnalizować pracę tempomatu czy też jakiś stan awarii, jaki miałby być jej kolor - mniej istotne ale związane z funkcją. Mam tempomat fabryczny a kontrolka też niewykorzystana. Kiedyś przy moim manulu na temat regulowanej pracy wycieraczek kol. amari podpierał się wiedzą zdobytą na niemieckich forach Opla - może on coś by takiego znalazł - moja znajomość tego języka ogranicza się do komunikatów z MID-a i dialogów "Stawki większej niż życie" A co do kontrolek (nie tylko w Oplu) to mam wrażenie, że idea jest taka, że w stanie normalnej pracy zespołów samochodu nie świecą zbędne kontrolki i uwaga kierowcy nie jest rozpraszana - ale to tylko moje odczucia.
  9. > Napisz jeszcze jaką soczewkę ma dioda: kulistą, czy płaską, matową, > czy przeźroczystą? > Pozdr. LED jest przeźroczysty, soczewka kulista - to był jedyny słuszny wybór - bo akurat tylko taką miałem pod ręką Gdyby nie odległość do najbliższego sklepu elektronicznego (50 km) to zastosowałbym LED 3 mm (łatwiej z montażem) i być może z płaską soczewką, kwestia równomierności podświetlenia piktogramu ale to trzeba by jeszcze potestować. Testy lepiej jednak robić na stole, bo laminat w zegarach mógłby tego nie przetrzymać.
  10. > A jakiego koloru led zastosowałeś? I opornik standartowo 680 Omów? > Jedna nóżka do diody z opornikiem szeregowo połaczonym w pole > kontrolki a druga nóżka gdzie? > Rozumiem,że musiałeś zdjąć wskazówki.Jak je potem ustawiłeś? > I jeszcze jedno.Jak z "widocznością " kontrolki w dzień i czy nie > świeci za mocno w nocy? Zastosowałem zielony LED 5 mm o większej jasności świecenia, rezystor 1k - akurat tylko taki miałem o mocy 0,125 W. Dioda z szeregowo połączonym rezystorem wlutowana w pole kontrolki. Jeden styk z tego pola jest wyprowadzony standartowo na pin 15 zegarów, drugi styk w oryginale powinien dostawać stały plus przez szeregowo wlutowany rezystor SMD. Tak jak pisałem wcześniej, ja go nie wlutowałem, bo potrzebowałem kontrolki sterowanej plusem, a nie masą. Dlatego doprowadziłem kabelkiem masę na stałe. To wycinek schematu licznika z moją przeróbką (niestety w czarnym kolorze, nie wiem czemu Paint nie chce w schematach Astry malować kolorem). Żeby dostać się do pola diody, musiałem zdjąć wskazówki, tarcze i odpiąć całą płytkę zegarów od tego białego plastiku - i tu jest właśnie niebezpieczeństwo, wyświetlacz LCD jest zamocowany do tego plastiku a z płytką łączy się gumkami przewodzącymi. Co do widoczności: w nocy świeci OK, nie razi, jak w ciągu dnia będę wiedział w poniedziałek - dzisiaj nigdzie nie jeździłem.
  11. > Mam zamiar jednak ożywić tą kontrolkę. No i udało się odpalić tę kontrolkę. Działa zarówno przy ręcznym, jak i automatycznym włączaniu świateł mijania.
  12. > Moje pytania brzmią: > Czy w/w kontrolka jest "fizycznie" czy tylko jest miejsce na nią? > I ważniejsze pytanie w jaki sposób i z czym ją powinno się podłączyć > aby działała. Pod wszystkie niewykorzystane w samochodzie kontrolki, w tym tempomatu i poziomowania reflektorów są tylko miejsca, nieobsadzone LED-ami i rezystorami. Co ciekawe to pole pod kontrolkę poziomowania (tylko ta mnie interesuje) ma miejsce na rezystor i LED, z tym że ten opornik to nie jest ten sam co na schemacie - tam jest szeregowo z diodą, a tu sygnał z pinu 15 trafia na diodę i rezystor. Miejsce pod rezystor ze schematu jest wyżej i dostępne dopiero po całkowitym demontażu zegarów. Poza tym kontrolka jest sterowana masą (plus ma na stałe), a z włącznika świateł / przekaźnika świateł dziennych do kontrolki można bezpośrednio wykorzystać plusa. Tak więc, żeby nie dokładać dodatkowego przekaźnika (zamiana plusa na masę) zrobiłem to inaczej. Wlutowałem diodę (zwykły LED - miałem za małe diody SMD) z szeregowo dołączonym rezystorem w pole kontrolki, a nie wlutowałem rezystora, przez którego miał płynąć oryginalnie plus. Dzięki temu doprowadziłem do kontrolki przewodem masę z pinu 2, a na pin 15 będę mógł podać plus z wyłącznika świateł. Teraz muszę zdobyć jakiś konektor, który będzie pasował do gniazda zegarów. Ogólnie jest trochę ryzykownej dłubaniny, musiałem ponownie rozbierać zegary, bo po pierwszym montażu przestał działać wyświetlacz LCD - żle się ułożyła gumka przewodząca. Na szczęście po ponownym poskładaniu zaświecił, ale dopiero po drugim załączeniu zapłonu
  13. > Ściągałem kilka razy i nic się nie stało. Zawsze bałem się raczej o > wskazówki, taki delikatny plastyk. > Pozdr. A jak z ustawieniem potem wskazówek ? Zegar temperatury i paliwa ma zaznaczone położenie "0" a obrotomierz i prędkościomierz nie (zaznaczyłem sobie położenie wskazówek, ale przy ściąganiu i tak się ośki poruszały). Na jakie pinu podać napięcie, żeby silniczki ustawiły się na "0" ?
  14. > Ja rozbierałem - brak diody i rezystora, oba elementy w SMD (montaż > powierzchniowy). No i brak odpowiednich pinów w złączu zegarów, > doprowadzających sygnał do LED. > Nie wiem tylko jaki jest kolor piktogramu (podklejki przepuszczającej > światło) - przepisy dopuszczają tylko i wyłacznie ZIELONY. Majstruję właśnie przy zegarach. Pierwsze ustalenia to: - piktogram jest bezbarwny, tak więc kolor zależy od LED-a, - faktycznie jest kontrolka tempomatu i mimo, że mam fabryczny tempomat kontrolka nie jest wykorzystana; - wtyka zegarów jest w pełni wyposażona, są wszystkie piny, natomiast w gnieździe są już braki; - kontrolka układu poziomowania jest na pinie 15; I teraz natknąłem się na problem, część kontrolek jest sterowana masą a część plusem. Niestety "upatrzona" kontrolka nie dostaje ani masy ani plusa. Wygląda na to, że brakuje jakiejś zworki i będę musiał jednak zdjąć wskazówki, czego do tej pory skutecznie unikałem. Znalazłem manual na WoA pt. "Astra G białe zegary" - i teraz pytanie czy ściąganie wskazówek może skończyć się uszkodzeniem silniczka wskaźnika
  15. > Ja rozbierałem - brak diody i rezystora, oba elementy w SMD (montaż > powierzchniowy). No i brak odpowiednich pinów w złączu zegarów, > doprowadzających sygnał do LED. Czy wiadomo jakie parametry ma LED SMD, tzn, prąd, napięcie ? Oglądałem w necie te diody i przy SMD nie podają tych danych. Mam zamiar jednak ożywić tą kontrolkę.
  16. > Podobna sytuacja wystepuje z kontrolką tempomatu. > Na zegarach jest, ale nigdzie na żadnych schematach nie jest pokazane > gdzie powinna być podłączona. W którym miejscu jest ta kontrolka tempomatu ? Nie mam takiej opisanej w instrukcji a tempomat mam.
  17. Doskwiera mi brak kontrolki świateł dziennych i/lub mijania. Przeglądając instrukcję obsługi znalazłem opis kontrolki awarii układu poziomowania reflektorów - w/g opisu kontrolka jest wykorzystywana jeśli auto ma ksenony. Kontrolka zlokalizowana jest nad wskaźnikiem temperatury silnika. Piktogram jest taki sam jak na włączniku świateł przy regulacji wysokości lamp. I teraz mam pytanie - czy ktoś rozbierał licznik w Astrze G (wykluczam oczywiście posiadaczy fabrycznych ksenonów) i może potwierdzić, że ten piktogram się tam znajduje a brak jest tylko np. diody, przewodu w złączce ?
  18. > Tak patrząc na jego budowę i jak działa coś mam > wrażenie że jak podasz mu napięcie do otwarcia to się otworzy i > będzie działał dalej no chyba że się silniczek spalił. Wrażenie miałeś jak najbardziej słuszne - na stole działa w obie strony, tzn. zamyka i otwiera. Mimo to rozebrałem go, żeby zobaczyć efekty poprzedniej naprawy (pisałem o jego uszkodzeniu bodajże na początku wątku). A oto mini fotorelacja: Siłownik solo: Cięgło siłownika Druga strona cięgła Zaznaczyłem strzałką co zrobił poprzedni magik - wyciął sprężysty fragment cięgła z jednej strony (zdjęcie 2) - po co - nie wiem, jednak fakt jest taki, że siłownik po tej modyfikacji chodził jakieś 2 lata, aż do obecnej awarii. Na obu zdjęciach zaznaczyłem też coś, co wypadło z siłownika a nie mogę dopasować tego elementu w żadne miejsce - to ten mały kawałek plastiku w kształcie ściętego trójkąta pod cięgłem. Zastanawiam się co teraz z tym "gadem" zrobić - wkładać do samochodu czy lepiej kupić używany. Brak tego zaczepu powoduje, że cięgło kiwa się na prowadniku (zdjęcie 1). Poza tym, nie wiem w co w cięgle wchodzą występy tego prowadnika. Tak na marginesie jeszcze dodam, że pomysł adaptacji/przeróbki tego siłownika na 6 stykowy raczej nie wchodzi w grę - oprócz braku mikro przełącznika, w cięgle brakuje ząbka załączającego z drugiej strony.
  19. > A jeśli chodzi o ten uszkodzony siłownik to możesz mu podać > napięcie do otwarcia bo bardzo ciekawi mnie czy czasem się nie > otworzy. Mam pewne podejrzenia co do jego budowy i zastanawiam > się czy się sprawdzą. OK - wezmę siłownik od znajomego i go przetestuję. A coś bliżej na temat tych podejrzeń ?
  20. > Żeby dać sygnał do otwarcia centralce to trzeba podać > masę na przewód BRWS (brązowy z białym paskiem) w wiązce do > siłownika bądź jak uda ci się rozkręcić próg to tam też te > przewody znajdziesz Po wyrwaniu tapicerki na tzw. "chama", odpięciu cięgła drzwi kierowcy otwarły się i dalej już było z górki. W wtyczce od siłownika kierowcy podałem masę na przewód biało-brązowy i odpuściły pozostałe drzwi. Wkładka w drzwiach kierowcy nie jest uszkodzona - przy odpiętym siłowniku drzwi zamyka i otwiera się kluczykiem bez problemu. Pozostałe drzwi zamykają / otwierają się kluczykiem w zamku drzwi pasażera. Teraz zostało tylko kupić siłownik i plastikowe spinki do tapicerki, bo o dziwo tylko to ucierpiało przy demontażu. Wielkie dzięki za pomoc, szczególnie dla kol. kamilk_26.
  21. > spróbuj wyciągnąć wtyczkę od siłownika drzwi kierowcy wtedy jeśli > rzeczywiście jest uszkodzony to nie będzie mieszał i we wtyczce > zewrzeć piny 5 i 3 które to będą to masz zdjęcie gniazda > siłownika trochę wyżej. Powinny się otworzyć pozostałe drzwi Dzięki, spróbuję. Czy ta wtyczka przy siłowniku ma jakiś zatrzask, zabezpieczenie przed wysunięciem ? W jaki sposób jest zamocowany siłownik w drzwiach - da się go odkręcić mając zamknięte drzwi ?
  22. > Ryglowanie jest mechaniczne ! Bylo to pisane w tym watku juz x razy. Czyli jeśli nie można przekręcić kluczyka tzn, że obie wkładki są uszkodzone ? Jeśli tak to co pozostaje - demontaż klamki od wewnątrz i odpinanie cięgieł tak jak radzi kol. zmitradj ?
  23. > Czyli jak to mam rozumieć że nie możesz przekręcić > kluczyka w drzwiach kierowcy ani pasażera a w drzwiach kierowcy > kluczyk jest w pozycji poziomej?? Bo jeśli tak to znaczyłoby że > masz zaryglowane pozostałe drzwi przez siłowniki (odłączenie > napięcia i centralki nic nie da) a dodatkowo w drzwiach kierowcy > masz zablokowaną wkładkę zamka (bo w oryginale tylko ona > ryglowała zamek w tych drzwiach) bądź ktoś grzebał i wymienił > siłownik w drzwiach kierowcy. Jeszcze jest taki przełącznik na > bębenku drzwi kierowcy odpowiedzialny za ryglowanie pozostałych > drzwi. żeby coś zrobić wypadałoby go odłączyć. On ma swoją > wtyczkę na dole drzwi. Kluczyk daje się przekręcić tylko tak jak przy zamykaniu. W przeciwnym kierunku opór jest tak duży, że mam wrażenie, że kluczyk się złamie - tak samo jest w drzwiach pasażera. Co do przełącznika ryglowania - jeśli idą do niego 3 przewody to ta złączka została rozpięta - brak reakcji. Czy jeśli przetnę przewody do podejrzanego siłownika (drzwi kierowcy) to da radę otworzyć drzwi kluczykiem od strony pasażera ? Czy jeśli obie wkładki są zablokowane to na jakie kolory przewodów podać napięcie, żeby zadziałał siłownik ? Mam schemat elektryczny do F-ki ale schemat i kolory kabli są po niemiecku, czy ma ktoś rozpiskę tych przewodów w bardziej zrozumiałym języku ?
  24. > niestety musze cie zmartwic kolego w efce jest ryglowanie i to do > tego mechaniczne odpiecie centralki nic tutaj nie da > proponowalbym raczej zadzwonic do jakiejs firmy ktora zajmuje > sie awaryjnym otwiraniem samochodow najmniejsz straty bo > odchylanie na sile tapicerki przy zamknietych drzwiach na > zdrowie wam nie wyjdzie > pozdro Nie ma więc możliwości odpięcia czy nawet zniszczenia cięgła tak by można było otworzyć drzwi kierowcy ? Dojazd takiej firmy + koszt robocizny wyniesie więcej niż kupno tapicerki z odzysku.
  25. Proszę nie sugerować się moim autem - chodzi o Astrę F znajomego. Dziś po zamknięciu samochodu już go nie otworzył - wszystkie drzwi pozostały zablokowane, brak możliwości przekręcenia kluczyka w stronę otwierania zamka. Do samochodu udało się wejść po otwarciu kluczykiem tylnej klapy (hatchback). Zdemontowaliśmy tapicerkę lewych tylnych drzwi i po odpięciu cięgna siłownika zamek działa tylko mechanicznie. Tapicerki w przednich lewych drzwiach nie możemy zdjąć, udało się ją tylko trochę odchylić od strony środkowego słupka, tak że widać wiązki przewodów: 3 przewodową i 5 przewodową, a właśnie w tych drzwiach siłownik jest podejrzany bo kiedyś już padł i jakiś fachowiec go zreanimował. Odpięcie akumulatora nic nie dało. I teraz pytania: - czy w Astrze F jest ryglowanie; - czy odpięcie centralki coś pomoże, a jeśli tak to czy da się do niej dostać przy zamkniętych drzwiach; - jak można otworzyć przednie drzwi, po odchyleniu tapicerki widać zamek, nie widać siłownika, jest trochę miejsca na manipulacje. - czy po odcięciu wiązki do siłownika odpuści zamek czy trzeba podać zasilanie na otwarcie ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.