Skocz do zawartości

Przygody z kompem - immo? (raczej do obcykanych)


woj76

Rekomendowane odpowiedzi

Bawiełem się w podłączanie kompa P75 do CC 1.1. Komp P75 mało wiadomego pochodzenia. Wczoraj odpalił elegancko, silnik chodził jak chciał, ale chodził. Dzisiaj podłączyłem do niego diagnostykę (własnej roboty program + kabel) i znowu próbowałem odpalić, tym razem nic. Chciałem zczytać bajty ze statusem immo (hex 71 72 73), ale komp nie odpowiedział i zawiesił interface. Z innych rzeczy jest błąd autokalibracji - mieszanka za uboga (do przewidzenia). Pytania:

- czy może nie odpalać z powodu tego błędu?

- czy zczytuję dobre bajty, żeby odczytać stan immo i dlaczego nie chce mi skubaniec odpowiedzieć?

- jeżeli to immo, to dlaczego wczoraj odpalił, a dzisiaj nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> odłącz go od zasilania na 15 min i zobacz wtedy czy odpali

No teraz to umnie pada na maksa, będzie musiało poczekać. Jak odpali to znaczy, że z powodu błędu? Dodam jeszcze, że dzisiaj jak go dzisiaj pierwszy raz odpalałem to na sekundę zagadał, potem już zero...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No teraz to umnie pada na maksa, będzie musiało poczekać. Jak odpali

> to znaczy, że z powodu błędu? Dodam jeszcze, że dzisiaj jak go

> dzisiaj pierwszy raz odpalałem to na sekundę zagadał, potem już

> zero...

to ty już odpalasz to z turbo? map sensora masz podłączonego innego ?

możesz sprawdzić czujnik położenia wału, może ma za dużą przerwę

marchewka gaśnie tak jak powinna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to ty już odpalasz to z turbo? map sensora masz podłączonego innego ?

> możesz sprawdzić czujnik położenia wału, może ma za dużą przerwę

> marchewka gaśnie tak jak powinna

Nie, nie, jeszcze nie turbo, na razie chciałem go po prostu wytestować na starym silniku i starych czujnikach, program ory. z P75. Sprawdzałem drugi raz (był odłączony cały dzień), znowu nie odpalił, ale nie miałem czasu podłączać diagnostyki i patrzeć co w środku. Marchewa gaśnie tak jak powinna, rzecz dziwna natomiast - wyłączam kluczyk, przekręcam znowu i marchewa się nie zapala, dopiero po resecie (wyciągnięciu bezpiecznika 5A). Dodam jeszcze, że samochód jako taki i stary komp nie mają immo wogóle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> - czy może nie odpalać z powodu tego błędu?

chodzi o błąd kalibracji ? czyli że nie umie dopasować mieszanki ?

bo to jest w sumie normalne, że zakres dopasowania czasu wtrysku jest ograniczony. Mniej więcej to wygląda tak, tutaj jest wyliczana korekcja na podstawie wskazań sondy, jak widać można ją wyłączyć i wtedy jest brana wartość "neutralna" 0x80.

283145903-Image4.jpg

283145903-Image6.jpg

Tutaj widać użycie tej wartości w algorytmie wyliczania czasu wtrysku, zmienna BF to tymczasowy czas wtrysku, wyliczony z innych zmiennych teraz bierzemy wartośc korekcji lambdy i przemnażamy ten czas. Czyli de facto 0x80 oznacza brak korekcji poniżej cofamy czas wtrysku ( czyli auto przelane ) , powyżej wydłużamy. Czyli zakres jest ograniczony, w sytuacji gdy coś jest nie tak ( za duże czasu wtrysku ustawione w mapie, większe wtryski itp... ) korekcja dochodzi do 0 lub 0xFF i pomimo że dalej jest źle ( auto przelane pomimo korekcji 0 ) to algorytm nie jest wstanie już bardziej ograniczyć czasu wtrysku.

> - czy zczytuję dobre bajty, żeby odczytać stan immo i dlaczego nie

> chce mi skubaniec odpowiedzieć?

283145903-Image2.jpg

wygląda że to dobre kody, bo akurat od tego kodu 0x71 zaczynają się znowu sensowne wartości i dodatkowo ta zmienna jest użyta w sekcji kodu od immo. Jednak nie mam rozpiski na 100% potwierdzającej.

Napisałeś że zawiesza się interfejs, czego za bardzo nie rozumiem, bo dla mnie interfejs to coś w rodzaju konwertera poziomów napięć wejściowych do odpowiednich dla urządzenia do komunikacji tj. -12..12 (COM).

Jeżeli masz na myśli napisany program to może źle jest przeprowadzona inicjalizacja trybu diagnostycznego, bo tam dość rygorystyczne są odstępy pomiędzy znakami ( 100ms ). Bez tego ECU nie wejdzie w tryb diagnostyczne i nie będzie odsyłał znaków.

> - jeżeli to immo, to dlaczego wczoraj odpalił, a dzisiaj nie?

Przy blokadzie immo marchewka po przekręceniu kluczka świeci się cały czas - i pompa startuje wyraźnie później ( normalnie zaraz po przekręceniu ).

W sumie ze względu na konstrukcje układów wtryskowych komp od 1.2 nie będzie bez przeróbek działał dobrze - są w sumie dwie dosyć istotne różnice w stosunku do 1.1 w momencie startu wtryskiwacza ( kąt wyprzedzenia wtrysku jest różny ) oraz co dla mnie dziwne, w 1.2 wtrysk jest co dwa suwy wału ( tak jakby tylko w parze z jedną cewką a czas wtrysku jest mnożony x2 ).

post-42871-14352505505729_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie, nie, jeszcze nie turbo, na razie chciałem go po prostu

> wytestować na starym silniku i starych czujnikach, program ory.

> z P75. Sprawdzałem drugi raz (był odłączony cały dzień), znowu

> nie odpalił, ale nie miałem czasu podłączać diagnostyki i

> patrzeć co w środku. Marchewa gaśnie tak jak powinna, rzecz

> dziwna natomiast - wyłączam kluczyk, przekręcam znowu i marchewa

> się nie zapala, dopiero po resecie (wyciągnięciu bezpiecznika

> 5A). Dodam jeszcze, że samochód jako taki i stary komp nie mają

> immo wogóle.

A to nie jest może komp starej generacji bo tam może być zupełnie innaczej - one maja taka dużą obudowę ( wodogłowie wink.gif ).

Jak masz jak to spróbuj odłączyć jeden kabelek ( pin 26 ) , w 1.1 tam jest sygnał o włączonym zapłonie, a w 1.2 tam nic nie jest podłączane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> chodzi o błąd kalibracji ? czyli że nie umie dopasować mieszanki ?

Tak, i rozumiem dlaczego tak jest (dzięki za wyjaśnienia mimo wszystko), ale zasadniczo powinien odpalić chyba.

> Napisałeś że zawiesza się interfejs, czego za bardzo nie rozumiem, bo

> dla mnie interfejs to coś w rodzaju konwertera poziomów napięć

> wejściowych do odpowiednich dla urządzenia do komunikacji tj.

> -12..12 (COM).

Zawiesza się znaczy na bajty 71, 72, 73 nie odpowiada (uprzednio odpowiedziawszy na podstawowe bajty, rpm, wtrysk, itd). Tak wiem, ze czasy są bardzo ważne i dwa całe dni z tym cholerstwem walczyłem, znalazłem bugi w rxtx do Javy i jeszcze parę innych rzeczy się dowiedziałem. Mój program działa (na 99.9%) dobrze, bo z kompem 1.1 współpracuje bez problemu. (Tak, wiem też, że kody diagnostyczne w 8F i 16F są troche inne, mam dwa tryby w programie).

> Przy blokadzie immo marchewka po przekręceniu kluczka świeci się cały

> czas - i pompa startuje wyraźnie później ( normalnie zaraz po

> przekręceniu ).

O i w sumie o to mi chodziło, znaczy się to nie jest kwestia immo. Jak napisałem wcześniej, komp jest niewiadomego pochodzenia, także cholera go wie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A to nie jest może komp starej generacji bo tam może być zupełnie

> innaczej - one maja taka dużą obudowę ( wodogłowie ).

Tak, to jest taki, też już się zastanawiałem nad modami pod maską, żeby wszedł.

> Jak masz jak to spróbuj odłączyć jeden kabelek ( pin 26 ) , w 1.1 tam

> jest sygnał o włączonym zapłonie, a w 1.2 tam nic nie jest

> podłączane

To skoro tam nic nie jest podłączone, to po co mam odłączać ten pin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak, to jest taki, też już się zastanawiałem nad modami pod maską,

> żeby wszedł.

W takim razie bym go sobie darował, ten co miałem nie miał zewnetrznego eeproma i zupełnie inny procesor. Nie wiem czy wogole da sie takie coś wystroić.

Dla pewności to jest coś takiego

> To skoro tam nic nie jest podłączone, to po co mam odłączać ten pin?

Tzn. nie wiem jak jest od środka czy ten pin nie ma wyprowadzenia, może może jest gdzieś zwarty. Jeżeli tam bedzie napięcie to może wprowadzać zakłócenia - i przez to komp ponownie nie włącza pompy.

> ale zasadniczo powinien odpalić chyba.

To wszystko zależy jaka jest różnica w wydajności wtrysków, jak będzie za bardzo przelane to nie ma szans żeby odpalił. Jak by odapliło to spróbuj porównać czas wtrysku do tego w 1.1. Powinny być bardzo podobne.

I dodatkowo może gasnąć po chwili bo przy różnej temperaturze może być dobrze a przy innej źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W takim razie bym go sobie darował, ten co miałem nie miał

> zewnetrznego eeproma i zupełnie inny procesor. Nie wiem czy

> wogole da sie takie coś wystroić.

OK, tak to jest taki, i do takiego studiowałem cały czas program. Dlaczego miałby się nie dać wystroić i co do tego ma zewnętrzny eeprom? A jeżeli naprawdę nie ten komp, to jaki?

> I dodatkowo może gasnąć po chwili bo przy różnej temperaturze może

> być dobrze a przy innej źle.

Tak się właśnie domyślam że było. Wczoraj nastąpiły jakieś warunki i odpalił, dzisiaj nie. Powiem więcej, po nieudanych próbach odpalenia marudził potem chwilę na kompie 1.1, ale w końcu poszedł i było git.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, zły jestem na sibie, bo faktycznie są dwa różne kompy 8F.5T i oczywiście mam ten starszy, ten nowszy ma oznaczenie Fase 2 i nie ma wodogłowia jak zauważył kolega. Program mam przestudiowany od tego nowszego. Moje pytanie: czym się tak na prawdę różnią i czy na pewno nie odpalę programu z tego nowszego na tym starszym? (Wyjaśnia mi też to trochę, dlaczego nie mogłem zczytać kodów diagnostycznych od immo).

Edit: czy taki konkretnie jest odpowiedni: link

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Oj, zły jestem na sibie, bo faktycznie są dwa różne kompy 8F.5T i

> oczywiście mam ten starszy, ten nowszy ma oznaczenie Fase 2 i

> nie ma wodogłowia jak zauważył kolega. Program mam

> przestudiowany od tego nowszego. Moje pytanie: czym się tak na

> prawdę różnią i czy na pewno nie odpalę programu z tego nowszego

> na tym starszym? (Wyjaśnia mi też to trochę, dlaczego nie mogłem

> zczytać kodów diagnostycznych od immo).

> Edit: czy taki konkretnie jest odpowiedni: link

Może być IAW 8F.5T ale bez dopisku ECOL w dolnej linijce

ten co pokazałeś też może być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Może być IAW 8F.5T ale bez dopisku ECOL w dolnej linijce

> ten co pokazałeś też może być

To powiedz mi jeszcze proszę: czy te 18F.B4 mogą się zdarzyć bez podstawki pod eprom, czy raczej nie?

A tak naprawdę to jestem bardzo ciekawy dlaczego ten cały 8F.5T ECOL się nie nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To powiedz mi jeszcze proszę: czy te 18F.B4 mogą się zdarzyć bez

> podstawki pod eprom, czy raczej nie?

> A tak naprawdę to jestem bardzo ciekawy dlaczego ten cały 8F.5T ECOL

> się nie nadaje.

tak, 18F miały serie bez podstawek ale które to nie pamiętam

zdarzało się że raz miały a raz nie te same grupy sterowników, nie wiem od czego to zależy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.