Skocz do zawartości

Manual: ustawianie rozrządu przy pomocy regulowanego koła


woj76

Rekomendowane odpowiedzi

Może się komuś przyda, może nie, można podwiesić, podlinkować, cokolwiek. Komentarze też mile widziane.

Po pierwsze, robiłem to tylko raz i tylko dla swojego silnika, i wszystko jest oparte na tym przykładzie.

Po drugie, tak na prawdę mało wiem o wałkach i rozrządzie, nawet nie trzymałem nigdy gołego wałka w ręku zeby.GIFzeby.GIFzeby.GIF

Po trzecie, po co się to robi? Z różnych powodów. Ja założyłem przekładkę odprężającą do T, co spowodowowało, że mi się fazy rozrzadu przesunęły o 4 stopnie. Ostre planowanie głowicy przynosi podobny efekt, tylko w drugą stronę.

Do rzeczy, potrzebne, oprócz silnika i ustawianego koła rozrządu jest (a) kółeczko z kątami tak jak na zdjęciach, (b) czujnik zegarowy z podstawką magnetyczną.

Zaczynamy od prawidłowego zamontowania dolnego koła rozrządu na wale i górnego regulowanego na wałku. Mając to zakładamy pasek rozrządu i naciągamy jak mówi fabryka. Rozrzad powinien być ustawiony na "prawie dobrze". Jak zawsze po założeniu paska kręcimy parę razy wałem, żeby się pasek ułożył.

Zdejmujemy pokrywę zaworów. Wykręcamy świece.

Na dolnym kole zakładamy kółeczko kątowe, tak jak na zdjęciu. Wał ustawiamy w pozycji GMP na 1/4 cylindrze. Najlepiej się to robi miarką na kole zamachowym, patrz zdjęcie. Na początku próbowałem to też zrobić czujnikiem z przedłużką wpuszoną do cylindra przez otwór od świecy, ale było to ustawianie bardzo "niestabilne" i się nie udało. Koło zamachowe z wycięciem daje dostateczną dokładność. Mając ustawione GMP przykręcamy sobie gdzieś drucik i ustawiamy go na kółku kątowym w pozycji 0/GMP (patrz zdjęcie). Kółko kątowe powinno być wycentrowane najbardziej jak się da, ale to powinno być oczywiste.

Na kółku kątowym powinniśmy mieć zaznaczone miejsce pełnego otwarcia zaworu wlotowego i wylotowego. Jest to zazwyczaj (nie wiem, może są "niesymetryczne" wałki) dokładanie pośrodku między kątem początku otwarcia i końca zamknięcia danego zaworu. Dla przykładu w silniku 1.2 MPI zawór wlotowy otwiera się 7 stopni przed GMP, zamyka 41 stopni po DMP. Pełne otwarcie następuje 7+180+41=228 dzielone przez 2 = 114 odjąć 7 = 107 stopni po GMP.

No i teraz zaczyna się zabawa zasadnicza. Kręcimy sobie wałem. W momencie kiedy zawór jest prawie otwarty nasz drucik powinien być już w miarę blisko punktu pełnego otwarcia na kółku. Teraz montujemy czujnik zegarowy. Podstawkę najlepiej przytwierdzić na górze pompy wody. Końcówkę czujknika opieramy na zaworze na podkładce pod krzywką wałka. I teraz kręcimy wałem bardzo powoli. W pewnym momencie wskazówka czujnika przestanie się poruszać, przestajemy kręcić, notujemy co pokazuje kółko kątowe. Załóżmy, że jest tam 98 stopni po GMP. Kręcimy dalej wałem bardzo powoli i czekamy aż się wskazówka zacznie znowu poruszać, notujemy wartość na kółku, załóżmy, że wyszło 106 stopni. Czyli wyszło 8 stopni tzw martwej strefy pełnego otwarcia zaworu. Pełne otwarcie jest dokładnie w samym środku, czyli w przykładzie 102 stopnie po GMP. Miało być 107 więc jesteśmy 5 stopni za krótko. Demontujemy czujnik, żeby go nie uszkodzić krzywką wałka kręcąc dalej wałem.

Teraz przestawiamy regulowane koło w odpowiednią stronę o tyle stopni ile brakowało/było za dużo. Kręcimy parę obrotów wałem i powtarzamy procedurę mierzenia. Jeżeli na jednym zaworze się zgadza, to sprawdzamy również drugi zawór dla pewności. Jeżeli się nie zgadza to znowu przestawiamy regulację i sprawdzamy znowu. I tak do bólu tak długo aż parę kolejnych mierzeń jednego i drugiego zaworu da wynik maksymalnie odsunięty od ideału o 1 stopień.

I to tyle. Ja wcześniej napisałem w moim przypadku faza rozrządu była przesunięta o 4 stopnie po założeniu przekładki 2.5 mm z dwoma metalowymi UPG do planowanego bloku i głowicy. Poniżej zdjęcia, a w załączniku pdf z kółkiem kątowym.

IMG_5704.JPG

IMG_5703.JPG

IMG_5698.JPG

IMG_5705.JPG

284220055-kolko.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dodam jeszcze, że przy ewentualnym drukowaniu tego kółka kątowego trzeba się upewnić, że wyszło

> idealnie okrągłę. Różne systemy operacyjne i programy do pdf-ów / sterowniki do drukarek mogą

> zrobić tu psikusa.

ile masz mm przekladki ?? 2mm ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.