Skocz do zawartości

Przedawnienie roszczenia przy szkodzie z OC


JacWeg

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć forumowi spece od prawa.

 

W dniu 31.05.2013 miałem małą kolizję. Od razu zgłosiłem szkodę z OC sprawcy, przyjechał rzeczoznawca i zrobił oględziny. Wyceny nie dostałem. W dniu 28.06.2013 dostałem decyzję  odmowną o wypłacie odszkodowania z powodu niedostarczenia przeze mnie wszystkich dokumentów które sobie zażyczył ubezpieczyciel (rozchodziło się o dowód rejestracyjny, który mi policja zabrała za uszkodzenia)

 

Napisali mi że sprawę odkładają ad acta bez dalszej korespondencji do czasu aż im dostarczę brakujące papiery.

 

Wtedy miałem młyn w robocie, nie miałem kiedy pojechać do wydziału komunikacyjnego po dowód rejestracyjny i o sprawie zapomniałem. Teraz robiąc porządki wakacyjne znalazłem  tamto pismo, pozbierałem dokumenty i w lipcu wysłałem do ubezpieczyciela.

 

Dzisiaj   dostałem list, że moje roszczenie się przedawniło w dniu 28.06.2016, bo minął termin 3 lat od wydania przez ubezpieczyciela decyzji odmownej.

 

Ubezpieczyciel podpiera się dwoma artykułami z kodeksu cywilnego:

art 442 par 1:

Roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę.

 

oraz 819 par 3:

W wypadku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej roszczenie poszkodowanego do ubezpieczyciela o odszkodowanie lub zadośćuczynienie przedawnia się z upływem terminu przewidzianego dla tego roszczenia w przepisach o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym lub wynikłą z niewykonania bądź nienależytego wykonania zobowiązania.

 

 

Dotychczas wydawało mi się, że okres 3 lat jest na zgłoszenie szkody, a potem może to trwać i trwać.

A tu się okazuje że 3 lata to jest na załatwienie całej sprawy.

Faktycznie jestem w plecy za tamtą szkodę, czy jednak warto walczyć i brać prawnika - teraz według  info od ubezpieczyciela mogę ich tylko sądownie ścigać.

Edytowane przez JacWeg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.