Skocz do zawartości

prośba o pomoc - instalacja CO - dobór średnic - stal


Maras

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

SYTUACJA OBECNA cool.gif

- domek jednorodzinny z 1978 r. o powierzchni użytkowej ca 120m2, półpiętro, brak poddasza, piwnica.

-stary piec na węgiel o mocy pewnie kilkunastu KW, instalacja otwarta z naczyniem wyrównawczym, 5 pokoi, kuchnia i łazienka z bojlerem 150l.

-obecnie całą instalacja w piwnicy (od kotła) położona jest na rurach 2", w łazience 1", do grzejników 1/2"

- w zależności od potrzeby działa grawitacyjnie lub z obiegiem wymuszonym pompką

I teraz do rzeczy:

w związku z remontem łazienki podchodzę do tematu wymiany rur od ogrzewania - wybór ze względu na mojego tatusia padła na stal, więc o materiale dyskusji nie ma, ale teraz zasadnicze pytanie - czy muszę zachować tak duże średnice rur, czy mogę te średnice zredukować?

Jeżeli można zredukować to do ilu ", aby układ zachował możliwość pracy bez prądu na zasadzie grawitacyjnej (tak był pierwotnie zaprojektowany - pompka dołożona ok. 5 lat temu).

z góry dziękuję za podpowiedzi - pozdrawiam

Maras

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby dokładnie odpiwedzieć Ci na pytanie musuiałbyś podać więcesz szczegłów, m.in. narysować układ pomieszczeń zazaczyć kaloryfery (obecne) i mniej więcej trasę rur.

Generalnie jednak, jeżeli chcesz, aby instalacja PRAWIDŁOWO działała bez pompki to za wiele nie zdziałasz - podam Ci przykład u siebe.

Kocioł w piwnicy i na górze (wysoki parter) grzejniki.

Od kotła wyjście rurami stalowymi 1 1/4" aż do rozdzielaczy 1" - z nich wychodzą rurki PeX-Al-PeX 16mm (odpowiednik 1/2") i wszystko świetnie działa, ale jak wyłączę pompkę to tylko góra grzejników jest ciepła, a więc i ich wydajność spada o ok. połowę.

Tak jak kolega również pytam, czym spowodowana jest potrzeba/chęć wymiany rur.

A Ty z Bydzi jesteś - ja też to mogę podjechać do Ciebie i zobaczymy o co tam chodzi. Na PW masz mój nr tel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

konieczność wymiany spowodowana jest tylko tym, że w łazience chcę ile się da pochować rury w ściany, a tu już będzie różnica czy kuł będę pod 1' czy chociażby pod 3/4.

Ja mieszkam w Bydgoszczy, ale domek rodzice mają trochę dalej - ale dzięki za propozycję ;-)

generalnie myślałem zejść na 3/4 cala - myślę że te 1/4 nie zrobi wielkiej różnicy na wielkości przepływu, a trochę mniej kucia będzie ;-)

pozdrawiam

Maras

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> generalnie myślałem zejść na 3/4 cala - myślę że te 1/4 nie zrobi wielkiej różnicy na wielkości

> przepływu, a trochę mniej kucia będzie ;-)

Akurat mam pod ręką kartkę z wymiarami rur, to pokażę Ci, w jak wielkim błędzie jesteś zlosnik.gif Zacznijmy od tego, że woda nie płynie średnicą rury, tylko jej przekrojem. Przekrój zależy od kwadratu promienia, więc nawet niewielkie zmiany promienia skutkują dużymi zmianami przekroju.

Z moich obliczeń wyszło, że rura 1" ma przekrój wewnętrzny 581mm^2, a rura 3/4" ma 366mm^2. Czyli uważasz, że przekrój zmniejszony o 37% nie robi wielkiej różnicy grinser006.gif

Jak chcesz samemu policzyć, to dla rury 1" średnica zewnętrzna to jest 33,7mm, grubość ścianki 3,25mm. Rura 3/4" ma średnicę zewnętrzną 26,9mm i ściankę 2,65mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ...

> Jeżeli można zredukować to do ilu ", aby układ zachował możliwość pracy bez prądu na zasadzie

> grawitacyjnej (tak był pierwotnie zaprojektowany - pompka dołożona ok. 5 lat temu).

>

Pytanie: czy układ docelowo będzie nadal pracował z pompą czy bez? Bo jeśli z pompą, to można pozmniejszać średnice, a pompa i tak sobie poradzi. Tylko w momencie pracy awaryjnej, na samej grawitacji, będziesz miał zimną łazienkę. Jak często zdarzają Ci się wyłączenia prądu?

Edit: Jeszcze wcześniej wypada zadać pytanie: czy po wyłączeniu pompy grawitacja działa? Bo hydraulicy z bożęj łaski potrafią wpiąć pompę w jeden szereg z kotłem i zaworem zwrotnym sprężynowym. Wtedy jest zero grawitacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.