Skocz do zawartości

Wylewka betonowa i dodatki hydroizolacyjne


Josyp

Rekomendowane odpowiedzi

Juz mialo byc tak pieknie, juz mialem klasc nowe plytki na stare plytki, ale chcialem tylko uprzednio podkleic kilka sztuk nieco ruszajacych sie i odkrylem obraz tragedii... pod plytkami mam kompletnie przegnila plyte osb lezaca na kompletnie przeglilych deskach, na szczescie calosc co 70-pare cm podtrzymuja takie jebuckie szyny idace przez cala dlugosc lazienki, stad szybka decyzja o dokonaniu wylewki. Plan jest taki, zeby dac deski miedzy te szyny (maja przekroj takiego teownika, wiec wystaje rant po pare cm z kazdej strony, co umozliwia odeskowanie), na to chcialem dac folie, na to zbrojenie i zalewac to zaprawa murarska po kolei (wyjdzie okolo 77cm x 360cm x 10cm - takie powierzchnie wylewki miedzy poszczegolnymi szynami).

 

Jak kiedys firma robila mi izolacje przeciwwilgociowa to dodawali OXYDTRON - ale produkt istnieje tylko w Wegrzech z tego co google podpowiada, natomiast bylo to na tyle wydajne, ze jak dodam garsc na wiadro i tym otynkuje podmokla sciane, to calkiem ladnie w pare dni to schnie do sucha i chcialem przy okazji cos w tym stylu dodac do tejze wylewki, ale co polecacie?

 

Sa zaprawy hydroizolacyjne, szlamy i takie dodatki osobne. W tych zaprawach i szlamach nigdzie na aukcjach nie ma informacji, ze mozna to mieszac, ale moze mozna? Czy kupic jakies dedykowane dodatki? Ale jakie? Poza tym ile czasu mam czekac realnie, zeby pojechac z kafelkami na tej wylewce? Na necie pisza tak dlugie terminy, ze to jakas masakra, a to jedyna lazienka w domu, wiec nie moge czekac miesiacami. Wszelkie uwagi okolotematowe rowniez mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze weź pod uwagę że mocno dociążysz strop taką wylewką. Z drugiej strony jeśli dasz wylewkę zbyt cienko to nie będzie miała wytrzymałości i może popękać. Co do wylewki to odradzam wylewkę z zaprawy murarskiej, nie nadaje się do takich prac. Jeśli chcesz gotowca to tylko zaprawa cementowa lub posadzkowa ale go głębokich wylewek. Poza tym środki które dodaje się do zapraw przyspieszają proces wiązania zaprawy a nie jej schnięcia. Beton przy grubych wylewkach w zależności od grubości powinien sezonować od paru tygodni do paru miesięcy. Co do izolacji to proponuje izolację dwuskładnikową, bardzo dobra wg mnie. My akurat używamy mapelastik.
Ale dlaczego chcesz się pchać w wylewki? Ja bym tam zastosował konstrukcję deskową lub łatową, ażurowo. Na to grubsze OSB, zmatowić ją z tłuszczu,  na to wtopić siatkę elewacyjną na klej wysokoelastyczny. Izolacja i płytki. Jeśli izolacja będzie bobrze zrobiona, dwie warstwy to będzie na lata.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zależności jakie są grube te teowniki i w jakim stanie, bo ja nawet na tym położyłbym OSB np 2 razy 18mm albo grubiej i wydaje mi się że powinno wystarczyć, konstrukcja deskowa coś zawsze da, ale kładąc je na sztorc, a tu akurat podejrzewam wiele podnieść podłogi się nie da, albo w ogóle. A kładąc deski na płasko i skręcając je na sztywno, to według mnie OSB będzie bardziej sztywniesze niż jakakolwiek inna konstrukcja. Wylewka swoje waży i to sporo, u mojego brata, co prawda na źle zrobionym zbrojeniu na 20m2 na środku jest z 5 cm niżej, czyli albo się wygięła od razy przy wylewaniu, albo z czasem pod swoim ciężarem. Także w tym wypadku i te teowniki mogą mieć za ciężko.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zależności jakie są grube te teowniki i w jakim stanie, bo ja nawet na tym położyłbym OSB np 2 razy 18mm albo grubiej i wydaje mi się że powinno wystarczyć, konstrukcja deskowa coś zawsze da, ale kładąc je na sztorc, a tu akurat podejrzewam wiele podnieść podłogi się nie da, albo w ogóle. A kładąc deski na płasko i skręcając je na sztywno, to według mnie OSB będzie bardziej sztywniesze niż jakakolwiek inna konstrukcja. Wylewka swoje waży i to sporo, u mojego brata, co prawda na źle zrobionym zbrojeniu na 20m2 na środku jest z 5 cm niżej, czyli albo się wygięła od razy przy wylewaniu, albo z czasem pod swoim ciężarem. Także w tym wypadku i te teowniki mogą mieć za ciężko.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka






OSB można jeszcze przykręcić do tych teowników, wtedy jeszcze bardziej się usztywni cała konstrukcja.

Nie wiem czemu nie mogę tu edytować swoich postów.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, vlad1431 napisał(a):

To taki teownik nie ma opcji, żeby się wygiął, może na całej długości 5mm to jest max, albo w ogóle. Co jest pod tym stropem? Obstawiam że słaba wentylacja w pomieszczeniu poniżej.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka


 

Piwnica z wodociagiem, zamykana wlazem, jak zostawilem wlaz otwarty w ciagu doby doslownie sporo sie podsuszylo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwnica z wodociagiem, zamykana wlazem, jak zostawilem wlaz otwarty w ciagu doby doslownie sporo sie podsuszylo
To co byś nie zrobił to i tak za parę lat zgnije, a teowniki przerdzewieją, zanim cokolwiek tam zaczniesz robić zabezpiecz te teowniki jakimś Hammeritem. No i warto się zastanowić jak pozbyć się tej wilgoci w tej piwnicy, nie powinno tam przekraczać 70%.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, vlad1431 napisał(a):

To co byś nie zrobił to i tak za parę lat zgnije, a teowniki przerdzewieją, zanim cokolwiek tam zaczniesz robić zabezpiecz te teowniki jakimś Hammeritem. No i warto się zastanowić jak pozbyć się tej wilgoci w tej piwnicy, nie powinno tam przekraczać 70%.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
 

Te teowniki maja ponad 100 lat, to i do konca mego zywota wystarcza ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.02.2023 o 07:29, Josyp napisał(a):

Piwnica z wodociagiem, zamykana wlazem, jak zostawilem wlaz otwarty w ciagu doby doslownie sporo sie podsuszylo

Jeśli nie ma w piwnicy choć by kratki wentylacyjnej to przez dobę co najwyżej mogło osuszyć się tylko powietrze a nie ściany. Jeśli pomieszczenie jest mocno zawilgocone to osuszanie murów naturalną cyrkulacją może potrwać nawet parę miesięcy. 
Jeśli uparłeś się na wylewkę to proponuję podstemplować strop na około 2/3 tyg, dopóki strop wstępnie nie stężeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.