Skocz do zawartości

Wyciągarki / zblocza / bloczki ITD - teoria


AxiT

Rekomendowane odpowiedzi

Załóżmy teoretycznie że mam pojazd 1,5 Tony wagi. Wzniesienie 45*. Brak mi wyciągarki, ale posiadam line fi 10 - powiedzmy taką do tego 4 lub 6 sztuk takich zbloczy ( 4 T) LUB 5 sztuk takich Przy zmontowaniu TZW maszyny prostej opartej na 5 zbloczach (bloczek) dam rade sam przeciągnąć samochód pod górę? Oczywiście rozpatruje przypadek gdzie samochód się nie wkleił w bagno.

Uwaga rozpatrywania czysto teoretyczne - chodzi o zastosowane elementy. Line i zblocza. Czy wytrzymają - nie stosowane w warunkach extremum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Załóżmy teoretycznie że mam pojazd 1,5 Tony wagi. Wzniesienie 45*. Brak mi wyciągarki, ale posiadam

> line fi 10 - powiedzmy taką do tego 4 lub 6 sztuk takich zbloczy ( 4 T) LUB 5 sztuk takich

> Przy zmontowaniu TZW maszyny prostej opartej na 5 zbloczach (bloczek) dam rade sam przeciągnąć

> samochód pod górę? Oczywiście rozpatruje przypadek gdzie samochód się nie wkleił w bagno.

> Uwaga rozpatrywania czysto teoretyczne - chodzi o zastosowane elementy. Line i zblocza. Czy

> wytrzymają - nie stosowane w warunkach extremum.

nie wiem czy recznie dasz rade uciągnąć.

na płaskim równym pudzian ciągnie ciężarówkę. teoretycznie mógłbyś dać radę uciągnąć na płaskim przez te 5 zbloczy tą ciężarówkę?

już nie pamiętam, ale te każde ze zbloczy zwiększa siłę uciągu o jakąś wartość ale nie pamiętam o ile

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Załóżmy teoretycznie że mam pojazd 1,5 Tony wagi. Wzniesienie 45*. Brak mi wyciągarki, ale posiadam

> line fi 10 - powiedzmy taką do tego 4 lub 6 sztuk takich zbloczy ( 4 T) LUB 5 sztuk takich

> Przy zmontowaniu TZW maszyny prostej opartej na 5 zbloczach (bloczek) dam rade sam przeciągnąć

> samochód pod górę? Oczywiście rozpatruje przypadek gdzie samochód się nie wkleił w bagno.

> Uwaga rozpatrywania czysto teoretyczne - chodzi o zastosowane elementy. Line i zblocza. Czy

> wytrzymają - nie stosowane w warunkach extremum.

Nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas mówimy o teori ale:

1. patrząc na ten filmik gdzie VW T4 waży chyba nawet więcej niż 1,5 T

2. biorąc pod uwagę obliczenia z tego linku to przy zastosowaniu 5 krążków / zbloczy powianiem sam dać radę.

Oczywiście założyłem sie z kolega o 0,5 więc teraz muszę to jakoś sprawdzić. A przynajmniej naukowo udowodnić. grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie .... co?

Odpowiem więc pełniej.

Rozpatrując przypadek gdzie samochód się nie wkleił w bagno, zakładając teoretycznie że masz pojazd 1,5 Tony wagi przy wzniesieniu 45* i brak Ci wyciągarki ale posiadasz linę fi 10, do tego 4 lub 6 sztuk zbloczy ( 4 T) LUB 5 sztuk takich, przy zmontowaniu TZW maszyny prostej opartej na 5 zbloczach (bloczek) sam nie dasz rady wciągnąć samochodu pod górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Odpowiem więc pełniej.

> Rozpatrując przypadek gdzie samochód się nie wkleił w bagno, zakładając teoretycznie że masz pojazd

> 1,5 Tony wagi przy wzniesieniu 45* i brak Ci wyciągarki ale posiadasz linę fi 10, do tego 4

> lub 6 sztuk zbloczy ( 4 T) LUB 5 sztuk takich, przy zmontowaniu TZW maszyny prostej opartej na

> 5 zbloczach (bloczek) sam nie dasz rady wciągnąć samochodu pod górę.

Czy dobrze liczę, że przy 45 stopniach pochylenia i masie pojazdu 1500kg, przy pominięciu sił tarcia siła zsuwająca będzie wynosić 10,39kN?

Czyli aby wyciągnąć samochód do góry musimy na niego zadziałać siłą większą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy dobrze liczę, że przy 45 stopniach pochylenia i masie pojazdu 1500kg, przy pominięciu sił

> tarcia siła zsuwająca będzie wynosić 10,39kN?

Nie wiem.

> Czyli aby wyciągnąć samochód do góry musimy na niego zadziałać siłą większą?

Tak, wieksza niz suma sil o zwrocie przeciwnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.