Skocz do zawartości

sterowanie radiem przy kierownicy


termuser

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Miałem fabryczne radio blaupunkt którym sterowałem pilotem przy kierownicy.Niestety musiałem wymienić radio.Wymieniłem też na blaupunkta ale sterowanie z kierownicy z tym radiem nie działa(domyślałem się tego że tak może być).Wiem że idzie do tego radia podłączyć sterowanie bo jest pokazane na schemacie.Moje pytanie jest takie,czy ktoś zna jakiegoś fachowca który będzie umiał to połapać.Dobrze by było gdyby ten fachowiec był ze świętochłowic lub blisko tego miejsca.Z góry dzieki za informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kierownicy masz tzw. drabinkę rezystorową, czyli każdy z przycisków daje wciśnięty określoną rezystancję, jest to więc sygnał analogowy.

Półkowe Blaupunkty (chyba wszystkie od dobrych parunastu lat) dostosowane do podłączenia kablowego zdalnego sterowania (poprzez zieloną kostkę mini-iso) wymagają sygnału cyfrowego.

Jest to sygnał taki sam jak z pilotów na podczerwień Blaupunkta np RC-10 czy RC-12

Dlatego w blaupunktach bez odbiornika podczerwieni można było łatwo dołożyć taki układzik z (za stroną http://elektron.pol.lublin.pl/users/djlj24/studio24/kable):

pilblarc.gif

Dzięki czemu radio odbierało sygnał z pilotów na podczerwień.

Tobie to nie potrzebne, ale z powyższego obrazka widać z których pinów można skorzystać aby zasilić układ (10 = +12V, 12= masa) oraz gdzie radio oczekuje sygnału (11) w postaci impulsów (5V)

Układ musi więc na podstawie analogowego sygnału z kierownicy (rezystancji) wygenerować cyfrowy sygnał.

Taki układ jest bardzo prosty w budowie, można go zbudować w oparciu o dowolny programowalny mikrokontroler z przetwornikiem analogowo cyfrowym (ADC), na przykład ATMEL-a albo jakiś PIC.

Potrzebujesz więc fachowca lub amatora elektronika który umie i ma narzędzia aby taki układ zbudować, oprogramować i polutować do kupy. Koszt wszystkich części aby to zbudować nie jest duży, pod warunkiem że ma się dobrą lutownicę, programator, ma się czym wytrawić płytkę itp.

Informacje o wartościach rezystancji z kierownicy Lacetti oraz o sygnałach do wygenerowania znajdziesz tutaj:

http://dren.dk/lacetti-blaupunkt.html

przy czym podane tam są 2 wersje interwałów sygnałów, prawidłowe są te bardziej okrągłe, czyli:

Code:


 

__ __

Scale: ( |_| is a 660 us pulse)

Pulse time ____ _____ _____________________________________________________________

. 2 ms |_____| |_|

____ ______ __________________________________________________________

V+ 2.6 ms |_______| |_|

____ ________ _______________________________________________________

V- 3.2 ms |________| |_|

____ __________ ___________________________________________________

UP 3.8 ms |__________| |_|

____ ____________ _______________________________________________

DOWN 4.4 ms |____________| |_|

____ ______________ ___________________________________________

MUTE 5 ms |______________| |_|

____ ________________ _______________________________________

RIGHT 5.6 ms |________________| |_|

____ _________________ ____________________________________

LEFT 6.2 ms |__________________| |_|

____ ___________________ _________________________________

SRC 6.8 ms |___________________| |_|

____ _____________________ _____________________________

OK 7.4 ms |_____________________| |_|

____ _______________________ _________________________

SRC+ 8 ms |_______________________| |_|


Jako amator uparłem się kiedyś, że zrobie sobie taki układ Fia tMarea <-> Blaupunkt.

Zajęło mi to sporo wieczorów, zainwestowałem w laminat z miedzią, programator itp - miałem taką fanaberię i udało się. Ale szybciej i pewniej będzie zamówić tutaj: http://www.piloty.pl/UNI20.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.