Skocz do zawartości

Hydrofor - bardzo konkretnie


graf

Rekomendowane odpowiedzi

Który zestaw pobierze mniej energii, aby wypompować tę sama ilość wody z tej samej głębokości?

1. Popierdółka - 250 W /230 V + zbiornik 24 litry, wydajność: 2,1 m3/h

2. Pompa ssąca - 2.2 KW 400 V, wydajność: 4,5 m3/h + zbiornik 300 litrów

3. Pompa głębinowa - 1,5 kW / 400 V o wydajności 10 m3/h + zbiornik 300 l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Który zestaw pobierze mniej energii, aby wypompować tę sama ilość wody z tej samej głębokości?

> 1. Popierdółka - 250 W /230 V + zbiornik 24 litry, wydajność: 2,1 m3/h

> 2. Pompa ssąca - 2.2 KW 400 V, wydajność: 4,5 m3/h + zbiornik 300 litrów

> 3. Pompa głębinowa - 1,5 kW / 400 V o wydajności 10 m3/h + zbiornik 300 l

Z fizyki wynika że ilość energii potrzebna na przetransportowanie takiej samej ilości wody na tą sama wysokość jest stała - bez względu na użyte środki transportu. Wartością która wpływać będzie na ilość zużytej energii elektrycznej będzie w tym wypadku sprawność - jako wielkość fizyczna n(eta) - urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wartością która wpływać będzie na ilość zużytej energii elektrycznej będzie w tym wypadku sprawność - jako wielkość fizyczna n(eta) - urządzenia.

Oo.. o to mi chodzi. Źle zadałem pytanie. Zapytam raz jeszcze, ale inaczej.

Który układ z podanych powyżej jest najsprawniejszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Oo.. o to mi chodzi. Źle zadałem pytanie. Zapytam raz jeszcze, ale inaczej.

> Który układ z podanych powyżej jest najsprawniejszy?

Z danych które podałeś, o sprawności będzie świadczyć współczynnik moc/ilość m szesc w tym samym czasie.

z tych trzech to chyba??!! (bo brak innych danych) hmm.gif zestaw nr 3, nie dość że wypompuje w dwa razy krótszym czasie niż nr 2 tą samą ilość wody to i zużyje mniej prądu, bo jej moc (kW) jest o 1/3 mniejsza. ok.gif

Dane o sprawności powinieneś mieć w parametrach podanych do danego sprzętu (silnika).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> z tych trzech to chyba??!! (bo brak innych danych) zestaw nr 3, nie dość że wypompuje w dwa razy

> krótszym czasie niż nr 2 tą samą ilość wody to i zużyje mniej prądu, bo jej moc (kW) jest o

> 1/3 mniejsza.

> Dane o sprawności powinieneś mieć w parametrach podanych do danego sprzętu (silnika).

Sprzedawcy pomp takich danych nie podają.

Kupię pompę, która z jednego kW zużytej energii wypompuje największą ilość wody. A zbiornik kupię największy jaki przejdzie mi przez właz do piwnicy. Ograniczę ilość startów pompy (pomijam zużycie mechaniczne) i strat energii podczas rozruchu.

Dobrze kombinuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sprzedawcy pomp takich danych nie podają.

> Kupię pompę, która z jednego kW zużytej energii wypompuje największą ilość wody. A zbiornik kupię

> największy jaki przejdzie mi przez właz do piwnicy. Ograniczę ilość startów pompy (pomijam

> zużycie mechaniczne) i strat energii podczas rozruchu.

> Dobrze kombinuję?

Kombinujesz dokładnie tak jak ja bym kombinował. Do tej kombinacji dodałbym optymalizację pod względem ceny zakupu, czasu używania (sporadycznie/ciągle), gwarancji producenta, wymiany części (np. przepony jesli kupisz zbiornik przeponowy), ilości rzeczywiście potrzebnej wody (bo może okazać się że potrzebujesz 10l na tydzień na działce, a do tego wystarczy nr.1), kontroli ciśnienia w zbiorniku (by za szybko nie włączał się hydrofor i/lub za szybko nie zużyła sie przepona) itd. itp.

Sam zbieram też takie dane, bo akurat jestem na etapie wymiany starego hydroforu na jakiś nowy. cool.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sam zbieram też takie dane, bo akurat jestem na etapie wymiany starego hydroforu na jakiś nowy.

Obecnie mam w domu letniskowym (normalny dom murowany, ocieplony, z centralnym ogrzewaniem) popierdółkę zainstalowaną w kuchni. Z wody korzystam tak jak w domu, czyli mycie, sranie, gotowanie, no i podlewanie ogrodu. Jest tego ponad 600 m2, więc kiedy włączę zraszacz, to można świra dostać od hałasu, bo ta pompka ledwo wystarcza na sam ogród. Jeśli ktoś włączy wodę w łazience lub kuchni, to pompa pracuje na okrągło. Tak nie może być.

Kombinuję, aby zbiornik umieścić w piwnicy, a pompę, mimo tego że ciągnąć będzie z ok. 6-7 metrów, chcę dać głębinówkę. Głębiej nie ma sensu, bo woda nawet z 40 metrów w tym miejscu jest ta sama. Sprawdzone badaniami w Sanepidzie. Nie warto płacić za metry. Dla mnie zaletą będzie fakt, że nie będę musiał jej demontować na zimę. Co prawda temperatura w piwnicy nie spada nigdy poniżej +4*C, ale wiosną potrafi ją zalać, więc demontaż z tego choćby względu byłby konieczny.

A tak, na zimę spuszczam wodę jedynie z górnej części domu i heja. Jeśli mam ochotę wpaść zimą, to uruchamiam centralne, uruchamiam pompę i niczego nie muszę więcej robić.

Nie chcę zbiornika przeponowego, bo jedyny dostępny z nierdzewki jest cholerycznie drogi. Mam zamiar kupić ocynkowany, a zawór do podpompowania powietrza sobie sam zainstaluję. Będę miał to samo lecz bez gumy. Na jedno wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z danych które podałeś, o sprawności będzie świadczyć współczynnik moc/ilość m szesc w tym samym

> czasie.

> z tych trzech to chyba??!! (bo brak innych danych) zestaw nr 3, nie dość że wypompuje w dwa razy

> krótszym czasie niż nr 2 tą samą ilość wody to i zużyje mniej prądu, bo jej moc (kW) jest o

> 1/3 mniejsza.

> Dane o sprawności powinieneś mieć w parametrach podanych do danego sprzętu (silnika).

Ale brak tu danych o ciśnieniu maksymalnym i roboczym.

A od tego zależy ilość podawanej wody i zużycie energii.

A do obliczeń wtedy trzeba mądrej głowy i dużego komputera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.