Skocz do zawartości

Do FAQ - fazowanie głośników


Pepej

Rekomendowane odpowiedzi

Polaryzowanie głośników oraz wykonanie poprawnie instalacji głośnikowej (fazowanie)

Każdy tradycyjny głośnik jest przetwornikiem elektromagnetycznym, w którym układ napędowy składa się z cewki oraz magnesu stałego. Oba te elementy wytwarzają własne pola magnetyczne, które wzajemnie na siebie oddziałowywują powodując ruch membrany i wytworzenie ciśnienia akustycznego.

Ruch, jaki wykona cewka jest zależny od kierunku prądu, jaki przez nią popłynie. Każdy głośnik ma zawsze podane oznaczenie, z którego należy korzystać podczas podłączania pod instalacje i wzmacniacz, Oznaczenie polega na zaznaczeniu wyprowadzeń elektrycznych głośnika, czyli zaznaczenie plusa i minusa.

Najczęściej spotykane oznaczenia biegunów głośnika :

- wyprowadzenia - konektory mają różną szerokość (grubszy oznacza + , a cienki - )

- wytłoczone znaczki graficzne + i - na elemencie izolacyjnym, na którym zainstalowane są konektory przyłączeniowe

- wytłoczone znaczki graficzne + i - na karkasie/koszu głośnika obok konektorów

- oznaczenie farbą (czerwona kropka z lakieru na plusie głośnika)

W przypadku, kiedy nie możemy na naszym głośniku ustalić polaryzacji lub nie mamy 100% pewności fabrycznych oznaczeń, pozostaje nam jedynie zrobienie testu i zweryfikowanie poprawnych oznaczeń. W celu wykonania takiego testu musimy zaopatrzyć się w źródło napięcia stałego np. płaską baterię 4,5V lub jakikolwiek zasilacz o napięciu maksymalnym 9V i prądzie nie większym niż 200mA. Należy tu dodać, iż głośniki nie są skonstruowane do zasilania napięciem stałym i podanie stałego napięcia na styki na czas dłuższy niż 1-2 sekundy może spowodować uszkodzenie lub przegrzanie cewki.

Ustalenie polaryzacji głośnika polega na chwilowym podłączeniu go do źródła napięcia stałego i obserwacji ruchu, jaki wykona membrana.

Jeśli po chwilowym podaniu napięcia na styki głośnika membrana wychyli się na zewnątrz to w miejscu gdzie został przyłożony plus baterii jest też plus głośnika, dla sprawdzenia można podłączyć baterie odwrotnie wtedy membrana głośnika powinna zostać wciągnięta do wewnątrz.

Opisana metoda ma również zastosowanie w przypadku, kiedy głośniki są już zamontowane, kable instalacji nie mają oznaczeń polaryzacyjnych lub nie mamy pewności jak zostały podłączone przy głośniku. Jest to najszybsza metoda pozwalająca na ustalenie polaryzacji gotowej instalacji, ale niekiedy wymaga pomocy znajomego w celu obserwacji oddalonego np. w zabudowie kufra głośnika.

Wstępnie poprawność wykonanej instalacji można wykonać metodą na słuch korzystając z funkcji BALANCE i FADER w radioodbiorniku, Przy prawidłowo wykonanej instalacji i prawidłowo z fazowanych głośnikach po wyciszeniu jednego z kanałów bas powinien być wyraźnie słabszy niż przy grających dwóch głośnikach. Jeżeli po wyłączeniu jednego kanału słychać poprawę w zakresie w zakresie niskich tonów, to najprawdopodobniej jeden z dwóch testowych głośników jest podpięty nieprawidłowo. Niestety tą metodą nie ustalimy głośnika, który jest źle podpięty, a jedynie możemy się zorientować, że jest coś nie tak i na próbę podłączyć jeden z tych głośników odwrotnie, jeśli dźwięk ulegnie poprawie tzn. że oba głośniki pracują w zgodnej fazie.

Tym sposobem po zapoznaniu się z tematyką polaryzacji głośników dochodzimy do ważnego zagadnienia, jakim jest fazowanie instalacji.

Fazowanie nie dotyczy podłączenia jednego głośnika, ale podłączenia wszystkich głośników instalacji w taki sposób, aby pracowały w jednej i tej samej fazie, Fazowanie głośników jest tym bardziej ważne, jeśli pracują one w jednej komorze rezonansowej. Żeby lepiej zrozumieć, o co chodzi w fazowaniu przyrównam głośniki do pomp, które tłoczą lub zasysają powietrze.

Głośnik, który ma prawidłowo podłączone bieguny jest pompą, która pompuje powietrze, jeśli te bieguny zamienimy stanie się pompą zasysającą powietrze.

Jeśli w jednej komorze (np. obudowie subwoofera) zamontujemy dwie pompy (analogicznie głośniki) to, aby spełniły one swoją role muszą pracować w tym samym kierunku, czyli albo oba pompować albo oba zasysać, jeśli jedna z tych pomp będzie pracować w przeciwnym kierunku, to wspomniana wcześniej komora będzie jedynie elementem łączącym obie pompy, które nie będą w stanie wytworzyć ciśnienia, dlatego że jedna będzie zasysać a druga pompować. (w praktyce bas z takiego subwoofera będzie się znosił (odejmował) i będzie praktycznie niesłyszalny). Nas oczywiście takie rozwiązanie nie interesuje i musimy dążyć do takiego podłączenia pomp ( głośników), a by wszystkie pompowały, a to z tego względu, że producenci głośników nie przewidują pracy głośników w trybie zasysania, oczywiście przy małych mocach jest to dopuszczalne, aby wszystkie głośniki pracowały w trybie zasysania (przeciwnej fazy), ja jednak polecam prawidłowe podłączanie no chyba, że sama konstrukcja obudowy to uniemożliwia (np. głośnik zamontowany koszem na zewnątrz).

Podłączanie głośników w trybie zasysania (przeciwnej fazy) może spowodować ich przedwczesne uszkodzenie.

Podsumowanie:

Prawidłowa polaryzacja to podpięcie głośnika w taki sposób, aby pracował jako pompa tłocząca, a fazowanie to prawidłowe zsynchronizowanie wszystkich pomp, aby pracowały w tym samym kierunku.

Mam nadzieje, że przyrównanie głośników do pomp nie wzbudzi w was negatywnych odczuć i pozwoli na lepsze zrozumienie istoty zagadnienia.

jesli uznacie ze sie nadaje do watku FAQ to prosze umiescić zlosnik.gif

oryginał bedzie też spoczywal na mojej stronce http://team.fiatuno.pl/index.php?id=caraudio&go=polaryzacja ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie dobrze ale nie zgodze sie ze głosnik podłączony jako "zasysający" czy tam wciągający sie szybciej uszkodzi bądz nie jest przystosowany do takiej pracy.

Sam magnes nie ma zadnych zastrzezen zeby cewka pracowało w przód i w tył.

Cewka tez nie widzi wiekszych problemów zeby w polu mgt poruszać sie w obie strony.

Jedynym elementem, który Cie zmylił jest kształt membrany, który podświadomie wywołuje myśl, ze jedyny "zdrowym" ruchem będzie zagarniający ruch do przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w sumie dobrze ale nie zgodze sie ze głosnik podłączony jako

> "zasysający" czy tam wciągający sie szybciej uszkodzi bądz nie

> jest przystosowany do takiej pracy.

> Sam magnes nie ma zadnych zastrzezen zeby cewka pracowało w przód i w

> tył.

> Cewka tez nie widzi wiekszych problemów zeby w polu mgt poruszać sie

> w obie strony.

> Jedynym elementem, który Cie zmylił jest kształt membrany, który

> podświadomie wywołuje myśl, ze jedyny "zdrowym" ruchem będzie

> zagarniający ruch do przodu.

Hehe-kiedyś już dyskutowaliśmy na temat Symetric Drive'a w wykonaniu scan peaka...i dla czego większość głośników jednak do końca symetrycznie nie wychyla się. wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Hehe-kiedyś już dyskutowaliśmy na temat Symetric Drive'a w wykonaniu

> scan peaka...i dla czego większość głośników jednak do końca

> symetrycznie nie wychyla się.

Ale w skrzyni sie nie wychyla symetrycznie czy samoistnie bez obudowy...

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale w skrzyni sie nie wychyla symetrycznie czy samoistnie bez

> obudowy...

No przecież wiesz że i tak i tak,choć drugie tak zalezy od rodzaju obudowy(w małej zamkniętej bardziej "tak"...a w TL mniej "tak" grinser006.gif)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w sumie dobrze ale nie zgodze sie ze głosnik podłączony jako

> "zasysający" czy tam wciągający sie szybciej uszkodzi bądz nie

> jest przystosowany do takiej pracy.

> Sam magnes nie ma zadnych zastrzezen zeby cewka pracowało w przód i w

> tył.

> Cewka tez nie widzi wiekszych problemów zeby w polu mgt poruszać sie

> w obie strony.

> Jedynym elementem, który Cie zmylił jest kształt membrany, który

> podświadomie wywołuje myśl, ze jedyny "zdrowym" ruchem będzie

> zagarniający ruch do przodu.

spotkałem się już ze zsunięciem cewki z karkasu, w głośniku grającym w przeciw fazie, byc może to pojedyńczy przypadek, ale dał mi do myślenia zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.