Skocz do zawartości

Jest moze na forum jakis spec od pomp do CO ?


woj_s

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi mi o sterowanie pompa w układzie CO.

Jest mozliwe podlaczenie do jednej pompy 2 sygnałów sterujących ?

Np.

- temp wzrasta do 40oC - sterownik wysyla sygnal do pompy (jeden kabel) - działaj na 1 biegu

- temp wzrasta do 75oC - sterownik wysyla sygnal do pompy (drugi kabel) - wlacz 3 bieg.

A moze jakas pompa , która potrafi zwiekszac swoja wydajnosc w zaleznosci od temperatury ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chodzi mi o sterowanie pompa w układzie CO.

> Jest mozliwe podlaczenie do jednej pompy 2 sygnałów sterujących ?

> Np.

> - temp wzrasta do 40oC - sterownik wysyla sygnal do pompy (jeden kabel) - działaj na 1 biegu

> - temp wzrasta do 75oC - sterownik wysyla sygnal do pompy (drugi kabel) - wlacz 3 bieg.

> A moze jakas pompa , która potrafi zwiekszac swoja wydajnosc w zaleznosci od temperatury ?

jakiś tekst

Albo bawić się z przekaźnikami sterującymi pompą.

A tak na marginesie - NTK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jakiś tekst

> Albo bawić się z przekaźnikami sterującymi pompą.

> A tak na marginesie - NTK

Jerry .. no wlasnie niekoniecznie pompa grundfos alfa sie nada. Ona ma 2 tryby w ktorych sie uczy ...dzienny i nocny. Recznie ustawiasz kiedy jest dzienny a kiedy nocny.

U mnie to nie zda egzaminu. Zadalem to samo pytanie do technika w Grundfosie...czekam na odpowiedz.

Dla mnie najprosciej (nie wiem czy fizycznie mozna to zrealizowac) byloby sie wpiac w konkretne uzwojenia odpowiadajace konkretnym biegom (ale nie wiem czy przy kolejnym biegu dodawane sa kolejne uzwojenia czy wylaczane sa poprzednie i zalaczane nowe).

Jezeli niepoprawny kacik, prosze o przeniesienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jerry .. no wlasnie niekoniecznie pompa grundfos alfa sie nada.

Jakie są powody, że się nie nada?

Ja mam na działce zwykły piec z kociołkiem na płyn i w trybie AUTO sprawdza się znakomicie. Im woda cieplejsza, tym szybciej pompa lata. Innej nawet pseudoautomatyki nie posiadam.

Dom ok. 80 m2, parter + piętro.

Jedyny minus - droga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakie są powody, że się nie nada?

> Ja mam na działce zwykły piec z kociołkiem na płyn i w trybie AUTO sprawdza się znakomicie. Im woda

> cieplejsza, tym szybciej pompa lata. Innej nawet pseudoautomatyki nie posiadam.

> Dom ok. 80 m2, parter + piętro.

> Jedyny minus - droga.

Czytajac opisy tych pomp zrozumialem, ze rozroznia ona tylko pore dnia, ktora sie jej wskaze.

Podobna informacje przekazal mi sprzedawca w jakims sklepie (moze niedouczony).

Dobra ..to mowisz ze jest szansa ze sie nada ?

Dokladnie rzecz biorac, chce ja wykorzystac w układzie CO : kominek - wymiennik ciepla.

Chodzi mi o sytuacje, w ktorej po zalaczeniu pompy (gdy na kominku jest jakas zadana temperatura, sterownik podaje prąd na pompę),

działa sobie ona z jakaś predkością (wydajnością). Gdy temperatura w kominku wzrośnie, np do 80oC, pompa ma zwiekszyć swoją predkość.

Czy dla w/w przykładu jest sens stosować grundfos alfa ?

Jeżeli tak, to w jaki sposób można ja nauczyć, ze w konkretnym zakresie temperatur ma pracowac z konkretna predkoscia z w innym zakresie zwiekszyc predkosc a w jeszcze innym pma pracowac na max ? Bo rozumiem ze pracowala by w zakresie min-max, który odpowiadałby np pracy zwykłej pompy z biegami I, II i III. Dobrze kombinuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej szufelkę i wiaderko przy takim kominku trzymaj żeby rozżarzone węgielki wyciągać w razie czego. Niezależnie od powodzenia z pompą.

Kolega dopiero za trzecim razem przygotował po tym jak najpierw się w panice rzucił gołymi rekami wyjmować.

zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Lepiej szufelkę i wiaderko przy takim kominku trzymaj żeby rozżarzone węgielki wyciągać w razie

> czego. Niezależnie od powodzenia z pompą.

> Kolega dopiero za trzecim razem przygotował po tym jak najpierw się w panice rzucił gołymi rekami

> wyjmować.

Luzik ...

aktualnie mam sprawny i dzialajacy uklad (ze zwykłymi pompami) wraz z zabezpieczeniami.

Ale chcialem wykorzystac dodatkowy sygnal ze sterownika (aktualnie niewykorzystany) zeby bardziej zautomatyzowac układ. No i zmniejszyc obciązenie prądowe, gdy zabraknie pradu (zabezpieczenie na taka ewentualnosc rowniez posiadam).

Teraz musze (czasami sie zdaza) recznie zmieniac bieg na pompie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dobrze kombinuje ?

Bardzo dobrze. Moc pobierana podczas pracy pompy w trybie AUTO waha się od 5 do 25 W. Można ją oczywiście ręcznie przestawić na I, II bądź III bieg. Systemu noc-dzień nie rozpracowywałem, bo nie było potrzeby. Trzecią możliwością jest takie ustawienie, aby pompa pilnowała w miarę stałej temperatury w sieci na poziomie NISKA, ŚREDNIA lub WYSOKA. Z tej ostatnie nie korzystam, bo piec ma za małą pojemność na paliwo.

"Fachowcy" twierdzili, że nie warto, bo wystarczy sterownik (ja się zapytowywuje - do czego?) i zwykła pompa.

IMO ta pompa to najfajniejsza rzecz jaką zakupiłem do domu podczas adaptacji letniaka na dom całoroczny.

Edit: pompa pracuje w zakresie 7 - 45 W wg instrukcji, ale u mnie najniższy odczyt jaki zanotowałem, to jednak 5W, czyli prawie nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bardzo dobrze. Moc pobierana podczas pracy pompy w trybie AUTO waha się od 5 do 25 W. Można ją

> oczywiście ręcznie przestawić na I, II bądź III bieg. Systemu noc-dzień nie rozpracowywałem,

> bo nie było potrzeby. Trzecią możliwością jest takie ustawienie, aby pompa pilnowała w miarę

> stałej temperatury w sieci na poziomie NISKA, ŚREDNIA lub WYSOKA. Z tej ostatnie nie

> korzystam, bo piec ma za małą pojemność na paliwo.

> "Fachowcy" twierdzili, że nie warto, bo wystarczy sterownik (ja się zapytowywuje - do czego?) i

> zwykła pompa.

> IMO ta pompa to najfajniejsza rzecz jaką zakupiłem do domu podczas adaptacji letniaka na dom

> całoroczny.

> Edit: pompa pracuje w zakresie 7 - 45 W wg instrukcji, ale u mnie najniższy odczyt jaki

> zanotowałem, to jednak 5W, czyli prawie nic.

hmmmm

spojrz na priva

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz zacięcie elektroniczne to większość pomp da się przerobić tak, by działały w ten sposób (oczywiście te, w których jest dostep do przewodów prowadzących do wyłącznika. Potrzebny to tego 1 przekaźnik i czujnik temperatury załącz/wyłącz (taki 'termostat').

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, to mogę narysować jak to ma wyglądać, jak nie, to nie grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.