Skocz do zawartości

PROBLEM Z OLEJEM - STILO JTD 115


przemekb22

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

Dziś odebrałem samochód od mechanika, bo zleciłem wcześniej wymianę oleju, filtrów i przeczyszczenie EGR-a. Prosiłem o zalanie silnika olejem Selenia WR 5w-40, a silnik zalany został olejem Selenia K 5w-40 (ACEA A3/B3), gdyż tamtem był niedostępny w sklepie. Olej ten przeznaczony jest i polecany głównie do benzyniaków. Z kolei norma ACEA i VW 505.00 mówi, że w dieslach też można go stosować. Mam pytanie czy dla JTD-ka jest to dobry wybór i czy mu nie zaszkodzi??? Wpadkowałem za olej ponad 200zł i nie chciałbym go wymieniać ponownie. Ekspertem od olejów nie jestem, więc mam nadzieję, że rozwiejecie mój problem, a mojemu silnikowi nic się nie stanie crazy.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak samo mam zalany castrol magnatec 10w40 a3/b3 i jest ok

Naszukałem sie, poczytałem i rzeczywiście polityka marketingowa producentów olejów sprowadza się chyba do tego, że jak napiszą na opakowaniu, ze olej jest do diesla lub benzyny, to tak rzeczywiście jest. Nic bardziej mylnego. Dziś chyba znalazłem odpowiedź na moje pytanie. Skontaktowałem się z przedstawicielami Seleni i ich odpowiedź mnie w pełni usatysfakcjonowała. Otóż europejska norma ACEA A3/B3 mówi wprost o zastosowaniu oleju również w silnikach diesla. Polityka marketingowa wielu producentów prowadzi do tego, że producent pisze na opakowaniu, że olej jest wyłącznie do benzyniaka i odwrotnie, a w praktyce oznacza to tyle, że nie do końca tak jest. Wiele olejów ma identyczny skład (różnica +- 5% jeśli chodzi o dodatki) pomimo, że wprowadza się takie rozróżnienia, benzyna czy diesel. Np. Selenia WR 5W-40 różni się od Seleni K 5w-40 praktycznie tylko wartością T.B.N i to nieznacznie (TBN 11 i odpowiednio 10.2). Reszta właściwości jest identyczna. Reasumując na rynku jest wiele produktów, które poza nazwą i nowym opakowaniem niewiele się różnią między sobą. Poniżej zamieszczam linki dla porównania w/w olejów:

http://flcf.onion.it/commonfile/eng/pdf/1142_stec_ENG.pdf - SELENIA K

http://flcf.onion.it/commonfile/eng/pdf/1092_stec_ENG.pdf - SELENIA WR

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.