Skocz do zawartości

Luźne dywagacje na temat rodzajów krokowca II gen.


aquila

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Ostatnio zaglądałem pod maskę u kumpla i zauważyłem, że ma trochę inny krokowiec niż mój. Wyglądał bardzo podobnie do tego:

8f0a44b7f47ee207.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Chodzi mi o to, że ma śrubę regulacyjną obok, czy to jest krokowiec tylko na tzw. "lipę" a mieszankę reguluje się śrubą/registrem ? Niestety nie dojrzałem czy przewody idą do komputera gazu czy do magicznej puszki gdzieś w komorze wink.gif

Mój dla odmiany wygląda tak:

405s37q.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Czy moje dywagacje na temat tego, że kumpel ma I gen. tylko z lipnym krokowcem mogą mieć sens ? Mój nie ma tej śrubki i na 100% jest podłączony do komputera wink.gif Czy poprostu to jest jakiś inny rodzaj i już ?

Pytanie drugie: Jaką wyższość ma II gen nad I gen ? Taka luźna rozmowa na wieczór ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre instalacje miały właśnie krokowca i przy nim właśnie śrubę, rzadko to się zdarzało, ale się zdarzało. W jakiś sposób tą śrubą można było jeszcze doregulować instalację choć dla mnie to bez sensu trochę.

O wyższości IIgen. na Igen. nie trzeba dużo pisać, w IIgen. jeśli jest dobrze ustawiona masz cały czas mieszankę stechiometryczną, czyli skład zmienią się mniej więcej sinusoidalnie od ubogiego do bogatego, tak jak ma to miejsce w aucie z zasilaniem wtryskowym na benzynie. W Igen. po dobrym wyregulowaniu, skład jest mniej więcej taki sam i tylko nieznacznie się zmienia przez nieliniowość układu mikser-reduktor. Czyli mieszanka zachowuje się mniej więcej tak jak w aucie gaźnikowym.

IIgen. jest na pewno oszczędniejsza, można włączyć cut-off czego Igen. nie posiada.

Kiedyś czytałem taki przykład to było chyba o golfie II z silnikiem 1.6 w automacie na gaźniku. Auto na Igen. paliło w mieście chyba 14-16l gazu i nikt nie potrafił go wyregulować, żeby paliło mniej i nie miało ubogiej mieszanki. W końcu ktoś się pokusił o wstawienie w kolektor sondy lambda, która miała pracować tylko na gazie, podłączono do tego jakąś prostą centralkę, wstawiono krokowca i wyregulowano. Po takim zabiegu auto zaczęło palić około 12l gazu w mieście, więc wg mnie gra warta świeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.