Skocz do zawartości

do znawców budownistwa - czy to przejdzie


mstanclik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem na etapie budowy większego garażu, i teraz chciałbym zamiast dachu z profili zamkniętych jednospadowego trawersowego, dać dwuteownik 160x80.

Wysokość jednego boku jest 6 m a drugiego 4 więc idzie ze spadkiem. odległość między nimi wg mojego projektu ma być 7,3m moim zamysłem jest też ażeby podpiąć się do tego i na poddaszu zrobić sobie część socjalną/magazynek.

Pytanie czy ten dwuteownik się nie ugnie, mi się nie wydaję ale pytam szanowne grono AK, może ktoś miał do czynienia z konstrukcjami stalowymi?

Generalnie chce na poddaszu powiesić/do tego dwuteownika takie piętro, ale będzie ono lekko zbudowane jakieś OSB na podłodze itp.

Co radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że się ugnie.

Ugnie się nawet pod samym ciężarem dwuteownika. Pytanie co dla Ciebie oznacza akceptowalne ugięcie wink.gif.

Widziałem taką "półkę" -szerokości ok 1m - zrobioną na ceowniku 160mm (jakieś 6m długości, podłoga z desek 32mm) i dawało radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ugnie się, OK - źle dobrałem słowa, wytrzyma i będzie można to poddasze/pułkę użytkować w sensie jakiś magazynek, biurko czy prysznic, bądź jakaś kanapa jeśli uda się ja tam wtargać.

Chodzi o to czy dach wytrzyma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chodzi o to czy dach wytrzyma?

Powiem Ci tak. Liczymy - na szybko - najgorszy wariant, czyli belka leży podparta na końcach i kładziemy ciężar punktowo na jej środek.

Dla dwuteownika 160x80, o dług. 7,3m, wychodzi to ok. 1,5 tony, zanim naprężenia dojdą do granicy plastyczności. 130kg waży sama belka. Podejrzewam, że to pięterko oprzesz raczej na dwóch belkach, a nie jednej wink.gif. Czyli będziesz mógł - teoretycznie - postawić na środku tego piętra ponad 2,7 tony. Teoretycznie, bo musisz odliczyć ciężar dachu i zachować jakiś współczynnik bezpieczeństwa. Myślę, że jeśli nie będziesz tam wjeżdżał swoim Lanosem, to powinno wytrzymać wink.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok:)

na około bedzie to jeszcze przywiazane do slupow w garazu jest długi na 6.5m wiec zepne to razem i powinno byc OK:)

nie Lanos nie bedzie na gore wjezdzal, ale jest na dole kanał i czasami sie przyda:)

podziekował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.