Jump to content

SC 1.1 SPI Jak podłączyć wentyaltor na krotko?


black4
 Share

Recommended Posts

> odpiąć przewód od czujnika wody w chłodnicy i zewrzeć obydwa styki.

Tak zrobiłem (na włączonym zapłonie) i niestety zero reakcji. Nasuwa mi się jedno pytanie. Jeśli nap czujnik jest zepsuty to zwarcie styków nie powinno dać żadnego efektu więc czy jest jakiś inny sposób na sprawdzenie tego wentylatora?

Link to comment
Share on other sites

> Tak zrobiłem (na włączonym zapłonie) i niestety zero reakcji. Nasuwa mi się jedno pytanie. Jeśli

> nap czujnik jest zepsuty to zwarcie styków nie powinno dać żadnego efektu więc czy jest jakiś

> inny sposób na sprawdzenie tego wentylatora?

jezeli czujnik masz padniety a zewrzesz styki w kostce to wentylator ma sie zalaczyc - jesli nie to znaczy ze jest trup - mozesz tez podlaczyc się bezpośrednio pod wentylator uzywajac 12 V. ale jeśli kręci się lekko wentylator ręcznie powinien chodzić smile.gif

Link to comment
Share on other sites

> jezeli czujnik masz padniety a zewrzesz styki w kostce to wentylator ma sie zalaczyc - jesli nie to

> znaczy ze jest trup - mozesz tez podlaczyc się bezpośrednio pod wentylator uzywajac 12 V. ale

> jeśli kręci się lekko wentylator ręcznie powinien chodzić

zwarlem - nie wlaczyl sie, bezpiecznik ok

na krotko bezposrednio do wentylatora dziala... - ki czort?

Link to comment
Share on other sites

ja miałem taki przypadek, że po zwarciu czujnika się nie włączał, okazało się, że przewód był urwany pod izolacją. Pozostałość po dawnej stłuczce. Rozwiązanie jest proste. Miernik za 5 zł i sprawdzić:

-przewód od bezpiecznika do wtyczki chłodnicy

-przewód od czujnika do wtyczki chłodnicy

A przedtem zewrzeć wtyczkę czujnika chłodnicy i sprawdzić, czy na wtyczce wentylatora jest 12v. Jeśli tak to Wentylator do wymiany. Jeśli nie to któryś przewód umar.

Link to comment
Share on other sites

Nie ma tam przekaźnika, wychodzi na zerwany kabel. Jak masz miernik to sprawdzić który to 10 minut. jeden kabel idzie własnie od czujnika w chłodnicy a drugi od bezpiecznika, tak jak pisałem wyżej.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Aby sprawdzić cały obwód wentylatora chłodnicy zaczynamy od bezpieczników z reguły jest to 30A gdy gra odłącz wtyczkę z termostatu na chłodnicy ja miałem wentylator dwubiegowy  są trzy styki jeden musi mieć napięcie niezależnie czy masz włączoną stacyjkę,sprawdź czy ma napięcie jest to+ gdy ma zrób mostek na jeden z dwóch pozostałych styków sprawdź oba wentylator ma jak pisałem dwa biegi czyli jeden wolniejszy idzie przez opornik który w moim przypadku jest w wentylatorze,gdy ruszy wentylator termostat do wymiany,ale gdy nie ruszy odłącz wtyczkę wentylatora tam też masz trzy styki jeden u mnie dochodzi brązowy przewód = ,dwa pozostałe  dostają + od termostatu chłodnicy ,sprawdzamy czyli minus podajesz na brązowy przewód (styków wtyczki) a ÷ podajesz na dwa pozostałe po kolei, gdyż jak pisałem ma dwa biegi ,gdy wentylator nie ruszy to wiadomo jest padnięty, ale gdy ruszy to sprawdź przewody dochodzące do do gniazda wtyczki wentylatora ,minus musi być na stałe a dwa pozostałe idą z wtyczki termostatu na chłodnicy być może gdzieś jest przerwa lub styki zaśniedziały, spryskaj na WD40 wszystkie styki i te od termostatu i wentylatora.Gdy masz padnięty wentylator to spisz dane z tabliczki wentylatora i szukaj w internecie  ja do swojego znalazłem na autozłomie w bardzo dobrym stanie dałem za niego 50zł.Ale szybciej zamówiłem na Allegro nowy zamiennik firmy VIKA  podałem gościowi dane które chciał czyli model rok produkcji pojemność i moc  i niestety przysłał mi wentylator który okazał za wielki  do tego straciłem tydzień oczekując na wentylator. Szukając na autozłomie znalazłem i miałem go w dwie godziny ,przypominam istotne są dane z tabliczki wentylatora . Powodzenia u mnie już działa i chłodzi silnik ,jeszcze na koniec mam samochód bez klimatyzacji przypuszczam że to ważna informacja ,nie wiem jak wygląda to z klimatyzacją ale procedury które musisz wykonać są pewnie podobne .

  • shocked 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.