Skocz do zawartości

Zakup auta na giełdzie - jakich dokumentów wymagać?


Jaceq_P

Rekomendowane odpowiedzi

Siema. W weekend planuję zajrzeć na giełdę samochodową. Jeśli wpadnie mi coś w oko jakich dokumentów wymagać w przypadku gdy:

a) auto tzw. 'gotowe do rejestracji'

b) auto 'do opłat'

c) auto zarejestrowane w kraju (to akurat oczywiste: karta pojazdu, dowód, ubezpieczenie)...

Jakim autem można wrócić 'na kołach' do domu? kilka lat temu w przypadku aut z Niemiec podobno kwestia czerwonych lub żółtych tablic... Musi być jakieś czasowe ubezpieczenie chyba.

PS. No i jak z tymi opłatami celno-skarbowymi? % wylicza się od średniej ceny rynkowej czy od faktycznej ceny z umowy zakupu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Siema. W weekend planuję zajrzeć na giełdę samochodową. Jeśli wpadnie mi coś w oko jakich

> dokumentów wymagać w przypadku gdy:

> a) auto tzw. 'gotowe do rejestracji'

Briefy, opłacona akcyza, tłumaczenia, recykling,badanie techniczne, umowa ks, fvat marża lub pełna faktura vat w zależności czy było firmowe czy nie i czy sprzedawane przez handlarza co nie ma działalności lub ma

> b) auto 'do opłat'

Nie kupuj takiego. Co zrobisz jak wyjdzie że upłynniony kradziony, będzie miał wadę prawną lub lewe papiery na nieżyjącego zagranicznego właściciela?Do kogo się zwrócisz jak wyjedziesz z giełdy i padnie Ci coś co było tylko zrobione aby wytrzymało oględziny i jazdę próbną.

> c) auto zarejestrowane w kraju (to akurat oczywiste: karta pojazdu, dowód, ubezpieczenie)...

umowa...

> Jakim autem można wrócić 'na kołach' do domu? kilka lat temu w przypadku aut z Niemiec podobno

> kwestia czerwonych lub żółtych tablic... Musi być jakieś czasowe ubezpieczenie chyba.

Tak, dokładane do tablic jest. I w sumie tylko na takich, ale na giełdach praktycznie na takich nie ma, są natomiast w większości na podróbach z allegro.

> PS. No i jak z tymi opłatami celno-skarbowymi? % wylicza się od średniej ceny rynkowej czy od

> faktycznej ceny z umowy zakupu?

Jak będzie za mało na umowie, to zweryfikują z cennikami swoimi. Jednak patrz pkt B, nie pchaj się w kupowanie "do opłat", czyli na tzw niemca, poczytaj w googlach "umowa na niemca" jakie są zagrożenia ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zjedz kebaba i wróć. Innych sensownych powodów dla tego wyjazdu nie ma.

Fakt, słyszałem, że warto giełdowego kebaba wciągnąć... A na serio faktycznie wolę unikać aut niezarejestrowanych bądź 'do opłat' bo naczytałem się trochę i trwoga chwyta grinser006.gif

Zdarza się jednak, że da się trafić coś ciekawego - w szczególności bezpośrednio od właściciela...

Nie ma czym szastać... do wydania ok 6000pln +/- kilka stówek na auto głównie miejskie, niezaduże ale 4-drzw. Nie musi być diesel ale byłoby miło żeby był z klimą...

Przeglądając oferty na necie trafiłem na Corsę C:

http://otomoto.pl/opel-corsa-c-5drzwi-wspomaganie-airbag-pl-lukow-C33084697.html

Wprawdzie nieco ubogo wyposażona, ale może warto obejrzeć...

Póki co skupiłem się na Clio II po fl., Corsa C, ew. Punto II... plus kilka opcjonalnych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem o jeszcze jednym: czy da się kupić auto nie fatygując docelowego użytkownika? Chętnie sam bym pojechał o auto nie fatygując kobiety... icon_rolleyes.gif

Teoretycznie jeśli miałbym ze sobą wypełnione formularze umowy kupna-sprzedaży (w przypadku auta zarejestrowanego w kraju) może nie byłoby problemu? Ciekawe tylko, czy da się tak np. w komisie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.