Skocz do zawartości

Usunięcie rysy z lustra


Fatal

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście, że można to spolerować. Używa się do tego tlenku ceru (do kupienia na allegro) i niezbyt głębokie rysy da się spolerować, a głębsze są mniej widoczne. Do polerowania można użyć filcu na wiertarkę i pracować przy niezbyt wysokich obrotach.

Musisz się jednak nastawić na to, że polerowanie szkła to jest robota dla cierpliwych, tzn polerowanie tych rys może zająć Ci np. 2 godziny z wiertarką w rękach.

Kiedyś szukałem jak polerują szkło profesjonaliści - to używają oni stopniowania materiałów ściernych i wtedy z zaoranej szyby robią nówkę, ale na domowe warunki tlenek ceru daje bardzo przyzwoite efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Oczywiście, że można to spolerować. Używa się do tego tlenku ceru (do kupienia na allegro) i

> niezbyt głębokie rysy da się spolerować, a głębsze są mniej widoczne. Do polerowania można

> użyć filcu na wiertarkę i pracować przy niezbyt wysokich obrotach.

> Musisz się jednak nastawić na to, że polerowanie szkła to jest robota dla cierpliwych, tzn

> polerowanie tych rys może zająć Ci np. 2 godziny z wiertarką w rękach.

> Kiedyś szukałem jak polerują szkło profesjonaliści - to używają oni stopniowania materiałów

> ściernych i wtedy z zaoranej szyby robią nówkę, ale na domowe warunki tlenek ceru daje bardzo

> przyzwoite efekty.

Właśnie dużo czytałem na temat tego tlenku ceru , ale nie którzy twierdzą że to lipa, a używałeś tego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Właśnie dużo czytałem na temat tego tlenku ceru , ale nie którzy twierdzą że to lipa, a używałeś

> tego ?

Używałem ja, na szybach samochdowych. Niestety mam do dyspozycji tylko wiertarkę, więc szałowych efektów nie ma, ale szyby są naprawdę gładkie (różnice wyczuć można palcem), u siostry spolerowałem ryse po wycieraczce tak, że była widoczna tylko jako takie załamanie światła a nie ostra (biała) krawędź. Może da się lepiej, ale to nie wiertarką a polerka, po prostu już mi się tak nie chciało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Właśnie dużo czytałem na temat tego tlenku ceru , ale nie którzy twierdzą że to lipa, a używałeś

> tego ?

Tak, używałem tego. Nie jest to żadna lipa, tylko proces polerowania nie jest tak szybki, jak np. polerując tworzywa sztuczne.

Ja używałem dwubiegowej wiertarki, ustawionej na niższy bieg z przykręconym doczołowo filcem polerskim (chyba 12 cm - jakiś standardowy). Tlenkiem ceru poleruje się na mokro, dodając w trakcie pracy wodę, która paruje. Wiertarkę faktycznie trzema mocno docisnąć, żeby było słychać, że ma znaczne obciążenie. Po około 2-3 godzinach polerowania na szybie samochodowej mniejsze rysy zniknęły, a większe stały się znacznie mniej widoczne.

Jak ktoś zbyt lekko podejdzie do tematu polerowania szkła, to faktycznie wtedy będzie słychać opinie, że to nie działa. Ja próbowałem użyć na poczatku do polerowania zamiast wiertarki, najtańszej polerki, to z nią też tlenek ceru "nie działał" - po prostu siła tarcia była zbyt mała, żeby w rozsądnym czasie zauważyć jakiś efekt.

Co do polerowania lustra, to widzę tylko taki problem, że musisz mieć możliwość mocno docisnąć filc polerski. W samochodzie nie ma problemu, a z lustrem trzeba solidnie pomyśleć jak to zrobić, żeby go nie połamać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A w jaki sposób unikasz "zsoczewkowania" szyby? Bo jedyny, co równoległe zmniejszenie grubości

> tafli na całej powierzchni o głębokość rys. Jeżeli będziesz polerował tylko fragmenty, szyba

> zacznie zniekształcać obraz.

Polerujesz setki mm, niezauważalne, musiałbyś naprawdę kilka godzin chyba jeździć w jednym punkcie by jakaś różnica była.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A w jaki sposób unikasz "zsoczewkowania" szyby? Bo jedyny, co równoległe zmniejszenie grubości

> tafli na całej powierzchni o głębokość rys. Jeżeli będziesz polerował tylko fragmenty, szyba

> zacznie zniekształcać obraz.

Ja akurat polerowałem całą szybę równomiernie nie z powodu, że chciałem uniknąć soczewki, tylko dlatego, że była praktycznie cała porysowana.

Kiedyś znalazłem na jakimś forum wypowiedź, że ktoś próbował usilnie zrobić soczewkę, polerując szkło i pomimo dużych starań się to nie udało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Do głębszych rys podchodzi się inaczej:

Ok, ale:

- tu ktoś pisał o spolerowaniu głębokich zarysowań po wycieraczce z szyby samochodowej.

- filmiki pokazują usuwanie rys z szyb nie mających znaczenia dla bezpieczeństwa ruchu - drzwiowych i witryn.

- pytanie jak w wypadku tychże wygląda koszt takiego polerowania do kosztu wymiany szyby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ok, ale:

> - tu ktoś pisał o spolerowaniu głębokich zarysowań po wycieraczce z szyby samochodowej.

> - filmiki pokazują usuwanie rys z szyb nie mających znaczenia dla bezpieczeństwa ruchu - drzwiowych

> i witryn.

> - pytanie jak w wypadku tychże wygląda koszt takiego polerowania do kosztu wymiany szyby?

Powiem Ci tak - tlenku kupiłem opakowanie za 40 zł. Zrobiłem 3 szyby i jest go jeszcze dużo. Zniszczyć nic nie zniszczysz, najwyżej polerowanie nie da oczekiwanego rezultatu, to sobie wymienisz. Polerowałem szyby przednie, na bezpieczeństwo miało wpływ pozytywny - o wiele lepsza widoczność "pod światło" i w deszczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Powiem Ci tak - tlenku kupiłem opakowanie za 40 zł. Zrobiłem 3 szyby i jest go jeszcze dużo.

> Zniszczyć nic nie zniszczysz, najwyżej polerowanie nie da oczekiwanego rezultatu, to sobie

> wymienisz. Polerowałem szyby przednie, na bezpieczeństwo miało wpływ pozytywny - o wiele

> lepsza widoczność "pod światło" i w deszczu.

A jaką maszyną polerowałeś? Specjalną? Czy wiertarką lub kątówką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witka

A więc tak , są to dwie rysy jedna nawet dość konkretna , no i męczyłem sie w sobote i ta mniejsza ledwo co prawie zeszła , ale meczyłem sie ze trzy godziny , tragedia frown.gif , nie wiem jak podejść do tematu z tą większą frown.gif

pozdrawiam , idzie tym tlenkiem ale słabo frown.gif , chyba że coś zle robie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witka

> A więc tak , są to dwie rysy jedna nawet dość konkretna , no i męczyłem sie w sobote i ta mniejsza

> ledwo co prawie zeszła , ale meczyłem sie ze trzy godziny , tragedia , nie wiem jak podejść

> do tematu z tą większą

> pozdrawiam , idzie tym tlenkiem ale słabo , chyba że coś zle robie

To tak ma być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego używasz do polerowania? Okrągłego filcu na wiertarkę? Masz filc w formie tarczy, czy walca? Mocno dociskasz filc do lustra? Powinieneś słyszeć, że wiertarka ma wyraźne obciążenie.

Te 3 godziny na jedną rysę, to trochę dużo, ale nie ma tragedii. Może da się to zrobić trochę szybciej - np w 1-1,5 godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czego używasz do polerowania? Okrągłego filcu na wiertarkę? Masz filc w formie tarczy, czy walca?

> Mocno dociskasz filc do lustra? Powinieneś słyszeć, że wiertarka ma wyraźne obciążenie.

> Te 3 godziny na jedną rysę, to trochę dużo, ale nie ma tragedii. Może da się to zrobić trochę

> szybciej - np w 1-1,5 godziny.

Używam okrągłego filcu na wiertarke , mocno dociskam , dzisiaj godzina i jeszcze trzeba działać frown.gif

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Używam okrągłego filcu na wiertarke , mocno dociskam , dzisiaj godzina i jeszcze trzeba działać

> pozdrawiam

Spróbuj więcej wody (lub mniej ? ) ma być taka "ciapa" - przynajmniej u mnie najlepiej się to sprawdzało. A wolno idzie, bo szkło jest twardym materiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.