Skocz do zawartości

Lusterka zewnętrzne, składane


cacus

Rekomendowane odpowiedzi

Rozpocznę kolejny wątek, którego tematem przewodnim będą elektryczne lusterka zewnętrzne wink.gif

W Cromie standardem jest regulacja i podgrzewanie. Jednak składanie juz było dodatkową opcją passed_out.gif

I tu pojawia się pytanie: co trzeba zmienić aby zaaplikować elektryczne skłądanie lusterek?

Myślę, że na pewno:

1. lusterka (ilu pinowe powinny być, 11?)

2. panel przycisków (z aktywnym przyciskiem składania)

Czy trzeba wymieniać jeszcze centralki w drzwiach?

Lisek - zastanawiałeś się nad tym, czy może masz już składane elektrycznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Lisek - zastanawiałeś się nad tym, czy może masz już składane elektrycznie?

Tak juz mam .... a nie miałem ... zlosnik.gif zrobiłem je jakiś rok temu...

Co potrzeba:

-> 2x lusterka - prawe ma miec 7 przewodów a lewe 9 przewodów ( bez składania maja odpowiednio 5 i 7 przewodów...

Resztę klamotów można ale nie trzeba mieć oryginalne ( ja nic więcej nie dodałem )

-> Potrzebne są dwie kasety sterujące te które siedzą w drzwiach prawych i lewych od auta z składanymi lusterkami lub przerobić te które sie posiada poprzez wstawienie brakujących przekaźników... ( ja dołożyłem przekaźniki ) cool.gif

-> Zmiana panela sterowania na taki z przyciskiem jub przerobienie panela który jest zamocowany ( ja przerobiłem konsole i wstawiłem podświetlenie )

Musiał bym pozbierać wszystko i zrobić referacik.... zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak juz mam .... a nie miałem ... zrobiłem je jakiś rok temu...

claps.gifclaps.gifclaps.gif

> Co potrzeba:

> - Resztę klamotów można ale nie trzeba mieć oryginalne ( ja nic więcej nie dodałem )

> 2x lusterka - prawe ma miec 7 przewodów a lewe 9 przewodów ( bez składania maja odpowiednio 5 i 7 przewodów...

A takie, gdzie sprzedający podaje, że jest 11 i 9 kabli?? Będą dobre?

> Musiał bym pozbierać wszystko i zrobić referacik....

blagam.gifblagam.gifslinka.gifslinka.gifslinka.gifslinka.gifslinka.gif

food.giffood.giffood.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A takie, gdzie sprzedający podaje, że jest 11 i 9 kabli?? Będą dobre?

to sa bardziej rozbudowane do auta z sterowanym elektrycznie fotelem i z pamiecia - do zapamięntywania i sterowania podczas cofania...

powinny być OK... po prostu tych dodatkowych układów nie wykorzystasz do póki nie zmienisz foteli na sterowane elektrycznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

>... po prostu tych dodatkowych układów nie wykorzystasz do póki nie zmienisz foteli

> na sterowane elektrycznie

Lisek,

mam do Ciebie 2 sprawy:

1. czy lusterka w naszych i po FL są takie same?

2. Może znalazłeś schemat, co i jak trzeba przerobić w sterowniku aby odpalić składanie lusterek?

icon_rolleyes.gificon_rolleyes.gificon_rolleyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Lisek,

> mam do Ciebie 2 sprawy:

> 1. czy lusterka w naszych i po FL są takie same?

Tak sa identyczna... ale pamiętaj, ze sa 3 rodzaje .... zwykłe elektryczne składane recznie / składane elektrycznie / składane elektryczne ale z pamięcia dla foteliii elektrycznych

> 2. Może znalazłeś schemat, co i jak trzeba przerobić w sterowniku aby odpalić składanie lusterek?

Poszukam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się w miarę możliwości / czasu i moich notatek których nie moge znaleźć sick.gif / napisać tu co i jak zmienić aby lusterka zamienić na lusterka składane elektrycznie....

Więc zaczniemy od panelu bocznego...

Panel boczny bez przycisku składanych lusterek nie posiada ikonki na klawiszu... po tm możemy się łatwo zorientować, że nasze auto lub to które chcemy kupić nie ma składanych lusterek. Panel można wyjąc i rozebrać a klawisz po wyciągnięciu i odcięciu plastykowej blokady będzie działał.... niestety brakuje jeszcze czegoś...

- podswietlania ( diody montowanej SMD ) ( 4 )

- elementu styku pod przyciskiem ( 3 )

- rezystora ( SMD lub zwykły) ( 2 ) wartość podam potem

- jednego bolca w kasecie - konektorka ( 1 - A )

285335945-Luster1a.JPG

285335945-Luster1.JPG

285335945-Luster2.JPG

Cześci do tego można wyciągnąć z różnego rodzaju zabawek, radyjek itp... lub po prostu kupić jeden przełącznik drzwi prawych lub lewych od szyby z Cromy ( są znacznie tańsze niż oryginalny panel .... ale mozna zawsze wymienić cały panel - kolor nie ma znaczenia bo przekłada się tylko wnętrze ) za kilkanaście zł i przelutować...

Ja mam ten przycisk podświetlany na czerwono i dzięki temu się nie mylę oink.gif

Ikonę można wydrapać ostrym nożykiem na klawiszu - pod czarną skorupą jest biały plastyk i to on świeci.... zamieszcze zdjęcie mojego panela

285335945-Luster3.JPG

post-15502-14352514130858_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Postaram się w miarę możliwości / czasu i moich notatek których nie moge znaleźć / napisać tu co

> i jak zmienić aby lusterka zamienić na lusterka składane elektrycznie....

> Więc zaczniemy od panelu bocznego...

slinka.gifslinka.gifslinka.gifslinka.gifslinka.gifslinka.gifslinka.gif

super

nie mogę się doczekać manuala dla kaset sterujących food.giffood.gif

na sobotę planuję zamontowanie tego do Cromki zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda panel po mojej przeróbce.... wink.gif może nie jest to szczyt elegancji ale układ działa bezawaryjnie od roku

Rezystor dla przycisku dobrałem metoda prób i błędów i wyszło mi 220 Ohm... ( tak tylko 220 !!! ) - to ten z czerwonymi paskami i czarnym

Rezystor dla mojej diody podświetlającej - montowany powierzchniowo SMD o symbolu 752 jest poniżej.. czyli 7,5k Ohma

285340239-kaseta1.jpg

Kolejnym problemem sa kasety sterujące umieszczone wewnątrz drzwi - pod boczkami.... nie wiem czy we wszystkich modelach ( byc może na początku produkcji nie wycinali - częst tak jest np w przypadku innych modeli fiata lub jakiegoś innego klucza ) ale u mnie ten problem wystąpił sick.gif Brakuje przekaźników oraz kilku elementów zabezpieczających jak diody itp.... Niestety przekaźnik jest dość specyficzny z tego co pamięntam nie znalazłem go w polskich składach elektroniki a ściąganie z Japonii kosztowało by majątek.... więc należało go zastąpić innymi na 12V ... ja akurat miałem jakieś miniaturowe więc je zastosowałem.... więc najprościej jest zakupić kasety od jakiegoś dawcy z taka opcją u fiata Cromy ta opcja składanych lusterek to nr 441 ( retrovisiori esterni elettricy ripiegabili con disappannamento ) można je rozpoznać po numerze seryjnym )

285340239-kaseta2.jpg

285340239-kaseta3.jpg

285340239-kaseta4.jpg

A tu z opisem....

285340239-pod%B3aczenie.jpg

-> Punkty "A" i "B" to wyjście na sterowanie lusterkiem / składanie i rozkładanie lusterek / ale sa to sygnały ujemne ( - 12 V ) i pojawiają sie w momencie gdy lusterko ma byc składane lub rozkładane....

-> Punkt "C" to +12 V do przyłączenia przekaźnika ale pod sterowanie cały czas jest obecne...

Punkty wyjścia na silnik lusterka to te dwie strzałki skierowane do kółeczka z M w środku ( M jak Motor ) tu powinno raz pokazać sie na jednym zacisku + a na drugim - i odwrotnie w zależności czy lusterko ma się składać czy rozkładać, tu mamy podłączyć wyjście z naszego przekaźnika lub przekaźników.

-> Następny punkt to + 12 V obecny na kasecie do zasilania silnika

-> Kolejny to -12V do zasilania silnika... oryginalnie powinien być tu wstawiony bezpiecznik SH2 lub zwora oraz zabezpieczenie termiczne - ( opisowo : PTC4 rodzaj rezystora który wraz ze wzrostem swojej temperatury wzrasta rezystancja ) ja wstawiłem bezpiecznik o ile pamiętam coś koło 2 A a zamiast tego rezystora nic nie dałem - to znaczy chciałem dać żarówkę ale i bez tego działa poprawnie.... to raczej zabezpieczenie, ze jak by w zimie zamarzło lusterko to żeby nie przepalić silnika powinno się to odłączyć... zmniejszyć prąd na silniku...

Na zielono zaznaczone sa jeszcze ścieżka łącząca te punty z odpowiednim zaciskiem. a na niebiesko dodatkowy kondensator który jest podłączony w równolegle z silniczkiem / przeciw zakłóceniowy i przepięciowy...

DCN...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> brakuje przekaźników oraz kilku elementów zabezpieczających jak diody itp.... Niestety przekaźnik

> jest dość specyficzny z tego co pamięntam nie znalazłem go w polskich składach elektroniki a

> ściąganie z Japonii kosztowało by majątek.... więc należało go zastąpić innymi na 12V ... ja

> akurat miałem jakieś miniaturowe więc je zastosowałem....

za dotychczasowe wskazówki należy się 20.GIF20.GIF albo i nawet pub2.gif

a więc jakich przekaźników szukać? Diody jakie? Inne elementy?

sorki, że zasypuje pytaniami, jednak na sobotę planuje montaż i chciałbym się przygotować. panic.gif

Wolałbym uniknąć kilkukrotego demontarzu tapicerki drzwi pad.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wolałbym uniknąć kilkukrotego demontarzu tapicerki drzwi

Niestety nie mogę znaleźć moich notatek więc będę to odtwarzał ponownie mlot.gif. najlepszym rozwiązaniem było by znalezienie na rynku odpowiednika oryginalnego przekaźnika....

Przekażnik zasilany 12V z dwiema cewkami ( podwójny ) i przerzutnikiem krzyżowym - ( inaczej mówiąc jak poda się 12v DC na jedne zacisk to poda na wyjście na zacisk odseparowany A "+" a na B "-" a jak poda się +12V na drugi zacisk to poda odwrotnie na A "-" a na B "+" gdy nie poda się żadnego napięcia to przekaźnik nie podaje również żadnego napięcia)

Potrzebne sa 2 takie przekaźniki ( po jednym na każde drzwi ) i to klucz sukcesu lub można to również zrobić na kilku przekaźnikach ( dokładnie na 4 dwóch podwójnych ( po dwa ) lub na 8 pojedynczych w lewa kasetę4 i 4 w prawą kasetę screwy.gif ) poszukam coś i zaproponuje....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przekażnik zasilany 12V z dwiema cewkami ( podwójny ) i przerzutnikiem krzyżowym - ( inaczej mówiąc

> jak poda się 12v DC na jedne zacisk to poda na wyjście na zacisk odseparowany A "+" a na B

> "-" a jak poda się +12V na drugi zacisk to poda odwrotnie na A "-" a na B "+" gdy nie poda

> się żadnego napięcia to przekaźnik nie podaje również żadnego napięcia)

hmm.gifhmm.gif

Czyli w dużym uproszczeniu ma to być taki przekaźnik?

285340862-przeka%BCnik.JPG

Teraz jeszcze znaleźć odpowiednik i jego symbol....

czy ten będzie dobry do naszego zastosowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli w dużym uproszczeniu ma to być taki przekaźnik?

Coś w tym rodzaju..... wink.gif

Niestety ten w linku jest bistabiny.... to znaczy, że po podaniu napięcia zapamięta swoją pozycje i pozostanie w tej pozycji więc się nie nadaje się.... no.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> które kasety są ze sterowaniem lusterkami?

wszystkie z +441 DN SN to prawe/lewe kasety ... a gs i gd to o ile pamientam wersja angielska i europejska.... ale moge się mylic...

na allegro sa po 50 zł obecnie/ szt..... wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak wygląda panel po mojej przeróbce.... może nie jest to szczyt elegancji ale układ działa

> bezawaryjnie od roku

może to pomoże innym w przeróbkach (większą rozdzielczość mogę podesłać do manuala):

285341844-panelp%B3yta.jpg

Kupiłem panel ze składaniem i trochę go przerobiłem - zmieniłem na czerwone diody od przycisku składania lusterek i potwierdzające wł/wył czyjnika przycięciaq szyb. Efekt przy robieniu fotki z lampą:

285341844-panelsterowania.jpg

post-88514-14352514141153_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> --Punkty wyjścia na silnik lusterka to te dwie strzałki skierowane do kółeczka z M w środku ( M jak

> Motor ) tu powinno raz pokazać sie na jednym zacisku + a na drugim - i odwrotnie w zależności

> czy lusterko ma się składać czy rozkładać, tu mamy podłączyć wyjście z naszego przekaźnika lub

> przekaźników.

> --Na zielono zaznaczone sa jeszcze ścieżka łącząca te punty z odpowiednim zaciskiem. a na

> niebiesko dodatkowy kondensator który jest podłączony w równolegle z silniczkiem / przeciw

> zakłóceniowy i przepięciowy...

> DCN...

Lisek,

jeszcze 2 pytanka:

1. rozumiem, że trzeba dołożyć jeszcze 2 diody prostownicze, które są do sterowania przekaźnikami... tak?

2. Rezystory R116 i R119 nie są potrzebne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Lisek,

> jeszcze 2 pytanka:

> 1. rozumiem, że trzeba dołożyć jeszcze 2 diody prostownicze, które są do sterowania

> przekaźnikami... tak?

Nie są niezbędne.... sa to diody do gaszenia przepięcia na cewkach przekaźnika - zabezpieczają tranzystory przed pikiem napięcia... nie pamientam czy je wstawiłem....

> 2. Rezystory R116 i R119 nie są potrzebne?

Zastanawiałem się jaka jest ich rola ale nie doszedłem do żadnych wniosków wiec nie wiem.. byc moze jest to kontrola napięcia lub sygnału..... ja ich nie mam i wszystko działa...

Ps...

Możesz powiększyć ten laminat - jaka jest wartość tych rezystorów SMD które ja dobierałem - zastanawiam sie, czy dobrze trafiłem food.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wstawiłeś oryginalne kasety czy przekaźniki ?

kupiłem kasetę na allegro - niestety przysłali mi inną niż zamówiłem (numer) passed_out.gif

Chciałem porobić foty i tak przerobić drugi sterownik.

Skończyło się na dodaniu przekaźników do obu kaset wg Twojej instrukcji wink.gif20.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Teraz zostało tylko przerobienie układu tak aby po zadziałaniu centralnego zamka / lock / lusterka

> sie składały a po /unlock / rozkłądały..... tak jak to ma kolega z Węgier

Wiesz, że się nad tym zastanawiałe, czy by nie zrobić tak jak jest np w Lagunie, że jak masz złożeone lusterka i otwierasz samochód to się rozkładają...

Jednak doszedłem do wniosku, że tak jak jest obecnie jest optymalnie gdyż:

1. Nie zawsze (przy każdym gaszeniu silnika) musisz składać lusterka. każde składanie prowadzi do częstszego uszkodzenia mechanizmu.

2. Jeśli zaparkujesz blisko ściany i otwierając centralnym lusterka się otworzą może być niechciany efekt facepalm%5B1%5D.gif

3. Otwieranie z defaultu przy uruchamianiu silnika też może powodować, że czasem nie będziesz mógł się przecisnąć ze złożonymi lusterkami.

Dla mnie ta opcja, którą mam obecnie jest najlepsza. bananaevil.gif

Poza tym chcę mieć możliwość decydowania co samochód ma zrobić, a nie on będzie mi mówił, że mam się dostosować....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wiesz, że się nad tym zastanawiałe,

Faktycznie ma to swoje + i - ..... ale jaki fajny lans na dzielnicy hehe.gif

Ja już dwa razy musiałem w czasie jazdy składać jak mi na mm ktoś śie wpychał na 3-ciego lub kosił zakręt a nie było gdzie uciec........ yikes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

> 1. Nie zawsze (przy każdym gaszeniu silnika) musisz składać lusterka. każde składanie prowadzi do

> częstszego uszkodzenia mechanizmu.

Bez przesady.

> 2. Jeśli zaparkujesz blisko ściany i otwierając centralnym lusterka się otworzą może być niechciany

> efekt

Zakładasz, że ściany lub samochód same się przemieszczą jak samochód jest zaparkowany i zamknięty?

> 3. Otwieranie z defaultu przy uruchamianiu silnika też może powodować, że czasem nie będziesz mógł

> się przecisnąć ze złożonymi lusterkami.

Zawsze można przycisnąć przycisk i zamknąć lusterka.

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Teraz zostało tylko przerobienie układu tak aby po zadziałaniu centralnego zamka / lock / lusterka

> sie składały a po /unlock / rozkłądały..... tak jak to ma kolega z Węgier

U niego nie jest to realizowane za pomocą centralnego zamka.

Do nakręcenia tego filmu, w środku schowała się inna osoba, która położyła się i naciskała przycisk.

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> U niego nie jest to realizowane za pomocą centralnego zamka.

> Do nakręcenia tego filmu, w środku schowała się inna osoba, która położyła się i naciskała

> przycisk.

To wszystko tłumaczy zlosnik.gif

A propo twojego pytania to owszem jest to możliwe po przerobieniu kasety ster.

Raczej nie widzałem na razie takiej opcji w oprogramowaniu FES ale może jest to wykonalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To, że FES tego nie potrafi to ja wiem, chodzi o to, żeby FES potrafił i w tym celu potrzebna jest

> Krówka, która potrafi sama położyć uszka po sobie.

> Pozdrawiam BAS

To nie ma tego...... O ile wiem Bravo również tego nie ma sick.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Odkopie troche temat...

Po stronie kierowcy składanie lusterka niedomaga tzn. składanie/rozkładanie odbywa się z widocznym oporem, czasem zbuntuje się i nie złoży. Na początku obstawiałem że coś nie łączy, ale słychać pracę silniczka. Jakieś pomysły?

Znajomy zasugerował że lusterko może być "recznie" przestawione w prowadnicy, a sam mechanizm zabrudzony, stąd jej opór.

Jak się dostać do wnętrza/mechanizmu/prowadnic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak się dostać do wnętrza/mechanizmu/prowadnic?

Najprościej zdjąć szkiełko lub/i osłonę tylną lusterka... Ale i tak za wiele tam nie zrobisz... frown.gif równie dobrze możesz zalać WD-40 lub innym silikonem lusterko przez szparę między szkiełkiem a obudową w okolicy mocowania

287729679-S1055162v2.jpg

287729679-S1055165v2.jpg

post-15502-14352524229123_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Najprościej zdjąć szkiełko lub/i osłonę tylną lusterka... Ale i tak za wiele tam nie zrobisz...

> równie dobrze możesz zalać WD-40 lub innym silikonem lusterko przez szparę między szkiełkiem a

> obudową w okolicy mocowania

Dzięki za foto... Faktycznie dostęp lipny frown.gif

Ale bez zdjęcia conajmniej lustra, niedowiem się co mu dolega.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dzięki za foto... Faktycznie dostęp lipny

> Ale bez zdjęcia conajmniej lustra, niedowiem się co mu dolega.

I tak sie nie dowiesz... nie rozbierzesz tego.

Jeśli sie składa ale nie może to zalej to naftą... tak naftą zostaw na 30 minut potem znowu zalej i znowu i samo sie naprawi.... szkoda roboty wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I tak sie nie dowiesz... nie rozbierzesz tego.

> Jeśli sie składa ale nie może to zalej to naftą... tak naftą zostaw na 30 minut potem znowu zalej

> i znowu i samo sie naprawi.... szkoda roboty

Nie wiem od czego jest to zależne bo potrafi składać się przez długi czas bez problemu (choć z delikatnym oporem), natomiast w pewnym momencie zbuntuje się i ani drgnie... na siłe nie ciągne, czekam aż mu się odwidzi i zacznie znow sie składać. Za każdym razem słychać prace silniczka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

> I tak sie nie dowiesz... nie rozbierzesz tego.

> Jeśli sie składa ale nie może to zalej to naftą... tak naftą zostaw na 30 minut potem znowu zalej

> i znowu i samo sie naprawi.... szkoda roboty

Faktycznie zdziałać w tym temacie niewiele siędało. Ostatecznie zalałem WD-40 i lusterko śmiga... składa się delikatnie dłużej niż lusterko pasażera ale (odpukać) nie odmawia współpracy smile.gif

Dzięki piwo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

No dobra, a ja nie mam wolnego przycisku na panelu i co wtedy?

Faktycznie śmieszne to było co napisałem. Myślałem o innym panelu - tym z lewej strony kierownicy. Na panelu z szybami faktycznie mam wolny przycisk :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.