Skocz do zawartości

Problem z kontaktronowym wskaźnikiem rezerwy


Griba

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy, może coś podpowiecie.

Musiałem zmienić wielozawór.

Szkiełko ze wskazówką przełożyłem ze starego wielozaworu.

Okazuje się jednak, że w nowym wielozaworze pole magnetyczne cewki elektrozaworu powoduje, że kontaktron wariuje i szkiełko cały czas "daje" sygnał rezerwy (instalacja to Autronic, który łyka "minusa" jako sygnał rezerwy). Cewka jest znacznie bliżej szkiełka niż w starym wielozaworze. Próbowałem inne szkiełko i jest to samo.

Co z tym zrobić? Czy są jakieś szkiełka z "mechanicznymi" stykami dające 0 lub 1?

Pozdrawiam,

Griba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to takie cudo > OMB wielozawór 180/30 odpowiednik lovato tomasetto.

Odpowiedź sprzedawcy co do braku szkiełka: "...żaden wielozawór nie jest wyposażony w szkiełko rezerwy bo nie wiadomo jaka będzie instalacja pod maską...".

Ma to jakiś tam sens, bo nowe instalacje poziom poziom gazu i wtedy szkiełko musi inne pewnie być - z potencjometrem czy coś.

A ja potrzebuję sygnał 0-1. frown.gif

Pozdrawiam,

Griba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

> Koledzy, może coś podpowiecie.

> Musiałem zmienić wielozawór.

> Szkiełko ze wskazówką przełożyłem ze starego wielozaworu.

> Okazuje się jednak, że w nowym wielozaworze pole magnetyczne cewki elektrozaworu powoduje, że

> kontaktron wariuje i szkiełko cały czas "daje" sygnał rezerwy (instalacja to Autronic, który

> łyka "minusa" jako sygnał rezerwy). Cewka jest znacznie bliżej szkiełka niż w starym

> wielozaworze. Próbowałem inne szkiełko i jest to samo.

> Co z tym zrobić? Czy są jakieś szkiełka z "mechanicznymi" stykami dające 0 lub 1?

> Pozdrawiam,

> Griba

Gdyby ktoś był równie mało ogarnięty jak ja, to rozwiązanie okazało się banalne - wystarczyło, że zmieniłem miejscami + i - zasilający elektromagnes wielozaworu.

Kontaktron stał się mniej czuły, ale nadal reaguje na magnes i rezerwa działa (przynajmniej teoretycznie na stole, trwa faza testów wink.gif).

Pozdrawiam,

Griba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Gdyby ktoś był równie mało ogarnięty jak ja, to rozwiązanie okazało się banalne - wystarczyło, że

> zmieniłem miejscami + i - zasilający elektromagnes wielozaworu.

Jak to zamieniłeś? Tam powinna być w cewce dioda gasząca przepięcia i odwrotne podłączenie powinno dać zwarcie i spalić bezpiecznik. Po to są oznakowania + i - na korpusie. No chyba że spaliłeś tą diodę, no ale to wtedy będą hulały przepięcia na sterownik. Jeżeli załącza elektrozawory przekaźnikami to może zaspawać kiedyś styki, jeżeli mosfetami to przepięcie może je zniszczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak to zamieniłeś? Tam powinna być w cewce dioda gasząca przepięcia i odwrotne podłączenie powinno

> dać zwarcie i spalić bezpiecznik. Po to są oznakowania + i - na korpusie. No chyba że spaliłeś

> tą diodę, no ale to wtedy będą hulały przepięcia na sterownik. Jeżeli załącza elektrozawory

> przekaźnikami to może zaspawać kiedyś styki, jeżeli mosfetami to przepięcie może je zniszczyć.

O to ciekawe. Myślałem, że "gaszenie przepięć" jest w samym sterowniku na wyjściu.

A każda cewka pod LPG ma diodę? Czy tylko niektóre? Testowałem układ na małym zasilaczu - nic nie wskazywało na problem z podłączeniem.

Stary AL-700 daje póki co radę, ale może lepiej jak dodam diodę - tzn. dołożę?

Wolałbym jednak, żeby mi nie padł.

Proszę o podpowiedź.

Pozdrawiam,

Griba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Proszę o podpowiedź.

Akurat AL-700 ma na wyjściu na elektrozawory diodę 1N4004 dla cewki przekaźnika przełączającego sondę lambda, więc gaszenie przepięć na elektrozaworach przypadkowo jest.

Co do elektrozaworu i diody w nim to wątpię, żeby była, bo zgodnie z jednym z "prawe Murphyego", jesli jest możliwość odwrotnego połączenia + i - to kiedyś znajdzie się idiota, co tak zrobi, więc mądry projektant nie wstawiałby jej. A jesli u Ciebie była, to już jej nie ma, bo ją usmażyłeś podłączając +12V w kierunku przewodzenia. Więc śpij spokojnie.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Akurat AL-700 ma na wyjściu na elektrozawory diodę 1N4004 dla cewki przekaźnika przełączającego

> sondę lambda, więc gaszenie przepięć na elektrozaworach przypadkowo jest.

Master nie rozumiem tego zdania. Że dioda gasząca jest do cewki przekaźnika przełączającego sondę lambda to ok. Tak być powinno bo to też cewka. Ale jaki ma to związek z wyjściem na cewki elektrozaworów? Może i tam profilaktycznie jest dana dioda. Nie wiem, nie znam schematu.

> Co do elektrozaworu i diody w nim to wątpię, żeby była, bo zgodnie z jednym z "prawe Murphyego",

> jesli jest możliwość odwrotnego połączenia + i - to kiedyś znajdzie się idiota, co tak zrobi,

> więc mądry projektant nie wstawiałby jej.

Uwierz że jest. Rozbierz sobie taką cewkę a prościej sprawdź miernikiem (oczywiście sprawną). Gdyby nie było to jaki sens widzisz w oznakowaniu + i - ?

> A jesli u Ciebie była, to już jej nie ma, bo ją

> usmażyłeś podłączając +12V w kierunku przewodzenia.

a to to duża szansa

> Więc śpij spokojnie.

Czy ja wiem?

Żeby sprawdzić organoleptycznie jakie daje przepięcie taka cewa proponuję złapać się jej konektorów paluchami, podłączyć 12V(ale wydajne z aku) i następnie odłączyć (trzymać nadal konektory). Jak pier***nie boje_sie.gif tak że zobaczy się wielki wóz to znaczy że doświadczenie się udało rotfl.gif a pacjent zrozumiał że lepiej żeby gasiła przepięcie dioda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> O to ciekawe. Myślałem, że "gaszenie przepięć" jest w samym sterowniku na wyjściu.

Może i tam też jest na wszelki wypadek ale po co taka fala ma lecieć po całym kablu zamiast zdechnąć zaraz przy cewce. Jak się wyidnukuje parę/naście KV to ono se wlezie gdzie mu wygodniej i bynajmniej stosowana izolacja kabelków nie jest wysokonapięciowa jak przewodów WN.

> A każda cewka pod LPG ma diodę?

wg mnie każda z oznaczeniem + i - . Innych nie spotkałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Akurat AL-700 ma na wyjściu na elektrozawory diodę 1N4004 dla cewki przekaźnika przełączającego

> sondę lambda, więc gaszenie przepięć na elektrozaworach przypadkowo jest.

Również dotarłem do schematu > AL-700.

Jest przekaźnik K1 G5L i owa dioda (D7), która "gasi" jego cewkę. Wygląda na to, że elektrozawory nie mają nic do gadania z elektroniką sterownika.

> Co do elektrozaworu i diody w nim to wątpię, żeby była, bo zgodnie z jednym z "prawe Murphyego",

> jesli jest możliwość odwrotnego połączenia + i - to kiedyś znajdzie się idiota, co tak zrobi,

Ten idiota to niby ja? Czy tak ogólnie? Po co od razu takie mocne słowa? zolta.gif

> więc mądry projektant nie wstawiałby jej. A jesli u Ciebie była, to już jej nie ma, bo ją

> usmażyłeś podłączając +12V w kierunku przewodzenia. Więc śpij spokojnie.

> Pozdr.

Dziękuję za wyjaśnienia i rady. Idę spokojnie spać.

Pozdr,

Griba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ten idiota to niby ja? Czy tak ogólnie?

Oczywiście, że ogólnie, ja tu nie obrażam nikogo, w takiej formie znam te "prawo" i w takiej je zacytowałem.

@wszim: tak przypadkowo jest w AL-700, że napięcie na elektrozawory włącza również przekaźnik przełączania sondy lambda, którego cewka jest zabezpieczony diodą, więc ta dioda niechcący zabezpiecza też elektrozawory. Inaczej ujmując: cewka przekaźnika przełączania diody lambda, elektrozawory oraz dioda zabezpieczająca są połączone równolegle.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.