Skocz do zawartości

[DIY] Zaginarka warsztatowa do blaszek


lumo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jak już wspominałem w którymś z wątków kolejną przydatna maszynka która ma zagościć w moim skromnym warsztato-garażu zlosnik.gif ma być (a na wet już jest) prosta zaginarka do niewielkich kawałków blachy, niby rzecz nie taka potrzebna ale jak nie raz przychodziło mi zagiąć kawałek blachy o 90 st na długości 20 cm to mnie szlak trafiał bo było multum kombinowania jak to w przyzwoity sposób zrobić angryfire.gif

Na początku była kupka złomu (teraz też jest kupka tylko bardziej zwarta hehe.gif)

zaginarka2.jpg

I pierwsze cięcia:

zaginarka1.jpg

Docisk górny wykonany z kątownika hutniczego 30x30x3 zagłuszony blachą 3 mm, największym problemem było zeszlifowanie dolnej krawędzi ale nie takie rzeczy się robiło wink.gif

zaginarka5.jpg

zaginarka4.jpg

Ramie zaginające zrobiłem z kawałka ceowniak hutniczego 30 mm, zamocowany jest przy pomocy dwóch zawiasów zrobionych z jakiś ścinków materiału które pozostały po jakiś innych pracach... Kazdy zawias przykręcony na dwie śruby imbulsowe M6 oraz jedna M8 pełniąca funkcje bolca na ktorym obraca się cały interes...

zaginarka6.jpg

zaginarka7.jpg

Podczas robienia maszynki zastanawiałem sie gdzie ja ja wsadzę. Po pierwsze mało miejsca w garażu ale gdzieś by się ja postawiło, tylko żeby z niej skorzystać musi by zamocowana do stołu a że nie widziało mi się za każdym razem przykręcanie jej i odkręcanie od stołu więc wpadłem na pomysł ze zamatuje ją przy prasie hydraulicznej.... devil.gif

zaginarka8.jpg

zaginarka9.jpg

zaginarka10.jpg

A tu po zamontowaniu na prasie, bolce pasują w otwory wywiercone w pionowych ceówkach, szybki demontaż poprzez odkręcenie dwóch motylków, foto po zamontowaniu:

zaginarka12.jpg

zaginarka13.jpg

zaginarka14.jpg

No i jej możliwości:

zaginarka11.jpg

Niby nic a jednak tak duzo, szerokość robocza 64 cm nie za wiele ale w przypadku dłuższych elementów mam dostęp do zaginarki o szerokości roboczej 220 cm więc tak mi wystarczy.

Co dalej.... a no wielbiona przez niektórych myjka Karcher (niemalże jak golf III) zaczyna umierać więc koniecznie musi zostać czymś zastąpiona, powstał plan budowy myjki na trochę bardziej profesjonalnych podzespołach.....

myjka2.jpg

myjka4.jpg

myjka5.jpg

myjka1.jpg

ale o tym niebawem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak już masz prasę, to nie mogłeś zaginać blach na dwóch kątownikach?

> Wkładasz giętą blachę pomiędzy dwa kątowniki i pod prasę...

Hmm nie do końca, tak jak piszesz "powiedzmy" że działa prasa krawędziowa. Gdyby zrobić tak jak mówisz to nie wygniesz blachy nawet do 90 stopni, z dobrym wiatrem stawiam ok 80. W przypadku tej zaginarki mam możliwość gięcia aż do 130 stopni.

Myślałem o czymś taki jak pisałeś, wykonać stępel z jakiegoś kawałka stali oraz pryzmę, podobno daje rade ogarnąć na tego typu prasie gięcie blach ok 3mm więc nieźle ale tez tylko do kąta ok 100 st. Tylko wykonanie tego jest nieco bardziej problematyczne i troche ciezko przy pomocy obecnego parku maszynowego hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ta piła Ci prosto tnie, bo mam taką samą i użytkowanie jest problematyczne .

A mi bardzo miło się na niej pracuje, użwywam jej hobbistycznie, przecinałem jak narazie dwa razy pełny wałek fi 70, po przecieciu przykładałem winkiel (kąt prosty) do ciętego materiału i mozesz mi wierzyć lub mnie ale piła uciekła ok 0,5 mm, tylko oczywiście: piła była nowa dopiero co dotarta, posów bardzo wolny (przecinała ok 8 czy 10 minut), prowadnice tasmy wysunięte na maksa, dokręcone wszystkie ważniejsze śruby 9szczególnie ta imbulsowa co znajduje sie na osi obrotu (w końcu ją wkleiłem) i jak narazie wszystko ok co do awarii, ciekł siłownik (kupiłem ja używaną) i wnerwia wyłacznik krańcowy muszę go dobrze ustawić. Jak dla mnie fajna maszynka a największy plus że w pionie pracuje jak wyrzynarka wink.gif

PS. Mam nadzieje, że korzystałeś z tych piła na www.tnijtanio.pl polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A mi bardzo miło się na niej pracuje, użwywam jej hobbistycznie, przecinałem jak narazie dwa razy

> pełny wałek fi 70, po przecieciu przykładałem winkiel (kąt prosty) do ciętego materiału i

> mozesz mi wierzyć lub mnie ale piła uciekła ok 0,5 mm, tylko oczywiście: piła była nowa

> dopiero co dotarta, posów bardzo wolny (przecinała ok 8 czy 10 minut), prowadnice tasmy

> wysunięte na maksa, dokręcone wszystkie ważniejsze śruby 9szczególnie ta imbulsowa co znajduje

> sie na osi obrotu (w końcu ją wkleiłem) i jak narazie wszystko ok co do awarii, ciekł siłownik

> (kupiłem ja używaną) i wnerwia wyłacznik krańcowy muszę go dobrze ustawić. Jak dla mnie fajna

> maszynka a największy plus że w pionie pracuje jak wyrzynarka

> PS. Mam nadzieje, że korzystałeś z tych piła na www.tnijtanio.pl polecam.

Dzięki za słuszne uwagi. Z chińczykami mozna trafic dobrze albo gorzej. Mi widocznie trafil sie gorszy egzemplarz. U mnie główną wadą jest cięcie na tzw kiełbasę - ucieka nawet po kilka mm. Wydaje mi się, że problem jest w nieosiowości koła które prowadzi taśmę - musze w wolnej chwili reanimować tą piłe - wytoczyć nowe koło i zmienić silnik bo wyzionoł ducha przy cięciu wałka aluminiowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.