Skocz do zawartości

Rezystancja głośnika poniżej 4ohmów; spalony wzmacniacz


mariusz_ek

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 4ohmowy głośnik Hertza es250. Jak mierzę mu opór to pokazuje 3.2-3.3ohma.

Wie ktoś czy to jest dopuszczalna granica? Czy jeśli głośnik ma 4ohmy to ma jakąś tolerancje?

Pytam, bo spalił mi się wzmacniacz. Wymieniłem końcówki mocy, pograło to kilka chwil i ponownie się spaliły końcówki. Boję się trochę podłączyć drugi wzmacniacz, by i jego nie uwalić.

Jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o caraudio więc bez śmiania się jeśli coś źle napisałem tongue.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Głośnik nie ma rezystancji tylko impedancję wyrażaną w omach. Ta znamionowa dotyczy tylko częstotliwości rezonansowej - każdy głośnik takowa posiada. Daleko poza f rezonansową impedacja twojego 4 omowego głośnika wynosić może np. 2 omy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Napisz jeszcze, co to za cudo się spaliło, może się trochę rozjaśni.

JVC 100watt

innych oznaczeń nie było bo był strasznie poobijany i zniszczony (takiego go dostałem razem z autem).

Z resztą nie o wzmacniacz tu chodzi, bo i tak dawno poszedł na żyletki.

mam sam głośnik i nie wiem czy jest sens kupować do niego piec.

Ale widzę, że raczej tak.

Na car audio to ja się nie znam. Włączam i ma grać zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I wszystko jasne.

Nie wszystko jasne, bo nie pytałem dlaczego wzmacniacz się pali, tylko dlaczego impedancja (dzięki slawek2000 za poprawkę) głośnika jest mniejsza od wskazanej przez producenta.

Po za tym zdałem sobie sprawę, że wzmacniacz jest ponad dwa razy za słaby więc używałem zestawu bardzo delikatnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dlaczego impedancja (dzięki

> slawek2000 za poprawkę) głośnika jest mniejsza od wskazanej przez producenta.

Producenci, zapewne do celów handlowo-marketingowych zawsze zaokrąglają impedancję. Bardziej jednak chodzi w tym wszystkim o kompatybilność głośników i wzmacniaczy niż o faktyczną impedancję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CHłopie, jeśli mierzyłes to multimetrem to on Ci zmierzył a raczej pokazał tylko opór- rezystancję w omach. Impedancja to "taki inny " opór który mają cewki ale tylko dla prądów przemiennych. To tak w dużym uproszczeniu. Poza tym ten głośnik to tak na krótko podłączałeś czy zwrotnice, filtry jakieś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> CHłopie, jeśli mierzyłes to multimetrem to on Ci zmierzył a raczej pokazał tylko opór- rezystancję

> w omach. Impedancja to "taki inny " opór który mają cewki ale tylko dla prądów przemiennych.

> To tak w dużym uproszczeniu. Poza tym ten głośnik to tak na krótko podłączałeś czy zwrotnice,

> filtry jakieś?

Bezpośrednio do wzmacniacza. Myślę, że jeśli kiedykolwiek będę coś podłączał to i tak pod okiem kogoś kto się zna. Teraz mam po prostu wolny głośnik, który już rok jest nie używany i nie wiedziałem czy jest sprawny, więc go tylko pomierzyłem zwykłym miernikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten głośnik to woofer, powinny docierać do niego tylko niskie częstotliwości, a tak pewnie nie było ponieważ otrzymał pełne spektrum częstotliwości, również tony średnie i wysokie, a w tym zakresie z impedancją dzieją się różne nieprzewidziane rzeczy. Choć dziwne, ze poleciał wzmacniacz, że nie miał jakiegoś zabezpieczenia przed przeciążeniem.. Acha, nie jestem żadnym specem od car audio, to tylko moje czysto elektro techniczne podejście do tematu. Na przyszłość przy takich podłączeniach użyj filtra- zwrotnicy bo inaczej zawsze coś poleci. Gdybyś podłączył tweeter i zasilił go bez filtra to też by się skończyło awarią, najprawdopodobniej tweetera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.