Skocz do zawartości

Pioneer Deh 7400mp- szumy - do elektoników itp.


Passat_EQ

Rekomendowane odpowiedzi

mowa o pionku deh 7400 ale to chyba mało wazne bo wiele modeli tak ma.

Mowa o szumach na wyjsciach na wzmak. Próbowałem zrobić filtry LC na napęd CD i lasera bo sądziłem ze tam jest powód. Okazało sie ze szumy biorą sie z innego źródła.

Sądze ze to jest z koncówki mocy poprostu. Z tego jak chyba mugen zauwazył scalaka TDA. Jak to zniwelować bez utraty pasma , bez jego wycinania.?

No chyba ze powód jest gdzie indziej.

Pozdrawiam i dzieki z góry za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mowa o pionku deh 7400 ale to chyba mało wazne bo wiele modeli tak

> ma.

> Mowa o szumach na wyjsciach na wzmak. Próbowałem zrobić filtry LC na

> napęd CD i lasera bo sądziłem ze tam jest powód. Okazało sie ze

> szumy biorą sie z innego źródła.

> Sądze ze to jest z koncówki mocy poprostu. Z tego jak chyba mugen

> zauwazył scalaka TDA. Jak to zniwelować bez utraty pasma , bez

> jego wycinania.?

> No chyba ze powód jest gdzie indziej.

> Pozdrawiam i dzieki z góry za pomoc.

szumi na wyjsciu wzmacniacza w radiu czy na wyjsciach rca ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mowa o pionku deh 7400 ale to chyba mało wazne bo wiele modeli tak

> ma.

> Mowa o szumach na wyjsciach na wzmak. Próbowałem zrobić filtry LC na

> napęd CD i lasera bo sądziłem ze tam jest powód. Okazało sie ze

> szumy biorą sie z innego źródła.

> Sądze ze to jest z koncówki mocy poprostu. Z tego jak chyba mugen

> zauwazył scalaka TDA. Jak to zniwelować bez utraty pasma , bez

> jego wycinania.?

> No chyba ze powód jest gdzie indziej.

> Pozdrawiam i dzieki z góry za pomoc.

Szum cieplny jest niestety wszędzie i zawsze...nie wiem jak w tym radyjku,ale cały sens wyjść rca z przedwzmacniacza jest taki że omija się końcówki mocy-które to zawsze najbardziej szumią i do tego wprowadzają największe THD i IMD.W sprzęcie stacjonarnym często powodem największych szumów są wzmacniacze operacyjne i prosta ich wymiana na lepsiejsze często pomaga,do tego odseparowanie stopnia zasilającego,sygnału i wymiana elektrolitów na MKT i zwykłych rezystorów na metalizowane.Jednak podejrzewam że w tym pionku wszystko jest w salakach i TTTM... confused.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> szumy zawsze będą, są to szumy przedwzmacniacza. Natomiast ich poziom

> jest tak mały, że przy prawidłowym wysterowaniu wzmacniacza nie

> powinny być słyszalne.

> Czy w tym modelu jest przetwornica zewnętrzna do wyświetlacza ?

Na zewnątrz nic nie ma. Całe bebechy sie mieszczą w radiu ale mówisz ze tam jest przetwornica?

Jest jakiś podejrzany politycznie element koloru niebieskiawego wykonany z ferrytu z nawinietym drutem rzecz jasna ale sądziłem ze to jakiś dławik czy cewka. Nie mówie o filtrze zasilania bo potrafie go odróznić. Tam jest taki jeszcze jeden elemencik o srednicy jakichś 8mm i ledwo co od płytki odstaje. Moze ma z 4 mm wysokości. Mógłby to być trafo przetwornicy. Co lepsze wokół niego na płytce białym kolorkiem jast nakreślona prostokątna obwódka. Są tez otworji podłuzne. Nic , tylko wygląda to na jakieś miejsce w którym powinna sie znajdować blacha do ekranowania.

Moze by to zbadać?

Moze bym zrobił na gwoździu troche nawojów podpiął pod wzmaka w domu i taką sondą szukał zakłuceń na płytce wink.gif

Faktem jest ze wzmak jest nastawiony na sporą głosność i wszystko sporo wzmacnia ale jesli to są szumy wynikające z normalnej pracy wzmacniacza to niewiele sie zdziała.

I jescze jedno... mój kumpel na przekór złodziejowi wylutował koncówke mocy z radia i gra na wzmakach. Sygnał na RCA ma mimo ze koncówki nie ma. Ciekaw jestem czy w pionkach sygnał jest przetwarzany przez koncówke czy nie ma ona tam swojego udziału wogóle.. w sumie tez mi nie potrzebna a i złodziej sie "ucieszy" smirk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ciekaw jestem czy w pionkach sygnał jest

> przetwarzany przez koncówke czy nie ma ona tam swojego udziału

> wogóle.. w sumie tez mi nie potrzebna a i sodziej sie "ucieszy"

praktycznie w kazdym radiu sygnal na rca wychodzi z jakiegos procesora dzwieku lub wzmacniacza operacyjnego moze byc rowniez wzmacniany przez tranzystory ktore lubia szumiec wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli radio jest sprawne to przy prawdłowym wysterowaniu wzmaka szumy nie powinny być słyszalne (ew. na postoju jak dasz głośność na 1). Czy szumy znikają jak ściszysz radio na 0 ?

Z tego co wiem większość pionków nie funkcjonowała bez końcówek mocy prawidłowo, czyli nie było sygnału na RCA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jeżeli radio jest sprawne to przy prawdłowym wysterowaniu wzmaka

> szumy nie powinny być słyszalne (ew. na postoju jak dasz

> głośność na 1). Czy szumy znikają jak ściszysz radio na 0 ?

> Z tego co wiem większość pionków nie funkcjonowała bez końcówek mocy

> prawidłowo, czyli nie było sygnału na RCA.

Nie wiem co rozumiesz przes stwierdzenie "na postoju" ale to nieistotne. Bo odpalone czy zgaszone auto nic nie zmienia.

Tak, smile.gif jak z 1 wycisze do zera to słychać lekkie pyknięcie i szumy ustają.

Sprawdzałem przed chwilą na ustawieniu AUX czy są szumy bo bez podania sygnału z zewnątrz koncówki normalnie pracują i RCA daje sygnał. Przy podgłoszeniu z zera na jeden wskakują momentalnie szumy które z początku są minimalne aczkolwiek je słysze. Przy ustawieniu skali na połowe szumy są znacznie bardziej intensywne i własnie w okolicy srodka skali najszybciej narastają wraz ze wzrostem "kresek" na skali. Im głosniej ustawie tym szumy są wieksze. Chyba to wszystko wskazuje definitywnie na jak to nazwał jeden forumowicz "ciepły szum" o ile sie nie myle.

Przed chwilą takze zrobiłem ekran z 0.2mm blachy miedzianej przykrywający rzekomą przetwornice. Po sladach na płytce drukowanej wywnioskowałem ze ten element tam powinien sie znajdować ale czemu go nie było....nigdzie go nie widziałem mimo ze są podłuzne wcięcia w płytce do zaginania blaszek i istnieje na niej obrys białą kreską na którym ekran znajdować sie powinien.

Mam wrazenie ze pomógł troche ale chyba sobie wmawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Skoro nasilają się ze zwiększaniem głośności to problem według mnie

> na 99% leży poza radiem.

Chyba właśnie w radiu....bo potencjometry sa zawyczaj za wstępnym wzmocnieniem-stąd gdy jest stłumiony na maks to szumów nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak poza radiem??

Przeciez zasilanie mam dobre. Poprowadzone prosto z aku przewodem 2.5mm zaekranowany folią z powodów estetycznych termicznych i fizycznych. Pod radiem jest 5 kondensatorów po 4700mikroF kazdy by stworzyć "bufor". Całe radio z kondziami odłączone jest od reszty auta diodą 10A by wogóle zadziałąły. Radio "gra" przez 2 sekundy nawet po odłączeniu od aku. (smieszne ale ten zabieg dał mi 1-2dB na zawodach)

Nie wiem co innego z zewnątrz moze mi wpływać na ten szum. Zmieniarek nie uzywam. Mam poprostu dobrze zasiloną jednostkę która szum emituje. I chyba nic z tym sie zrobić nie uda mad.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale jak poza radiem??

> Przeciez zasilanie mam dobre. Poprowadzone prosto z aku przewodem

> 2.5mm zaekranowany folią z powodów estetycznych termicznych i

> fizycznych. Pod radiem jest 5 kondensatorów po 4700mikroF kazdy

> by stworzyć "bufor". Całe radio z kondziami odłączone jest od

> reszty auta diodą 10A by wogóle zadziałąły. Radio "gra" przez 2

> sekundy nawet po odłączeniu od aku. (smieszne ale ten zabieg dał

> mi 1-2dB na zawodach)

> Nie wiem co innego z zewnątrz moze mi wpływać na ten szum. Zmieniarek

> nie uzywam. Mam poprostu dobrze zasiloną jednostkę która szum

> emituje. I chyba nic z tym sie zrobić nie uda

proponuje zobaczyc jaki scalak odpowiedzialny jest za glosnosc i tony looknac datasheet zoabczyc gdzie wchodzi sygnal z cd i zobaczyc czy sygnal z cd jest zaszumiony smile.gif chyba ze nie ma tam procesora do dzwieku to moga szumiec wzmacniacze operacyjne badz transystory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> proponuje zobaczyc jaki scalak odpowiedzialny jest za glosnosc i tony

> looknac datasheet zoabczyc gdzie wchodzi sygnal z cd i zobaczyc

> czy sygnal z cd jest zaszumiony chyba ze nie ma tam procesora

> do dzwieku to moga szumiec wzmacniacze operacyjne badz

> transystory

Przeczytałem oznaczenia na wszystkich scalakach a są 3 szt.

pierwszy miał napisaen:

pd5702b

e56

218h1a1

Drugi :

pm4009a

Trzeci:

pml009a

Chyba na drugim był napiś EEQ charakterystyczna funkcja w pionkach(easy equalizer) wiec wnioskuje ze on odpowiada za dzwiek albo za jego obróbke (czyli wszystkie przebarwienia i podbicia z których pionki są słynne wink.gif)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przeczytałem oznaczenia na wszystkich scalakach a są 3 szt.

> pierwszy miał napisaen:

> pd5702b

> e56

> 218h1a1

> Drugi :

> pm4009a

> Trzeci:

> pml009a

> Chyba na drugim był napiś EEQ charakterystyczna funkcja w

> pionkach(easy equalizer) wiec wnioskuje ze on odpowiada za

> dzwiek albo za jego obróbke (czyli wszystkie przebarwienia i

> podbicia z których pionki są słynne )

w pionku masz scalak IC 131 o nazwie PML009A (electronic volume/source selector) sygnal z cd podlaczony jest do nozek 37 i 41 sprawdz czy sam sygnal z cd szumi jak nie to sprawdz czy sa szumy na nozce 10 lub 11 (wyjscia na wzmacniacz i driver liniowy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w pionku masz scalak IC 131 o nazwie PML009A (electronic

> volume/source selector) sygnal z cd podlaczony jest do nozek 37

> i 41 sprawdz czy sam sygnal z cd szumi jak nie to sprawdz czy sa

> szumy na nozce 10 lub 11 (wyjscia na wzmacniacz i driver

> liniowy)

za jakie pare godzinek to sprawdze jak i takze zobacze czy ze scalaka wychodzi ten szum, ale......co dalej.

Zakładam ze szum nie pochodzi z CD to dalej juz kiszka chyba...? Bo wyjdzie na to ze koncówki i ze TTTM confused.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.