Skocz do zawartości

odliczenie podatku VAT za materiały budowalne


00Tom00

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam do Was prośbę/pytanie - myślę że z uwagi na charakter kącika, nie jeden z Was dokonywał takie odliczenia VZM.

Siedzę właśnie nad spisem faktur i mam dylemat np:

panele podlogowe

listwy przypodłogowe do paneli PKWiU 2523.15-50.99

zaślepki plastikowe do paneli PKWiU 25.23.15-50.99

podkład PKWiU 26.82.16-30-90

styropian FS15 PKWiU 25.21.41-20.00

drzwi/ościeżnice z mdf/hdf

no i lista jest dłuuuższa, ale nie będę tutaj wszystkiego wypisywał, gdyż chodzi mi o zasadę. Wydaje mi się, że wszystkie ww materiały można spokojnie odliczyć, ale patrząc na PKWiU mam wątpliwości... jak to najlepiej sprawdzac po numerze/nazwie? Jeśli po numerze to jak/gdzie?

No i kolejne pytanie - jesli we wniosku zawrę za dużo materiałów, które np nie podlegają odliczeniu, co zrobi US? Po prostu za nie nie zwróci czy będę miał kłopoty?

Oczywiście nie chce tutaj nikogo naciągać, ale ten spis materiałów jest jakiś taki... niejednoznaczny smile.gif

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ok, dziękuję Wam za odpowiedź. Zrobię jak piszecie.

> Ciekawy jestem tylko ile w rzeczywistości wniosków jest sprawdzanych, a ile przepuszczanych bez

> weryfikacji...

> Pozdrawiam.

Wszystkie bez jakichkolwiek wyjatkow sa sprawdzane.

Skladalem kilka razy, zawsze cos poprawic musialem, ostatnio wykreslili mi jakies wkrety czy cos takiego, ktore robily 4gr roznicy na kwocie do zwrotu zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wszystkie bez jakichkolwiek wyjatkow sa sprawdzane.

> Skladalem kilka razy, zawsze cos poprawic musialem, ostatnio wykreslili mi jakies wkrety czy cos

> takiego, ktore robily 4gr roznicy na kwocie do zwrotu

Dobrze wiedzieć. A tak z ciekawości - jak uznają, że czegoś nie można odliczyć, to sami korygują cały wniosek, czy samemu trzeba na nowo to wszystko przeliczać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wszystkie bez jakichkolwiek wyjatkow sa sprawdzane.

> Skladalem kilka razy, zawsze cos poprawic musialem, ostatnio wykreslili mi jakies wkrety czy cos

> takiego, ktore robily 4gr roznicy na kwocie do zwrotu

ciekawe jak to będzie. Mam zamiar zgłosić odliczenie w listopadzie. Aktualnie mam faktur na około 100 tys. pln. w tym kilka takich np. na 7 tys. pln ale na kilka stron, z pozycjami po 10-15 pln. Jakaś rurka, złączka, kolanko, zaworek, drucik, kabelek itd. I tak będą sprawdzać każdą pozycję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ciekawe jak to będzie. Mam zamiar zgłosić odliczenie w listopadzie. Aktualnie mam faktur na około

> 100 tys. pln. w tym kilka takich np. na 7 tys. pln ale na kilka stron, z pozycjami po 10-15

> pln. Jakaś rurka, złączka, kolanko, zaworek, drucik, kabelek itd. I tak będą sprawdzać każdą

> pozycję?

Sprawdzają wszystkie pozycje, ostatnio wykreślali mi jedną spośród 30. Sprawdzają wszystkie wnioski i to dość dokładnie - dwa lata temu wzywali mnie bo nie obrócili faktury i było za dużo o jedną pozycję której nie zauważyli. Najciekawsze jest to, że rozliczenie zawsze bierze mi sąsiadka do swojego US i tam z ekipą od VZM ustalają co jest do zwrotu. Po czym z mojego US już dwa razy mnie wzywali, żeby coś dodatkowo wykreślić. Co do wątpliwości - pisz wszystko - wezwą Cię, wykreślisz, podpiszesz się i po sprawie. Jedna porada - jeśli płaciłeś za coś przelewem, to musisz mieć wydrukowane potwierdzenie dołączone do faktury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dobrze wiedzieć. A tak z ciekawości - jak uznają, że czegoś nie można odliczyć, to sami korygują

> cały wniosek, czy samemu trzeba na nowo to wszystko przeliczać?

Kresla po swojemu i wzywaja by autograf pod tym zlozyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sprawdzają wszystkie pozycje, ostatnio wykreślali mi jedną spośród 30. Sprawdzają wszystkie wnioski

> i to dość dokładnie - dwa lata temu wzywali mnie bo nie obrócili faktury i było za dużo o

> jedną pozycję której nie zauważyli. Najciekawsze jest to, że rozliczenie zawsze bierze mi

> sąsiadka do swojego US i tam z ekipą od VZM ustalają co jest do zwrotu. Po czym z mojego US

> już dwa razy mnie wzywali, żeby coś dodatkowo wykreślić. Co do wątpliwości - pisz wszystko -

> wezwą Cię, wykreślisz, podpiszesz się i po sprawie. Jedna porada - jeśli płaciłeś za coś

> przelewem, to musisz mieć wydrukowane potwierdzenie dołączone do faktury.

no to będzie zabawa. zlosnik.gif

Co ciekawe sporo pozycji na fakturach jest bez PKWIU, a po nazwach czasami ciężko poznać co to jest. I co wtedy?

Co do przelewów, to wiem. W sumie większość faktur mam przelewowych, potwierdzenia zbieram ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam,

> mam do Was prośbę/pytanie - myślę że z uwagi na charakter kącika, nie jeden z Was dokonywał takie

> odliczenia VZM.

> Siedzę właśnie nad spisem faktur i mam dylemat np:

> panele podlogowe

> listwy przypodłogowe do paneli PKWiU 2523.15-50.99

> zaślepki plastikowe do paneli PKWiU 25.23.15-50.99

> podkład PKWiU 26.82.16-30-90

> styropian FS15 PKWiU 25.21.41-20.00

> drzwi/ościeżnice z mdf/hdf

> no i lista jest dłuuuższa, ale nie będę tutaj wszystkiego wypisywał, gdyż chodzi mi o zasadę.

> Wydaje mi się, że wszystkie ww materiały można spokojnie odliczyć, ale patrząc na PKWiU mam

> wątpliwości... jak to najlepiej sprawdzac po numerze/nazwie? Jeśli po numerze to jak/gdzie?

> No i kolejne pytanie - jesli we wniosku zawrę za dużo materiałów, które np nie podlegają

> odliczeniu, co zrobi US? Po prostu za nie nie zwróci czy będę miał kłopoty?

> Oczywiście nie chce tutaj nikogo naciągać, ale ten spis materiałów jest jakiś taki...

> niejednoznaczny

> Z góry dzięki za odpowiedzi.

to co wymieniłeś wchodzi

jeżeli coś będzie za dużo to US poprawi i cię wezwie do podpisania korekty (zaparafować zmiany)

i z głowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no to będzie zabawa.

> Co ciekawe sporo pozycji na fakturach jest bez PKWIU, a po nazwach czasami ciężko poznać co to

> jest. I co wtedy?

ja szukam na internecie - jak dotąd pozycje których nie udało się zidentyfikować co to jest policzyć mogę na palcach 2 rąk (na około 2 tys. vzm-ów sprawdzonych w ostatnim czasie)

> Co do przelewów, to wiem. W sumie większość faktur mam przelewowych, potwierdzenia zbieram

potwierdzenia przelewów nie są wymagane - jeżeli US będzie miał jakieś wątpliwości to o nie poprosi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ciekawe jak to będzie. Mam zamiar zgłosić odliczenie w listopadzie. Aktualnie mam faktur na około

> 100 tys. pln. w tym kilka takich np. na 7 tys. pln ale na kilka stron, z pozycjami po 10-15

> pln. Jakaś rurka, złączka, kolanko, zaworek, drucik, kabelek itd. I tak będą sprawdzać każdą

> pozycję?

tak - będą - a przynajmniej powinni biglaugh.gif

uwierz mi - po sprawdzeniu kilkuset vzm-ów 80-90% rzeczy już wiesz na pamięć co podlega i kojarzysz po samej nazwie... tak iwęc to bardzo szybko idzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sprawdzają wszystkie pozycje, ostatnio wykreślali mi jedną spośród 30. Sprawdzają wszystkie wnioski

> i to dość dokładnie - dwa lata temu wzywali mnie bo nie obrócili faktury i było za dużo o

> jedną pozycję której nie zauważyli. Najciekawsze jest to, że rozliczenie zawsze bierze mi

> sąsiadka do swojego US i tam z ekipą od VZM ustalają co jest do zwrotu. Po czym z mojego US

> już dwa razy mnie wzywali, żeby coś dodatkowo wykreślić. Co do wątpliwości - pisz wszystko -

> wezwą Cię, wykreślisz, podpiszesz się i po sprawie. Jedna porada - jeśli płaciłeś za coś

> przelewem, to musisz mieć wydrukowane potwierdzenie dołączone do faktury.

dlatego że lista materiałów jest dosyć ogólna, niektóre rzeczy można interpretować dwojako, niektóre materiały od jednego producenta mają inne PKWiU niż u innego producenta i takie kwiatki się zdarzają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.