Skocz do zawartości

Mandaty za wycieraczką jednak legalne


Gość SYSTEM

Rekomendowane odpowiedzi

Quote:

Karę za brak biletu parkingowego, którą wkładają nam za wycieraczkę, trzeba płacić - tak brzmi
wczorajszy i ostateczny wyrok w tej sprawie Naczelnego Sądu Administracyjnego
. Dla kierowców wyrok jest przekleństwem, dla zarządców dróg - zbawieniem.

Do tej pory nie było jasności: jedni prawnicy przekonywali, że kary wkładane za wycieraczkę są ważne, inni twierdzili, że nie trzeba ich płacić i kwestionowali „uliczny” tryb doręczania. Także sądy administracyjne wydawały sprzeczne wyroki - informuje „Gazeta Wyborcza”.

Najdobitniej przekonała się o tym Marlena J. ze Żnina (Kujawsko- Pomorskie). Bydgoski Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatrywał w ubiegłym roku dwie sprawy dotyczące kar wsadzonych za szybę jej auta. Kobieta kwestionowała rozpoczęcie egzekucji komorniczej bez wydania decyzji administracyjnej.

Jeden skład sędziowski przyznał jej rację i orzekł: - Nie można wejść na pensję Marleny J. na podstawie kwitka zostawionego za wycieraczką. Ale inny skład sędziowski w identycznej sprawie z wniosku Marleny J. nie zakwestionował ważności kary.

Po tych sprzecznych orzeczeniach w wielu miastach Polski zapanował chaos. Bydgoski zarząd dróg wstrzymał egzekucję kar. W Warszawie - oprócz kwitków za wycieraczką - wysyłano do ukaranych listy polecone z informacją o karze. W Szczecinie tłumy kierowców odmawiały płacenia kar, powołując się na wyrok z Bydgoszczy.

Sprawa trafiła do Andrzeja Zolla, rzecznika praw obywatelskich. Ostatecznie legalnością kar pieniężnych zajął się Naczelny Sąd Administracyjny. Pod koniec grudnia zapadł wyrok, w tym tygodniu sędziowie napisali uzasadnienie.

Sędzia Teresa Liwacz, rzecznik prasowy WSA w Bydgoszczy: - Nie ma już żadnych wątpliwości. Kary są ważne i trzeba je płacić, a jeśli ktoś tego nie zrobi, zarządca drogi ma pełne prawo przekazać sprawę do egzekucji skarbowej.

To oznacza koniec spokojnego snu dla kierowców, którzy nie płacą za parkowanie i liczą, że komornik o nich zapomniał. - Nie zapomniał - mówi Daniel Sarul, wicedyrektor bydgoskiego zarządu dróg. - Kiedy tylko otrzymamy uzasadnienie wyroku, natychmiast wystawimy kilkaset tytułów wykonawczych zawieszonych pół roku temu.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie zauważyłem....

Ale Twój przeżył zlosnik.gif

A wracjąc do tematu, mi straż miejska przykleiła mandat na... lewym lusterku icon_eek.gif z lepą na klamce jak przy blokadzie nono.gif

Dokłądniej było to wezwanie do zgłoszenia się...

chyba zaczęli się dostosowywać zanim było orzeczenie hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Quote:

> Karę za brak biletu parkingowego, którą wkładają nam za wycieraczkę,

> trzeba płacić - tak brzmi wczorajszy i ostateczny wyrok w tej

> sprawie Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Od dziś stając w strefie płatnej zdejmuję wycieraczki. zlosnik.gifgrinser006.giftongue.gifbalwanek.gifoink.gifno.giftongue.gifangryfire.gifwpysk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A co w wypadku gdy jestem tylko właścicielem samochodu i nigdzie nim

> nie parkowałem bez opłaty a zrobił to ktos komu

> pożyczyłem/użyczyłem auto?

> Też mam płacić tylko dlatego że jestem właścicielem?

Wlasnie zastanawiam sie, skad wynika obowiazek wskazania osoby, ktorej powierzono auto. Bo napewno nie z PoRD...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ... ja Wam jakaś "mendoza" wsadzi kwita za wycieraczę,

> a inna "mendoza" go wywali np. złośliwie to co.......?:???

ja bede uparty.... zlosnik.gif

do dzisiaj mnie pytaja gdzie blokada i co z nia zrobilem a ja do dzisiaj pytam jaka blokada hehe.gif od razu spytali czy karteczka tez... a ja dalej swoje... jaka karteczka zlosnik.gif mnie tam nie bylo w ogole hehe.gif i tlumacze uparcie ze ja czerwonego samochodu nie mam i ze ktos musial zlosliwie ten numer rejestracyjny podac devil.gif juz to 3 lata trwa chyba :hehe" furious.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja bede uparty....

> do dzisiaj mnie pytaja gdzie blokada i co z nia zrobilem a ja do

> dzisiaj pytam jaka blokada od razu spytali czy karteczka tez...

> a ja dalej swoje... jaka karteczka mnie tam nie bylo w ogole

> i tlumacze upare ze ja czerwonego samochodu nie mam i ze ktos

> musial zlosliwie ten numer rejestracyjny podac juz to 3 lata

> trwa chyba :hehe"

Widzę lekką upartość z kolegi strony ok.gif

ale się pytam poważnie czy taki kwit to jest prawomocny hmm.gif

a wydaje mi się, że nie cfaniaczek.gif

pozdrofki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Widzę lekką upartość z kolegi strony

> ale się pytam poważnie czy taki kwit to jest prawomocny

> a wydaje mi się, że nie

> pozdrofki

wiesz co.. ja powiedzialem im krotko i na temat... niech mi udowodnia ze cokolwiek mialem za wycieraczka, albo mialem blokade na kole.... problem blokad rozwiaze sie juz na wiosne bo nie beda mieli mozliwosci zalozenia blokady na kolo... nie beda tez mieli mozliwosci wciagniecia auta na lawete bez jego uszkodzenia devil.giffurious.gifhehe.gif (znaczy sie beda mogli mi skoczyc, bo auto poza tym ze obnizone, to w dodatku ma pociagniete nakladki na nadkola o kilka cm w dol... tak ze blokada sie nie miesci przy kolach 16") a wracajac do tematu... niech mnie wysla do sadu.. bo juz urzad skarbowy sie mnie czepial, straz miejska i wyjasnienia na policji tez skladalem... jak narazie nic im nie pomoglo, moga mnie po prostu pocalowac w cztery litery zlosnik.gif ja nie mialem ani kartki zadnej, ani blokady... i tyle... NIKT nie jest w stanie udowodnic ci ze stales w tym miejscu i ze miales za szyba mandat... no chyba, ze jakis kretyn zrobi zdjecie zlosnik.gif ale na to dzieki bozi kasy nie maja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kwitek z np. parkingu strzezonego ze tego dnia co wystawiono mandat auta w tym miejscu nie było bo stało na parkingu, działa pod warunkiem że wieśmaki foty nie cykneli dodatkowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem i słyszałem, to prawnicy już komentują ten wyrok i mają zastrzeżenia co do tej decyzji.

Moim zdaniem wyrok taki zapadł nie z racji tego, że jest zgodny z prawem, bo prawnicy twierdzą, że nie, ale dlatego żeby można było dalej karać mandatami za wycieraczką, bo inaczej byłby chaos i każdy by je olewał, tak jak by ludzie zaczęli olewać przepisy RD bo nic by im nie można było zrobić. A i za parking by już nie płacili. A oni po prostu nie mają pomysłu jak to rozwiązać (lub im się nie chce).

Wyrok taki zapadł, bo łatwiej jest go wydać niż zmienić przepisy na takie, które byłyby zgodne z rzeczywistością.

Czyli prowizorka. Tak jak ze wszystkim w Polsce.

I tutaj partia rządząca się popisuje znajomością pierwszego słowa w swojej nazwie, bo wbrew pozorą mają jakiś wpływ na decyzję na pewno, a jeżeli widzą, że prawo jest złe lub niejasne to powinni zareagować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> kiedyś w Wa-wie sie zdarzało

Czyli mieli sprzęt zakupiony przez miasto?

Homologację też mieli? Wogóle czy na robienie takich zdjęć jest potrzebna homologacja urządzenia? Mogą być zarówno z kliszy jak i cyfrowe? Bo jeżeli każdy aparacik może mieć to i moje zdjęcie (zrobione przeze mnie własnym aparatem) może być dowodem na podstawie którego udowodnię wykroczenie i nie będzie możliwości odwołania, czy tak?

Już tak nie robią? Dlaczego? IMO lepsze rozwiązanie i bardziej zgodne z prawem. Bo co mi świstku papieru, którego mogłem nie dostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuje taką akcje, jak już się trochę ociepli zebrać kilku chętnych i pochodzić uliczkami warszawy czy inych większych miast i wyciągać wszystkie mandaty z za wycieraczek i zbierać je do wora, a potem wysłać taki wór do sejmu i gdzie jeszcze się da, kierowca nie jest winny że mu ktoś wyciągnoł taki mandat, wyciąganie takiego mandatu też nie jest karalne, przynajmniej tak mi się wydaje, nie słyszałem o takim przepisie który by zabraniał wyciągania mandatów z za wycieraczki, wszyscy którzy nie dostrzegli swojego mandatu bo go nie było powinni zostać wezwani itp. zrobi się taki bajzel, całkowity paraliż jak wszystkich będą musieli wzywać a każdy powie że nie miał żadnego mandatu i nie przypomina sobie żeby tam parkował kiedyś tam, myśle że taka akcja zmusiła by ustawodawce do zrobienia jakiegoś ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.