Skocz do zawartości

Wymiana mechanizmu opuszczania szyby FR


tedix

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka tygodni temu chciałem otworzyć szybę w tylnych prawych drzwiach. Nagle coś strzyknęło i pękło angryfire.gifOkazało się, że pękła stalowa linka mechanizmu (stalowa, jak to możliwe? Nie wiem). Postanowiłem ją wymienić. Na giełdzie samochodowej okazało się, że linki się nie da wymienić i trzeba wymienić cały mechanizm. Zakupiłem więc taki używany, ale w pełni sprawny i w bardzo dobrym stanie za całe 40 zł i przystąpiłem do wymiany (na parkingu pod blokiem wink.gif). Powinienem wtedy być w Grzybku, ale nie mogłem pojechać frown.gif

A o to relacja z mojej pracy:

275266867-1.JPG

Musimy mieć dużo miejsca, żeby szeroko otworzyć drzwi i mieć możliwość jeszcze je obejść. Narzędzia, których będziemy potrzebować do pracy:

275266867-2.JPG

Następnie przystępujemy do demontażu tapicerki z drzwi

275266867-3.JPG

działając zgodnie z opisem:

A- Śrubokrętem tzw. gwiazdką odkręcamy jedną śrubkę w obudowie klamki,

B- Kluczem ampulowym (wg mojej podziałki to rozmiar 5 mm) odkręcamy trzy śruby w uchwycie i podłokietniku,

C- Blokadę korbki najlepiej zdjąć z pomocą drugiej osoby, która płaskim śrubokrętem odegnie troszkę korbkę, a my wtedy możemy szczypczykami wyciągnąć blokadę chwytając za część oznaczoną na rysunku wyżej ©(ja zrobiłem to sam)

D i E- Następnie wyciągamy popielniczkę i maskownicę blokady zamka,

275266867-4.JPG

Tapicerkę zdejmujemy energicznie pionowo do góry, najlepiej zacząć od strony zamka drzwi,

275266867-5.JPG

Żeby nam się dobrze pracowało najlepiej odsłonić sobie folię tak aby mieć dostęp do mniej więcej takiej powierzchni drzwi jak na zdjęciu

275266867-6.JPG

Tak prezentują się drzwi bez foli. Zaznaczone na czarno to przyczyna awarii (urwana stalowa linka), na niebiesko natomiast przybliżony schemat mechanizmu,

Teraz przechodzimy do sedna sprawy:

275266867-7.JPG

1. Musimy opuścić szybę do samego dołu, żeby mieć dobry dostęp do klipsa trzymającego szybę (A na zdjęciu)

2. Odpiąć klips i wysunąć z niego szybę pchając lekko w kierunku od siebie podtrzymując, żeby nie spadła (B na zdjęciu)

3. Szybę ręcznie podnosimy do góry i pozostawiamy ją w tym położeniu (spokojnie nie spadnie, ale dla bezpieczeństwa warto coś podłożyć (C na zdjęciu),następnie

275266867-8.JPG

Odkręcamy stary mechanizm (A na zdjęciu, ja użyłem grzechotki 10, ale może być klucz płaski) i wysuwamy go dołem drzwi.

275266867-9.JPG

Tak samo wkładamy nowy mechanizm pamiętając o tym, żeby klips mocujący szybę znajdował się na dole prowadnicy.

1. Przykręcamy lekko mechanizm,

2. Opuszczamy szybę

3. Mocujemy klips mechanizmu w otworze szyby i zapinamy go

275266867-10.JPG

4. Sprawdzamy czy szyba przesuwa się gdy kręcimy korbką, jeśli tak to mocno dokręcamy nakrętki mechanizmu,

5. Doklejamy folię na drzwiach (można użyć taśmy klejącej lub silikonu)

6. Montujemy tapicerkę od góry i przykręcamy ją

7. Montujemy zdemontowaną osłonę klamki, popielniczkę i korbkę (korbkę wkładamy od razu z blokadą, aby później się nie męczyć i nie zniszczyć tapicerki,

Czasami zginie jakaś śrubka przy takich pracach więc pozwolę sobie jeszcze raz pokazać to zdjęcie

275266867-11.JPG

275266867-12.JPG

40 zł, 50 minut pracy i po wszystkim, no i ... działa (jak nówka sztuka)

Pozdrawiam

Tedix

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie znajdę niestety. Jedyna fotka z łbami śrub to przedostatnia fotka

> z mojej FR-ki

Trudno określić, czy jest to imbus, czy torx, który daje się odkręcić imbusem - ot po prostu ciekawi mnie, czy tam naprawdę mają ludzie imbusy, czy po prostu nie są świadomi, że są tam śruby typu torx ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Trudno określić, czy jest to imbus, czy torx, który daje się odkręcić

> imbusem - ot po prostu ciekawi mnie, czy tam naprawdę mają

> ludzie imbusy, czy po prostu nie są świadomi, że są tam śruby

> typu torx

Chyba jest imbus. A myśle tak dlatego, że ten klucz, który Ci pokazałem idealnie przylegał do ścianek śrub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Trudno określić, czy jest to imbus, czy torx, który daje się odkręcić

> imbusem - ot po prostu ciekawi mnie, czy tam naprawdę mają

> ludzie imbusy, czy po prostu nie są świadomi, że są tam śruby

> typu torx

A ja jetem w pełni świadom, że u mnie w SX śruby są na imbusy, a nie na Torx smile.gif

Torx u mnie w drzwiach jest przy prowadnicy szyby przy zamku. zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.