Skocz do zawartości

Rękojmia III - sprzedaż auta. Inna forma


Mistrzu

Rekomendowane odpowiedzi

Nie chcę zaburzać wątku kolegi greg23 , dlatego rozpocznę nowy wątek.

Sytuacja jest hipotetyczna. Jest samochód, który sprzedaje firma. Od razu zaznaczam, że nie jest to komis. Po prostu sprzedaż narzędzia pracy. Do samochodu wystawiana jest pełna faktura VAT. Dzień po dokonaniu transakcji, dzwoni kupujący z pretensjami i żąda zwrotu pieniędzy. Jak w takiej sytuacji wygląda kwestia zwrotu pieniędzy? Czy firma w tej sytuacji ma oddawać kasę za samochód? Czy też ma olać sprawę- czyt- nie oddawać pieniędzy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Co to znaczy, że dzwoni z pretensjami? Nie podoba mu sie kolor czy

> zatarł silnik?

Myślę, że to nie ma znaczenia. Chodzi mi o to czy firma podlega pod ustawę o szczególnych warunkach sprzedaży? (chyba tak to się nazywa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Myślę, że to nie ma znaczenia. Chodzi mi o to czy firma podlega pod

> ustawę o szczególnych warunkach sprzedaży?

O szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej.

Quote:

Ustawę stosuje się do dokonywanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa

sprzedaży rzeczy ruchomej osobie fizycznej, która nabywa tę rzecz w celu niezwiązanym

z działalnością zawodową lub gospodarczą (towar konsumpcyjny).


Czyli jeśli przedsiębiorca sprzedaje coś konsumentowi, ustawa ma zastosowanie. Jeśli "firma" "firmie" to nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ustawę stosuje się do dokonywanej w zakresie działalności przedsiębiorstwa

A jak zakresem działalności przedsiębiorstwa nie jest sprzedaż samochodów, tylko wyprzedawane są zamortyzowane auta?

mar00ha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A jak zakresem działalności przedsiębiorstwa nie jest sprzedaż

> samochodów, tylko wyprzedawane są zamortyzowane auta?

Tu nie chodzi o zakres (przedmiot) działalności a o samo jej prowadzenie. Więc jeśli stroną umowy będzie przedsiębiorca to można przyjąć, że auto sprzedawał w ramach prowadzonej działalności. Więc wtedy również w grę wchodzi sprzedaż konsumencka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.