Skocz do zawartości

fotowoltaika


jetbang

Rekomendowane odpowiedzi

ma ktoś ... komuś to dobrze funkcjonuje ... opłaca sie to ???

czy tak jak z grzaniem wody w kolektorach gdzie nie ma zwrotu ...

założenie - dach płaski około 100mkw ... rodzina 4 osobowa ...

pytam bo to nie moja branża ale mnie z kazdej strony podpowiadają żeby założyć ... zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ma ktoś ... komuś to dobrze funkcjonuje ... opłaca sie to ???

> czy tak jak z grzaniem wody w kolektorach gdzie nie ma zwrotu ...

> założenie - dach płaski około 100mkw ... rodzina 4 osobowa ...

> pytam bo to nie moja branża ale mnie z kazdej strony podpowiadają żeby założyć ...

Samodzielnie się nigdy nie zwróci.

Miało to sens na zachodzie, gdzie państwo dotowało potężnie energię kupowaną od użytkowników takich paneli przez ZE. Ale teraz rządy się z dotacji wycofują ze względu na kryzys i kto to założył na kredyt z nadzieją jego spłaty ze sprzedaży prądu, jest nieco w czarnej d... Do tego wyszło, że te dotacje były znacznie wyższe, niż zakładano i wszyscy się na nie zrzucali w podatkach, także od "zwykłego prądu", więc ogólnie klimat na te zabawki jakby się kończył. Mimo że to był ukryty sposób na nieznacznie zmniejszenie bezrobocia przez wykreowanie całej gałęzi przemysłu, który sam z siebie rentowny być nie może.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> opłaca sie to ???

Producentom falowników i paneli fotowoltaicznych - TAK ok.gifhehe.gif

Falownik, w zależności od mocy, to wydatek od ok. 5tys za jakiś o mocy rzędu 1,5kW. Panele fotowoltaiczne też pewno z parę tys. będą kosztowały do takiego falownika.

Skromnie musisz przeznaczyć z 10tys.zł za moc 1,5kW. Policz sobie, kiedy te 10tys. zł zwróci się Tobie. Do tego zastanów się, jak to u nas słonecznie jest.

Dochodzi kwestia, czy rozważasz układ z magazynowaniem energii? Jeśli tak, dojda akumulatory i ich wymiana co ok. 5 lat - dodatkowe koszty.

Jak chcesz być postrzegany jako PRO-Ekologiczny i masz na zbyciu trochę pieniędzy, to możesz się bawić w naszym klimacie w fotowoltaikę. Jednak z ekonomicznego punktu widzenia wg mnie, to wyrzucone pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Producentom falowników i paneli fotowoltaicznych - TAK

to pozostaje bezsprzeczne - tak samo jak producentom kolektorów słonecznych

> Falownik, w zależności od mocy, to wydatek od ok. 5tys za jakiś o mocy rzędu 1,5kW. Panele

> fotowoltaiczne też pewno z parę tys. będą kosztowały do takiego falownika.

> Skromnie musisz przeznaczyć z 10tys.zł za moc 1,5kW. Policz sobie, kiedy te 10tys. zł zwróci się

> Tobie. Do tego zastanów się, jak to u nas słonecznie jest.

> Dochodzi kwestia, czy rozważasz układ z magazynowaniem energii? Jeśli tak, dojda akumulatory i ich

> wymiana co ok. 5 lat - dodatkowe koszty.

> Jak chcesz być postrzegany jako PRO-Ekologiczny i masz na zbyciu trochę pieniędzy, to możesz się

> bawić w naszym klimacie w fotowoltaikę. Jednak z ekonomicznego punktu widzenia wg mnie, to

> wyrzucone pieniądze.

ogólnie na domek to co mógłbym zamontowac to komplecik około 30 tys wychodzi (liczyłem jakieś 3 kW)

widzisz - pytanie jest proste bo w przypadku np przestawienia sie z gazu na prąd bedzie kosztowało kolejne kilka złotych ... ale rozważając np budowe nowego domu w pełni grzanego z pradu z ogniw tak sie zastanawiam czy ma to sens

aha no i weźmy jeszcze pod uwagę że planowane są jakieś tam kolejne białe certyfikaty które znaczaco podnoszą rentowność danego systemu.

i mnie chodzi ciągle o całościowe podejście do problemu - bo jeśli chodzi tylko o sam prąd dla mnie to nawet bym nie pytał zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Samodzielnie się nigdy nie zwróci.

> Miało to sens na zachodzie, gdzie państwo dotowało potężnie energię kupowaną od użytkowników takich

> paneli przez ZE. Ale teraz rządy się z dotacji wycofują ze względu na kryzys i kto to założył

> na kredyt z nadzieją jego spłaty ze sprzedaży prądu, jest nieco w czarnej d... Do tego wyszło,

> że te dotacje były znacznie wyższe, niż zakładano i wszyscy się na nie zrzucali w podatkach,

> także od "zwykłego prądu", więc ogólnie klimat na te zabawki jakby się kończył. Mimo że to był

> ukryty sposób na nieznacznie zmniejszenie bezrobocia przez wykreowanie całej gałęzi przemysłu,

> który sam z siebie rentowny być nie może.

dotacje ... kredyty umarzane itp itd ... ok ...

popatrz na kwestie prąd + białe certyfikaty ... i odpowiedz jeszcze raz ....

tworzenie farm fotowoltaicznych ponoć sie super opłaca ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodać trzeba jeszcze, że same panele nie są wieczne grinser006.gif

Quote:

Żywotność paneli fotowoltaicznych zależy od rodzaju zastosowanej technologii. Wśród dostępnych na rynku najbardziej trwałe są ogniwa z krzemu monokrystalicznego, których czas pracy określono na 25 lat. Najmniej trwałe są ogniwa wykonane z krzemu amorficznego – ich trwałość określa się na 8 do 10 lat.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dotacje ... kredyty umarzane itp itd ... ok ...

Czyli sztuczne podnoszenie opłacalności cudzymi pieniędzmi.

> popatrz na kwestie prąd + białe certyfikaty ... i odpowiedz jeszcze raz ....

Te certyfikaty to okażą się za ileś lat takim samym szwindlem, jak niedawna "cudowna inżynieria finansowa".

> tworzenie farm fotowoltaicznych ponoć sie super opłaca ...

Bo są płacone sztucznie zawyżone (czytaj - dotowane) ceny za sprzedawany przez nie prąd.

We Francji zrobiła się moda na kolektory słoneczne wśród rolników, bo mieli potężne połacie dachów zabudowań gospodarczych. EDF słono dopłacał za każdą kWh oddawaną do sieci z takich instalacji. A w zasadzie to dopłacała Francja poprzez EDF.

Rolnicy policzyli i pobrali kredyty na wielkie połacie ogniw słonecznych, wychodziło im, że w kilka lat spłacą kredyty i potem to już będą zarabiali i zarabiali na czysto.

Tylko że z początkiem 2012 roku EDF nagle obciął dopłaty do "zielonego prądu" o połowę i się okazało, że wielu nie pospłaca nawet kredytów, więc do tego biznesu dołożyli.

Weź też pod uwagę, że tak mniej więcej do zeszłego roku w światowych kręgach energetycznych było modne mówienie, że elektrownie węglowe muszą odejść w przeszłość. Już nie jest. Gdy wyszło na jaw, ile tak naprawdę kosztuje zabawa w zielony prąd, nagle elektrownie węglowe "muszą z nami pozostać na długie dekady", teraz się mówi o nisko lub zeroemisyjnym spalaniu węgla. Idę o zakład, że za jakiś czas i atom przestanie być be. To już zresztą akurat było grane. W latach 70 Francja postanowiła odejść od jądrówki, tylko nigdy nie odeszła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

> kolejne kilka złotych ... ale rozważając np budowe nowego domu w pełni grzanego z pradu z

> ogniw tak sie zastanawiam czy ma to sens

Wiesz, tej zimy na ten przykład słonecznych dzień jak na lekarstwo... i widać to w zużyciu... gazu..

Pytanie ile te ogniwa wyprodukują prądu w pochmurny dzień. No i 3kW mocy na ogrzanie domu to troche mało, aczkolwiek w lecie tym można by klimatyzacje zasilać tyle ze 30kPLN to na dużo kWh starczy...

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ma ktoś ... komuś to dobrze funkcjonuje ... opłaca sie to ???

> czy tak jak z grzaniem wody w kolektorach gdzie nie ma zwrotu ...

> założenie - dach płaski około 100mkw ... rodzina 4 osobowa ...

> pytam bo to nie moja branża ale mnie z kazdej strony podpowiadają żeby założyć ...

Tak, mam. 100W. biglaugh.gif

Oswietlam klatke, strych, warsztat. Oczywiscie z aku, ktory jest nim ladowany.

Odbiorniki na 12V, oczywiscie ledy.

Laduje tez z tej instalacji wszelkie aku w domu.

Te 100W jest w najkorzystniejszych warunkach, w pochmurny dzien sprawnosc jest na poziomie 10 proc.

Najtaniej Cie wyjdzie jak kupisz pojedyncze panele Boscha, zrobisz rame i zalejesz silikonem.

Duzo zabawy, by sprzedawac do sieci.

Do oswietlenia domu jak najbardziej, ale trzeba znalez tanio akumulatory i dobrze przeliczyc potrzebna moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.