Skocz do zawartości

Kocioł gazowy + 2 termostaty?


Grzaniec

Rekomendowane odpowiedzi

Mam kocioł gazowy, grzeje podłogówkę na dole i podłogówkę na górze domu. Góra i dół mają oddzielne pompki. Termostat mam w salonie - efektem jest niższa temperatura na górze. Chciałbym dołożyć drugi termostat w korytarzu na górze - mam przewody przygotowane na taką ewentualność. Tylko zastanawiam się, co na to powie mój kocioł, skoro pierwszy termostat podłączyłem do styków dla niego przeznaczonych....Kocioł Dietrich MCR3 + termostat Qsense (sterowanie dwoma przewodami). Czy wystarczy podpiąć drugi termost pod te same styki w kotle? Nawet jeśli - to jeżeli górny termostat da sygnał załączenia pieca, to wystarują obie pompki....a na dole temp. będzie wystarczająca. hmm.gif

Mój elektryk/elektronik który zbudował mi całą instalację ma jakiś pomysł, ale nie ma obecnie dla mnie czasu nawet, żeby przedyskutować temat, więc może Wy coś podrzucicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te termostaty pokojowe działają na zasadzie obieg przerwany, obieg połączony (klasycznie jest zworka wstawiona w piecu). Jak podłączysz na bezczelnego dwa termostaty to po prostu dwa będą wysyłać sygnały dla całego domu, czyli dwie pompki będą pracować jednocześnie. W tej opcji pozostanie duszenie kaloryferów termostatami ręcznymi przy grzejniku żeby nie przegrzało. Tyle tylko, że jak jest regulacja regulatorem to termostaty przy grzejnikach powinny być odkręcone na full, przynajmniej tam, gdzie jest regulator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Te termostaty pokojowe działają na zasadzie obieg przerwany, obieg połączony (klasycznie jest

> zworka wstawiona w piecu). Jak podłączysz na bezczelnego dwa termostaty to po prostu dwa będą

> wysyłać sygnały dla całego domu, czyli dwie pompki będą pracować jednocześnie. W tej opcji

> pozostanie duszenie kaloryferów termostatami ręcznymi przy grzejniku żeby nie przegrzało. Tyle

> tylko, że jak jest regulacja regulatorem to termostaty przy grzejnikach powinny być odkręcone

> na full, przynajmniej tam, gdzie jest regulator.

Nie mam kaloryferów, od tego trzeba zacząć zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie mam kaloryferów, od tego trzeba zacząć

Faktycznie grinser006.gif No to będzie się kręcić zarówno góra i dół w zależności który regulator da sygnał do grzania. Chyba, że jakimś cudem masz na każdym piętrze termostat ręczny dla podłogówek, ale nie w skrzynce gdzie jest gorąco a np. w pokoju, wtedy nim można jeszcze regulować maks. temp. grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Faktycznie No to będzie się kręcić zarówno góra i dół w zależności który regulator da sygnał do

> grzania. Chyba, że jakimś cudem masz na każdym piętrze termostat ręczny dla podłogówek, ale

> nie w skrzynce gdzie jest gorąco a np. w pokoju, wtedy nim można jeszcze regulować maks. temp.

> grzania.

Nic takiego nie mam....ale nie chodzi mi o ustawienie idealnej (takiej samej)temp w każdym pokoju. Ja chciałbym tylko wyrównać temp górnej kondygnacji z dolną. Pytanie jak zmusić pompki, żeby uruchamiały się w zależności od tego, który termostat da sygnał? hmm.gif

Mój elektronik mówił przez telefon:

Quote:

"spoko, da się zrobić, będziesz miał dodatkowo małą skrzynkę z przekaźnikami w kotłowni. Kup tylko drugi termostat"


zlosnik.gifhmm.gif

Ktoś coś wie na ten temat...bo na elektronika mogę jeszcze długo czekać icon_rolleyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Co to za kocioł? Jaki sterownik? Ma opcje dwóch obiegów?

> Ja przy Vaillancie mam dwa termostaty. Jeden na górze i drugi na dole i działa

> Krawiec

Pisałem w pierwszym poście zlosnik.gif

Dietrich MCR 3, sterownik Qsense (dedykowany do tego kotła)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nic takiego nie mam....ale nie chodzi mi o ustawienie idealnej (takiej samej)temp w każdym pokoju.

> Ja chciałbym tylko wyrównać temp górnej kondygnacji z dolną. Pytanie jak zmusić pompki, żeby

> uruchamiały się w zależności od tego, który termostat da sygnał?

> Mój elektronik mówił przez telefon:

> Quote:

> "spoko, da się zrobić, będziesz miał dodatkowo małą skrzynkę z przekaźnikami w kotłowni. Kup tylko

> drugi termostat"

> Ktoś coś wie na ten temat...bo na elektronika mogę jeszcze długo czekać

Elektryk ze mnie żaden, ale jeżeli jest jedno wejście, gdzie działa na zasadzie on/off dla pieca to jak to ma odróżnić która pompka ma grzać. Chyba jedyne rozwiązanie to dodatkowe podpięcie się pod zasilanie każdej z pomp i coś na zasadzie przerywania pracy (zasilania) tej, która ma nie grać i na odwrót. ale wtedy to sterownik musiałby być podłączony w miejsce dla sterownika w piecu plus jakiś kabel bezpośrednio do zasilania pompy bo w jakiś sposób musi być informacja wysłana do pieca która pompa ma grzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Elektryk ze mnie żaden, ale jeżeli jest jedno wejście, gdzie działa na zasadzie on/off dla pieca to

> jak to ma odróżnić która pompka ma grzać. Chyba jedyne rozwiązanie to dodatkowe podpięcie się

> pod zasilanie każdej z pomp i coś na zasadzie przerywania pracy (zasilania) tej, która ma nie

> grać i na odwrót. ale wtedy to sterownik musiałby być podłączony w miejsce dla sterownika w

> piecu plus jakiś kabel bezpośrednio do zasilania pompy bo w jakiś sposób musi być informacja

> wysłana do pieca która pompa ma grzać.

pompa nie grzeje tylko pompuje smile.gif Takie rozwiazanie sprawi, że będą nadal grzane oba obiegi, góra i dół, tylko w jednym nie będzie wydajnej cyrkulacji. Moim zdaniem to będzie nieekonomiczne, bo piec musi zagrzać nadal tę samą objętość wody na cały dom, zarówno jak dostanie sygnał z góry i z dołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam kocioł gazowy, grzeje podłogówkę na dole i podłogówkę na górze domu. Góra i dół mają oddzielne

> pompki. Termostat mam w salonie - efektem jest niższa temperatura na górze. Chciałbym dołożyć

> drugi termostat w korytarzu na górze - mam przewody przygotowane na taką ewentualność. Tylko

> zastanawiam się, co na to powie mój kocioł, skoro pierwszy termostat podłączyłem do styków dla

> niego przeznaczonych....Kocioł Dietrich MCR3 + termostat Qsense (sterowanie dwoma przewodami).

> Czy wystarczy podpiąć drugi termost pod te same styki w kotle? Nawet jeśli - to jeżeli górny

> termostat da sygnał załączenia pieca, to wystarują obie pompki....a na dole temp. będzie

> wystarczająca.

> Mój elektryk/elektronik który zbudował mi całą instalację ma jakiś pomysł, ale nie ma obecnie dla

> mnie czasu nawet, żeby przedyskutować temat, więc może Wy coś podrzucicie?

AURATON 2030 RTH plus dodatkowy czujnik temperatury załatwi twój problem, sterownik zczytuje wtedy temperature z dwóch czujników i uruchamia piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> AURATON 2030 RTH plus dodatkowy czujnik temperatury załatwi twój problem, sterownik zczytuje

> wtedy temperature z dwóch czujników i uruchamia piec.

A możesz mi wytłumaczyć jak odczyta piec które piętro ma ogrzać bo oto autorowi chodzi, że na dole nie grzeje a na górze tak. Auratona do pieca podpinasz dwoma kabelkami i nic więcej. Załączenie jest na zasadzie on/off, tam nie ma tony kabli, które wysyłałyby zaawansowane komunikaty do pieca a tylko włącz i wyłącz. Ciekawi mnie zwyczajnie jak to będzie odróżniać piętra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ślepy jestem zlosnik.gif

Musisz mieć drugi termostat i skrzynke z przekaźnikami z parą niezależnych zestyków w kotłowni. Do wyjśc termostatów podpinasz przez przekaźnik pompy (pierwsza para zestyków w przekaźniku) a piec do drugiej pary piec (tak aby po wyłączeniu grzania z termostatów piec się rozłaczył) i wszystko.

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ślepy jestem

> Musisz mieć drugi termostat i skrzynke z przekaźnikami z parą niezależnych zestyków w kotłowni. Do

> wyjśc termostatów podpinasz przez przekaźnik pompy (pierwsza para zestyków w przekaźniku) a

> piec do drugiej pary piec (tak aby po wyłączeniu grzania z termostatów piec się rozłaczył) i

> wszystko.

> Krawiec

ok.gif Czyli pewnie o takim rozwiązaniu myślał mój elektronik - fajnie, że się da zrobić. Będę działał ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli pewnie o takim rozwiązaniu myślał mój elektronik - fajnie, że się da zrobić. Będę działał

IMO chyba najgorsze rozwiazanie i zastosowalbym je jako deske ostatniego ratunku. Nie masz mozliwosci wyregulowania instalacji hydraulicznie? Zmniejszyc nieco przeplywy do instalacji na dole, tak zeby gora grzala mocniej w stosunku do dolu? Moze jakby zmniejszyc obrotu pompy na dole, a podniesc na gorze to by cos dalo hmm.gif Najpierw sprobowalbym wyregulowac calosc hydraulicznie, a pozniej bawil sie elektronika ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zgadza się. W dodatku spowoduje wzrost zużycia paliwa.

> Tylko hydrauliczna regulacja...

Czekaj czekaj, chcesz powiedzieć, że jak mam dwa kaloryfery i wyłącze jeden to mi wzrośnie zużycie paliwa? Tu jest analogiczna sytuacja - dwa obiegi góra/dół. Chyba że czegoś nie rozumiem.

A sterowanie dwoma pompami jest proste,jeden przekaźnik załatwi sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zgadza się. W dodatku spowoduje wzrost zużycia paliwa.

No... Bo bedzie mial cieplej u gory. Sila rzeczy musi dostarczyc wiecej energi niz teraz aby na gorze tez bylo cieplo.

> Tylko hydrauliczna regulacja...

Nie zawsze sie da, prawdopodobnie przewymiarowal petle grzewcze na dole i teraz jest problem. Ale aby dobrze dobrac petle to trzeba to liczyc z uwzglednieniem strat ciepla przez rozne przegrody.

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No... Bo bedzie mial cieplej u gory. Sila rzeczy musi dostarczyc wiecej energi niz teraz aby na

> gorze tez bylo cieplo.

Nie tylko. Kocioł będzie pracował na połowę mocy bo termostaty będą uruchamiać pętle oddzielnie a nie tak jak teraz razem. Przy mniejszej mocy sprawność też jest niższa.

Będzie więcej cykli, krótszych załączeń. To także strata energii w stosunku do dłuższych i rzadszych cykli.

Zawsze da się wyregulować hydraulicznie. To tylko kwestia zdławienia przepływu na dole. Nie ma nic prostszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> IMO chyba najgorsze rozwiazanie i zastosowalbym je jako deske ostatniego ratunku. Nie masz

> mozliwosci wyregulowania instalacji hydraulicznie? Zmniejszyc nieco przeplywy do instalacji na

> dole, tak zeby gora grzala mocniej w stosunku do dolu? Moze jakby zmniejszyc obrotu pompy na

> dole, a podniesc na gorze to by cos dalo Najpierw sprobowalbym wyregulowac calosc

> hydraulicznie, a pozniej bawil sie elektronika

Hmmm....mogę to zrobić i nawet wczoraj już to zrobiłem. Zmniejszyłem obroty dolnej pompki, podniosłem obroty tej od poddasza...I sytuacja po nocy wygląda tak, że na górze gorąco a na dole tak sobie - może nie zimno, ale wyraźnie chłodniej. Być może jest to jeszcze kwestia regulacji, doboru obrotów pomp, ale sądziłem, że 2 termostaty to wygoda - do tego kontrola temperatury - ustawiam tyle ile chcę i tyle mam. Przy regulacji hydrauliką odczyt temperatury mam tylko na dole - czyli jak tutaj temp nie dobije do zadanej, to kocioł będzie grzał - nawet jak na górze będzie już ponad zadaną temp....

Aha....doświadczenia z takim ogrzewaniem nie mam żadnego - w domu mieszkam od maja a kocioł serwisant uruchomił w poniedziałek zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie dojdziesz do ładu. Jak nawet teraz ustawisz to hydraulicznie tak że będzie w miare ok to jak zrobi się -20 albo będzie duży wiatr to znowu się pokiełbasi.

Miałem to samo na początku, zainstalowałem drugi termostat i mam taką temperature jaką chce. Do tego jak napale w kominku to góra nadal grzeje.

Najchętniej to bym zrobił sterowanie temperaturą per pomieszczenie bo mam problem w jednej z łazienek (dałem ciała z instalacją) ale to jest tak droga impreza że się nie opłaca.

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Moim zdaniem nie dojdziesz do ładu. Jak nawet teraz ustawisz to hydraulicznie tak że będzie w miare

> ok to jak zrobi się -20 albo będzie duży wiatr to znowu się pokiełbasi.

> Miałem to samo na początku, zainstalowałem drugi termostat i mam taką temperature jaką chce.

No to czemu mnie tu odradzają? icon_eek.gifgrinser006.gif

> Do

> tego jak napale w kominku to góra nadal grzeje.

Kominek to ja w poniedziałek umyłem, zamknąłęm i muszę od niego odpocząć grinser006.gif Weekendowo owszem, będę rozpalał, ale codzień albo co 2 dni robiło się już męczące. Całe szczęście, że serwisant w końcu się zjawił i uruchomił mi kocioł wink.gif

> Najchętniej to bym zrobił sterowanie temperaturą per pomieszczenie bo mam problem w jednej z

> łazienek (dałem ciała z instalacją) ale to jest tak droga impreza że się nie opłaca.

> Krawiec

Ja już zauważyłem, że mam cholernie gorąco w garderobach zlosnik.gif Są to dość małe pomieszczenia, krótkie pętle podłogówki, zawsze mają zamknięte drzwi - jak na razie zdławiłem je na rozdzielaczach - zobaczę jaki będzie efekt spineyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak skręciłeś przepływ w garderobach to bedzie ok. Kwestia dobrania przepływu.

A z górą i dołem rób termostaty bedziesz miał komfort, nawet jak troche wiecej paliwa spalisz.

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak skręciłeś przepływ w garderobach to bedzie ok. Kwestia dobrania przepływu.

> A z górą i dołem rób termostaty bedziesz miał komfort, nawet jak troche wiecej paliwa spalisz.

> Krawiec

ok.gif Nie wiem ile spalę gazu, bo po kilku dniach ogrzewania nie można tego wiedzieć, aaaale....wydaje mi się, że nie będą to ogromne ilości - dom jest nowy, ciepły, okna mają 3 szyby, w tej chwili kocioł załącza się ze 2 - 3 razy na dobę....a w domu 23,5 stC (znaczy na dole, bo tam jest odczyt wink.gif)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.