Skocz do zawartości

Plan - remont. Kilka pytań.


Alanka

Rekomendowane odpowiedzi

> Ala, tak jak mowi Lucy dowiedz się w gminie. Coś mi się wydaje że koledzy tu straszne bzdury

> wypisują. W zeszłym roku wycinaliśmy drzewa na działce - legalnie. Było trochę papierkowych

> załatwiań w gminie, ale nic nie płaciliśmy, po zgłoszeniu przyjechał człowiek obejrzeć drzewa,

> potem zgoda. Dlugo to nie trwało. Oczywiście nie trzeba było sadzić żadnych drzew w zamian.

I to się dowiedziałam w gminie dzisiaj.

Podanie, pieczątka i wycinka. Opłat brak i nakazu nasadzenia też brak.

> Podobnie było z eternitem. Wszystko załatwiła nam jedna firma "dachowa". W gminie zgłoszone było że

> będzie eternit do zabrania i gmina zabrała.

> Tak więc myślę że tych rzeczy dowiesz się u źródła czyli w gminie

Tego też się dowiem smile.gif

Dzięki Olu smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Parter + piętro (może w przyszłości poddasze).

Najlepszy jest system rozdzielaczowy. Na kondygnacje rury np. miedziane i od tego rozchodzą się obwody PEXem na poszczególne grzejniki. Widoczne rury to dramat i lipa, jeśli można to spróbujcie tego uniknąć. Można rury puścić w wylewce (wyciąć kanały), wszystko zależy jaka jest konstrukcja wylewki. W każdym razie ja bym zrobił wszystko, żeby nie mieć widocznych rur. Pamiętaj, że późniejsze ich schowanie będzie znacznie trudniejsze. Piony można puścić od razu na poddasze i tam je zaślepić, pozostawiając automatyczny odpowietrznik. Będzie gotowe bez większej rzeźby na późniejszą rozbudowę.

> Nie, chcemy paliwo stałe (węgiel/drewno)

To trochę komplikuje sytuację. Jeśli będzie to zrobione profesjonalnie - kocioł na paliwo stałe działający w układzie otwartym plus wymiennik i instalacja grzejnikowa wykonana w układzie zamkniętym z wymuszonym obiegiem, to powyższe rozwiązanie instalacji CO jest OK. Jeśli zrobicie prosto (a niestety tak robi większa część "zwykłych" instalatorów) wtedy PEX odpada. Lepiej puścić wszystko w miedzi, bo istnieje ryzyko zagotowania wody w układzie. Teoretycznie miedź powinna wytrzymać więcej. Przemyśleliście sprawę pieca na paliwo stałe ? Wg mnie nie ma lepszego paliwa niż GZ, jeśli jest dostępny.

> Raczej ciężka sprawa. Wszędzie są wylewki, a na parterze parkiet.

Można puścić rury przy samej podłodze albo w bruździe wykutej w ścianie albo w bruzdach w wylewce. Podejścia do grzejników warto zrobić od dołu. Zadbaj o to, bo będziesz miała zrobione raz a dobrze. To jest element, który zrobiony źle strasznie psuje estetykę.

> Kocioł będzie na parterze w osobnym pomieszczeniu. Nie mamy piwnic.

Ok, to nie problem. Zadbajcie tylko o dobrą izolację rur aż do pomieszczeń ogrzewanych, żeby jak najmniej ciepła uciekło. Warto też zrobić zasobnik na CWU, będziesz miała rozwiązany ten problem, a system zyska na komforcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No i byłam w gminie.

> Drzewka do 10 lat można sobie wycinać do woli, powyżej 10 lat - zgłaszać.

> Obwodów mierzyć nie trzeba.

> Napisać podanie, ilość drzew do wycięcia i tyle.

> Sadzić w zamian nic nie trzeba, płacić nic nie trzeba.

> Podanie, pieczątka i do dzieła.

> Informacja z gminy.

a jak trzeba uzasadnić chęć wycinki?

I ta pieczątka to odrazu w chwili złożenia wniosku, czy trzeba ileś tam czekać na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No i byłam w gminie.

> Drzewka do 10 lat można sobie wycinać do woli, powyżej 10 lat - zgłaszać.

> Obwodów mierzyć nie trzeba.

> Napisać podanie, ilość drzew do wycięcia i tyle.

> Sadzić w zamian nic nie trzeba, płacić nic nie trzeba.

> Podanie, pieczątka i do dzieła.

> Informacja z gminy.

a jak trzeba uzasadnić chęć wycinki?

I ta pieczątka to odrazu w chwili złożenia wniosku, czy trzeba ileś tam czekać na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.