Skocz do zawartości

Prius i krótkie odcinki


Mavv

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko:

Jak zachowuje się Prius jeżdżony na krótkich miejskich odcinkach? Dosłownie po 1km? Wtedy pewnie tylko na silniku benzynowym? Czy może na elektrycznym, jeśli baterie na to pozwalają?

Pytam się, bo w tej chwili użytkuje auto właśnie w ten sposób - to znaczy się żona do pracy + dzieci do przedszkola - po 1km, potem ja do pracy 20km.

Czasem byłby taki tydzień, że auto tylko po 2km dziennie robi.

Ciekawi mnie, jak się hybryda zachowuje przy takim użytkowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

> Mam pytanko:

> Jak zachowuje się Prius jeżdżony na krótkich miejskich odcinkach? Dosłownie po 1km? Wtedy pewnie

> tylko na silniku benzynowym? Czy może na elektrycznym, jeśli baterie na to pozwalają?

> Pytam się, bo w tej chwili użytkuje auto właśnie w ten sposób - to znaczy się żona do pracy +

> dzieci do przedszkola - po 1km, potem ja do pracy 20km.

> Czasem byłby taki tydzień, że auto tylko po 2km dziennie robi.

> Ciekawi mnie, jak się hybryda zachowuje przy takim użytkowaniu.

To będzie wypadkowa wielu czynników, ale chyba najważniejsze to:

-temp otoczenia i silnika

-poziom naładowania baterii

-ukształtowanie terenu (wbrew pozorom bardzo duży wpływ)

-operowanie gazem i prędkość

W praktyce, przy włączeniu zawsze uruchamia się silnik spalinowy (w instrukcji chyba gdzieś też o tym piszą). Jak długo pracuje, to już zależy od powyższych czynników.

Zimą, szczególnie po dłuższym postoju na zewnątrz raczej ten 1 km nie wystarczy. Latem silnik potrafi się włączyć na moment i po chwili zgasnąć (o ile oczywiście delikatnie operujesz gazem).

Podobno niektóre egzemplarze są wyposażone w opcję wymuszenia jazdy na silniku elektrycznym, ja takowej nie posiadam. Przy Twoich założeniach szukałbym egzemplarza z tą opcją, być może można ja też dorobić, ale nie wnikałem, bo u mnie nie widzę takiej potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To będzie wypadkowa wielu czynników, ale chyba najważniejsze to:

> -temp otoczenia i silnika

> -poziom naładowania baterii

> -ukształtowanie terenu (wbrew pozorom bardzo duży wpływ)

> -operowanie gazem i prędkość

Na wyspie temperatury są raczej w miarę stałe - wahania roczne to -5 do +20 (lub -10 jak wyjątkowo mroźna zima zlosnik.gif i +25 jak upalne lato, ale są to raczej temperatury, które utrzymują się po kilka dni).

Baterie? Chyba największa niewiadoma? Chyba, że poziom naładowania pokazuje wyświetlacz.

Teren - różnisty

Operowanie gazem - teraz mamy automat i jeździ się nim zupełnie inaczej niż manualem.

> W praktyce, przy włączeniu zawsze uruchamia się silnik spalinowy (w instrukcji chyba gdzieś też o

> tym piszą). Jak długo pracuje, to już zależy od powyższych czynników.

Tak więc pewnie na tych krótkich odcinkach pewnie spalinowy. Dopiero po kilku km by się włączał elektryczny (jeśli baterie pozwolą).

> Zimą, szczególnie po dłuższym postoju na zewnątrz raczej ten 1 km nie wystarczy. Latem silnik

> potrafi się włączyć na moment i po chwili zgasnąć (o ile oczywiście delikatnie operujesz

> gazem).

Zima tu na wyspie nie jest straszna smile.gif

Jeszcze taki myk odnośnie zimy - często jest tu wilgotno i nawet -2 w nocy potrafi nieźle zmrozić szyby. Co robię wtedy - na jakieś 10 minut przed wyjściem odpalam auto, żeby się rozmroziło, w tym czasie dopijając kawkę. Raczej dla auta to tylko pomaga, co?

> Podobno niektóre egzemplarze są wyposażone w opcję wymuszenia jazdy na silniku elektrycznym, ja

> takowej nie posiadam. Przy Twoich założeniach szukałbym egzemplarza z tą opcją, być może można

> ja też dorobić, ale nie wnikałem, bo u mnie nie widzę takiej potrzeby.

Czy takie wymuszenie ma za zadanie ograniczyć spalanie?

Jeszcze mam pytanie - powiedzmy jadę sobie na większe zakupy do cywilizacji - hipermarket oddalony o jakieś 25km od domu. Jadę drogą z prędkością co najwyżej 100 km/h. Czy jak wjadę do miasta i zacznę toczyć się na światłach, to czy Prius pracowałby wtedy na silniku elektrycznym? Zakładając, że baterie były by naładowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Baterie? Chyba największa niewiadoma? Chyba, że poziom naładowania pokazuje wyświetlacz.

Oczywiście masz wyświetlacz z poziomem naładowania i info jak w danym momencie zasilany jest samochód.

> Teren - różnisty

Nawe bardzo delikatne wzniesienie zazwyczaj wymusza załączenie silnika spalinowego (oczywiście mowa o prędkości do 50-60km/h, bo powyżej to już raczej spalinowy wspomagany elektrycznym)

> Operowanie gazem - teraz mamy automat i jeździ się nim zupełnie inaczej niż manualem.

Chodziło mi o to, że jest bardzo delikatna granica, po przekroczeniu której załącza się silnik spalinowy. Czasami wystarczy minimalnie odpuścić i jedziesz na prąd. Każde mocniejsze dodanie gazu od razu odpala silnik spalinowy.

> Tak więc pewnie na tych krótkich odcinkach pewnie spalinowy. Dopiero po kilku km by się włączał

> elektryczny (jeśli baterie pozwolą).

Zimą, szczególnie po dłuższym postoju na pewno. Latem, jak auto rozgrzane jest szasna, że całość lub większość odcinka 1 km przejedziesz na baterii.

> Zima tu na wyspie nie jest straszna

> Jeszcze taki myk odnośnie zimy - często jest tu wilgotno i nawet -2 w nocy potrafi nieźle zmrozić

> szyby. Co robię wtedy - na jakieś 10 minut przed wyjściem odpalam auto, żeby się rozmroziło, w

> tym czasie dopijając kawkę. Raczej dla auta to tylko pomaga, co?

Pomaga w czym??

Auto najszybciej się nagrzewa w czasie jazdy, w instrukcji też o tym piszą. Takie grzanie na postoju w niczym nie pomaga. Poza tym Prius ma bardzo wydajną wentylację, bardzo szybko dmucha ciepłym w zimie.

> Czy takie wymuszenie ma za zadanie ograniczyć spalanie?

Pewnie tak - jak jedziesz na baterii to nic nie spalasz benzyny. Przy czym to nie jest auto stworzone z założenia do jazdy stricte na bateriach, ale przy odpowiednich warunkach (w szczególności ukształtowanie terenu) mozna to zmaksymalizować.

Np starujesz auto, jedziesz ten km na baterii, którą siłą rzeczy w tym czasie sporo się rozładuje (producent podaje , ze maks zasięg to ok 2km przy v/max ok 50km/h i to się mniej więcej zgadza) i jesli po tym 1km będziesz miał odcinek z górki, to bateria się szybko podładuje, inaczej będzie się musiał w końcu załączyć silnik spalinowy, żeby naładować baterie.

> Jeszcze mam pytanie - powiedzmy jadę sobie na większe zakupy do cywilizacji - hipermarket oddalony

> o jakieś 25km od domu. Jadę drogą z prędkością co najwyżej 100 km/h. Czy jak wjadę do miasta i

> zacznę toczyć się na światłach, to czy Prius pracowałby wtedy na silniku elektrycznym?

> Zakładając, że baterie były by naładowane.

Praktycznie każde puszczenie gazu, hamowanie, jazda z górki to automatyczne przełączenie auta w tryb elektryczny z jednoczesnym ładowaniem baterii. Jazda w korku, toczenie się do świateł to też jazda na bateriach (do ich rozładowania - nigdy do końca, ale tym steruje już komp)

Z moich obserwacji wynika, że jazda miejsko/podmiejska i trasy bardziej lokalne (nie autostrady) to optymalne środowisko dla Priusa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dzięki za odpowiedzi!

> Sporo mi wyjaśniłeś, jak działa Prius.

waytogo.gif

> Będę brał na pewno Priusa pod uwagę, kiedy będę następnym razem zmieniał auto.

Moim zdaniem warto.

> Długo już jeździsz swoim?

Dopiero 8 mieś, przejechałem w tym czasie ok 15kkm i póki co, jestem bardzo zadowolony.

Jest jeszcze jeden plus tego auta - zacząłem znacznie spokojniej jeździć cool.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Moim zdaniem warto.

Prius jest jednym z kilku wariantów smile.gif

> Dopiero 8 mieś, przejechałem w tym czasie ok 15kkm i póki co, jestem bardzo zadowolony.

ok.gif

> Jest jeszcze jeden plus tego auta - zacząłem znacznie spokojniej jeździć

Mam to samo z Mondeo zlosnik.gif 2 litrowy silnik i 145km i jeżdżę spokojniej smile.gif Ale jak trzeba przycisnąć, to drive.gifbananaevil.gifwink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.