Skocz do zawartości

Druciarnia sufitowo-oświetleniowa


bergerac

Rekomendowane odpowiedzi

Muszę przygotować instalację do oświetlenia. Mam dwupozycyjny wyłącznik do światła, w suficie idą cztery żyły. Dwa sterowania fazowe, N oraz PE. Będę miał trzy źródła światła, więc idealnie by było mieć trzy żyły sterujące zasileniem. Kucie w suficie na tak długim dystansie jest mega problem, więc zastanawiam się czy nie mogę wykorzystać przewodu PE. Lampy będą miały szklane i plastykowe elementy, więc nie będzie potrzeby podpinania PE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam dwupozycyjny wyłącznik do światła,

A chcesz dać łącznik z trzema klawiszami, tak?

> w suficie idą cztery żyły.

> Dwa sterowania fazowe, N oraz PE. Będę miał trzy źródła światła, więc idealnie by

> było mieć trzy żyły sterujące zasileniem.

> zastanawiam się czy nie mogę wykorzystać przewodu PE. Lampy będą miały szklane i

> plastykowe elementy, więc nie będzie potrzeby podpinania PE.

Zaraz przyjdzie kolega tadek_b i Cię uświadomi, że teraz są nowe normy, że to dla Twojego bezpieczeństwa itp...

Ale przecież przez dziesiątki lat wszystkie instalacje w mieszkaniach/domach były dwuprzewodowe i było OK.

Druga sprawa to czy lampy, które zamierzasz użyć, mają w ogóle styk PE?

Podłączaj 3x L + N i zapomnij o temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A chcesz dać łącznik z trzema klawiszami, tak?

Tak, chcę dać potrójny łącznik.

> Zaraz przyjdzie kolega tadek_b i Cię uświadomi, że teraz są nowe normy, że to dla Twojego

> bezpieczeństwa itp...

> Ale przecież przez dziesiątki lat wszystkie instalacje w mieszkaniach/domach były dwuprzewodowe i

> było OK.

> Druga sprawa to czy lampy, które zamierzasz użyć, mają w ogóle styk PE?

> Podłączaj 3x L + N i zapomnij o temacie.

wiem i będzie miał rację. Ale chodzi o to, że jest specyficzna sytuacja, a ja muszę podejść zdroworozsądkowo, dlatego, że kucie całego sufitu to dla mnie extremalna robota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byś to robił komuś, to nie możesz. Ale sobie, to możesz grinser006.gif

Działać będzie. Oznacz tylko przewód PE na końcach koszulką termokurczliwą w kolorze czarnym/brązowym, co by ktoś, kto być moze kiedys bedzie Ci coś naprawiał nie użył go jako ochronnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak byś to robił komuś, to nie możesz. Ale sobie, to możesz

> Działać będzie. Oznacz tylko przewód PE na końcach koszulką termokurczliwą w kolorze

> czarnym/brązowym, co by ktoś, kto być moze kiedys bedzie Ci coś naprawiał nie użył go jako

> ochronnego.

tak, jasne, to konieczność. Dzięki ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak byś to robił komuś, to nie możesz. Ale sobie, to możesz

> Działać będzie. Oznacz tylko przewód PE na końcach koszulką termokurczliwą w kolorze

> czarnym/brązowym, co by ktoś, kto być moze kiedys bedzie Ci coś naprawiał nie użył go jako

> ochronnego.

a jeszcze jedno pytanie - w puszcze z wyłącznikiem zostanie mi niepodłączony przewód PE. Co mam z nim zrobić. Jak tylko zaizoluję i nie podłączę to nie będzie jakiś problemów z instalacją ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Muszę przygotować instalację do oświetlenia. Mam dwupozycyjny wyłącznik do światła, w suficie idą

> cztery żyły. Dwa sterowania fazowe, N oraz PE. Będę miał trzy źródła światła, więc idealnie by

> było mieć trzy żyły sterujące zasileniem. Kucie w suficie na tak długim dystansie jest mega

> problem, więc zastanawiam się czy nie mogę wykorzystać przewodu PE. Lampy będą miały szklane i

> plastykowe elementy, więc nie będzie potrzeby podpinania PE.

Jeżeli oprawa jest w drugiej klasie ochronności to przewód PE jest zbędny. ok.gif

klasyfikacja-elektryczna.gif

Powinna mieć symbol dwóch kwadracików i brak zacisku PE.

Z Twojego wpisu wynika, że jest to 2 klasa ochronności, a więc wszystko (z wyjątkiem barwy przewodu) wykonane będzie zgodnie ze sztuką. Końce przewodu PE pokryj brązową/czarną koszulką termokurczliwą i będzie ok.gif .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeżeli oprawa jest w drugiej klasie ochronności to przewód PE jest zbędny.

> Powinna mieć symbol dwóch kwadracików i brak zacisku PE.

> Z Twojego wpisu wynika, że jest to 2 klasa ochronności, a więc wszystko (z wyjątkiem barwy

> przewodu) wykonane będzie zgodnie ze sztuką. Końce przewodu PE pokryj brązową/czarną koszulką

> termokurczliwą i będzie .

ok, więc kupiłem dzisiaj lampy. Jest ona w drugiej klasie, z dwoma kwadracikami. Natomiast przy mocowaniu jest element metalowy z takim talerzem zasłaniającym podłączenie przewodów przy suficie i tam jest podłączenie PE. Rozumiem, że w takiej sytuacji mostkuję go z N ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ok, więc kupiłem dzisiaj lampy. Jest ona w drugiej klasie, z dwoma kwadracikami. Natomiast przy

> mocowaniu jest element metalowy z takim talerzem zasłaniającym podłączenie przewodów przy

> suficie i tam jest podłączenie PE. Rozumiem, że w takiej sytuacji mostkuję go z N ?

przewód N podłączasz do zacisku PE, a następnie mostkujesz zacisk PE z zaciskiem N innym odcinkiem przewodu ok.gif

zrób dokładnie tak jak Ci napisałem, a nie odwrotnie zlosnik.gif ma to swoje uzasadnienie w pewności zapewnienia ochrony przeciwporażeniowej smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.