Skocz do zawartości

Rozbudowa instalacji co/cwu o solary...


_Majkel_

Rekomendowane odpowiedzi

...wiąże się z dużą rozpierduchą domu? Pomyślałem o solarach głównie jako żródło cwu w okresie letnim. Coś prostego: mam miejsce na strychu na dodatkowy zasobnik, wstawić dodatkowy niewiem.gifhmm.gif zawór w kotłowni żeby odciąć zasobnik od istniejącego kotła kondensacyjnego na czas używania "wody z solara". Dodatkowa pompa, proste sterowanie żeby w zasobniku nie zrobić pary wodnej i tyle zlosnik.gif

Czy teoretycznie mozna "wpiąć się" w najbliższą rurę z ciepłą wodą i wpuścić tam tą nagrzaną solarem? hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy teoretycznie mozna "wpiąć się" w najbliższą rurę z ciepłą wodą i wpuścić tam tą nagrzaną

> solarem?

Teoretycznie można. Praktycznie to rozwalisz i zagotujesz solar. Układ solarny to odrębny obieg. Albo projekt, albo majster co już parędziesiąt widział i robił.

Potrzebny zasobnik akumulacyjny i parę innych drobiazgów.

W tym temacie ekspertem nie jestem, ale jeżeli nie dostaniesz solarów w prezencie to stopa zwrotu na długie lata i nie jest to 5-6 a raczej 15-16lat.

Lepiej pompkę ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Teoretycznie można. Praktycznie to rozwalisz i zagotujesz solar. Układ solarny to odrębny obieg.

o tym wiem i zdaje sobie sprawę z tego ze solar przy braku wymuszonego obiegu produkować moze parę wodną...

> Albo projekt, albo majster co już parędziesiąt widział i robił.

> Potrzebny zasobnik akumulacyjny i parę innych drobiazgów.

zdaję sobie sprawę, ale podejrzewam ze przy takiej robocie 1/3 to części a reszta to robociza

> W tym temacie ekspertem nie jestem, ale jeżeli nie dostaniesz solarów w prezencie to stopa zwrotu

> na długie lata i nie jest to 5-6 a raczej 15-16lat.

to nowy dom (jeszcze nie zacząłem w nim nawet mieszkać) i te "naście" lat bede w nim mieszkał

> Lepiej pompkę ciepła.

nie wchodzi w grę - dom ukończony w 99,9% i o ile rozpierduche od strony dachu jestem w stanie przeżyc to dłubanie w ziemi juz nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ...wiąże się z dużą rozpierduchą domu? Pomyślałem o solarach głównie jako żródło cwu w okresie

> letnim....

Tak jak kolega zauważył, w przypadku domu jednorodzinnego sens ekonomiczny b. wątpliwy.

Zwrot inwestycji nawet przy 50-60% dopłatach z gminy to okres 10 i więcej lat.

Oczywiście obowiązkowo dodatkowe przeglądy i konserwacje instalacji.

Co innego jakieś pensjonaty, sanatoria, szpitale gdzie zapotrzebowanie na c.w.u jest naprawdę spore.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak jak kolega zauważył, w przypadku domu jednorodzinnego sens ekonomiczny b. wątpliwy.

> Zwrot inwestycji nawet przy 50-60% dopłatach z gminy to okres 10 i więcej lat.

> Oczywiście obowiązkowo dodatkowe przeglądy i konserwacje instalacji.

> Co innego jakieś pensjonaty, sanatoria, szpitale gdzie zapotrzebowanie na c.w.u jest naprawdę

> spore.

No ale zakładając że kolega chce mieć bajer za dużą kasę i być proekologiczny, to niestety musi pogrzebać w necie za odpowiednimi schematami układów.

Proponuję udać się do najbliższej hurtowni oferującej solary i zgłosić chcęć zakupu - w parę minut zostanie opętany przez odpowiedniego handlowca -zaraz schemat się znajdzie i nawet wykonawca... wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W tym temacie ekspertem nie jestem, ale jeżeli nie dostaniesz solarów w prezencie to stopa zwrotu

> na długie lata i nie jest to 5-6 a raczej 15-16lat.

Jak się nie leje wody na potęgę to zwrotu można wcale nie doczekać zlosnik.gif

Kumpel tym handlował i mówił, że przy polskim słońcu to tak ze 4-rodzinny domek jak jest co najmniej to ma to jakiś sens bo dla mniej to tylko szacun na dzielni ale finansowo to raczej się w plecy jest. Szczególnie jak się dom dobrze ociepliło i grzać go nie będzie za bardzo trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.