Skocz do zawartości

[2,8dTi], Tarcie po puszczeniu sprzęgła.


SebaSRS

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Mam problem a pomysły już mi się kończą, otóż:

Jest Renault master z 2000 roku, z silnikiem 2,8DTI.

Na wolnych obrotach coś szumi/trze (dźwięk starego zacierajacego się łożyska) - na wyższych nie slychać (bo silnik zagłusza)., ale po wciśnięciu sprzęgła ten dziwny dźwięk mija, po puszczeniu znów zaczyna. Dodatkowo po zgaszeniu słychać jeszcze przez sekundę ten dźwięk (jak wałek sprzęglowy się kreci).

Auto jest świeżo po wymianie wysprzęglika - lozyska oporowego (dziś) - LUK. Po wyjęciu byłem pewny, ze to byl powodem bo podczas krecenia ręką bylo slychać prawie identyczny dźwięk.

Dwa miesiace temu zmieniona skrzynia na taką po regneracji - hałas po odpaleniu u mechanika był znacznie mniejszy - po kilkunastu km, bylo tak samo (skrzynia regenerwana przez pewną firmę z Siemianowic Śl.).

Odgłos pochodzi z ok. sprzęgła, ale łożysko oporowe nowe, więc co?

Więc, szanowne grono AK - co może być przyczyną takiego odgłosu ?

Jutro mogę wrzucić filmik gdzie może będzie słychać ten dźwięk.

Chciałbym jeszcze dopisać, że skrzynia była wymieniona, bo poprzednia wyła chyba na 5 biegu, teraz jest zalożona inna (nie mieli czasu na regeneracje mojej), podobno też po regeneracji, ale z tego co zrozumiałem łożyska w skrzyni wymieniają tylko jeśli widzą że są zużyte. Więc może to jakieś łożysko w skrzyni wyje ?

Widzę, ze mój temat polecial do WagiCięzkiej - jaka waga cieżka to jest auto do 3,5t wink.gif ale ok, chyba że nie bedzie odpowiedzi wtedy proszę o ew. przerzucenie d MK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jesteś pewien, że elementy sprzęgła są ok to ja stawiam na uwaloną skrzynię lub mało oleju w niej.

Najprościej zdiagnozować to w następujący sposób:

auto na podnośnik, lub na kanał ale na solidnych kobyłkach, ty pod samochód,

a ktoś do samochodu i go delikatnie rozpędza.

Ty w tym czasie słuchasz pod spodem skąd dobiegają niepokojące dźwięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeżeli jesteś pewien, że elementy sprzęgła są ok to ja stawiam na uwaloną skrzynię lub mało oleju w

> niej.

> Najprościej zdiagnozować to w następujący sposób:

> auto na podnośnik, lub na kanał ale na solidnych kobyłkach, ty pod samochód,

> a ktoś do samochodu i go delikatnie rozpędza.

> Ty w tym czasie słuchasz pod spodem skąd dobiegają niepokojące dźwięki.

Sprzęgła nie wyciagaliśmy bo praktycznie bylismy pewni, że to łożysko oporowe (wysprzęglik) - pewnie to był bład. Na sprzęgle data produkcji 2008.

Auto wczoraj stało na najazdach i brat nasłuchiwał i głownie było słychać z ok sprzęgła - tylko pytanie co w sprzęgle może padać ? Tarcza ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja bym obstawial albo zbyt malo oleju albo lozysko na walku glownym skrzyni

Skrzynia zmieniona przez firmę która regeneruje skrzynie - więc oni olej wlewali.

Jak wyciagaliśmy skrzynię to spusciliśmy ok. 4 l oleju, a że olej ma miesiąc to wlaliśmy go spowrotem.

Najbardziej skłaniam się (po poczytaniu w necie) że to właśnie łożyska - bo na poprzedniej skrzyni (oryginalnej z tego busa) było identycznie (+wycie na 5-ce), a ta jest regenerowana (regeneracja polega na rozebraniu przejrzeniu i wymianie tego, co uważają, że jest zużyte , więc może być tak że zobaczyli łożysko wydało im się ok, to je zostawili, a ono jest uszkodzone).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Może być to spowodowane tarczą lub dociskiem.

> Jeżeli jesteście pewni, że odgłosy dochodzą z okolic sprzęgła więc zostaje wyciągnąć skrzynie i

> przejrzeć w/w elementy.

Będzie trzeba zdemontować (dobrze, ze mniej pracy niż w osobowce, choc skrzynia cieższa), przejrzeć i jeśli bedzie wszystko ok, to zawieźć skrzynie na gwarancję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Odświeżam bo dopiero teraz był czas się tym zająć.

Skrzynia rozebrana przez firmę regenerującą, i wszystko wygląda w porządku. Jednak prawdopodobnie "dzwonią" spręzynki w tarczy sprzęgła (są luźne) i dodatkowo piasta tarczy sprzegla (jest na niej minimalny luz i słychać, że coś tam nie jest dobrze spasowane). W firmie gdzie regenerują sprzęgła upiera się, że to nie tarcza, w drugim zaleca słuchawki i głośniej muzykę słuchać screwy.gif

Z powodu braku w sprzedaży samej tarczy, i faktu, że sprzęgło jest w miarę nowe (data produkcji napisana chyba 2012 czy 2013). Na razie odpuszczam temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Jednak prawdopodobnie "dzwonią" spręzynki w tarczy sprzęgła (są luźne) i dodatkowo piasta tarczy sprzegla

Czyli "fachowo mówiąc" uszkodzony tłumik drgań skrętnych tarczy sprzęgłowej.

Co mogło by być powodem... za niskie obroty biegu jałowego, czy jazda z niskimi obrotami na wysokich biegach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli "fachowo mówiąc" uszkodzony tłumik drgań skrętnych tarczy sprzęgłowej.

> Co mogło by być powodem... za niskie obroty biegu jałowego, czy jazda z niskimi obrotami na

> wysokich biegach?

Mogą być też np "strzały" ze sprzęgła lub jazda przeładowanym autem.

Wymienione przeze mnie przyczyny były coroczną okazją do wymiany tarczy sprzęgła, gdzie okładziny nie wykazywały oznak zużycia a sprężyny wyjmowałem w kawałkach. Raz nawet kawałek spreżyny zablokował tarczę z dociskiem, co w efekcie dało brak sprzęgła i powród z DE przez całą Polskę na nadbiegach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

> Czyli "fachowo mówiąc" uszkodzony tłumik drgań skrętnych tarczy sprzęgłowej.

> Co mogło by być powodem... za niskie obroty biegu jałowego, czy jazda z niskimi obrotami na

> wysokich biegach?

Auto już kupione z takimi odgłosami. Poprzednio jeździł piekarz, więc raczej przeładowane nie było - a jak jeździł - tego nie wiem wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.