Skocz do zawartości

wymiana oleju i filtra oleju - pytanie laika


heniek_

Rekomendowane odpowiedzi

Czy dam rade wymienic sam olej (pierwszy raz to bede robil) bez kanalu? (mam duza kuwete wiec w glebe nie pojdzie olej wink.gif. Kupilem dzisiaj nowy olej, filtr oleju i powietrza. Z powietrza sobie poradze ale nie wiem jak z reszta frown.gif. Jaki jest mi klucz potrzebny? Oraz w jakiej kolejnosci mam to zrobic, spuscic olej, odkrecic stary filtr, przykrecic nowy filtr i zalac nowy olej? Czy filtr oleju poprostu sie odkreca czy sa jakies sruby zaczepy? bo widze ze sa w nim jakies otwory z jednej strony. Dzieki za pomoc frown.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Potrzebny Tobie bedzie klucz imbusowy 12. Najlepiej rozgrzac silnik, podstawic kuwete, odkrecic korek z miski i isc sobie na 20 min na kawke. Potem odkrecic filtr, mozna reka albo specjalnym paskiem do zdejmowania filtrow. Nastepnie dokrecic nowy filtr zalac uniaczka nowym olejem i gra. Bez kanalu troche ciezko moze byc, ja mam 112kg zywej wagi wiec bym nawet nie wszedl pod unacza smile.gif. pzd mielej zmiany ps. nie ochlap sie za duzo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1/ odkrecic /podniesc korek od WLEWU oleju.. tego na gorze silnika

2/ Odkrecic lancuszkiem badz specjalnym kluczem filtr oleju. ( filtr wazy filtr+olej w nim = ~2kg ) nie wylac oleju z filtra na siebie zeby.GIF

3/ klucz imbusowy ( szesciokat rozmiar 12) odkrecic srube ktora zgubisz w kuwecie z olejem.

4/ po spuszzeniu starego oleju przed wkreceniem nowego filtra posmarowac jego gumowa uszczelke nowym olejem.. umaczac palec w nowym oleju i zrobic pare okrazen po uszczelce.

5/ wylowic zgubiona srube z kuwety i wkrecic.

6/ zalac motor iloscia przewidziana na dany silnik. Jesli nie wiesz ile potrzeba to porownaj do tego ile sie wylalo ( plus 250ml w filtrze)

7/ zatkac korek wlewu oleju , klepnac maska smile.gif

wsio chyba zeby.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Pewnie i dasz rade, bo to zadna filozofia, pytanie czy to sie oplaca... Wymiana oleju to koszt max 20zl i nie musisz kombinowac co zrobic ze starym olejem. Ogolnie robi sie to tak : nagrzewasz troszku silnik, zdejmujesz korek od wlewu oleju na silniku,odkrecasz korek na misce olejowej(pod autem) spuszczasz olej, odkrecasz filt oleju( albo specjalnym kluczem-takim z lancuszkiem, lub demolujesz filtr wbijacac w niego na wylot dlugi wkretak) zakladasz nowy filtr, po przeczyszczeniu powierzchni i posmarowaniu uszczelki olejem-dokrecasz solidnie reka, zakrecasz spust oleju w misce, wlewasz nowy olej, troszke odczekujesz, uruchamiasz silnik, czekasz az zgasnie lamkpa kontrolki oleju, lookasz czy gdziesz nie cieknie i jest git. Pozdrawiam wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy dam rade wymienic sam olej (pierwszy raz to bede robil) bez

> kanalu? (mam duza kuwete wiec w glebe nie pojdzie olej . Kupilem

> dzisiaj nowy olej, filtr oleju i powietrza. Z powietrza sobie

> poradze ale nie wiem jak z reszta . Jaki jest mi klucz

> potrzebny? Oraz w jakiej kolejnosci mam to zrobic, spuscic olej,

> odkrecic stary filtr, przykrecic nowy filtr i zalac nowy olej?

> Czy filtr oleju poprostu sie odkreca czy sa jakies sruby

> zaczepy? bo widze ze sa w nim jakies otwory z jednej strony.

> Dzieki za pomoc

U mnie są takie punkty, ze jak kupisz u nich olej to wymiana gratis (tak samo z filtrami) a cen nie mają wysokich.

Polecam takie rozwiązanie na przyszłość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> U mnie są takie punkty, ze jak kupisz u nich olej to wymiana gratis

> (tak samo z filtrami) a cen nie mają wysokich.

> Polecam takie rozwiązanie na przyszłość

Mojemu kumplowi w takim punkcie przelali za dużo i miał jakieś problemy. Ja tam wolę samemu wymienić i mieć pewność, że gwintu od korka nie skopią (temu samemu kumplowi w innym punkcie krzywo świecę wkręcili i zrąbali gwincik) palacz.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> U mnie są takie punkty, ze jak kupisz u nich olej to wymiana gratis

> (tak samo z filtrami) a cen nie mają wysokich.

> Polecam takie rozwiązanie na przyszłość

no pewnie, po co sobie rączki brudzić, a do tego może i koszulke, albo nie daj Boże spodnie...

jak ktoś nie ma czasu to fakt, chociaż to za wiele nie zajmuje, a jest to na tyle prosta praca, że jeśli ma się zacząć od czegoś prace przy własnym autku to właśnie od tego...

tylko kretyni zabierają się od razu za wymiane sprzęgła... hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> oki dzieki chlopaki za rady, mam nadzieje ze lapami odkrece ten filtr

> oleju bo klucza zadnego nie posiadam

tylko ze jak ty w nim widzisz otwory.. to to moga byc dziury wiec puszka przegnita... zas nie ukrec puszki zeby ci denko z gwintem w silniku nie zostalo smile.gif To samo sie tyczy uzywania klucza , nie lapac za srodek walca tylko przy dnie badz przy gwincie ( przy silniku).

I tak jak chlopaki napisali.. rozgrzac motor zeby olej plynnosci nabral i fajnie splynelo. Jak bedziesz szukal korka w kuwecie to uwazaj poraz drugi bo ten olej tam bedzie cieply zeby.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> oki dzieki chlopaki za rady, mam nadzieje ze lapami odkrece ten filtr

> oleju bo klucza zadnego nie posiadam

Jeżeli nie masz klucza a ręką nie będziesz mógł (90% sie nie będzie dało) to jest sposób tajny znany tylko mechanikom z ASO

Do ręki bierzesz duży (ale nie za duży) śrubokręt i wbijasz go w górną część filtra a potem odkręcasz zeby.GIF

Uwaga poleje sie ciepły olej, robisz to ze starym nie nowym zeby.GIF

A Nowy jak będziesz wkręcać to posmaruj uszczelkę olejem tak by ci się nie zerwała przy dokręcaniu.

Tak mówi stara szkoła a ja nie raz to osobiście doświadczyłem że to najlepsze rozwiązanie biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli odkręcanie filtra idzie ciężko - ręce - w wampirkach - ślizgaja sie po gładkiej powierzchni filtra - to często moze trochę pomóc owinięcie filtra płótnem ściernym, ziarnem do filtra. Ale pewny jest kuucz łańcuchowy (sam kiedyś zrobiłem, gdy takich kluczy nie było w sklepach ze starego łańcucha rowerowego i kawałka rurki na dźwignię).

A gyby nie to wbijasz wkrętak w powierzchnię walcową i ruszysz filtra na gwincie.

Nowego nie dokręcaj zbyt mocno.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> U mnie są takie punkty, ze jak kupisz u nich olej to wymiana gratis

> (tak samo z filtrami) a cen nie mają wysokich.

> Polecam takie rozwiązanie na przyszłość

U mnie też są takie punkty, a oleje mają lane ze 100 litrowych beczek dlatego tańsze sa niż z marketu. Wymieniają na miejscu przy mojej obecności wiec raczej nic mi nie zepsują. A jak komuś śruba się zapiekła to mogą wysysać maszynką przez bagnet.

Kiedyś mieszkałem we Wrocławiu i mnie dziwiło dlaczego tam jeszcze nie rozkręcili takiego interesu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.