Skocz do zawartości

Czy warto kupić Fiata Albea?


KOZODOJ

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem!

Wiem, że pytanie z kategorii głupkowatych, ale będąc posiadaczem Pandy szykuję się na wyjazd na pewien czas do Szwecji. Sensownym wydaje się zmiana auta na coś bardziej pakownego. I w tym momencie przyszła mi do głowy Albea, jako właściwie jedyny samochód, na który mógłbym wymienić Pandę, bez zbytniego szarpania się.

Wyjazd wypadł mi dość znienacka, stąd boję się, że mogę Pandy nie zdołać sprzedać, a tak to przynajmniej oddam ją w rozliczeniu za nowe autko. Nie miałem za bardzo czasu poczytać o Albei, więc może poradźcie czy sądzicie, że to dobry interes. Nie widzę też żadnych wyników testów zderzeniowych tego auta, ale sądzę, że powinno być bezpieczniejsze niż Panda? wink.gif

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Edycja:

Jeszcze jedno mnie zastanawia. Czemu Linea mając ten sam silnik, większą masę, gorsze przyspieszenie w danych katalogowych ma sporo mniejsze spalanie od Albei? Propaganda, czy jakiś rzeczywisty powód?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo że nie jestem stałym userem Albeii, Sieny itp. Zabiore głos.

od czasu do czasu śmigam Albeą i przyznam się szczerze że ten pojazd jest nawet Ok. Fakt że siedzi się wysoko (lubie nisko), na łukach jak ktoś nie zwyczany może się wystraszyć a silnik to nie JTD ale dla celów transportowych rodziny - ideał. Mój koleś ma nówkę funfel (6 miechów) full wypas co fabryka daje tj. ABS, klima, poduchy alusy - za tą karetę dał ok 42000 zł (skoda fabia co ponad 50000zł). Jak bym był na twoim miejscu to bym się nie zasatanawiał ani sekundy bo Panda to kicha.

Pomyśl na Lineą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Nie widzę też

> żadnych wyników testów zderzeniowych tego auta, ale sądzę, że

> powinno być bezpieczniejsze niż Panda?

> Z góry dzięki za odpowiedzi.

z boku - pewnie tak, szczegolnie w porównaniu z pandą bez poduszek, z przodu - nie sądzę żeby albea była lepsza. panda z tej strony jest wyjątkowo dobrze zrobiona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeszcze jedno mnie zastanawia. Czemu Linea mając ten sam silnik,

> większą masę, gorsze przyspieszenie w danych katalogowych ma

> sporo mniejsze spalanie od Albei? Propaganda, czy jakiś

> rzeczywisty powód?

Silnik tylko mechanicznie jest taki sam.

W Linei spełnia on norme Euro4 i zgodnie z nią musi emitowac mniej CO2 (ergo mniej palić), niż silnik Albei zgodny z Euro3. Także całe sterowanie jest inne.

Inne (dłuższe) sa pewnie również przełożenia skrzyni, co daje gorsze przyspieszenie, ale sprzyja ograniczeniu spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Silnik tylko mechanicznie jest taki sam.

> W Linei spełnia on norme Euro4 i zgodnie z nią musi emitowac mniej

> CO2 (ergo mniej palić), niż silnik Albei zgodny z Euro3. Także

> całe sterowanie jest inne.

> Inne (dłuższe) sa pewnie również przełożenia skrzyni, co daje gorsze

> przyspieszenie, ale sprzyja ograniczeniu spalania.

Przy Albei jest odnośnik do opisu silnika stwierdzający, że spełnia on normę Euro 4 - http://www.fiat.pl/popup/p_conf_details.php?mode=2&id_engine=18

Ciekaw jestem, czy zwiększone spalanie może być zasługą wspomagania hydraulicznego? Bo opory powietrza oporami, ale w jeździe miejskiej się one nie liczą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przy Albei jest odnośnik do opisu silnika stwierdzający, że spełnia

> on normę Euro 4 -

> http://www.fiat.pl/popup/p_conf_details.php?mode=2&id_engine=18

To może coś zmienili, chociaż wg mojej wiedzy silnik Albei do niedawna spełniał jedynie norme Euro3

> Ciekaw jestem, czy zwiększone spalanie może być zasługą wspomagania

> hydraulicznego? Bo opory powietrza oporami, ale w jeździe

> miejskiej się one nie liczą...

Wspomaganie hydrauliczne oczywiscie zwiększa nieznacznie zużycie paliwa, ale w tym przypadku nie ma to znaczenia, bo Linea tez ma wspomaganie hydrauliczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To może coś zmienili, chociaż wg mojej wiedzy silnik Albei do

> niedawna spełniał jedynie norme Euro3

> Wspomaganie hydrauliczne oczywiscie zwiększa nieznacznie zużycie

> paliwa, ale w tym przypadku nie ma to znaczenia, bo Linea tez ma

> wspomaganie hydrauliczne.

No i to mnie właśnie zastanawia. Może przełożenia skrzyni biegów są jakoś durnowato dobrane. Bo spalanie Albei nie podoba mi się za bardzo. smile.gif

Z drugiej strony parząc na raporty spalania na autocentrum, wydaje się, że nie są aż tak dołujące jak sugeruje Fiat. Ale sam już nie wiem.

Jestem w pośpiechu, w innym wypadku chyba bym poszukał jakiejś Astry II z 2004/2005 z niewielkim przebiegiem. Wychodzi ta sama cena, a auto ma 90 koni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bo spalanie Albei nie podoba mi się za

> bardzo.

Kwestia gustu. Mi się bardzo za to podoba, że pali mi 6,5. Tyle samo bowiem brała moja poprzednia Skoda Felicia a była mułowata i głośna. A Albea jest cichutka i zrywna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mi się bardzo za to podoba, że pali mi 6,5.

> A Albea jest cichutka i zrywna.

Mi "średnio" też tyle a nawet mniej pali. W lipcu na trasie 700 km nad morze w 5 osób i full bagażem (dla 5 osób pod namiot na 2 tyg.) spalił tylko 5,2 l/100 km (przy spokojnej jeździe do 100 km/h). Przy krótszych trasach jakie pokonuję 100-200 km i bardziej dynamicznej jeździe spala mi max. 5,7 l/100 km. Więc nie wiem skąd takie zawyżone przez producenta dane spalania Albei. Ale może to kwestia techniki jazdy.

Potwierdzam też że Albea jest cicha i zrywna.

Myslę że to tobry zakup bo na pewno jest warta swojej ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

> Potwierdzam też że Albea jest cicha i zrywna.

Na razie nie mogę potwierdzić tej zrywności, bo auto na placu było jakieś takie mrukliwe i zaspane. Ale jeździłem Albeą znajomego i rzeczywiście zbiera się przyzwoicie. Choć z 10 dodatkowych rumaków pod maską na pewno by nie zaszkodziło.

> Myslę że to tobry zakup bo na pewno jest warta swojej ceny.

Takoż i ja myślę, dlatego właśnie jestem w trakcie "kupowania". smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Fiat i inni producenci (ACEA czy jakos tak) podpisali zobowiazania o ogranoczenou CO2 i chyba to jest 1szy efekt. Jak ktos pisaln na forum autocentrum.pl Linea 1.4 77km to totalna porazka jesli chodzi o przyspieszenie, chlopaki przegieli pale z tym ograniczeniem co2 i pomimo ze Albea tez jest EURO4 to w Linei poszli dalej. Szczerze piszac nie widze bardziej mulowatego silnika w Linei (mam ALbee 1.4 77km Dynamic i da sie zyc, troche lepiej sie zbiera niz Siena 1.4 EL 1998 rok).

Tak BTW moze chiptuning pomoze zeby.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.