Skocz do zawartości

Czy jest na sali jakiś prawnik ??


piko75

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Potrzebna mi fachowa pomoc, moze jest tu ktos, kto sie zna na sprawach sadowych - motoryzacyjnych i ich przekretach ??

edit:

napisze troche wiecej.

W sierpniu zeszlego roku byla sprawa w SG., na ktorej zostalem uznany za winnego kolizji. Zapadł wyrok pod moją nieobecność. Nikt mnie o nim nie powiadomił. Jednak jakoś sie o nim dowiedzialem. W terminie 14 dni złożylem zaskarżenie tegoż wyroku. Dzisiaj przyszło do mnie wezwanie do zapłaty grzywny i kosztow sadowych. Na zaskarzenie wyroku nie dostalem zadnej odpowiedzi!

Co mam zrobic. Wiem ze poczekac do poniedzielku, ale co dalej ?????

Pomozcie.

Tak naprawde to jestem wrabiany przez taxi w ta kolizje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie jestem prawnikiem...ale powiem Ci że ciężko cokolwiek doradzić nie znając szczegółów sprawy.

Co do zapadłego wyroku pod Twoją nieobecność to jest to jak najbardziej możliwe np. nie odbierałeś wezwań i późniejszych ponagleń do wstawienia się na rozprawę - wtedy Sąd mógł wydać wyrok zaoczny.

Jeśli chodzi o zaskarżony wyrok...to być może spóźniłeś się z odwołaniem...dlatego nie dostałeś żadnej odpowiedzi.

Tylko dziwne jest to...że dopiero po ponad pół roku od wydania wyroku przyszło Ci wezwanie do zapłaty.

Moim zdaniem to w poniedziałek udaj się jak najszybciej do Sądu Grodzkiego - zabierz ze sobą wszystkie papiery m.in.potwierdzenia z wysłania odwołania - i po prostu spróbuj wyjaśnić zaistniałą sytuację...nic innego nie przychodzi mi do głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W sierpniu zeszlego roku byla sprawa w SG., na ktorej zostalem uznany

> za winnego kolizji. Zapadł wyrok pod moją nieobecność. Nikt mnie

> o nim nie powiadomił. Jednak jakoś sie o nim dowiedzialem.

No to w końcu jak ? ;-D

Parę uściśleń.

Sąd wydaje wyrok zaoczny w paru przypadkach

- jeżeli strona się nie stawi pomimo prawidłowego zawiadomienia

- jeżeli sprawa jest "ewidentna" - wówczas idzie trybem nakazowym (ja tak miałem w I instancji ze sraczą wiejską

pkt 1 może wystąpić "nieumyślnie", jeżeli np nie odbierasz wezwań w miejscu zameldowania, a nie poinformujesz sądu o zmianie swojego adresu.

Wówczas korespondencja z adnotacją "zwrot-nie podjęto w terminie" itp. pozostaje w aktach ZE SKUTKIEM DORĘCZENIA.

Ergo - jeżeli wydano wyrok zaoczny, następnie wysłano Ci odpis (muszą to zrobić), to od momentu DORĘCZENIA Ci go (odbiór przesyłki poleconej) biegnie termin na wniesienie sprzeciwu/apelacji.

Jeżeli nie podejmiesz przesyłki, to termin ten biegnie od dnia zwrotu i "nie ma że boli" i że nie dostałeś kwitu.

Jeżeli termin na wniesienie apelacji/sprzeciwu upłynie, wówczas wyrok staje się prawomocny i podlega wykonaniu.

> W

> terminie 14 dni złożylem zaskarżenie tegoż wyroku. Dzisiaj

> przyszło do mnie wezwanie do zapłaty grzywny i kosztow sadowych.

Na jakiej podstawie i od kogo.

> Na zaskarzenie wyroku nie dostalem zadnej odpowiedzi!

Znowu - jaki adres. Może dostałeś odpowiedź, która poszła w kosmos ;-D

> Co mam zrobic. Wiem ze poczekac do poniedzielku, ale co dalej ?????

> Pomozcie.

Udać się do Sądu i wyjaśnić sprawę.

Jako stronie przysługuje Ci prawo wglądu w akta sprawy.

Poza tym - może to wezwanie dotyczy jakiejś innej sprawy - sprawdź sygnatury ;-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.