Skocz do zawartości

Przyciemnianie piecowe lub folia 3M Crystalline


ABM

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem zapytać czy ktoś miał lub nadal ma auto, w którym przyciemniono szyby, także przednie boczne i czołową, metodą piecową lub nowej generacji filią 3M Crystalline. Bardzo proszę, żeby osoby, które nie miały osobiście doczynienia dokładnie z tymi dwoma technologiami, nie pisały niczego w tym wątku. Proszę się także nie wypowiadać na temat łamania przepisów itp, nie interesuje mnie bełkot tylko konkretne opinie z pierwszej ręki, dotyczące tylko dokładnie tych dwóch technologii przyciemniania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do szyb przyciemnianych piecowo:

Wady:

1. są nielegalne i nigdy nie będą legalne. Certyfikat nie oznacza, że szyba ma dozwoloną minimalną przepuszczalność, tylko że spełnia wymogi bezpieczeństwa - tzn. nadal będzie się zachowywała w razie wypadku tak, jak ją fabryka zrobiła, czyli np. nie utnie Ci głowy lub jakiejś potrzebnej części ciała. Z tej wady wynika wada druga:

2. Rozwiązanie jest na chwilę - do pierwszej prawdziwej kontroli drogowej lub okresowego badania technicznego. O ile folię zerwiesz i o sprawie zapomnisz, to piecowo przyciemnianej szyby już nie przywrócisz do stanu pierwotnego - czyt. trzeba grzecznie rozebrać drzwi, wymienić szyby boczne a czołową wyciąć i wkleić zwykłą (przechodzimy do wady numer 3):

3. Przedniej szyby nie przyciemnisz tak sobie, trzeba kupić nową szybę, przyciemnić, starą wyciąć i na jej miejsce wkleić przyciemnioną.

4. Szyby przyciemniane piecowo są bardzo trudne w utrzymaniu i nieprawdopodobnie wrażliwe na zanieczyszczenie - jeżeli zaczniesz (Ty lub pasażerowe a nie daj Boże jeżeli pies poliże...) taką szybę dotykać, tłuszcz i brud z palców "wyświeci" szybę miejscowo - niczym tego nie usuniesz. Do tego jej czyszczenie jest bardzo problematyczne - po prostu staje się ona jakby lekko porowata od wewnętrznej strony (tj. od strony gdzie napylana jest warstwa przyciemniająca). Jeżeli np. zamarznie Ci szyba od wewnątrz, to próba usunięcia szronu mechanicznie - nawet delikatnie - spowoduje w większości przypadków powstanie nieusuwalnych śladów (tj. uszkodzenie tej powłoki). Tak samo jeżeli szyby zaparują i zacznie potem woda z tej pary zbierać się w krople i spływać - zostaną zacieki.

5. Wada typowa dla szyb przyciemnianych dowolną techniką, tj. nocą żeby nie wiem co opowiadać i jak się starać nagiąć rzeczywistość - fizyki się nie da oszukać, więc i tak będzie gorzej widać, szczególnie w deszczu (dodaj do tego wyżej opisane problemy z utrzymaniem szyb w czystości...).

6. Kolega miał, podniecał się jakiego to certyfikatu nie ma i na co oraz w jakiej pozycji mogą mu "psy" naskoczyć - jak pisałem - aż do pierwszej kontroli drogowej ciut lepiej wyposażonego patrolu. Potem OSKP z nowym kompletem szyb, stare sprzedał bo rozbieranie auta go mało bawiło a przy sprzedaży auta tłumaczył się dlaczego szyby w drzwiach mają inną datę, niż reszta auta wink.gif

Zalety?

1. Auto ładnie wygląda (zależy od firmy przyciemniającej - widziałem przyciemnienie od razu z zaciekami wink.gif ).

2. Może jest ciut chłodniej w samochodzie - ale różnica jest minimalna.

Ja mam tylne szyby fabrycznie przyciemnione (czarne), przednie boczne i czołowa klasycznie - zielonkawe i jeżeli w aucie jest gorąco, to wystarcza w zupełności schłodzenie klimatyzacją.

Rada - jeżeli przyciemnisz tył, stawiaj auto tak, żeby to tyłem było skierowane w stronę słońca ok.gif Poza tym, że nie nagrzeje się bezpośrednio wnętrze, podobnie nagrzane nie będą kanały wentylacji, więc klimatyzacja zacznie praktycznie od razu chłodzić wnętrze zamiast wszystkiego po drodze wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sporo lat temu przyciemniałem piecowo w fordzie granadzie szybę czołową. Wszystkie były lekko ciemnawe w brąz wpadające, takowe już auto z Niemiec kupiłem. Niestety od kamienia pękła, a nowa taka była nieosiągalna, więc zwykła dałem warsztatu. Nie widziałem różnicy w barwie ani w tonie, zrobione profi ok.gif Cena jak na tamte czasy była dosyć spora, bo za przyciemnienie zapłaciłem prawie tyle co za nową szybę- nie wiem jak jest teraz.

Z ciekawostek to w tymże warsztacie przyciemniali jakimś lakierem szybę boczną w jakimś wynalazku. Nanieśli od wewnątrz na szybę, po 2 godzinach przyszedł właściciel odebrał auto z zastrzeżeniem żeby przez najbliższe 24h nie opuszczał szyby.

Edyta: nie potwierdzam tego co volcan pisze, że były jakiekolwiek problemy z utrzymanie szyby w czystości, nic się na niej nie mazało ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.