Skocz do zawartości

CCinek

użytkownik
  • Liczba zawartości

    1 084
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez CCinek

  1. Witam ponownie.

    Trochę czasu już upłynęło i CC z auta codziennego użytku stał się youngtimerem. Kolega jest na etapie odbudowy CCSa. Samochód ma być zbudowany w stylu OEM+ czyli dopasiona baza wyposażona w smaczki z epoki. W aucie będzie wsadzona 1.2 16v. 

     

    Ale wracając do meritum. Dawno temu zrobiłem manuala jak przerobić wiązkę 1.1spi na 1.2 16v który był dostępny na stronie CM. Strona CM już nie istnieje, ale może ktoś z Was ma zachomikowanego tego manuala i był by chętny się nim podzielić. Nie ukrywam, że nie chce mi się od nowa studiować schematów i chciałem skorzystać ze swojego starego dzieła 🤣

     

     

    Pozdrawiam starą gwardię 

    CCinek

  2. Fajnie było by jeszcze wiedzieć czy te 5 szt. razem to rodzice + 3 dzieci. Czy może układ rodzice + dzieci + dziadkowie. Jeśli ma 3 dzieci to szukał bym auta które ma w 2 rzędzie siedzeń 3 fotele. Wtedy po złożeniu/wyjęciu 3 rzędu mamy do dyspozycji mega duży bagażnik. Jak kupi auto w stylu amerykańskim (układ siedzeń 2+2+3) po pierwsze może być kłótnia u młodzieży kto siedzi 2 a kto w 3 rzędzie. A po drugie nie masz możliwości powiększeni bagażnika. Niby można by wyciągnąć środkowy rząd i ustawić tam bagaże ale w przypadku kolizji może być nieciekawie.  

  3. Jeszcze nie tak dawno miałem podobny dylemat co Ty. jeśli potrzebujesz upchać z tyłu 3 foteliki to wyboru nie ma dużego. Szukaj czegoś co ma 3 oddzielne fotele. Rozważ też opcję auta 7 osobowego. Zazwyczaj nie zwraca się na to uwagi, ale jak masz 5 osobową rodzinkę to nieraz przytrafi się potrzeba zabrania kogoś, a tu miejsca brak. Ja skończyłem w Discovery 3. Dzieci (5l, 2,5l, 5m) bez problemu mieszczą się w 2 rzędzie. Fotele z 3 rzędu chowają się w podłogę i pozwalają przewieźć komfortowo 2 dorosłe osoby.

    • Lubię to 3
  4. Od kilku dni jestem posiadaczem Discovery 3. Jest to moje pierwsze auto tego typu (do tej pory obniżałem auta a nie podnosiłem). Jednakże z dnia na dzień coraz bardziej podoba mi się ten samochód. Został on zakupiony w celu wożenia dość licznej rodzinki (2+3) w związku z czym głównym użytkownikiem będzie moja żona. Naszła mnie jednakże taka myśl czy nie poszukać sobie np. takiego Range Rover Sport z uszkodzonym silnikiem i wsadzić do niego silnik z BMW. Znalazłem informacje, że nasi wschodni sąsiedzi i brytole robią takie swapy. Co nieco miałem styczności z tym silnikiem i nie wydaje mi się on jakoś mocno elektronicznie rozbudowany. Bawił się ktoś z Was w takie swapy silnika.  

     

    Filmik z takim autem poniżej

    https://www.youtube.com/watch?v=ZoWVNztL1_E

     

  5. Witam wszystkich. Może mnie jeszcze ktoś pamięta.

    Kolega buduje sobie taką zabawkę jak w temacie. Wraz z Olo pomagamy mu poskładać to cudo. Mamy na swoim koncie kilka jak nie kilkanaście swapów w CC/SC ale po pierwsze to było ponad 10 lat wstecz a po drugie nigdy nie mieliśmy kontaktu z klimą. Ale wracając do tematu. Zrobiliśmy dzisiaj przymiarkę łapy kompresora i alternatora do 16v i pojawił się problem odsadzenia tych elementów względem koła pasowego (tego z 1.1 oczywiście). Jak to rozwiązane jest w tych pojazdach które się już poruszają. No i drugie pytanie czy są gdzieś do dostania adaptery do czujnika położenia wału (chyba Lesiu je robił) albo może ktoś pamięta jaką pompę oleju kupić żeby było to gotowe bez przerabiania (Arturo miał tak chyba zrobione). Wiem mozna to zrobic za pomocą zwykłego kawałka blachy ale chcemy zrobić to bardziej profi.

     

    Pozdrawiam i czekam na podpowiedzi

  6. Dnia 3.08.2018 o 19:18, atlantic napisał:

    dodatkowo nie wiem jak ustawić prawe lusterko - przy cofaniu opuszcza się i nie wiem jak ustawić jego pozycje na opuszczeniu. Resztę jakos już opanowałem😊

     

    Panowie doradźcie mi coś odnośnie radia...mam dosyć wysoki model blaupunkta który kiedys kosztował kupę kasy. Wiem ze te głośniki odżyją gdy go dostaną, ale stracę wtedy komputer pokładowy(dobrze myśle?) mam oryginalne radio zinegrowane z kompem i nad nim panel na CD. Nazywa się to wersja business. 

     

    Pytanie do @kaczorek79 - czy w bmw wał napędowy trzeba wyważać? Pracuje przy mercedesach i tam wał ma zawsze znaki. Tutaj jak robiłem sobie podporę to pol godziny jak głupek się gapiłem na ten wał i nie znalazłem żadnej strzałki...

     

    Opadanie prawego lusterka blokuje się przełącznikiem prawe-lewe lusterko. Jeśli jest ustawiony w lewo to podczas wrzucania wstecznego będzie ono opadało. Jeśli natomiast przełącznik będzie w prawo to lusterko nie będzie nam opadać podczas cofania.

     

    Co do wału to warto sprawdzić w jakim stanie jest krzyżak.

  7. 5 godzin temu, kaczorek79 napisał:

    No tak, ale M52 też był aluminiowy, tylko tuleje są pokryte nikasilem. Trzeba uważać na paliwo, bo z tego co wiem, to duża zawartość siarki niszczy nikasil.

    Zgadza się oba bloki są aluminiowe. tylko, że w jednym tuleje są aluminiowe chemicznie utwardzane, a w drugim stalowe. Ale osobiście M52 uważam za serię silników najbardziej idiotoodpornych. Fakt M50 były jeszcze bardziej pancerne ale z racji wieku coraz trudniej o zdrowy egzemplarz. No i występował on tylko w e36 i e34.

  8. Dnia 23.07.2018 o 20:25, kaczorek79 napisał:

    97r. to silnik M52 na jednym Vanosie. Dopiero od września 98r. weszły double. W rozwijaniu mocy nie ma różnicy, ponieważ M52 ma regulację wałka ssącego, a to on odpowiada za zwiększenie momentu, w M52TU dołożyli regulację wałka wydechowego, która robiła za EGR, przez co jeszcze zmniejszyli spalanie i czystość spalin. Jednak w M52TU jest zawór DISA, który wydłuża dolot na niskich obrotach i to daje lepszy dół. Dopiero M54 ma mocny dół pomimo takiej samej głowicy jak M52TU, ale zmienionemu i odchudzonemu układowi korbowemu. 

    Zalety silnika M52, to zwykła przepustnica na linkę bez mechatroniki, tańszy termostat i chłodnica wody, prosty układ wydechowy z katalizatorami pod autem, w niektórych przypadkach tylko dwie sondy lambda.

    Tam się odkręca jedną nakrętkę od poduszki silnika i lekko dyga lewarkiem do góry.

    Ze mną się kłóciłeś ;)

    Apropos skrzyni, nie wiem, jak w 97r, ale w 98r już była skrzynia adaptacyjna. Jeśli masz steptronic, to powinna dostosować się do Twojej jazdy.

    Największa przewaga M52TU nad M52 to aluminiowy blok z stalowymi tulejami. M52 ma nikasil który jest niestety delikatniejszy.

     

     

    PS. 

    Ja od dłuższeog czasu nie potrafię się uwolnić od e39 :P

    Miałem 528i a obecnie posiadam 540i no i żona ma 530d.

  9. 55 minut temu, rwIcIk napisał:

    U mnie 1,6 t i diesel 141 KM - ciut brakuje mocy. A skrzynia 7 biegów.

    Przy okazji sprawdziłem redukcje z 7 biegu, po wciśnięciu mocniej pedału gazu przy prędkości około 80 km/h.

    Lekkie wciśnięcie i redukuje do 6, mocniejsze do 5.

    Ale wciśnięcie pedału do dna z kliknięciem (kickdown) powoduje redukcję do 4 a nawet do 3 

    Nie próbowałem jeszcze tych manewrów z włączonym trybem SPORT. ;]

     

     

    Prawda jest taka, że operowanie mocą jest trochę błędne gdy nie znamy masy auta. Chcąc sprecyzować swoją wypowiedz jestem skłonny stwierdzić, że auto z stosunkiem mocy do masy na poziomie 10kg/1KM jest już naprawdę dynamiczne i AT jakoś specjalnie tej dynamiki nie popsuje. 

    • Lubię to 1
  10. Dnia 23.12.2017 o 20:48, Joki napisał:

    Czy 150KM na tonę to jeszcze dychawiczny czy już nie?

    Moim zdaniem wystarczy taki silnik do automatu. Jeśli był by diesel to jestem skłonny stwierdzić, że 100KM wystarczy z powodu dużo większego momentu na dzień dobry. 

     

    Mam w domu 540i oraz 530d. obie w automacie i przy spokojnej jeździe po mieście w ogóle nie czuć tego, że pomiędzy tymi autami jest 100KM różnicy. Ok przy dynamicznej jeździe jest przepaść ale podczas normalnej spokojnej jazdy nie czuć jakoś specjalnie różnicy.

    • Lubię to 1
  11. Byłem maniakiem manuala puki sam nie kupiłem automatu. W minim przypadku za zakupem automatu przemawiał koszt serwisu ponieważ znaleźć e39 540i w manualu to ze świecą po pierwsze a po drugie automat do tego auta kosztuje do 2kzł po serwisie a sprzęgło + dwumasa do manuala to koszt ok 3kzł.

     

    Ja jestem na tak za automatem.

     

    Większość negatywnych opinii jest spowodowana tym, że ktoś jechał/miał automat z jakimś dychawicznym silnikiem. Jeśli auto ma odpowiedni piec pod maską to automat mu w niczym nie przeszkadza.

     

    Prawie każdy automat od co najmniej 20 lat ma tryb sport i manual więc zarówno w trasie jak i górach można z nich skorzystać jeśli uważamy, że tryb "D" sobie nie poradzi. 

     

    PS. 

    Manual na tak tylko w sportowych autach, chociaż i tu pojawiają się coraz częściej automaty które super sobie radzą. 

    • Lubię to 3
  12. Przy przekładniu 5 biegu należy pamiętać, że występowały dwa rodzaje skrzyni. W jednych poszczególne biegi są umieszczone na wałach bezpośrednio a w innych są umieszczone jeszcze dodatkowo na łożyska giełdowych. Obie skrzynie mają takie samo oznaczenie.

  13. Kolega jeździ tam autem i jedno na co narzeka to elektryka.

    A ma coś pozamieniane? Jaki silnik.

    Nie rdzewieje ponad norme, upierdliwe zawieszenie pneumatyczne mozna zastapic sprezynami. Elektryka czasem plata figle. W ostry teren bez sensu. Na dupowoz ok. Najlepiej kupic 2.5tds i zeswapowac M57. Niebawem taki swap u mnie powstanie.

    Tak mi się wydaje, że takie M57 było by chyba najlepszym rozwiązaniem. A jaką skrzynię do tego zasosujesz?

  14. Tą informacją o rdzy mnie zaskoczyliście ponieważ duża część poszycia jest z aluminium. Uważałem, że dzięki temu nie powinno być większego problemu z rudą. Spodobało mi się w tych autach to, że wszystkie egzemplarze są bardzo bogato wyposażone no i to zawieszenie pneumatyczne (jak co nieco poszperałem w sieci to da się je ogarnąć ale trzeba się liczyć z wymianą poduch na nowe). Mnie najbardziej zastanawia temat silników i skrzyni. Do wyboru mamy 2.5tds z BMW który znam dość dobrze i wbrew złej opinii uważam ten silnik za udaną konstrukcję tylko z racji wieku zmęczoną życiem. Jednakże wydaje mi się, że 130KM to chyba trochę mało). Benzyniaki znowu są dość starą konstrukcją no i mają problemy z tulejami cylindrów (co do pojemności i spalania to jestem przyzwyczajony patrząc na moje obecne auto). Skrzynia ma natomiast tylko 4 biegi. 

     

    Chodzi mi też taki głupi pomysł żeby kupić takiego RR z uszkodzonym silnikiem i wsadzić motor z BMW 3.0d lub 4.0 V8 (w zależności od tego co by było bazą taki silnik ON/PB). Ale nadal zostajemy z tą archaiczną skrzynią no i taki pojazd nie jest już serią i różnie to bywa z eksploatacją takiego auta.

    • Lubię to 2
  15. Od jakiegoś czasu coraz bardziej podobają mi się samochody terenowe. No i wpadłem na pomysł czy nie sprawić sobie takiego RR. W internecie jest pełno skrajnych opinii. Miał ktoś z Was styczność z tym samochodem.

  16. moja baba jeździ na co dzień po mieście E34 530 V8 i nic sie nie dzieje ;) Ja bym szukał E34 540i ewentualnie E32 740i. Ostatnie rekinowate BMW z potencjałem na klasyka za pare lat, w dodatku drożejące.

  17. Crossplane. Dodatkowo na dźwięk silnika ma wpływ czy jest to OHV (wszystkie amerykańce) które mają tylko 2 zawory na cylinder czy OHC (który występuje zarówno w wersji 2 jak i 4 zaworów na cylinder)

  18. Dźwięk V8 jest zależny od wykorbienia wału. Crossplane ma taki bulgoczący dźwięk (wszystkie amerykańce, MB), Flatplane chodzi bardziej kulturalnie, tak mruczy (japońskie i włoskie V8)

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.