Skocz do zawartości

Szafa wnękowa


rafm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Planuje zbudować szafę do sypialni z drzwiami suwanymi. Samą skrzynkę szafy z płyty to raczej prosta sprawa (o ile ściany proste). Ale mam pytanie czy robić z cokołem czy bez. Na podłodze są panele poziom jest w miarę zachowany. Oglądałem kilka szaf i tam często prowadnica dolna jest bezpośrednio przykręcona do paneli czy jest to poprawnie czy po prostu po taniości.

Druga sprawa to drzwi. Będzie to szkło. U dołu i góry tzw. locobel a w części środkowej szkło z nadrukiem. Jakich okuć użyć (jakiej firmy) by to zrealizować ?

Szkło z nadrukiem powinno być hartowane, zabezpieczone folią ?

A może pod szkło dla bezpieczeństwa dać płytę np. 12mm ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale mam pytanie czy robić z cokołem czy bez. Na podłodze

> są panele poziom jest w miarę zachowany. Oglądałem kilka szaf i tam często prowadnica dolna

> jest bezpośrednio przykręcona do paneli czy jest to poprawnie czy po prostu po taniości.

Wydaje mi się, że przede wszystkim wygodnie. Zauważyłem, że cokołów już się nie stosuje.

Prowadnice wystarczy przykleić taśmą dwustronną. W przypadku demontażu nie ma dziur w podłodze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prowadnica dolna na cokole nie upycha się tak kurzem i zanieczyszczeniami z podłogi. Ponadto lepiej się odkurza.

Hartowane szkło wyniesie Cie krocie.

Zwykły lacobel oklejony folią od tyłu.

To czy na płycie 12 (8, 10) to zależy jakie będziesz miał okucia (czy tylko na grubość szkła czy na płyta + szkło)

Całkiem dobrze sprawdzają się systemy Laguna,

Osobiście polecam Raumplus (choć to trochę wyższa półka cenowa) ale obsługa bajka smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> prowadnica dolna na cokole nie upycha się tak kurzem i zanieczyszczeniami z podłogi. Ponadto lepiej

> się odkurza.

To jest fakt i dlatego chyba zdecyduje się na cokół.

> Hartowane szkło wyniesie Cie krocie.

> Zwykły lacobel oklejony folią od tyłu.

> To czy na płycie 12 (8, 10) to zależy jakie będziesz miał okucia (czy tylko na grubość szkła czy na

> płyta + szkło)

Czy samo szkło w okuciach będzie wystarczająco bezpieczne ?

> Całkiem dobrze sprawdzają się systemy Laguna,

Również słyszałem wiele dobrego o tym systemie.

> Osobiście polecam Raumplus (choć to trochę wyższa półka cenowa) ale obsługa bajka

Nie znam ale poczytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To jest fakt i dlatego chyba zdecyduje się na cokół.

Bo ja wiem?

Zrezygnowałem ze wszystkich cokołów w domu (nazbiera się z 8 metrów), ponieważ obniżałem sufity i to była jedna z opcji poobniżania szaf.

Uważam, a w zasadzie żona, że teraz jest lepiej.

Nie trzaska po nich ssawką odkurzacza, przejeżdża po prowadnicach bezproblemowo usuwając z nich kurz.

Wizualnie też mi się to bardziej podoba, no ale tu wiadomo, kwestia gustu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cokół ponadto pozwala zniwelować krzywiznę podłogi jeśli takowa występuje (wypoziomowanie nóżek szafy)

Prowadnica położona na krzywej podłodze może "pracować" nie wspominając o tym, że wypoziomowanie drzwi będzie bardzo problematyczne, bo albo będą ładnie przylegały do ściany, albo równo sunęły po podłodze nie otwierając się same.

Jak nie masz małych dzieci które mogłyby rzucać w drzwi zabawakmi to sama konstrukcja szklana będzie stabilna, tym bardziej, że będą dwie poprzeczki (dzielisz taflę na trzy formatki jak wspominałeś).

Ciekawą opcją może byś system do drzwi nakładanych Hettich z podwieszanym dolnym torem. tor górny leży na szafie, a tor dolny jest podwieszany pod dnem szafy a przed cokołem, który jest wycofany kilka cm. Drzwi są zawieszone na torze górnym i nie dotykają podłogi.

Bardzo estetycznie to wygląda, jest bardzo funkcjonalne bo dolna prowadnica jest całkowicie niewidoczna (schowana pod podłogą szafy - co umożliwia np. stosowanie szuflad z niskimi prowadnicami lub pudełek bezpośrednio na najniższej półce).

Jedyny mankament - konieczność obniżenia szafy względem sufitu aby weszła tam górna prowadnica (wieniec).

Nie pamiętam też czy do tego systemu są okucia pod samo szkło czy wymaga on szkło + płyta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.