Skocz do zawartości

W jaki sposób objawia się zużycie koła dwumasowego?


sprzegla24pl

1 067 wyświetleń

Koło dwumasowe jest elementem układu napędowego, który niestety wyróżnia się częstością występowania awarii. Wymiana tej części z powodu zużycia jest zazwyczaj konieczna po przejechaniu 160 do 200 tysięcy kilometrów, lecz już po 60 czy 70 tysiącach mogą występować pierwsze uszkodzenia. Wyposażając pojazd w koła dwumasowe trzeba mieć więc na uwadze, że będzie to element, który będziemy musieli dość często wymieniać, szczególnie jeśli zwykliśmy jeździć w długie trasy. 

Od czego zależy szybkość zużycia?

Trwałość koła dwumasowego jest uzależnione głównie od odpowiedniej techniki jazdy. Przede wszystkim należy zadbać, aby nie obciążać zespołu napędowego, czyli wystrzegać się wszelkich gwałtownych ruchów, takich jak nagłe hamowanie, wciskanie gazu czy intensywne ruszanie z miejsca. Szkodliwe jest również zbyt częste gaszenie oraz włączanie silnika oraz częsta jazda z maksymalną prędkością obrotową silnika.

Objawy zużycia kół dwumasowych

Jest wiele czynników, które mogą świadczyć o tym, że nadszedł czas na wymianę koła dwumasowego z powodu jego zużycia. Głównym ostrzeżeniem jest stukanie oraz hałas, dochodzący z silnika w czasie jego włączania i wyłączania. Jest on bardzo charakterystyczny, więc z pewnością nie umknie to naszej uwadze. Innym ''objawem'' okazującym się poprzez pracę silnika jest jego nierówna praca oraz drgania, które mogą wydobywać się z jego okolic, kiedy auto pracuje na tak zwanym jałowym biegu. Nie należy również bagatelizować nienaturalnych dźwięków, dochodzących z okolic skrzyni biegów oraz problemów z możliwością dynamicznego ruszenia i sprawnej zmiany biegów. Również jeśli przy wyłączaniu silnika, auto trzęsie się nienaturalnie, to jest to oznaka świadcząca o konieczności wymiany. 

Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, że to na pewno oznaki, iż koło dwumasowe nie jest już zdolne do użytku, to w łatwy sposób, można ocenić jego stan po tym jak wygląda. Takie, które należy już wymienić ma na swojej powierzchni wyraźne zarysowania lub pęknięcia. 

Jak zapobiegać częstym awariom?

W celu przedłużenia możliwości używania koła dwumasowego, oraz uniknięcia jego awarii, zaleca się zastosowanie kilku podstawowych zasad, dzięki którym jego żywotność będzie dłuższa. Przede wszystkim należy ruszać z miejsca łagodnie przy delikatnym poślizgu sprzęgła, a w czasie przyspieszania, trzeba zwrócić uwagę, aby wciskać pedał gazu miarowo i łagodnie, odpowiednio do przyspieszenia auta. Ważne też, by uruchamiać oraz gasić silnik przy wciśniętym sprzęgle, oraz nie robić tego bez potrzeby. Pomocne jest też niedopuszczanie do intensywnego hamowania silnikiem na niskich przełożeniach. Szkodliwe dla koła dwumasowego jest również ciągnięcie przyczep cięższych, niż pojazd jest w stanie udźwignąć, powoduje to duże nadwyrężenie tego elementu dlatego też należy unikać takich czynności. 

 

Przeczytaj więcej o objawach zużycia koła dwumasowego https://www.sprzegla24.pl/blog/07/kolo-dwumasowe-objawy/

Poddać regeneracji czy kupić nowe?

Wiele firm proponuje usługę regeneracji koła dwumasowego. Jednak w przypadku tej części, warto jest dokonać inwestycji w kupno nowego elementu. Regeneracja nie należy do tanich zabiegów, a użytkowość koła dwumasowego po jego wykonaniu jest znacznie krótsza niż w przypadku zakupu nowego. 

4 komentarze


Rekomendowane komentarze

W dniu 17.06.2019 o 18:58, BOGUSS napisał:

Wymienić na sztywne i zapomnieć.

 

Zapomnieć o zamachu i za chwilę przypomnieć o skrzyni biegów :skromny: 

Odnośnik do komentarza
6 minut temu, format napisał:

Zapomnieć o zamachu i za chwilę przypomnieć o skrzyni biegów

Złej baletnicy ... trzeba umieć używać sprzęgła.

Odnośnik do komentarza
Gość
Dodaj komentarz...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.