Skocz do zawartości

Akumulator - jak długo ładować


wicia

Rekomendowane odpowiedzi

Akumulator 68Ah rozładował się tak, że auto musiało być odpalane z przenośnego urządzenia speca z Assistance.

Po odpaleniu przejechane 2x10km i podłączone pod prostownik automatyczny dający maksymalnie 8A.

Po 6 godzinach natężenie spadło z początkowych 6A do 1,5A a napięcie na zaciskach jest 15V. Akumulator ma temperaturę deczko większą od otoczenia (lekko wyczuwalna) i zaczyna trochę gazować (raz na 3-5 sek. jeden pęcherzyk). Odłączyć już czy ładować dalej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Akumulator 68Ah rozładował się tak, że auto musiało być odpalane z przenośnego urządzenia speca z

> Assistance.

> Po odpaleniu przejechane 2x10km i podłączone pod prostownik automatyczny dający maksymalnie 8A.

> Po 6 godzinach natężenie spadło z początkowych 6A do 1,5A a napięcie na zaciskach jest 15V.

> Akumulator ma temperaturę deczko większą od otoczenia (lekko wyczuwalna) i zaczyna trochę

> gazować (raz na 3-5 sek. jeden pęcherzyk). Odłączyć już czy ładować dalej ?

Jak gazuje we wszystkich celach to odłącz. Chyba jednak ten aku już najzdrowszy nie jest bo prąd powinien spaść poniżej 1A na końcu ładowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak gazuje we wszystkich celach to odłącz.

na 3 mocniej niż na pozostałych 2. Na ostatniej wcale.

> Chyba jednak ten aku już najzdrowszy nie jest bo prąd

> powinien spaść poniżej 1A na końcu ładowania.

nie wiem na ile wskaźnik w prostowniku jest dokładny hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ładowania do 16,2 - 16,4 V to jeszcze nigdzie nie widziałem.

Bo ładowarki procesorowe nie potrafią tego, ale tak się robi.

Prawo Ohma ma to do siebie, że wraz ze wzrostem oporu (co następuje wraz ze wzrostem naładowania akumulatora) rośnie napięcie a spada natężenie.

> Czy to oby bezpieczne ?

Jeśli nie ma zwarcia w akumulatorze to tak.

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam

> Ja jak ładowałem swój aku na małym prądzie 18 godzin a był już wyczerpany to miałem spokój na pół

> roku

Jakie miałeś napięcie pod koniec ładowania na zaciskach prostownika?

Niedoładowany akumulator ma to do siebie, że ulega zasiarczeniu.

We współczesnych samochodach, eksploatowanych w mieście, raz na pół roku wypadłoby doładować akumulator (opinia pracownika serwisu Centry, z którą się zgadzam).

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakie miałeś napięcie pod koniec ładowania na zaciskach prostownika?

> Niedoładowany akumulator ma to do siebie, że ulega zasiarczeniu.

> We współczesnych samochodach, eksploatowanych w mieście, raz na pół roku wypadłoby doładować

> akumulator (opinia pracownika serwisu Centry, z którą się zgadzam).

> Pozdrawiam BAS

ja chyba też od wczoraj, bo średnio co pół roku akumulator nie jest w stanie uruchomić auta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja chyba też od wczoraj, bo średnio co pół roku akumulator nie jest w stanie uruchomić auta.

Jak akumulator nie odpala Ci autka przy tych temperaturach to albo akumulator pupa albo coś złego dzieje się z elektryką w samochodzie.

Chodziło o doładowywanie prewencyjne co pół roku a nie o ładowanie padła.

Takie doładowywanie przedłuża życie akumulatora.

Stosuję to zwykle przed pierwszymi mrozami i po zimie.

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bo ładowarki procesorowe nie potrafią tego, ale tak się robi.

ładuję takim jakiś tekst

> Prawo Ohma ma to do siebie, że wraz ze wzrostem oporu (co następuje wraz ze wzrostem naładowania

> akumulatora) rośnie napięcie a spada natężenie.

> Jeśli nie ma zwarcia w akumulatorze to tak.

> Pozdrawiam BAS

tego chyba w domowych warunkach nie sprawdzę hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak akumulator nie odpala Ci autka przy tych temperaturach to albo akumulator pupa albo coś złego

> dzieje się z elektryką w samochodzie.

Co pół roku regularnie. Ładowanie w aucie książkowe. Poboru "na lewo" chyba nie ma bo nieraz stoi 3 tyg. nie ruszane i odpala.

> Chodziło o doładowywanie prewencyjne co pół roku a nie o ładowanie padła.

> Takie doładowywanie przedłuża życie akumulatora.

> Stosuję to zwykle przed pierwszymi mrozami i po zimie.

> Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ładuję takim jakiś tekst

Chińskie BZP, mam podobne, może być.

> tego chyba w domowych warunkach nie sprawdzę

Z napięć podczas ładowanie można wyciągnąć różne wnioski a do tego wystarczy zwykły miernik za 10-20zł z marketu.

Albo używam takiego za 20zł albo UT-203, zależy co leży bliżej.

Jeśli napięcie podczas całego cyklu ładowania (przy pomocy BZP) nie przekracza 15V to najpewniej uwalona jedna z cel.

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakie miałeś napięcie pod koniec ładowania na zaciskach prostownika?

> Niedoładowany akumulator ma to do siebie, że ulega zasiarczeniu.

> We współczesnych samochodach, eksploatowanych w mieście, raz na pół roku wypadłoby doładować

> akumulator (opinia pracownika serwisu Centry, z którą się zgadzam).

> Pozdrawiam BAS

na końcu ładowania było 12.79v

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chińskie BZP, mam podobne, może być.

> Z napięć podczas ładowanie można wyciągnąć różne wnioski a do tego wystarczy zwykły miernik za

> 10-20zł z marketu.

> Albo używam takiego za 20zł albo UT-203, zależy co leży bliżej.

> Jeśli napięcie podczas całego cyklu ładowania (przy pomocy BZP) nie przekracza 15V to najpewniej

> uwalona jedna z cel.

> Pozdrawiam BAS

miernik mam ok.gif

jak podłączałem miał 12,4V - teraz 15,0V i bardzo powoli rośnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> na końcu ładowania było 12.79v

Ale wiesz, że sprawny i naładowany akumulator ma mieć po nocy, bez ładowania 12,7-12,8V?

To czym ładowałeś to albo jakieś procesorowy wynalazek albo masz padnięty BZP.

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> miernik mam

> jak podłączałem miał 12,4V - teraz 15,0V i bardzo powoli rośnie

Jeśli po 72h będzie ~16V to powinno być ok.

Zwykle podłączam w piątek po pracy pod prostownik a do autka wkładam w niedzielę wieczorem/poniedziałek rano.

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ... nie ma bo nieraz stoi

> 3 tyg. nie ruszane i odpala.

Przy takim stylu użytkowania to normalne, że zabija się powoli aku. Mam to samo w dwóch autach. Niby ładuję co jakiś czas ale kwasówki tak jak litowe lubią być naładowane a jak się rzadko jeździ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Po ostygnięciu 12,7-12,8V, pod prostownikiem 16,2-16,4V, oczywiście mówię o w pełni naładowanym i w

> pełni sprawnym akumulatorze.

> Pozdrawiam BAS

chyba jednak aku kaput. Przez noc napięcie spadło do 14,75 i prąd jest 2A. Wszystkie cele równo gazują lekko, jedna wcale albo minimalnie hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> chyba jednak aku kaput. Przez noc napięcie spadło do 14,75 i prąd jest 2A. Wszystkie cele równo

> gazują lekko, jedna wcale albo minimalnie

Poobserwuj go jeszcze przez dobę, jak nic się nie poprawi to padła cela.

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bo ładowarki procesorowe nie potrafią tego, ale tak się robi.

Potrafią potrafią tylko dobre a nie jakiś prymitywne automaty

> Prawo Ohma ma to do siebie, że wraz ze wzrostem oporu (co następuje wraz ze wzrostem naładowania

> akumulatora) rośnie napięcie a spada natężenie.

Znowu spotykam to stwierdzenie na kąciku tymczasem nie trzeba nawet charakterystyki tylko wziąć Hioki i sprawdzić, że rozładowany aku ma dużo większa rezystancję niż naładowany.

Spadek prądu jest wynikiem wzrostu SEM i zmniejszającej się różnicy potencjałów a nie rosnącej rezystancji. Rezystancja maleje. Gdyby rosła wydajność prądowa aku malałaby wraz z naładowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak akumulator nie odpala Ci autka przy tych temperaturach to albo akumulator pupa albo coś złego

> dzieje się z elektryką w samochodzie.

> Chodziło o doładowywanie prewencyjne co pół roku a nie o ładowanie padła.

> Takie doładowywanie przedłuża życie akumulatora.

> Stosuję to zwykle przed pierwszymi mrozami i po zimie.

> Pozdrawiam BAS

Dziś wyjąłem akumulator z auta i ładuje się niezależnie - zobaczę co się będzie działo. Zmierzyłem też pobór prądu ale nie wiem czy dobrze interpretuje wyniki. Miernik taki:

138_295.jpg

Wtykam kabelki w "COM"oraz "20A" i ustawiłem pokrętło na:

20 - wynik na zamkniętym aucie po 2-3 minutach 0,78

2m - wynik na zamkniętym aucie po 2-3 minutach ,078

wychodzi, że pobiera 780mA - chyba trochę dużo hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

> 20 - wynik na zamkniętym aucie po 2-3 minutach 0,78

> wychodzi, że pobiera 780mA - chyba trochę dużo

Zdecydowanie za dużo. W ciągu jednej nocy pół aku wyciągnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ...

> Zdecydowanie za dużo. W ciągu jednej nocy pół aku wyciągnie.

W takim razie coś nie tak moim pomiarem albo teraz stało się niedobrego w aucie. Jeżeli było by tak jak mówisz to po 24h nie odpalił bym auta. Nieraz stało ponad tydzień i odpalało. hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W takim razie coś nie tak moim pomiarem albo teraz stało się niedobrego w aucie. Jeżeli było by tak

> jak mówisz to po 24h nie odpalił bym auta. Nieraz stało ponad tydzień i odpalało.

Jeśli na zakresie 20A pokazuje 0.78A to znaczy, że aku 45Ah wyciągnie w całości w czasie mniejszym niż 57h.

Jeśli stał dłużej i dał radę odpalić to znaczy, że albo coś źle mierzysz (na to wskazywałby wynik pomiary na zakresie 2m) albo pobór prądu spada później.

Obstawiam, że źle mierzyłeś. Wpiąłeś się w szereg? Sonda od gniazda: "20A" w mierniku do plusa aku a sonda od: "COM" do odłączonej klemy plusowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli na zakresie 20A pokazuje 0.78A to znaczy, że aku 45Ah wyciągnie w całości w czasie mniejszym

> niż 57h.

> Jeśli stał dłużej i dał radę odpalić to znaczy, że albo coś źle mierzysz (na to wskazywałby wynik

> pomiary na zakresie 2m) albo pobór prądu spada później.

> Obstawiam, że źle mierzyłeś. Wpiąłeś się w szereg? Sonda od gniazda: "20A" w mierniku do plusa aku

> a sonda od: "COM" do odłączonej klemy plusowej?

Ale on pisze, że pomiary robił jak wytargał akumulator z auta, więc czego pomiary robił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale on pisze, że pomiary robił jak wytargał akumulator z auta, więc czego pomiary robił?

Sądziłem, że chodziło o wyjęcie do ładowania a pomiary na aucie. Jeśli na wyjętym to w ogóle bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli stał dłużej i dał radę odpalić to znaczy, że albo coś źle mierzysz (na to wskazywałby wynik

> pomiary na zakresie 2m)

Niby dlaczego pomiar na zakresie 2m wskazuje niewłaściwy pomiar hmm.gif

Przecież, by mierzyć na zakresach mA trzeba zmienić gniazdo kabla w mierniku (i nie przekroczyć zakresu 200mA, bo spali się bezpiecznik grinser006.gif), bez zmiany gniazda zmienia się tylko miejsce przecinka na wyświetlaczu i taki odczyt (jak w postach wyżej) jest ok wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale on pisze, że pomiary robił jak wytargał akumulator z auta, więc czego pomiary robił?

Zmierzył a następnie wyjął akumulator, gdyby mierzył z wyjętym akumulatorem to za wiele by nie zmierzył, chyba że miernikiem cęgowym zakłócenia z pobliskiej trakcji.

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli na zakresie 20A pokazuje 0.78A to znaczy, że aku 45Ah wyciągnie w całości w czasie mniejszym

> niż 57h.

> Jeśli stał dłużej i dał radę odpalić to znaczy, że albo coś źle mierzysz (na to wskazywałby wynik

> pomiary na zakresie 2m) albo pobór prądu spada później.

> Obstawiam, że źle mierzyłeś. Wpiąłeś się w szereg?

Tak

>Sonda od gniazda: "20A" w mierniku do plusa aku

> a sonda od: "COM" do odłączonej klemy plusowej?

Dokładnie tak z tym, że jak teraz się zastanawiam to chyba do minusa hmm.gif

Teraz doczytałem, że w tym modelu taki wynik to norma przez pierwsze 20 minut od zamknięcia (jakiś moduł od szyb, centralnego zamka i weryfikujący żarówki działa) Musze powtórzyć pomiar, pozostawiając miernik na więcej niż 20 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Niby dlaczego pomiar na zakresie 2m wskazuje niewłaściwy pomiar

> Przecież, by mierzyć na zakresach mA trzeba zmienić gniazdo kabla w mierniku (i nie przekroczyć

> zakresu 200mA, bo spali się bezpiecznik ), bez zmiany gniazda zmienia się tylko miejsce

> przecinka na wyświetlaczu i taki odczyt (jak w postach wyżej) jest ok

o widzisz - tak też kombinowałem ale spękałem, że spale bezpiecznik i zostawiłem na 20A ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak

> Dokładnie tak z tym, że jak teraz się zastanawiam to chyba do minusa

To bez znaczenia, zmiana "biegunowości" grinser006.gif najwyżej zaowocuje wyświetleniem znaku "-" przed wskazywanym wynikiem i to wszystko.

> Teraz doczytałem, że w tym modelu taki wynik to norma przez pierwsze 20 minut od zamknięcia (jakiś

> moduł od szyb, centralnego zamka i weryfikujący żarówki działa) Musze powtórzyć pomiar,

> pozostawiając miernik na więcej niż 20 minut.

Nie musisz się podpinać na 20 minut, wystarczy pomiar wykonać po takim czasie, jednocześnie dbając o to, by bolid myślał, że wszystko jest pozamykane, czyli jeśli masz jakiś wyłącznik od klapy silnika, to symulujesz mu "klapa zamknięta" naciskając go itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli na zakresie 20A pokazuje 0.78A to znaczy, że aku 45Ah wyciągnie w całości w czasie mniejszym

> niż 57h.

> Jeśli stał dłużej i dał radę odpalić to znaczy, że albo coś źle mierzysz (na to wskazywałby wynik

Zmierzyłem ponownie. Na otwartym aucie pobiera 3,5 - 4,0A przez pierwsze 2 minuty a później spada do około 2,0A i tak trzyma przez godzinę. Podejrzewam, że ta wartość nie maleje wcale ale nie czekałem dłużej.

Po zamknięciu centralnym pobiera ok 2,0 -2,5A przez minute. Następnie spada do 0,72 -0,85A i tak pobiera przez 8 do 10 minut. Po tym czasie spada do 0,00 - 0,01A. Dokładnie nie mogę zmierzyć bo miernik ma przepalony bezpiecznik od niższych wartości. Niemniej jednak wygląda na to, że po zamknięciu i wygaszeniu wszystkich modułów jest OK. Dużo pobiera przy nie zamkniętym aucie.

Akumulator po 24h na prostowniku osiągnął 14,8V i tak się utrzymywało napięcie a prostownik dawał 1,9A. Po odłączeniu i odczekaniu 2-3h napięcie na biegunach 12,75V.

Podczas rozruchu spada do 11,15V.

Ładowanie 13,75 V na jalowym 13,90 na 2krpm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zmierzyłem ponownie. Na otwartym aucie pobiera 3,5 - 4,0A przez pierwsze 2 minuty a później spada

> do około 2,0A i tak trzyma przez godzinę. Podejrzewam, że ta wartość nie maleje wcale ale

> nie czekałem dłużej.

> Po zamknięciu centralnym pobiera ok 2,0 -2,5A przez minute. Następnie spada do 0,72 -0,85A i tak

> pobiera przez 8 do 10 minut. Po tym czasie spada do 0,00 - 0,01A. Dokładnie nie mogę zmierzyć

> bo miernik ma przepalony bezpiecznik od niższych wartości. Niemniej jednak wygląda na to, że

> po zamknięciu i wygaszeniu wszystkich modułów jest OK. Dużo pobiera przy nie zamkniętym aucie.

> Akumulator po 24h na prostowniku osiągnął 14,8V i tak się utrzymywało napięcie a prostownik dawał

> 1,9A. Po odłączeniu i odczekaniu 2-3h napięcie na biegunach 12,75V.

> Podczas rozruchu spada do 11,15V.

> Ładowanie 13,75 V na jalowym 13,90 na 2krpm

Wydaje się, że wszystko ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wydaje się, że wszystko

Zgadza się. Wygląda to w porządku.

Natomiast z opisu w pierwszym poście wynika, że aku najlepsze dni ma już za sobą. Prawdopodobnie ma tylko część pojemności? Może szybciej się kończyć.

Ja zainwestowałem ostatnio 15zł w ładowarkę solarną i testuję. Zobaczymy jak to się sprawdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zgadza się. Wygląda to w porządku.

> Natomiast z opisu w pierwszym poście wynika, że aku najlepsze dni ma już za sobą. Prawdopodobnie ma

> tylko część pojemności? Może szybciej się kończyć.

> Ja zainwestowałem ostatnio 15zł w ładowarkę solarną i testuję. Zobaczymy jak to się sprawdzi.

na to wygląda, zastanawiam mnie tylko to rozładowanie nagłe - tak teraz kombinuję, że stało dłuższy czas otwarte. Po dzisiejszych pomiarach poboru prądu może to być przyczyna hmm.gif

Tak czy inaczej trzeba się powoli rozglądać za nowym aku. U mnie ładowarka solarna się nie sprawdzi - sprzęt w garażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>...U mnie ładowarka solarna się nie sprawdzi

> - sprzęt w garażu.

U mnie drugi też w garażu i jeśli się sprawdzi to kable specjalnie gdzieś z parapetu dociągnę żeby cały czas była podłączona bo zwykłą ładowarkę ciągle zapominam podłączać. Zamiast raz w tygodniu wychodzi raz na miesiąc albo rzadziej a jeśli auto w ogóle nie jeździ to niestety za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.